Komunikaty PR

Co najmniej trzy podwyżki stóp

2018-01-09  |  13:00
Biuro prasowe

Poniedziałek to kolejny dzień, w którym amerykański dolar zyskiwał na wartości wobec większości swoich rywali i był na najwyższym poziomie w 2018 r. Kurs EUR/USD zszedł do poniżej 1,2. To efekt wypowiedzi dwóch członków Rezerwy Federalnej, którzy stwierdzili, że w tym roku dojdzie do co najmniej trzech podwyżek stóp procentowych w USA. Loretta Mester, szefowa Fedu z Cleveland, powiedziała, że silna amerykańska gospodarka i niskie bezrobocie dają asumpt do aż czterech podwyżek stóp w 2018 r. Z kolei John Williams, szef Fedu z San Francisco, wezwał do trzech podwyżek stóp w tym roku, argumentując, że już teraz silna gospodarka USA urośnie jeszcze bardziej dzięki republikańskiej reformie podatkowej.  

Waluty: W ciągu ostatnich 24 godzin amerykański dolar zyskuje do euro (+0,35%), a traci do brytyjskiego funta (-0,14%), dolara kanadyjskiego (-0,01%), dolara australijskiego (-0,15%) oraz japońskiego jena (-0,42%) i kursy wynoszą: EUR/USD – 1,197, GBP/USD – 1,356, USD/CAD – 1,241, AUD/USD – 0,785 i USD/JPY – 112,8. Euro jest słabsze wobec japońskiego jena (-0,75%) i kurs EUR/JPY wynosi 135, a kurs EUR/GBP jest na poziomie 0,882. Drugi dzień z rzędu złotówka traci do głównych walut światowych. We wtorek rano dolar kosztuje ponad 3,48 zł, euro – 4,17 zł, funt – prawie 4,73 zł, a frank szwajcarski – ponad 3,56 zł.

Giełdy: Na światowych giełdach kolejną sesję przewaga koloru zielonego. W poniedziałek w Europie londyński indeks FTSE 100 spadł o 0,36%, frankfurcki indeks DAX wzrósł o 0,36%, a paryski indeks CAC 40 podniósł się o 0,3%. W Amerykach nowojorski indeks S&P 500 zyskał 0,17%, meksykański indeks Bolsa – 0,22%, a brazylijski indeks Bovespa – 0,39%. We wtorek w Azji tokijski indeks Nikkei urósł o 0,57%, indeks Shanghai Composite – o 0,13%, a hongkoński indeks Hang Seng – o 0,46%.

Ropa i złoto: Po wcześniejszych spadkach we wtorek rano ceny ropy naftowej rosną. Baryłka ropy Brent kosztuje 67,57 USD (+0,27%), a ropy WTI – 62,08 USD (+0,39%). Roczna prognoza ceny baryłki surowca pozostaje na poziomie 70 USD. Z kolei cena złota po wahaniach w górę i w dół kosztuje tyle samo, co dobę wcześniej. We wtorek rano uncję metalu rynek wycenia na 1318 USD.    

Najważniejsze wydarzenia dzisiejszego dnia:

  • 7:45 – Szwajcaria – Stopa bezrobocia, grudzień – 3% (prognoza 3%)
  • 8:00 – Niemcy – Produkcja przemysłowa (r/r), listopad – 5,6% (prognoza 3,9%)
  • 8:00 – Niemcy – Bilans handlu zagranicznego, listopad – 22,3 mld EUR (prognoza 21 mld EUR)
  • 9:00 – Czechy – Stopa bezrobocia, grudzień – 3,8% (prognoza 3,7%)
  • 11:00 – Strefa euro – Stopa bezrobocia, listopad (prognoza 8,7%)
  • 16:00 – USA – Wystąpienie szefa Fed z Minneapolis 

 

Przygotował zespół analityczny easyMarkets

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Nowa oferta dla firm w Rkantor.com Biuro prasowe
2018-07-20 | 17:40

Nowa oferta dla firm w Rkantor.com

Negocjowane kursy z rabatem do 80% na spread są już widoczne na stronie głównej Rkantor.com. Co jeszcze mogą zyskać klienci? Oferta jest kierowana do klientów firmowych oraz
Finanse Zarabiamy o 350 zł więcej, niż rok temu. Czy rzeczywiście?
2018-07-20 | 12:30

Zarabiamy o 350 zł więcej, niż rok temu. Czy rzeczywiście?

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, wzrosło w ciągu roku o 7,5%. Wynosi 4848 zł, czyli 3444 netto. To realnie
Finanse Warszawskie ZOO z biletami w komórce
2018-07-20 | 10:00

Warszawskie ZOO z biletami w komórce

Lista usług dostępnych w aplikacji mPay wzbogaci się o bilety do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Po ich zakupie użytkownicy będą mogli udać się od razu w kierunku bramek wejściowych,

Kalendarium

31 sierpnia
4 września

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Inwestycje

Warszawska giełda ma szanse na odbicie jeszcze w tym roku. Spółkom pomogłaby wyższa inflacja

Wysoki wzrost gospodarczy w Polsce i korzystna koniunktura na amerykańskich giełdach powinny się przełożyć jeszcze w tym roku na wzrost wartości firm na warszawskim parkiecie. Pierwsza połowa roku nie była jednak dla inwestorów korzystna. Według dyrektora Departamentu Inwestycji w Investors TFI pesymizm inwestorów na GPW sięgnął już tak głębokich poziomów, że teraz sytuacja może się odwrócić tylko na dobre.

Prawo

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zakładają fundacje za granicą. To efekt przestarzałych przepisów w kraju

Prawo fundacyjne w Polsce wymaga gruntownej nowelizacji i doprecyzowania zasad działania takich podmiotów – podkreślali eksperci podczas debaty Krajowej Izby Gospodarczej. Obowiązujące przepisy są przestarzałe i niejasne, ustawa o fundacjach pochodzi z lat 80. i liczy raptem dwadzieścia artykułów. Ponadto regulacje dotyczące opodatkowania fundacji budzą wątpliwości, bo często wywołują spory z organami podatkowymi. Dlatego polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na założenie fundacji poza granicami Polski. Szacuje się, że takich podmiotów może być łącznie prawie tysiąc.

Transport

Polska liderem wykorzystania środków unijnych na infrastrukturę. Do 2023 roku nowa jakość na polskich drogach i kolei

Pod względem wykorzystania środków unijnych na inwestycje infrastrukturalne jesteśmy liderem w Europie – podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Tylko z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostało zakontraktowane dwie trzecie środków z tej perspektywy unijnej. Lwia ich część jest przeznaczana na kolej i budowę dróg. Po zakończeniu tej siedmiolatki na polskich drogach i kolei będziemy mieć nową jakość – zapewnia resort inwestycji i rozwoju.

XXVIII Forum Ekonomiczne 2018

Bankowość

Inwestycje w dzieła sztuki mogą przynieść nawet 10 proc. zysk. Wymagają jednak dużej uwagi i cierpliwości

W Polsce inwestycje w obrazy, fotografie czy rzeźby są jeszcze stosunkowo mało popularne, ale z roku na rok przybywa chętnych. Już teraz co trzecia zamożna osoba planuje taką inwestycję, a polski rynek aukcyjny notuje rekordowe wyniki. Największym zainteresowaniem cieszy się sztuka współczesna, a zyski przy dwudziestoletnim okresie inwestycji przekraczają nawet 10 proc. Należy jednak śledzić trendy na rynku i patrzeć, co kupują inni kolekcjonerzy. Bardzo łatwo popełnić błąd, który może nas słono kosztować – podkreślają eksperci.

MSPO 2018