Komunikaty PR

Polska polityka znowu na pierwszych stronach światowej prasy

2017-07-25  |  12:25

Złoty zakończył ubiegły tydzień spadkami związanymi z próbą przeprowadzenia zmian w polskim systemie sądowniczym przez partię rządzącą. Projekt reformy spotkał się ze znacznym oporem społeczeństwa, co zainteresowało zagraniczne media i w ostateczności zaniepokoiło inwestorów. Jednak  wczorajsza informacja, o tym, iż prezydent Andrzej Duda zamierza zawetować dwie z trzech ustaw dotyczących zmian w polskim sądownictwie, pozwoliła złotemu na odrobienie części strat. Polska waluta mimo to nadal pozostaje słabsza w relacji do głównych walut, co może być związane z odbiciem dolara, który w poniedziałek zyskiwał około 0,3% w relacji do euro, przerywając tym samym pasmo strat z ostatnich dni.

Potencjalnie dobre informacje dla złotego płyną również z polskiej gospodarki – GUS podaje, że bezrobocie zarejestrowane w czerwcu spadło z poziomu 7,4% do 7,1% i jest zgodne z oczekiwaniami konsensusu. Dane są jednocześnie lepsze niż wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które estymowało, że bezrobocie w czerwcu wyniosło 7,2%. Odczyt jest aż o 1,5 p.p. lepszy niż ten z początku roku. Oczywiście, częściowo można wyjaśnić to zmianami sezonowymi – bezrobocie latem jest zdecydowanie niższe niż w pozostałych miesiącach i rokrocznie obserwujemy podobny skok. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja na rynku pracy jest wyraźnie coraz lepsza – bezrobocie pod koniec roku powinno znaleźć się w okolicy 7%.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek osłabił się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,24 - 4,26. Dane gospodarcze ze strefy euro okazały się nieco rozczarowujące. Indeksy PMI (tak ogólne, jak i szczegółowe) pokazały odczyty nieco niższe od oczekiwań. Indeks aktywności biznesu dla usług strefy euro w lipcu pozostał na poziomie z ostatniego miesiąca (55,4), o 0,1 p. niżej niż oczekiwał konsensus. Nieco większy spadek zaobserwowaliśmy w sektorze przemysłu, co zaowocowało obniżeniem zbiorczego indeksu z poziomu 56,3 do 55,8, wobec oczekiwań na poziomie 56,2. Pomimo słabszych odczytów, nie można w żadnym wypadku stwierdzić, że mamy do czynienia ze złą sytuacją – odczyty indeksów nadal są imponujące, a ich poziomy znacznie przewyższają granicę powyżej której mamy do czynienia z ekspansją (50) i są zbliżone do historycznych maksimów. Takie poziomy wskaźników wyprzedzających powinny zapewnić wzrost gospodarczy w strefie euro na poziomie 2% r/r lub wyższym.

GBP

Kurs GBP/PLN  w poniedziałek umocnił się o 0,4%, wahając się w widełkach 4,73 - 4,77.  Brytyjska waluta zyskiwała w relacji do wszystkich walut, po tym jak w ubiegłym tygodniu wyraźnie traciła w parze z euro. W dniu dzisiejszym poznamy dane dotyczące zamówień w przemyśle wg CBI, jednak więcej uwagi powinniśmy zwrócić na przemówienie głównego ekonomisty Banku Anglii. Andrew Haldane jest jedną z osób, które ostatnimi czasy zwracały uwagę na potrzebę wyższych stóp procentowych w kontekście gwałtownego wzrostu inflacji, co było skutkiem m.in. silnej deprecjacji funta. Istotnym będzie, jak Haldane odniesie się do ostatniego, silnego spadku inflacji (z poziomu 2,9% do 2,6% w ujęciu rocznym) i w jaki sposób wpłynie to na osąd jego oraz pozostałych członków komitetu decyzyjnego.

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 3,64 - 3,66. Amerykańska waluta ostatecznie umocniła się w relacji do euro oraz części walut EM, takich jak polski złoty. Dolara wspierały m.in. dobre dane gospodarcze. Indeksy PMI dla Stanów Zjednoczonych pokazały wzrost aktywności w sektorze przemysłowym – indeks w lipcu wyniósł 53,2, czyli aż o 1,2 p. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Indeks dla usług również okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł dokładnie tyle, ile w poprzednim miesiącu, czyli 54,2. 

W dniu dzisiejszym poznamy dość dużo drugorzędnych informacji z amerykańskiej gospodarki. Warto będzie zwrócić uwagę na publikowane po południu dane z rynku nieruchomości (już jednak nieco nieaktualne) oraz indeks Conference Board. Inwestorzy prawdopodobnie będą jednak przygotowywali się do jutrzejszego spotkania FOMC, które może mieć potencjalnie największy wpływ na dynamikę na parze EUR/USD w dalszej części tygodnia.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

15:00 – dane z rynku nieruchomości z USA w maju

16:00 – indeks zaufania konsumentów wg Conference Board

19:00 – przemawia główny ekonomista BoE, Andrew Haldane

 

Roman Ziruk - Ebury 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Rośnie apetyt faktorów na ryzyko Biuro prasowe
2019-04-19 | 01:00

Rośnie apetyt faktorów na ryzyko

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zwłaszcza w branży faktoringowej. Z jednej strony, przybywa fintechowych startupów oferujących usługi finansowania faktur, z drugiej – wyłania
Finanse Niezdrowe długi lekarzy
2019-04-19 | 01:00

Niezdrowe długi lekarzy

Rynek medyczny rozwija się w zawrotnym tempie, a Polacy coraz chętniej korzystają z prywatnej opieki lekarskiej. Z jednej strony jest to efekt trudności z dostępem do państwowej służby
Finanse Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie
2019-04-17 | 13:40

Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie

Mazars we współpracy z Mergermarket opracował „CEE View: Inbound M&A report 2018/2019”. Ta najnowsza publikacja dotycząca transakcji oferuje przegląd działalności w

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Partner sekcji zdrowie

Farmacja

Liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła prawie sześciokrotnie. Resort zdrowia chce edukować Polaków i wzmacniać ich zaufanie do lekarzy

Już ponad 30 tys. rodziców odmówiło poddania dziecka szczepieniom ochronnym. Zdaniem resortu zdrowia to jedna z przyczyn wzrostu zachorowań na odrę, jaki miał miejsce w 2016 i 2018 roku. Rząd obawia się powrotu innych chorób, takich jak błonica i tężec, stąd nacisk na kampanie edukacyjne. Prowadzi je m.in. Główna Inspekcja Sanitarna, a ich celem jest przekonanie Polaków, że szczepienia nie powodują negatywnych skutków ubocznych, mogą natomiast ratować życie i zdrowie

Prawo

Od niedzieli ważna zmiana w przepisach dotyczących zadłużonych lokatorów. Może ona oznaczać problemy dla właścicieli lokali

21 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Na zmianę art. 1046 kodeksu powinni zwrócić uwagę zwłaszcza nabywcy lokali w licytacjach komorniczych, ale również wynajmujący mieszkania osobom, które zalegają z czynszem. Zniknie bowiem zapis, że na wniosek komornika gmina powinna w ciągu 6 miesięcy znaleźć dłużnikowi lokal zastępczy. Teraz to będzie mogło trwać znacznie dłużej.

Handel

Jajka są nawet o połowę tańsze niż na Boże Narodzenie. W najbliższych latach ceny mogą jednak znacznie wzrosnąć

Znacznie niższe ceny jaj w porównaniu do końcówki 2018 roku to wynik dużej nadpodaży, bo produkcja rośnie, a konsumpcja pozostaje na stabilnym poziomie. Jeśli zostaną wprowadzone zapowiedzi o wycofywaniu jaj z chowu klatkowego, to w najbliższych latach konsumenci muszą się liczyć z dużymi podwyżkami. Ten rodzaj jaj ze względu na cenę jest dziś najchętniej wybierany. Coraz częściej też kupujemy je na bazarkach. Jeśli decydujemy się na zakup jaj w miejscach poza systemem weterynaryjnym, bierzemy na siebie ryzyko przede wszystkim różnych zakażeń bakteryjnych – podkreśla Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

 

Handel

Polacy bardziej niż Niemcy i Brytyjczycy są przywiązani do tradycyjnych sklepów. Mimo to już połowa robi zakupy w sieci

Handel internetowy rozwija się w Polsce bardzo szybko – w tym roku będzie wart już 50 mld zł, a zakupy online robi już 15 mln Polaków. Z drugiej strony polscy konsumenci wyróżniają się na tle innych nacji przywiązaniem do tradycyjnego kanału sprzedaży. 49 proc. chce mieć możliwość przetestowania produktów w fizycznym sklepie przed zakupem – wynika z badań SAP. Polacy oczekują spójnego podejścia marek do klientów we wszystkich kanałach sprzedaży. To dla sprzedawców wyzwanie, w którym wsparciem może być wdrożenie odpowiednich technologii.