Komunikaty PR

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

2024-09-27  |  10:10
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.6 MB )

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że jego choroba lub leczenie może mieć wpływ na układ krążenia i może wymagać on opieki kardiologicznej. Projekt „Serce pod opieką”  stowarzyszenia PARS ma na celu zwiększenie świadomości roli lekarza tej specjalności w ścieżce leczenia.

W ramach kampanii Serce pod opieką w październiku zorganizowane zostaną bezpłatne rozmowy
z lekarzami kardiologami w 10 miastach w całej Polsce. Kolejnym miastem, w którym kardiolog spotka się z pacjentami jest Lublin, 4 października (piątek), Centrum Medyczne Imedica. W czasie rozmowy pacjenci otrzymają także materiały edukacyjne na temat opieki kardiologicznej dla pacjentów hematoonkologicznych. Zapisy prowadzi biuro stowarzyszenia PARS: telefonicznie pod numerem +48 601 755 301 lub mailowo: biuro@ruchspoleczny.org.pl.

Wszyscy pacjenci biorący udział w konsultacjach będą także mogli wypełnić ankietę, która pozwoli zgromadzić dane w zakresie ich wiedzy i potrzeb w obszarze opieki kardiologicznej. Na podstawie tych ankiet powstanie raport, który będzie stanowił materiał do rozwoju  i kontynuacji tego projektu.

Dlaczego to ważne? Planowane leczenie hematonkologiczne może być potencjalne toksyczne dla serca, a wielu chorych w wywiadzie zgłasza problemy związane z układem krążenia. Chodzi o to, by hematolog rozpoczął i kontynuował najlepszą dla pacjenta terapię bez większych problemów kardiologicznych. Przy odpowiednio dobranych terapiach pacjenci są w stanie wrócić do normalnego życia. 

Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z powodu nowotworu, warto, żeby  pacjent był zbadany przez kardiologa, zwłaszcza pod kątem niewydolności serca i zaburzeń rytmu serca. Jednak nie zawsze chory ma dostęp do tego specjalisty lub nie zawsze korzysta z jego opinii. Bezwzględnie pod opieką kardiologa powinny być osoby z już rozpoznaną chorobą serca (np. po zawale serca, po zabiegu kardiochirurgicznym, mają wszczepione stenty itp.).

Opieka kardiologa jest istotna także podczas leczenia hematoonkologicznego oraz po jego zakończeniu. Dzięki temu możliwe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie (i możliwie w postaci jak najłagodniejszej) toksycznego wpływu leków hematologicznych na serce. Jeśli takie wystąpią, kardiolog wdraża odpowiednie leczenie. Kontrole kardiologiczne są ważne również dlatego, że wiele powikłań związanych z układem krążenia podczas leczenia przeciwnowotworowego może być bezobjawowych.

Więcej na temat konsultacji można dowiedzieć się na naszych stronach: www.ruchspoleczny.org.pl, www.centrumkryzysowe.org.pl oraz na profilu na platformie Meta (daw. Facebook) PARS - Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Stowarzyszenie PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny) od 15 lat pomaga pacjentom zmagającym się z chorobami onkologicznymi.  Od 2021 r. działa także w obszarze hematoonkologii, realizując kampanie społeczne i edukacyjne. W 2023 roku na platformie PARS (pod nazwą Onkologiczne Centrum Kryzysowe) https://centrumkryzysowe.org.pl/ opracowane zostały ścieżki diagnostyki i leczenia dla pacjentów z nowotworami hematologicznymi.  Na platformie pacjenci i ich bliskich znajdą rzetelne, zweryfikowane informacje na temat wielu nowotworów, listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia. Oprócz wiedzy dostępnej na platformie internetowej PARS uruchomił także infolinię pod numerem 22 105 55 30, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 są do dyspozycji pacjentów i ich bliskich.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady? Biuro prasowe
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację
Zdrowie Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce
2024-09-24 | 15:30

Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce

Rak piersi, szczególnie wśród młodych Polek w wieku 20-44 lata, jest najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych. Różowe Patrole OnkoCafe, działając u podstaw,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.