Komunikaty PR

Zakończył się remont Pałacu Odrowążów w Chlewiskach

2013-11-21  |  12:31
Biuro prasowe

Dzięki remontowi dachu i elewacji, a także pokoi gościnnych, Pałacowi Odrowążów przywrócono królewską atmosferę i elegancję. W najbliższych latach planowana jest rozbudowa Pałacu poprzez podziemne SPA.
Jedna z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce
Prapoczątki posiadłości Odrowążów sięgają 1121 roku, w którym to Prędota Stary Odrowąż, władający Chlewiskami z nadania Bolesława Krzywoustego, wybudował tu kościół, a następnie w 1135 r. – dwór rycerski. W XV w. na miejscu rycerskiego dworu Odrowążowie wznieśli murowany zamek i w tym samym czasie przyjęli nazwisko Chlewiccy. Drugie skrzydło dobudowane zostało w 1605 r. przez Wawrzyńca Chlewickiego. W kolejnych latach posiadłość przechodziła z rąk do rąk, władali nią ród młodej magnaterii – Potkańscy, następnie Sołtykowie, a w XIX wieku Ludwik Kazimierz Plater, który dobudował tak zwaną „Stajnię Platera”. Obecnie znajdują się w niej stylowe sale restauracyjne i biesiadne, a także pokoje gościnne. Pałac Odrowążów przetrwał kolejne burzliwe dzieje Polski i dziś jest częścią kompleksu pałacowo-parkowego i wypoczynkowo-rekreacyjnego Manor House SPA Chlewiska. Usytuowany jest na ponad 6-metrowym wzgórzu, dzięki czemu już z oddali widać jego reprezentacyjną bryłę.
Pożar Pałacu Odrowążów
25 grudnia 2012 r. w płomieniach stanęła część poddasza Pałacu Odrowążów. Płomienie szybko rozprzestrzeniły się, zniszczony został cały dach prawego skrzydła, poddasze i II piętro. Pokoje gościnne nie ucierpiały tak bardzo na pożarze, jak na samej akcji ratunkowej. To głównie duża ilość wody użyta do gaszenia płomieni zniszczyła resztę budynku. Po akcji ratowniczej remontu wymagała więcej niż połowa zabytkowego budynku. 
Właściciele Pałacu Odrowążów, którzy dbają o cały kompleks od 1999 r. postanowili wyremontować wszystkie pokoje gościnne Pałacu. Należało także odtworzyć dach oraz zabrudzoną dymem, popiołem i akcją ratunkową elewację. Wnętrza przeszły generalny remont, począwszy od surowych ścian i podłóg, które wymagały remontu lub odtworzenia. 
Spójne nastrojowe wnętrza 
W Pałacu Odrowążów jest teraz 17 nowych pokoi, komfortowo wyposażonych i klimatyzowanych. Goście wybierają spośród pokoi jedno- i dwuosobowych, a także spośród standardów LUX lub Superior. Dostępny jest także stylowy dwupokojowy Apartament Odrowąża o powierzchni 80 m kw. 
Pałac Odrowążów zyskał także nową kremową elewację i prezentuje się pięknie górując nad całym kompleksem Manor House SPA Chlewiska. Obecnie trwa odbudowa dawnej, zabytkowej baszty tuż przy Pałacu, a w planach jest zbudowanie drugiego dwupoziomowego podziemnego SPA we wzgórzu pałacowym.
Aby wnętrza Pałacu Odrowążów były spójne, wszystkie pokoje zostały wyremontowane i urządzone w jednym stylu. Królują tu jasne barwy: ecru, kość słoniowa, beż i biel, a elegancji i królewskiego szyku dodają delikatne złoto i srebro. Również korytarze Pałacu pokrywają srebrzyste tapety, a ich urok podkreśla delikatne światło.
Nowe pokoje wyposażone zostały w szafy, szafki, biurka, drzwi w kolorze jasnego drewna, kremowe kanapy i połyskujące haftowane narzuty, które pokrywają łóżka. Jak przystało na wnętrza pałacowe na kanapach i łóżkach leżą duże ozdobne poduchy, a także małe poduszeczki wypełnione łuską gryczaną, które mają wpływ na zdrowy sen. Na ścianach pokoi widnieją duże obrazy olejne o wymiarach 3 m x 2 m, w postaci tryptyku, przedstawiające średniowieczne zamki – szkockie, irlandzkie, a także polski Ogrodzieniec. Przeniesiono w ten sposób historyczny klimat dawnych czasów. Remont Pałacu Odrowążów sprawił, że wnętrza zyskały nieco subtelnej nowoczesności. W pokojach zauważyć można białe, błyszczące, nowoczesne, ale jednocześnie o prostej formie – ławy, stoliki kawowe czy pufy. 
Holistyczne podejście do człowieka i wypoczynku
W Manor House SPA dbają o to, aby goście na każdym kroku mogli się relaksować. Dlatego właśnie w pokojach i łazienkach czekają przyrządy do masażu dłoni, stóp, głowy oraz ciała. Dodatkowo sypialnie i salony kąpielowe oświetla wyważone, delikatnie stonowane światło, podkreślające elementy wystroju, a także tworzące atmosferę relaksu. Podczas kąpieli towarzyszy gościom muzykoterapia – delikatna muzyka sączy się z głośników w łazienkach. Wszystko to dlatego, że filozofią Manor House SPA Chlewiska jest holistyczne podejście do człowieka – zarówno ciało, jak i dusza ważne są podczas relaksu i wypoczynku. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Czy warto podawać ceny nowych mieszkań w ofertach na portalach internetowych? Biuro prasowe
2021-04-09 | 11:00

Czy warto podawać ceny nowych mieszkań w ofertach na portalach internetowych?

  W wypadku mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce mamy pełną dowolność i brak jednoznacznego trendu, bowiem część deweloperów premium podaje ceny lokali, inni sprzedający
Nieruchomości Fotowoltaika: Mój Prąd 3.0 podtrzyma boom?
2021-04-09 | 07:00

Fotowoltaika: Mój Prąd 3.0 podtrzyma boom?

Wiele osób żałuje, że nie udało im się złożyć wniosku w ramach drugiej edycji programu Mój Prąd. Wspomniana inicjatywa przyczyniła się do tego, że przydomowa fotowoltaika
Nieruchomości Zamieszkać w luksusowym lofcie, jak Meg Ryan, Ashley Olsen, czy Scarlett Johanss
2021-04-09 | 01:00

Zamieszkać w luksusowym lofcie, jak Meg Ryan, Ashley Olsen, czy Scarlett Johanss

Ekskluzywne lofty przypominające te, w których mieszkają amerykańskie gwiazdy dostępne są także w Polsce. XIX wieczny budynek fabrycznej kuźni w Lesznie zmienił się w jedną z

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz bliżej rozwiązanie problemu kredytów frankowych. Unieważnienie umów oznaczałoby straty dla banków od 70 mld do nawet 230 mld zł

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, oraz sektor bankowy z niecierpliwością czekają na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygania sporów o kredyty frankowe. Ma ono nastąpić 13 kwietnia. Zdaniem dr. hab. Witolda Potwory z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu sprawiedliwe wydaje się proponowane przez KNF przeliczanie kwoty kredytu po kursach z dnia ich zaciągnięcia. Być może jednak Sąd Najwyższy zaproponuje inne rozwiązanie. Ekspert podkreśla, że szkodliwe byłoby rozwiązanie obciążające tylko jedną stronę sporu – kredytobiorców lub banki. KNF policzyła, że koszty dla banków w przypadku unieważnienia umów kredytowych mogłyby sięgnąć od 70 do 234 mld zł w zależności od przyjętego wariantu.

Prawo

Firmy rodzinne w Polsce generują 18 proc. PKB i 332 mld zł przychodu. Nowe przepisy mają ułatwić ich funkcjonowanie i sukcesję

W Polsce działa ok. 830 tys. firm rodzinnych. Generują rocznie 332 mld zł, co piąta wypracowana w naszym kraju złotówka jest wynikiem właśnie ich pracy. W ciągu najbliższych pięciu lat w ręce kolejnej generacji przejdzie ok. 57 proc. firm rodzinnych, ale tylko nieco ponad 8 proc. następców deklaruje chęć ich poprowadzenia. Do konsultacji trafił niedawno projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który ma pomóc rozwiązać problem sukcesji, umożliwi też firmom rodzinnym stabilny rozwój w perspektywie wielopokoleniowej. – To odpowiedź na oczekiwania prywatnej przedsiębiorczości – ocenia Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy.

Prawo

Transport autokarowy pominięty w Krajowym Planie Odbudowy. Najbardziej poszkodowana będzie tzw. Polska powiatowa

W transporcie wojewódzkim, powiatowym i gminnym jest wykorzystywanych ok. 35 tys. autobusów, których średni wiek wynosi 18,6 lat, ale wiele z nich ma nawet 30 lat i więcej. Na wymianę starego, nieekologicznego taboru nie przewidziano żadnych środków w Krajowym Planie Odbudowy – podkreśla Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji, która zrzesza przewoźników autokarowych. Jak wskazuje, rząd całkowicie pominął potrzeby transportowe tzw. Polski powiatowej, zamiast tego przeznaczając środki na rozwój 1,2 tys. nowych autobusów dla dużych miast.

Farmacja

Choroba Parkinsona coraz częściej dotyka młodych ludzi. Pandemia znacząco opóźnia diagnostykę i leczenie.

– Minęły już czasy, kiedy Parkinson był problemem ludzi starszych. Najmłodszy chory, z którym rozmawiałem, miał pierwsze objawy w wieku 16 lat – mówi wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu Wojciech Machajek. Chorobę Parkinsona, na którą cierpi w Polsce ok. 100 tys. osób, diagnozuje się coraz częściej i u coraz młodszych. W ostatnich latach poprawił się dostęp do leczenia zaawansowanego stadium choroby, a w ramach dwóch programów lekowych pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii infuzyjnych. Kluczowe znaczenie dla sprawności chorych ma jednak wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, co ostatnio utrudnia pandemia.