Komunikaty PR

Dziś liczyć będą się dane z USA

2017-08-04  |  13:00

Wczorajszy dzień zakończyliśmy umocnieniem złotego w relacji do głównych walut. Wyprzedaż funta w parze ze złotym wywołana była przede wszystkim decyzją Banku Anglii o utrzymaniu stóp procentowych stosunkiem głosów 6-2, a także z obniżeniem prognoz wzrostu gospodarczego oraz dynamiki płac. Dolarowi nie sprzyjały z kolei odczyty ISM dla amerykańskiego sektora usług, które pokazały znaczny spadek w relacji do oczekiwań.

Rynkowy tydzień, wypełniony po brzegi danymi makroekonomicznymi zakończymy publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Zgodnie z oczekiwaniami, wzrost zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w lipcu powinien wynieść około 180 tys., bezrobocie natomiast powinno spaść do jedynie 4,3% (czyli do poziomu z maja). Inwestorów prawdopodobnie interesować będzie jednak przede wszystkim dynamika zarobków. W kontekście wyraźnego spadku bezrobocia i utrzymywania się na poziomie zbliżonym do naturalnej stopy bezrobocia, prawdopodobnie będziemy  mieć również do czynienia ze wzrostem dynamiki zarobków. To właśnie brak silniejszej presji płacowej zastanawia ekonomistów i może martwić inwestorów - bez presji inflacyjnej związanej m.in. ze wzrostem zarobków, Rezerwa Federalna może opóźnić proces podwyżek stóp procentowych.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 4,24 - 4,26. Wczorajsze dane makroekonomiczne nie wpłynęły zbyt silnie na rynek. Wspólnej walucie sprzyjała publikacja opisująca sprzedaż detaliczną, euro zyskiwało jednak przede wszystkim na słabości dolara oraz funta brytyjskiego. Dzisiejszy dzień nie przyniesie istotnych informacji z frontu makro. Inwestorzy powinni skupić się na danych ze Stanów Zjednoczonych.

GBP

Kurs GBP/PLN  w czwartek osłabił się o 1,1%, wahając się w widełkach 4,68 - 4,76. W obecnej chwili funt zdaje się nieco odreagowywać po wczorajszych spadkach, cały czas pozostaje jednak na ekstremalnie niskich poziomach – najniższych od czasu pamiętnego “flash crashu”, który miał miejsce w październiku ubiegłego roku. W dniu dzisiejszym nie poznamy żadnych nowych istotnych danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii.

USD

Kurs USD/PLN w czwartek osłabił się o 0,5%, wahając się w widełkach 3,56 - 3,60.

Wczorajsze dane ISM dla amerykańskiego sektora usług mocno rozczarowały i przyczyniły się do wyprzedaży dolara w godzinach popołudniowych - indeks w lipcu spadł z poziomu 57,4 do jedynie 53,9 i znalazł się na najniższym poziomie od 11 miesięcy. Istotnie obniżył się również indeks ISM dla usług dot. zatrudnienia. W dniu dzisiejszym inwestorzy czekają na wspomniane dane NFP, które są jedną z najbardziej istotnych publikacji makroekonomicznych na świecie.

 

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:30 - dane z amerykańskiego rynku pracy (zmiana zatrudnienia, bezrobocie, dynamika płac) w lipcu

 

Roman Ziruk - Ebury

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Indeksowane Konto Oszczędnościowe od Toyota Bank wygrywa po raz kolejny Biuro prasowe
2019-07-18 | 15:00

Indeksowane Konto Oszczędnościowe od Toyota Bank wygrywa po raz kolejny

Indeksowane Konto Oszczędnościowe zajęło pierwsze miejsce w lipcowym rankingu rachunków oszczędnościowych przygotowanym przez portal finansowy Bankier.pl. Rachunek z oferty Toyota
Finanse BUSINESSMAN TODAY - NAJNOWSZY NUMER JUŻ W SPRZEDAŻY!
2019-07-17 | 09:00

BUSINESSMAN TODAY - NAJNOWSZY NUMER JUŻ W SPRZEDAŻY!

Businessman Today to absolutny „must have” dla każdego, kto zajmuje się finansami, choć różnorodność artykułów sprawia, że grupa odbiorców poszerza się
Finanse Obligacje korporacyjne to niejedyny sposób na finansowanie.
2019-07-17 | 05:30

Obligacje korporacyjne to niejedyny sposób na finansowanie.

1 lipca 2019 roku nastąpiła zmiana w przepisach dotyczących emisji obligacji. Głównym jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów. Dla przedsiębiorców,

Kalendarium

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Przemysł spożywczy

Europejska polityka rolna do poprawki. W Polsce trzy czwarte dopłat z UE trafia do 20 proc. największych gospodarstw

Polskie rolnictwo wytwarza około 2,4 proc. PKB, podczas gdy średnia w UE to niecałe 1,5 proc. Zatrudnia też więcej pracowników niż w UE, dlatego ciągle odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce. Od momentu wstąpienia do Unii liczba środków kierowanych do obszarów wiejskich wzrosła 15-krotnie, ale rolnictwo nadal boryka się z istotnymi problemami o charakterze środowiskowym i społecznym. Wynikają one m.in. z faktu, że w Polsce 3/4 dopłat bezpośrednich trafia raptem do 20 proc. największych gospodarstw. Wspólna Polityka Rolna w tym zakresie wymaga reformy – podkreślają eksperci.

Prawo

Resort przedsiębiorczości chce decentralizacji. 31 urzędów może czekać wyprowadzka z Warszawy

Po 30 latach funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce zaufaniem darzy go 2/3 Polaków, a ponad 70 proc. jest zadowolonych z działań lokalnych władz. Jeszcze większy odsetek deklaruje zainteresowanie sprawami lokalnymi – pokazują badania CBOS. – Tak wysoki poziom zaufania i zadowolenia Polaków z samorządu to inspiracja dla sektora przedsiębiorstw, jak prowadzić efektywny dialog i budować kapitał społeczny – podkreślają eksperci Krajowej Izby Gospodarczej.

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Prawo

Prezes GPW: Pracownicze plany kapitałowe dadzą impuls do rozwoju warszawskiej giełdzie. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki

Napływ kapitału w wysokości od 2 do nawet 6 mld zł w dalszej perspektywie, zwiększone inwestycje i nowy impuls do rozwoju – takie przełożenie na Giełdę Papierów Wartościowych będzie mieć wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych – ocenia jej prezes dr Marka Dietl. Jak ocenia, dzięki PPK skorzystają przede wszystkim mniejsze spółki notowane na warszawskim parkiecie, które zyskają łatwiejszy dostęp do długoterminowego pieniądza. – Ten dostęp jest kluczowy na ich drodze do podboju światowych rynków – mówi Dietl.

IFA 2019 Berlin

Przemysł

Segment farb i lakierów jednym z najszybciej rosnących na rynku chemii budowlanej. Konsumenci coraz częściej wybierają produkty premium i eko

Kilkuprocentowy wzrost rynku farb dekoracyjnych w ujęciu wartościowym i wzrost ilościowy rzędu 1–1,5 proc. – takie są przewidywania Śnieżki na 2019 rok. Prezes grupy Piotr Mikrut ocenia, że w branży farb i lakierów coraz silnej zaznacza się trend ekologii, a konsumenci migrują w kierunku grup produktów premium i bardziej przyjaznych środowisku. Ta branża nie ucieknie też od cyfryzacji, zwłaszcza w obszarze kanałów sprzedaży. Plany Śnieżki na nadchodzące lata zakładają umacnianie pozycji grupy na rynku polskim, ale też rozwój za granicą.

Złote Spinacze 2019