Komunikaty PR

Nowa EPBD to gigantyczny krok naprzód ku efektywnym energetycznie budynkom

2018-07-12  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.15 MB )

Budynki, w których każdy z nas spędza ok. 90% swojego życia, mają wciąż niewykorzystane ogromne możliwości poprawy efektywności energetycznej. Nowelizacja EPBD to znaczący krok w kierunku odblokowania tego potencjału. Wygeneruje to istotne oszczędności, nowe miejsca pracy i wyższy komfort życia.

Zgodnie z raportem ECOFYS zainicjowanym przez firmę Danfoss, dzięki optymalizacji systemów technicznych budynków mieszkańcy UE mogliby w roku 2030 zaoszczędzić 67 mld euro rocznie na rachunkach za energię. Jednocześnie zredukowano by emisję CO2 o 156 mln ton, co jest równoważne z emisją pochodzącą z 82 milionów samochodów rocznie. W skali Polski oznacza to osiągnięcie w 2030 roku corocznej oszczędności na rachunkach w wysokości 3 mld euro.

Istotny krok na drodze ku osiągnięciu tych oszczędności został podjęty 9 lipca 2018 r., kiedy weszła w życie nowa dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Jednym z celów dokumentu jest zintensyfikowanie renowacji istniejących budynków, tak aby w perspektywie roku 2050 doprowadzić do całkowitej dekarbonizacji zasobów budowlanych. W ramach rewizji dyrektywy wprowadzono również nowe przepisy mające na celu udoskonalenie istniejących w budynkach inteligentnych technologii oraz usprawnienie działania technicznych systemów budynków.

Państwa członkowskie będą musiały dokonać transpozycji zapisów dyrektywy do prawa krajowego do dnia 10 marca 2020 roku. Oznacza to 20 miesięcy na to, aby rządy europejskie w sposób ambitny wykorzystały szansę uwolnienia potencjału wszystkich trzech filarów efektywności energetycznej w budynkach, a w szczególności, obok skorupy budynku oraz źródła ciepła i chłodu, pomijanej dotychczas optymalizacji technicznych systemów budynków.

Danfoss postrzega EPBD jako klucz do poprawy efektywności energetycznej w budynkach osiąganej dzięki prostym i niskonakładowym działaniom, a dzięki dalszemu rozwojowi digitalizacji do uczynienia budynków istotnym elementem zmieniającego się systemu energetycznego.

Techniczne systemy budynków to ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i ciepła woda użytkowa. Dzięki optymalizacji kontroli i sterowania przepływami energii w tych systemach możemy w pełni wykorzystać potencjał postępującej cyfryzacji w budynkach oraz osiągnąć niebagatelną, bo średnio 30% oszczędność zużycia energii.

"W znowelizowanej EPBD wyraźnie wzmocniono przepisy dotyczące technicznych systemów, co przyjmujemy z dużym zadowoleniem, ponieważ pozwoli to nie tylko na znaczne oszczędności energii, ale również istotnie zwiększy komfort przebywania w budynkach oraz poprawi jakość powietrza, co w Polsce ma szczególne znaczenie” – mówi Aleksandra Stępniak, konsultant ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland.

Ponieważ dziewięć na dziesięć istniejących obecnie budynków w Europie będzie do roku 2050 wciąż użytkowana, najważniejszym aspektem poprawy efektywności i dekarbonizacji zarówno polskiego jak
i europejskiego zasobu budynków jest skupienie się na już wybudowanych obiektach. Koszt optymalizacji kontroli przepływów energii w budynku jest niski, a okres zwrotu takiej inwestycji wynosi dwa lata.

"Dla inwestorów istotne jest również zniwelowanie różnicy pomiędzy założonym, a rzeczywistym zużyciem energii. Dlatego tak istotne jest optymalizowanie systemów technicznych budynków przy obciążeniu częściowym, a więc faktycznie występującym w danym obiekcie. Zapewni to dynamiczne sterowanie przepływami energii, niezależnie od temperatury zewnętrznej i użytkowania wewnętrznego, a co za tym idzie, wymierne oszczędności na rachunkach"- dodaje Aleksandra Stępniak.

Fakty dotyczące zasobów budowlanych

Budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii i tym samym za 36% emisji CO2. Obecnie około 35% budynków w UE ma powyżej 50 lat, a ponad 75% zasobów budowlanych jest nieefektywnych energetycznie. Roczne tempo modernizacji to, w zależności od kraju, jedynie 0,4-1,2% istniejących zasobów budowlanych. Nie ma wątpliwości, że zwiększenie tego tempa przyniesie znaczne oszczędności energii.

Poprawa efektywności energetycznej budynków to również inne korzyści, zarówno gospodarcze, społeczne, jak i środowiskowe. To wyższy poziom komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców oraz poprawa ich zdrowia, poprzez redukcję chorób spowodowanych szkodliwym klimatem wewnętrznym, a więc likwidowanie problemu tzw. chorych budynków. To również niższe koszty ogrzewania i chłodzenia, a tym samym istotne wsparcie w rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego, które w Polsce dotyka ok. 12% społeczeństwa. Inwestycje w efektywność energetyczną stymulują rozwój gospodarki, również w skali lokalnej. Dotyczy to przede wszystkim przemysłu budowlanego, który generuje około 9% europejskiego PKB i bezpośrednio generuje 18 milionów miejsc pracy.

Oddziaływanie EPBD:

  • Kraje członkowskie są zobowiązane do ustanowienia ambitnych długoterminowych strategii renowacji budynków, tak aby do roku 2050 osiągnąć pełną dekarbonizację zasobów budowlanych.  Strategie mają zawierać m.in. przegląd polityk i działań dedykowanym budynkom o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz gospodarstwom domowych dotkniętym problemem ubóstwa energetycznego,
    z uwzględnieniem celów pośrednich na lata 2030 i 2040.
  • Optymalizacja technicznych systemów budynków została uwzględniona m.in. w wymaganiach dotyczących instalacji urządzeń do automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniach oraz poprzez obowiązek oceny i dokumentowania efektywności energetycznej tych systemów. Dla Polski, zwłaszcza w kontekście istotnego problemu smogu, szczególne znaczenie ma wymóg instalacji urządzeń do regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach każdorazowo przy wymianie źródła ciepła. Takie proste i niskonakładowe działania zapobiegają tzw. efektowi droższego paliwa.
  • Dzięki wymaganiu robienia przeglądów instalacji ogrzewania i chłodzenia przy obciążeniu częściowym zostanie zlikwidowana różnica pomiędzy obliczeniowym a rzeczywistym zużyciem energii.
  • Dalszy rozwój inteligentnych technologii będzie wzmocniony m.in. poprzez wymóg stosowania automatycznych systemów kontroli oraz europejskiemu systemowi rejestracji wskaźników inteligencji budynków.
  • Poprzez wprowadzenie minimalnych wymagań dotyczących liczby punktów ładowania oraz rozwoju niezbędnej infrastruktury dyrektywa będzie miała również wpływ na dalszą promocję e-mobilności.
  • Poprzez bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza i usprawnienie wentylacji dyrektywa będzie miała istotny wpływ na jakość życia i zdrowie mieszkańców Europy.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2018-07-17 | 11:58

Rynek magazynowania energii na stałej wznoszącej

Globalny wzrost popularności OZE przekłada się na rosnącą wartość bateryjnego rynku magazynowania energii. Dziś szacowany jest na około 2 miliardy dolarów i wciąż się rozwija.     Od kilku lat trwa
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2018-06-26 | 11:30

Zielone budownictwo, poprawa efektywności energetycznej budynków

Warunki klimatyczne Polski powodują, że przeciętnie przez 220-240 dni w roku musimy dogrzewać powietrze wewnątrz budynków, żeby uzyskać w nich temperaturę około 20°C. Zużywamy na to 70% energii, którą dostarczamy
Energetyka MAM + innogy = niższe rachunki dla mieszańców Warszawy
2018-06-14 | 10:45

MAM + innogy = niższe rachunki dla mieszańców Warszawy

MAM, platforma do obniżania i opłacania rachunków za media, rozpoczęła współpracę z innogy Polska, sprzedawcą energii elektrycznej. Dzięki temu Klienci firmy będą

Kalendarium

31 sierpnia
4 września

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Edukacja

Nieprawidłowa dieta i niska aktywność fizyczna wśród dzieci mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2

Dieta bogata w cukier i tłuszcze oraz zbyt mała dawka ruchu – to jedne z głównych przyczyn cukrzycy typu 2. Ta groźna w skutkach przewlekła choroba latami rozwija się niepostrzeżenie i bezboleśnie, mając źródło w niezdrowych nawykach z dzieciństwa. Zapobiec jej mogą holistyczne działania ukierunkowane na zmianę stylu życia dziecka prowadzone zarówno w domu, jak i w szkole. Rodzice nie zawsze są w stanie samodzielnie pomóc dziecku porzucić nieprawidłowe nawyki żywieniowe i zachęcić do większej aktywności, chociażby regularnych spacerów. Wsparciem dla nich jest Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover zapewniający bezpłatną, interdyscyplinarną opiekę specjalistów, tzn. lekarza, dietetyka, trenera sportowego oraz psychologa.

Prawo

Łączenie TFI w Polsce nabiera tempa. Proces przyspieszają unijne regulacje i Pracownicze Plany Kapitałowe

Presja regulacyjna, która wpływa na rosnące koszty, a z drugiej strony spadki przychodów związane z konkurencją i potrzeba zwiększania liczby klientów to powody, dla których konsolidacja towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce nabrała rozpędu na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Zdaniem Andrzeja Ladko, członka zarządu Altus TFI, ten proces dodatkowo pogłębi nowa, unijna regulacja MiFID II i Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają ruszyć w przyszłym roku. 

Prawo

Wzrost wynagrodzeń może jeszcze przyspieszyć. Coraz dotkliwiej odczuwają to firmy

Firmy oferują pracownikom coraz wyższe płace. Dzięki temu zatrudnienie rośnie w stałym tempie wynoszącym 3,7 proc. Presja na wzrost wynagrodzeń jest dla nich jednak coraz bardziej dotkliwa. W czerwcu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4848,2 zł i było o 7,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zdaniem Romana Przasnyskiego, głównego analityka Gerda Broker, wysokie tempo wzrostu płac może utrzymać się jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy i zatrzymać na poziomie 8–9 proc. 

XXVIII Forum Ekonomiczne 2018

Handel

Na mieście jemy coraz chętniej i coraz więcej wydajemy. Obok frytek najczęściej zamawianym daniem są burgery

Coraz więcej osób stołuje się poza domem – przynajmniej raz w tygodniu jada dwie trzecie badanych. Posiłek na mieście traktujemy jako pretekst do spotkań, a w restauracjach spędzamy coraz więcej czasu. W czołówce zamawianych posiłków znalazły się burgery, które można dowolnie modyfikować pod kątem upodobań klientów. Cena nie ma już decydującego znaczenia. Liczy się przede wszystkim smak i jakość serwowanych posiłków – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Bobby Burger.

MSPO 2018