Komunikaty PR

Co najmniej trzy podwyżki stóp

2018-01-09  |  13:00
Biuro prasowe

Poniedziałek to kolejny dzień, w którym amerykański dolar zyskiwał na wartości wobec większości swoich rywali i był na najwyższym poziomie w 2018 r. Kurs EUR/USD zszedł do poniżej 1,2. To efekt wypowiedzi dwóch członków Rezerwy Federalnej, którzy stwierdzili, że w tym roku dojdzie do co najmniej trzech podwyżek stóp procentowych w USA. Loretta Mester, szefowa Fedu z Cleveland, powiedziała, że silna amerykańska gospodarka i niskie bezrobocie dają asumpt do aż czterech podwyżek stóp w 2018 r. Z kolei John Williams, szef Fedu z San Francisco, wezwał do trzech podwyżek stóp w tym roku, argumentując, że już teraz silna gospodarka USA urośnie jeszcze bardziej dzięki republikańskiej reformie podatkowej.  

Waluty: W ciągu ostatnich 24 godzin amerykański dolar zyskuje do euro (+0,35%), a traci do brytyjskiego funta (-0,14%), dolara kanadyjskiego (-0,01%), dolara australijskiego (-0,15%) oraz japońskiego jena (-0,42%) i kursy wynoszą: EUR/USD – 1,197, GBP/USD – 1,356, USD/CAD – 1,241, AUD/USD – 0,785 i USD/JPY – 112,8. Euro jest słabsze wobec japońskiego jena (-0,75%) i kurs EUR/JPY wynosi 135, a kurs EUR/GBP jest na poziomie 0,882. Drugi dzień z rzędu złotówka traci do głównych walut światowych. We wtorek rano dolar kosztuje ponad 3,48 zł, euro – 4,17 zł, funt – prawie 4,73 zł, a frank szwajcarski – ponad 3,56 zł.

Giełdy: Na światowych giełdach kolejną sesję przewaga koloru zielonego. W poniedziałek w Europie londyński indeks FTSE 100 spadł o 0,36%, frankfurcki indeks DAX wzrósł o 0,36%, a paryski indeks CAC 40 podniósł się o 0,3%. W Amerykach nowojorski indeks S&P 500 zyskał 0,17%, meksykański indeks Bolsa – 0,22%, a brazylijski indeks Bovespa – 0,39%. We wtorek w Azji tokijski indeks Nikkei urósł o 0,57%, indeks Shanghai Composite – o 0,13%, a hongkoński indeks Hang Seng – o 0,46%.

Ropa i złoto: Po wcześniejszych spadkach we wtorek rano ceny ropy naftowej rosną. Baryłka ropy Brent kosztuje 67,57 USD (+0,27%), a ropy WTI – 62,08 USD (+0,39%). Roczna prognoza ceny baryłki surowca pozostaje na poziomie 70 USD. Z kolei cena złota po wahaniach w górę i w dół kosztuje tyle samo, co dobę wcześniej. We wtorek rano uncję metalu rynek wycenia na 1318 USD.    

Najważniejsze wydarzenia dzisiejszego dnia:

  • 7:45 – Szwajcaria – Stopa bezrobocia, grudzień – 3% (prognoza 3%)
  • 8:00 – Niemcy – Produkcja przemysłowa (r/r), listopad – 5,6% (prognoza 3,9%)
  • 8:00 – Niemcy – Bilans handlu zagranicznego, listopad – 22,3 mld EUR (prognoza 21 mld EUR)
  • 9:00 – Czechy – Stopa bezrobocia, grudzień – 3,8% (prognoza 3,7%)
  • 11:00 – Strefa euro – Stopa bezrobocia, listopad (prognoza 8,7%)
  • 16:00 – USA – Wystąpienie szefa Fed z Minneapolis 

 

Przygotował zespół analityczny easyMarkets

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie emeryci najczęściej mają problemy finansowe? Nie Śląsk i nie Mazowsze Biuro prasowe
2018-01-19 | 09:53

Gdzie emeryci najczęściej mają problemy finansowe? Nie Śląsk i nie Mazowsze

Największa liczba zadłużonych emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów mieszka w województwie śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. Jednak jeśli przeliczyć
Finanse To będzie gwałtowny rok - przewidują eksperci Internetowykantor.pl
2018-01-19 | 08:00

To będzie gwałtowny rok - przewidują eksperci Internetowykantor.pl

2018 na rynkach walutowych? Czeka nas dużo emocji To będzie gwałtowny rok – przewidują eksperci walutowi Internetowykantor.pl Osłabienie złotego, podwyżki stóp
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2018-01-18 | 16:00

Czy PPE mogą wspomóc coraz trudniejszą rekrutację pracowników?

Stopa bezrobocia osiągnęła według najnowszych danych GUS 6,5%[1]. To najniższy wynik od 26 lat. Jednocześnie, według badań ekspertów, w trzecim kwartale 2017 r. ponad połowa średnich i dużych firm w Polsce deklarowała, że ma

Dziś w serwisie Innowacje

W Polsce powstaje specsłużba do odpierania cyberataków. Ma liczyć tysiąc osób i kosztować dwa miliardy złotych

Jednostki powołane do działania w cyberprzestrzeni powstają na całym świecie. Takimi strukturami dysponują chociażby Stany Zjednoczone, Niemcy czy Rosja. Do grona tych państw chce dołączyć także Polska. W ramach Ministerstwa Obrony Narodowej powstaje komórka, która ma reagować na zagrożenia dla obronności kraju i cyberbezpieczeństwa, związane m.in. z cyberatakami. Eksperci podkreślają, że tworzenie tego typu jednostek jest kluczowe dla bezpieczeństwa kraju.

Sport

70 proc. Polaków spędzi ferie na nartach. GOPR w specjalnie przygotowanych zimowych miasteczkach będzie uczył zasad bezpieczeństwa na stoku

Co trzeci Polak jeździ na nartach. W ciągu ostatnich trzech lat polskie góry wybrało 70 proc. z nich. Ferie zimowe to szczyt sezonu narciarskiego. Tłok na stokach sprzyja zaś wypadkom. O zasadach bezpieczeństwa na stokach przypomną Zimowe Miasteczka Milki. Przez sześć weekendów w sześciu górskich kurortach odbędą się m.in. spotkania z ratownikami GOPR, a na miłośników białego szaleństwa czeka mnóstwo atrakcji.

Prawo

Ostatnie dni dla części podatników na rozliczenie się z fiskusem. W tym roku pojawi się nowa stawka podatku

Do końca stycznia na rozliczenie się z fiskusem mają czas osoby, które osiągają dochody z najmu opodatkowane ryczałtem, oraz podatnicy, którzy korzystają z uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej. Z kolei mali płatnicy, zatrudniający do pięciu osób, muszą do końca miesiąca przekazać swoim pracownikom i fiskusowi PIT-11, jeśli nie zdecydowali się na wybór formy elektronicznej i nie korzystają z biura rachunkowego. Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić sposób opodatkowania, mają czas na złożenie oświadczenia tylko do 22 stycznia.

Nieruchomości

2018 rok może przynieść lekki wzrost cen nowych mieszkań. Deweloperzy mają coraz większy problem ze znalezieniem atrakcyjnych gruntów

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w dużych miastach mogą nieznacznie wzrosnąć w 2018 roku głównie za sprawą rosnących cen gruntów – prognozują analitycy Urban.one. Deweloperom coraz trudniej znaleźć atrakcyjne lokalizacje pod budowę, a te najlepsze są znacznie droższe. Drugim czynnikiem, który może się przyczynić do wzrostów cen lokali są rosnące koszty wykonawstwa. Podwyżek za to nie powinny się obawiać osoby szukające nieruchomości w mniejszych miejscowościach, gdzie ceny gruntów są bardziej stabilne.

Handel

Przedsiębiorcom rodzinnym ufa ponad 50 proc. Polaków. Wysokie zaufanie przekłada się na decyzje zakupowe

Ponad 50 proc. Polaków deklaruje wysokie lub bardzo wysokie zaufanie do przedsiębiorców rodzinnych. To zaś przekłada się na chęć zakupu oferowanych przez nich produktów lub usług – wynika z raportu Fundacji Firmy Rodzinne. Ponad 40 proc. osób jest skłonnych kupić droższy z dwóch podobnych produktów, jeśli będzie on pochodził z przedsiębiorstwa rodzinnego. Takie firmy to także atrakcyjni pracodawcy. Cieszą się dobrą reputacją, są postrzegane jako stabilne oraz lojalne wobec pracowników.