Komunikaty PR

Finanse Polaków w Internecie

2018-03-13  |  11:45
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Kuczyńska
Loando

Tamka 16/37
00-349 Warszawa
katarzyna.kuczynska|loando.pl| |katarzyna.kuczynska|loando.pl
503987119
www.loando.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.02 MB )

Liczne badania pokazują, że Polacy coraz bardziej przekonują się do fintechowych rozwiązań oferowanych online. Nie ma się czemu dziwić - żyjemy w pośpiechu, wiele spraw załatwiając właśnie przy pomocy Internetu i aplikacji mobilnych. Cenimy sobie wygodę, łatwość w dostępie oraz obsłudze oferowanych nam usług. Nie inaczej jest z finansami. Płatności, rozliczanie faktur, zaciąganie zobowiązań, bankowość – codziennie każdy z nas ma z tym styczność, dlatego też najwięksi gracze rynku finansowego konkurują, by sprostać stale rosnącym wymaganiom klientów.  Jaki stosunek do finansowych innowacji mają Polacy? Z jakich produktów korzystają najchętniej, a do których brak im jeszcze przekonania?

Co my wiemy o pieniądzach?

Wszystko ma swój początek w posiadanej wiedzy i świadomości na temat finansów i produktów z nimi związanych. Badanie banku Millenium „pokolenie Millenium w świecie finansów i nowych technologii, na tle generacji X i Z” wskazuje, że niespełna 90 proc. Polaków korzysta na co dzień z fintechów, nawet o tym nie wiedząc, a zaledwie 15,5 proc. respondentów skorzystało choć raz z tego typu rozwiązań. Wiele zależy również od chęci i przekonania się do coraz bardziej innowacyjnych produktów finansowych. Badanie przeprowadzone przez Satisface na zlecenie Blue Media wykazało, że jedynie 6 proc. respondentów byłoby skłonnych skorzystać z usług finansowych, oferowanych przez inne niż finansowe instytucje. Sceptycznie nastawione są w szczególności starsze pokolenia (aż 85 proc. respondentów w wieku 36-65 lat), które przyzwyczajone są do tradycyjnej bankowości.

„Nie próbując nowych produktów finansowych, nie jesteśmy w stanie ocenić, czy proponowane rozwiązania nie byłyby lepsze od dotychczasowych. Polaków - zwłaszcza starsze pokolenia – ciężko jest przekonać do zmian, a duży w tym udział ma nieświadomość na temat rynku finansowego, co w rezultacie skutkuje brakiem zaufania do instytucji innych, niż bankowe. Edukacja w tej kwestii stanowi klucz do wszelkich działań zarówno sektora finansowego jak i jego konsumentów. Szerząc wiedzę na ten temat, fintechy będą w stanie dostarczać klientom coraz to lepszych produktów, a klienci – wykorzystywać ich maksymalny potencjał.” – komentuje Martyna Długoszewska, ekspert ds. wizerunku Loando.pl. 

Od oddziału do Internetu

Usługi finansowe nie zwalniają tempa, stale się rozwijając. W zapomnienie odchodzą powoli oddziały bankowe czy pożyczkowe, miejsca ustępując rozwiązaniom mobilnym – a przynajmniej jeśli chodzi o obsługę podstawowych kwestii finansowych, takich jak pay-by-linki, przelewy czy polecenia zapłaty[1]. Obecnie z bankowości mobilnej przy obsłudze transakcji płatniczych korzysta już ponad 20 proc. klientów spośród blisko 8 milionów Polaków korzystających z bankowości online[2], natomiast według szacunków PwC, już za około 5 lat kanały online staną się  w Polsce głównym sposobem komunikacji na linii klient – instytucja finansowa.

Co z tymi zobowiązaniami?

O pożyczkach online mówi się coraz częściej, toteż zainteresowanie nimi stale rośnie. Są one atrakcyjną opcją dla osób, które cenią sobie wygodne, szybkie rozwiązania przy minimum formalności. Już teraz szacuje się, że około 30 proc. pożyczek online zaciąganych jest przez smartfona, a znaczną część pożyczkobiorców (37 proc.) stanowią osoby w grupie wiekowej od 20 do 30 lat. W aspekcie pożyczania edukacja również stanowi bardzo ważną kwestię. Znajomość praw przysługujących konsumentowi w momencie zaciągania zobowiązania powinna być podstawą edukacji finansowej. A ta – pozostawia wiele do życzenia, bowiem badanie zrealizowane przez Wongę pokazuje, że wciąż ponad 25 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy, jakie informacje powinny zostać mu udzielone przed przyznaniem finansowania. Ponadto, aż 13 proc. respondentów uważa, że po przyznaniu kredytu nie przysługują mu żadne prawa.

 


[1] Badanie Profi Credit Polska

[2] http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-rynek-bankowosci-mobilnej-iv-kw-2016-6553798.html

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Z PayU pomagam bardziej. Kolejna odsłona akcji KOPD i PayU Biuro prasowe
2018-03-21 | 11:05

Z PayU pomagam bardziej. Kolejna odsłona akcji KOPD i PayU

Każda, nawet najmniejsza darowizna przekazana na cele Komitetu Ochrony Praw Dziecka, to realna pomoc dla podopiecznych organizacji. Dzięki ogólnopolskiej akcji „Z PayU pomagam
Finanse Giełda długów – sposób na szybkie odzyskanie pieniędzy
2018-03-20 | 12:30

Giełda długów – sposób na szybkie odzyskanie pieniędzy

Co zrobić, gdy dłużnik konsekwentnie unika spłaty? Takie pytanie niestety coraz częściej zadają sobie przedstawiciele MŚP. Rynek długów tego sektora to ponad 10
Finanse Chcesz otrzymać jak najszybciej zwrot podatku?
2018-03-20 | 10:10

Chcesz otrzymać jak najszybciej zwrot podatku?

Na złożenie deklaracji PIT-36 lub PIT-37 mamy czas do 30 kwietnia. Rozliczający się elektronicznie w marcu, na swój zwrot poczekają szacunkowo średnio 41 dni. Jednak osoby,

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Wydarzenia

Newseria na #MWC2018 w Barcelonie

Kolejny raz Barcelona jest gospodarzem Mobile World Congress. #MWC2018 to innowacyjne produkty, technologie przyszłości, świat nowoczesnych rozwiązań w jednym miejscu. Między 26 lutego a 1 marca, w Hiszpanii tysiące biznesmenów, innowatorów i programistów pokażą najnowsze rozwiązania, które zmieniają życie codzienne. Smartfony, aplikacje i wirtualna rzeczywistość – tam gdzie zmienia się świat, będzie też Newseria, która pokaże to, co wkrótce nada nowe oblicze elektronice.

Zapraszamy do śledzenia naszych relacji z #MWC2018

Transport

Szybciej niż auta elektryczne w Polsce przyjmie się trend współdzielenia samochodów. Liczba aut spadnie nawet o 80 proc.

W 2017 roku sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce liczona razem z hybrydami typu plug-in przekroczyła raptem tysiąc sztuk, podczas gdy np. w Norwegii czy Niemczech sprzedano ich kilkadziesiąt tysięcy. Mimo przyjętych w nowej ustawie zachęt i spadających cen takich aut, upłynie jeszcze co najmniej kilka lat, zanim elektryki staną się codziennością na polskich drogach. Dużo szybciej może się przyjąć w Polsce trend carsharingu, czyli współdzielenia samochodów. Dzięki temu zapotrzebowanie na własne auta może spaść nawet o 80 proc.

Telekomunikacja

Polska doceniona na forum ONZ. Projekt połączenia szkół szerokopasmowym internetem zdobył w Genewie prestiżową nagrodę

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, zakładający, że do końca tej dekady wszystkie szkoły w Polsce zostaną podłączone do szybkiego szerokopasmowego internetu, zdobył w Genewie prestiżową nagrodę WSIS Prizes. Organizatorem konkursu jest agenda ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Wyróżnienie zostało przyznane dzięki głosom internautów z całego świata. OSE to największa tego typu inicjatywa w Europie, która ma wprowadzić edukację cyfrową do polskich szkół. 

Konsument

Coraz więcej klientów chce ubezpieczać swój smartfon. Ochroną można objąć również używane telefony

Większość Polaków nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez smartfona pod ręką. Rośnie też zainteresowanie ubezpieczaniem takich urządzeń przed przypadkowym uszkodzeniem. Do tej pory polisą można było objąć wyłącznie nowy smartfon, kupiony w salonie operatora. Brakowało za to rozwiązań dla telefonów używanych. Grupa Ubezpieczeniowa Europa wprowadziła na rynek aplikację mobilną, za pośrednictwem której można wykupić polisę chroniącą wyświetlacz smartfona. To jedno z pierwszych takich rozwiązań w skali europejskiego rynku.

Problemy społeczne

Początek wiosny to dobry moment na poważne zmiany w życiu. Impuls mogą dać również pracodawcy

Wiosna to czas na zmiany i odnowę energetyczną. Wystarczy zmiana sposobu myślenia, obranie sobie celu i konsekwentne dążenie do niego, by poprawić swój dobrostan. Impulsem do działania mogą być również pracodawcy, którzy coraz częściej dbają o dobrostan swoich pracowników. Udostępnienie serwisu rowerowego czy dostawy świeżych owoców mogą zachęcić do zmiany stylu życia na zdrowszy, a akcje wolontariackie skłonić pracowników do zaangażowania na rzecz innych osób. Dobrostan pracowników nie powinien być jednorazową akcją, ale elementem strategii – podkreślają eksperci.