Komunikaty PR

Dziś liczyć będą się dane z USA

2017-08-04  |  13:00

Wczorajszy dzień zakończyliśmy umocnieniem złotego w relacji do głównych walut. Wyprzedaż funta w parze ze złotym wywołana była przede wszystkim decyzją Banku Anglii o utrzymaniu stóp procentowych stosunkiem głosów 6-2, a także z obniżeniem prognoz wzrostu gospodarczego oraz dynamiki płac. Dolarowi nie sprzyjały z kolei odczyty ISM dla amerykańskiego sektora usług, które pokazały znaczny spadek w relacji do oczekiwań.

Rynkowy tydzień, wypełniony po brzegi danymi makroekonomicznymi zakończymy publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Zgodnie z oczekiwaniami, wzrost zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w lipcu powinien wynieść około 180 tys., bezrobocie natomiast powinno spaść do jedynie 4,3% (czyli do poziomu z maja). Inwestorów prawdopodobnie interesować będzie jednak przede wszystkim dynamika zarobków. W kontekście wyraźnego spadku bezrobocia i utrzymywania się na poziomie zbliżonym do naturalnej stopy bezrobocia, prawdopodobnie będziemy  mieć również do czynienia ze wzrostem dynamiki zarobków. To właśnie brak silniejszej presji płacowej zastanawia ekonomistów i może martwić inwestorów - bez presji inflacyjnej związanej m.in. ze wzrostem zarobków, Rezerwa Federalna może opóźnić proces podwyżek stóp procentowych.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 4,24 - 4,26. Wczorajsze dane makroekonomiczne nie wpłynęły zbyt silnie na rynek. Wspólnej walucie sprzyjała publikacja opisująca sprzedaż detaliczną, euro zyskiwało jednak przede wszystkim na słabości dolara oraz funta brytyjskiego. Dzisiejszy dzień nie przyniesie istotnych informacji z frontu makro. Inwestorzy powinni skupić się na danych ze Stanów Zjednoczonych.

GBP

Kurs GBP/PLN  w czwartek osłabił się o 1,1%, wahając się w widełkach 4,68 - 4,76. W obecnej chwili funt zdaje się nieco odreagowywać po wczorajszych spadkach, cały czas pozostaje jednak na ekstremalnie niskich poziomach – najniższych od czasu pamiętnego “flash crashu”, który miał miejsce w październiku ubiegłego roku. W dniu dzisiejszym nie poznamy żadnych nowych istotnych danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii.

USD

Kurs USD/PLN w czwartek osłabił się o 0,5%, wahając się w widełkach 3,56 - 3,60.

Wczorajsze dane ISM dla amerykańskiego sektora usług mocno rozczarowały i przyczyniły się do wyprzedaży dolara w godzinach popołudniowych - indeks w lipcu spadł z poziomu 57,4 do jedynie 53,9 i znalazł się na najniższym poziomie od 11 miesięcy. Istotnie obniżył się również indeks ISM dla usług dot. zatrudnienia. W dniu dzisiejszym inwestorzy czekają na wspomniane dane NFP, które są jedną z najbardziej istotnych publikacji makroekonomicznych na świecie.

 

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:30 - dane z amerykańskiego rynku pracy (zmiana zatrudnienia, bezrobocie, dynamika płac) w lipcu

 

Roman Ziruk - Ebury

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Rośnie apetyt faktorów na ryzyko Biuro prasowe
2019-04-19 | 01:00

Rośnie apetyt faktorów na ryzyko

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zwłaszcza w branży faktoringowej. Z jednej strony, przybywa fintechowych startupów oferujących usługi finansowania faktur, z drugiej – wyłania
Finanse Niezdrowe długi lekarzy
2019-04-19 | 01:00

Niezdrowe długi lekarzy

Rynek medyczny rozwija się w zawrotnym tempie, a Polacy coraz chętniej korzystają z prywatnej opieki lekarskiej. Z jednej strony jest to efekt trudności z dostępem do państwowej służby
Finanse Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie
2019-04-17 | 13:40

Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie

Mazars we współpracy z Mergermarket opracował „CEE View: Inbound M&A report 2018/2019”. Ta najnowsza publikacja dotycząca transakcji oferuje przegląd działalności w

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Partner sekcji zdrowie

Farmacja

Liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła prawie sześciokrotnie. Resort zdrowia chce edukować Polaków i wzmacniać ich zaufanie do lekarzy

Już ponad 30 tys. rodziców odmówiło poddania dziecka szczepieniom ochronnym. Zdaniem resortu zdrowia to jedna z przyczyn wzrostu zachorowań na odrę, jaki miał miejsce w 2016 i 2018 roku. Rząd obawia się powrotu innych chorób, takich jak błonica i tężec, stąd nacisk na kampanie edukacyjne. Prowadzi je m.in. Główna Inspekcja Sanitarna, a ich celem jest przekonanie Polaków, że szczepienia nie powodują negatywnych skutków ubocznych, mogą natomiast ratować życie i zdrowie

Prawo

Od niedzieli ważna zmiana w przepisach dotyczących zadłużonych lokatorów. Może ona oznaczać problemy dla właścicieli lokali

21 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Na zmianę art. 1046 kodeksu powinni zwrócić uwagę zwłaszcza nabywcy lokali w licytacjach komorniczych, ale również wynajmujący mieszkania osobom, które zalegają z czynszem. Zniknie bowiem zapis, że na wniosek komornika gmina powinna w ciągu 6 miesięcy znaleźć dłużnikowi lokal zastępczy. Teraz to będzie mogło trwać znacznie dłużej.

Handel

Jajka są nawet o połowę tańsze niż na Boże Narodzenie. W najbliższych latach ceny mogą jednak znacznie wzrosnąć

Znacznie niższe ceny jaj w porównaniu do końcówki 2018 roku to wynik dużej nadpodaży, bo produkcja rośnie, a konsumpcja pozostaje na stabilnym poziomie. Jeśli zostaną wprowadzone zapowiedzi o wycofywaniu jaj z chowu klatkowego, to w najbliższych latach konsumenci muszą się liczyć z dużymi podwyżkami. Ten rodzaj jaj ze względu na cenę jest dziś najchętniej wybierany. Coraz częściej też kupujemy je na bazarkach. Jeśli decydujemy się na zakup jaj w miejscach poza systemem weterynaryjnym, bierzemy na siebie ryzyko przede wszystkim różnych zakażeń bakteryjnych – podkreśla Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

 

Handel

Polacy bardziej niż Niemcy i Brytyjczycy są przywiązani do tradycyjnych sklepów. Mimo to już połowa robi zakupy w sieci

Handel internetowy rozwija się w Polsce bardzo szybko – w tym roku będzie wart już 50 mld zł, a zakupy online robi już 15 mln Polaków. Z drugiej strony polscy konsumenci wyróżniają się na tle innych nacji przywiązaniem do tradycyjnego kanału sprzedaży. 49 proc. chce mieć możliwość przetestowania produktów w fizycznym sklepie przed zakupem – wynika z badań SAP. Polacy oczekują spójnego podejścia marek do klientów we wszystkich kanałach sprzedaży. To dla sprzedawców wyzwanie, w którym wsparciem może być wdrożenie odpowiednich technologii.