Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie współpracować z Red Hatem
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał, zbudowaną na bazie Listu Intencyjnego, umowę o współpracy z największym dostawcą oprogramowania Open Source na świecie firmą Red Hat. Obie firmy będą ściśle współpracować przy standaryzacji architektury w ZUS czy rozwoju platformy aplikacyjnej. Jest to pierwsza tego typu umowa o współpracy w sektorze Administracji Publicznej zawarta przez Red Hata w Polsce.
Na podstawie podpisanej umowy, Red Hat zobowiązał się do przekazania instytucji wiedzy i doświadczenia z zagadnień takich jak np. ciągłe wdrażanie usprawnień i integracja oprogramowania, DevOps - czyli łączenie kompetencji i lepsza współpraca pomiędzy developerami a działami operacyjnymi w ramach tworzenia, testowania i wdrażania nowoczesnych aplikacji – a także automatyzacji procesów czy konteneryzacji MS SQL Server i innych silników bazodanowych.
Zawarta właśnie umowa uwzględnia również przeprowadzenie przez Red Hat dedykowanych specjalistom IT z ZUS-u warsztatów z metod licencjonowania, subskrypcji i wsparcia technicznego produktów dostawcy, instalacji narzędzia OpenShift oraz zajęć praktycznych z budowy środowisk informatycznych opartych na oprogramowaniu Red Hat.
Dzięki podpisanej umowie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który obsługuje miliony kont polskich obywateli, zyskał dostęp do najnowszych technologii informatycznych, wykorzystywanych przez największe światowe firmy i instytucje.
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.