Komunikaty PR

Pacjenci razem mówią o hemofilii. Wspólne spotkania to „Dialog Pokoleń”

2022-09-29  |  13:58
Biuro prasowe

Zakończył się cykl spotkań „Dialog Pokoleń”, wydarzenie organizowane przez Instytut LB Medical dla Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, na którym spotkali się chorzy w różnym wieku, by porozmawiać o swoich potrzebach i wspólnie wypracować postulaty dotyczące leczenia chorych na hemofilię. Podczas warsztatów pacjenci nie tylko szukali wspólnych mianowników, niezależnie od wieku i doświadczeń, ale również integrowali się jako społeczność hemofilików w Polsce.

 

Celem warsztatów „Dialog Pokoleń” była integracja młodych pacjentów ze starszymi chorymi ze Stowarzyszenia. Dzięki temu pacjenci poznali dwie, zupełnie różne perspektywy życia z hemofilią. Bardzo ważne jest zaangażowanie młodych pacjentów w działania Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię i wspólne – międzypokoleniowe – dążenie do realizacji postulatów środowiska i zaspokojenia potrzeb wszystkich pacjentów. Młodzi pacjenci mają zupełnie inne doświadczenia, perspektywy i potrzeby niż osoby w wieku dojrzałym chorujące na hemofilię. Różni ich dostęp do opieki medycznej, która w wielu regionach kraju nie funkcjonuje dobrze. Ze względu na postęp naukowy oraz lepszy dostęp do leczenia niż starsze pokolenie, inaczej mogą planować wejście w dorosłość, kształcenie, karierę, decyzje o założeniu rodziny.

Każdy z pięciu warsztatów prowadzony był przez innego eksperta, oraz miał inną tematykę. Warsztaty prowadzili: psycholog, eksperci komunikacji medycznej, dziennikarka zdrowotna, trener, wykładowca akademicki, a także fizjoterapeuta oraz chory na hemofilię sportowiec i pasjonat sportów sylwetkowych.  Nawiązywanie i budowanie relacji jest nieodłącznym elementem życia. Istota relacji to wzajemny szacunek i empatia, zarówno w kontaktach rodzinnych, szkolnych czy urzędowych. Umiejętności te są niezwykle ważne, zwłaszcza podczas rozmów z interesariuszami systemu ochrony zdrowia.

Sport w hemofilii? To możliwe!

Chorzy na hemofilię mogą mieć trudności z wykonywaniem niektórych aktywności fizycznych, jednak dzięki warsztatom poszerzyli wiedzę o bezpiecznych formach aktywności. Sport integruje i wzmacnia więzi, nawet jeśli uczestniczymy w nim „tylko” kibicując swojej drużynie. Dla wielu osób to właśnie doświadczenie choroby motywuje szczególnie do aktywności fizycznej i pokonywania przeszkód. Podczas warsztatów hemofilicy dowiedzieli się, jak bezpiecznie realizować sportowe pasje.

 

Warsztaty bardzo mi się podobały, dały mi możliwość by się spotkać ze znajomymi i poznać nowe osoby, które są ze mną połączone chorobą, czyli hemofilią. Różni eksperci przekazali swoją wiedzę i doświadczenie, które na pewno wykorzystamy by razem ze Stowarzyszeniem walczyć o lepsze leczenie hemofilii. Cieszę się, że miałem też możliwość w końcu spotkać się z kolegą chorym na hemofilię, z którym rozmawialiśmy on-line od dwóch lat i aż do warsztatów nie mieliśmy okazji się spotkać” – Dominik Tadej, uczestnik warsztatów „Dialog Pokoleń”.

Osoby z hemofilią podczas warsztatów dzielili się swoimi doświadczeniami i potrzebami. Pacjenci wypracowali wspólne, następujące postulaty:

  • Dobre leczenie chorych na hemofilię - czyli kontynuacja Narodowego Programu Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne. Ten Program to zapewnienie elementów optymalnego leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych, takich jak personalizowana profilaktyka czy dostawy domowe leków dla dzieci i pacjentów dorosłych.
  • Powstanie ośrodków kompleksowej opieki medycznej dla dorosłych chorych. Ośrodków, które zapewniają dorosłym chorym kompleksową opiekę medyczną jest zbyt mało, co wydłuża czas oczekiwania pacjenta na konsultację lekarską. Dodatkowo, bardzo często pacjenci muszą dojeżdżać wiele kilometrów by otrzymać leki i potrzebną pomoc.
  • Kontynuacja personalizowanej profilaktyki dla osób dorosłych. Efekty leczenia pediatrycznego, dzięki którym młodzi chorzy mogą być równie aktywni jak ich zdrowi rówieśnicy, niestety często zostają zaprzepaszczone, gdy chory kończy 18 lat i wkracza w system ochrony zdrowia jako dorosły pacjent. Brak optymalnego leczenia w późniejszym wieku sprawia, że jakość zdrowia i życia chorego diametralnie spada oraz zaprzepaszczone są wyniki dotychczasowego leczenia.
  • Rejestr chorych. Stworzenie go jest ważne między innymi pod kątem lepszego zarządzania budżetem przeznaczonym na leczenie tej grupy chorych.
  • Dostawy domowe leków pozwalają chorym na lepsze funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym. Wielu chorych zmaga się z niepełnosprawnością i ma problem z poruszaniem się. Odbieranie i transport leków dla tej grupy pacjentów bywa wyzwaniem.
  • Dostęp do wykwalifikowanej opieki fizjoterapeutycznej jest niezbędny, by chorzy mogli lepiej funkcjonować, doświadczać mniejszego bólu i zachować aktywność fizyczną.

Obecnie dobiega końca Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne, który został wdrożony na lata 2018-2023. Pacjenci zabiegają, by Program ten był kontynuowany, od niego zależy ich zdrowie i życie.

Chorzy na hemofilię potrzebują przede wszystkim dobrego leczenia, czyli właśnie kontynuacji Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne. Niezbędne jest, by powstały kolejne ośrodki kompleksowej opieki medycznej dla dorosłych chorych. Warto, aby osoby dorosłe również miały dostęp do personalizowanej profilaktyki. Następnie, by wiedzieć ile jest pacjentów chorych na hemofilię, w tym na jej typy oraz na pokrewne skazy krwotoczne, potrzebny jest rejestr chorych, o który zabiegamy. Ważnym dla pacjentów aspektem leczenia są dostawy domowe leków. Dostawy te poprawiają jakość życia chorych. Wielu, zwłaszcza starszych pacjentów ma problemy z poruszaniem się, zatem dostawy te poprawiają jakość ich życia. Pacjenci powinni mieć dostęp do kompleksowej opieki medycznej, w tym również do dobrej opieki fizjoterapeutycznej” – prof. Paweł Łaguna, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić? Biuro prasowe
2024-04-23 | 13:00

Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?

Wiosna to niełatwy czas dla naszego organizmu. Po długiej zimie, ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego i utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców, jesteśmy
Zdrowie Niedożywienie pacjentów poważnym problemem w Polsce. Eksperci alarmują o pilnej
2024-04-22 | 15:00

Niedożywienie pacjentów poważnym problemem w Polsce. Eksperci alarmują o pilnej

Dane Fundacji wskazują, że aż 85% studentów oraz lekarzy pracujących w szpitalach w Polsce nie byłoby w stanie samodzielnie zainicjować i poprowadzić interwencji żywieniowej3.
Zdrowie Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym
2024-04-22 | 13:10

Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym

    Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Ochrona środowiska

Trwają prace nad szczegółami ścisłej ochrony 20 proc. lasów. Prawie gotowy jest także projekt ws. kontroli społecznej nad lasami

Postulat ochrony najcenniejszych lasów w Polsce znalazł się zarówno w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, jak i w umowie koalicyjnej zawartej po wyborach 15 października 2023 roku. W wyznaczonym terminie nie udało się dotrzymać wyborczej obietnicy, ale prace nad nowymi regulacjami przyspieszają. Wśród priorytetów jest objęcie ochroną 20 proc. lasów najbardziej cennych przyrodniczo i ustanowienie kontroli społecznej nad lasami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska konsultuje swoje pomysły z przedstawicielami różnych stron, m.in. z leśnikami, ekologami, branżą drzewną i samorządami.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.