Komunikaty PR

Dobre dane PKB z Polski wspierają złotego

2017-08-16  |  13:45

W dniu dzisiejszym opublikowane zostały wstępne szacunki dynamiki wzrostu gospodarczego dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Polskie PKB w drugim kwartale urosło o 3,9% w ujęciu rocznym. Konsensus zakładał, że nasza gospodarka będzie rosła na poziomie niższym o 0,1 p.p. od finalnego odczytu. Niestety z uwagi na fakt, iż są to dane wstępne, nie znamy dokładnej struktury wzrostu, prawdopodobnym jednak jest, że do zwyczajowego motoru wzrostu, jakim jest w Polsce konsumpcja ostatecznie dołączyły inwestycje, które na przestrzeni ostatnich kwartałów wyraźnie ciążyły dynamice PKB.

Nasi sąsiedzi również notują dobre wyniki - gospodarka Czech w drugim kwartale urosła aż o 4,5% w ujęciu rocznym, czyli aż o półtorej punktu procentowego powyżej prognoz. PKB Czechów przyspieszyło z 3% zarejestrowanych w pierwszym kwartale. Na dobry odczyt wpływ miał wzrost krajowego popytu, związany ze wzrostem konsumpcji gospodarstw domowych oraz aktywności inwestycyjnej biznesu.

Gospodarka Węgier w drugim kwartale urosła z kolei o 3,2% w ujęciu rocznym. Wynik jest minimalnie niższy od prognoz oraz wyraźnie słabszy od dynamiki PKB w pierwszym kwartale, która wyniosła 4,2% w ujęciu rocznym. Euro, m.in. z uwagi na dane w dniu dzisiejszym traci w relacji do dolara, jak i walut środkowoeuropejskich.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek umocnił się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,27 - 4,29. Dzisiejsze dane dotyczące dynamiki gospodarek strefy euro pokazały wzrost PKB w ujęciu rocznym na poziomie 2,2%. Dynamika PKB w drugim kwartale była minimalnie wyższy od oczekiwań ekonomistów.

GBP

Kurs GBP/PLN  we wtorek osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 4,68 – 4,73. Wskaźnik inflacji CPI dla Wielkiej Brytanii w lipcu pokazał odczyt 2,6% w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym ceny spadały o 0,1%. Dynamika cen jest na tym poziomie już drugi miesiąc z rzędu. Dane nie sprzyjały brytyjskiej walucie - niższy od oczekiwań odczyt sprawia, iż presja na Bank Anglii w kwestii potencjalnych podwyżek stóp procentowych jest obecnie jeszcze niższa niż kilka tygodni temu

Dzisiejsze, nowe dane przyniosły jednak nieco nadziei – informacje z rynku pracy pokazały, że dynamika płac (z uwzględnieniem premii) wzrosła z poziomu 1,8% w maju do 2,1% r/r w czerwcu. Wzrost płac miał prawdopodobnie istotny związek ze spadkiem bezrobocia. Dane pokazują, iż w czerwcu wyniosło ono jedynie 4,4% i znalazło się na rekordowo niskim poziomie. Niemniej, w obecnej chwili dynamika płac nadal jest istotnie niższa od dynamiki cen w Wielkiej Brytanii, co oznacza, iż pomimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy Brytyjczycy realnie mogą sobie pozwolić na mniej niż jeszcze rok temu.

USD

Kurs USD/PLN we wtorek umocnił się o 0,4%, wahając się w widełkach 3,63 - 3,67. Amerykańska waluta zyskiwała zarówno w relacji do euro, jak i polskiego złotego. Dolarowi sprzyjały dobre dane makroekonomiczne - sprzedaż detaliczna w lipcu rosła aż o 0,6% w ujęciu miesięcznym, czyli najszybciej od lutego.

W dniu dzisiejszym warto będzie zwrócić uwagę na publikację serii danych z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz, w szczególności – na podsumowanie ostatniego spotkania FOMC.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:30 – dane z amerykańskiego rynku nieruchomości w lipcu

20:00 – publikacja „minutek” FOMC

 

Roman Ziruk, Ebury

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Rośnie apetyt faktorów na ryzyko Biuro prasowe
2019-04-19 | 01:00

Rośnie apetyt faktorów na ryzyko

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zwłaszcza w branży faktoringowej. Z jednej strony, przybywa fintechowych startupów oferujących usługi finansowania faktur, z drugiej – wyłania
Finanse Niezdrowe długi lekarzy
2019-04-19 | 01:00

Niezdrowe długi lekarzy

Rynek medyczny rozwija się w zawrotnym tempie, a Polacy coraz chętniej korzystają z prywatnej opieki lekarskiej. Z jednej strony jest to efekt trudności z dostępem do państwowej służby
Finanse Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie
2019-04-17 | 13:40

Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie

Mazars we współpracy z Mergermarket opracował „CEE View: Inbound M&A report 2018/2019”. Ta najnowsza publikacja dotycząca transakcji oferuje przegląd działalności w

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Partner sekcji zdrowie

Farmacja

Liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła prawie sześciokrotnie. Resort zdrowia chce edukować Polaków i wzmacniać ich zaufanie do lekarzy

Już ponad 30 tys. rodziców odmówiło poddania dziecka szczepieniom ochronnym. Zdaniem resortu zdrowia to jedna z przyczyn wzrostu zachorowań na odrę, jaki miał miejsce w 2016 i 2018 roku. Rząd obawia się powrotu innych chorób, takich jak błonica i tężec, stąd nacisk na kampanie edukacyjne. Prowadzi je m.in. Główna Inspekcja Sanitarna, a ich celem jest przekonanie Polaków, że szczepienia nie powodują negatywnych skutków ubocznych, mogą natomiast ratować życie i zdrowie

Prawo

Od niedzieli ważna zmiana w przepisach dotyczących zadłużonych lokatorów. Może ona oznaczać problemy dla właścicieli lokali

21 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Na zmianę art. 1046 kodeksu powinni zwrócić uwagę zwłaszcza nabywcy lokali w licytacjach komorniczych, ale również wynajmujący mieszkania osobom, które zalegają z czynszem. Zniknie bowiem zapis, że na wniosek komornika gmina powinna w ciągu 6 miesięcy znaleźć dłużnikowi lokal zastępczy. Teraz to będzie mogło trwać znacznie dłużej.

Handel

Jajka są nawet o połowę tańsze niż na Boże Narodzenie. W najbliższych latach ceny mogą jednak znacznie wzrosnąć

Znacznie niższe ceny jaj w porównaniu do końcówki 2018 roku to wynik dużej nadpodaży, bo produkcja rośnie, a konsumpcja pozostaje na stabilnym poziomie. Jeśli zostaną wprowadzone zapowiedzi o wycofywaniu jaj z chowu klatkowego, to w najbliższych latach konsumenci muszą się liczyć z dużymi podwyżkami. Ten rodzaj jaj ze względu na cenę jest dziś najchętniej wybierany. Coraz częściej też kupujemy je na bazarkach. Jeśli decydujemy się na zakup jaj w miejscach poza systemem weterynaryjnym, bierzemy na siebie ryzyko przede wszystkim różnych zakażeń bakteryjnych – podkreśla Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

 

Handel

Polacy bardziej niż Niemcy i Brytyjczycy są przywiązani do tradycyjnych sklepów. Mimo to już połowa robi zakupy w sieci

Handel internetowy rozwija się w Polsce bardzo szybko – w tym roku będzie wart już 50 mld zł, a zakupy online robi już 15 mln Polaków. Z drugiej strony polscy konsumenci wyróżniają się na tle innych nacji przywiązaniem do tradycyjnego kanału sprzedaży. 49 proc. chce mieć możliwość przetestowania produktów w fizycznym sklepie przed zakupem – wynika z badań SAP. Polacy oczekują spójnego podejścia marek do klientów we wszystkich kanałach sprzedaży. To dla sprzedawców wyzwanie, w którym wsparciem może być wdrożenie odpowiednich technologii.