Komunikaty PR

Polska polityka znowu na pierwszych stronach światowej prasy

2017-07-25  |  12:25

Złoty zakończył ubiegły tydzień spadkami związanymi z próbą przeprowadzenia zmian w polskim systemie sądowniczym przez partię rządzącą. Projekt reformy spotkał się ze znacznym oporem społeczeństwa, co zainteresowało zagraniczne media i w ostateczności zaniepokoiło inwestorów. Jednak  wczorajsza informacja, o tym, iż prezydent Andrzej Duda zamierza zawetować dwie z trzech ustaw dotyczących zmian w polskim sądownictwie, pozwoliła złotemu na odrobienie części strat. Polska waluta mimo to nadal pozostaje słabsza w relacji do głównych walut, co może być związane z odbiciem dolara, który w poniedziałek zyskiwał około 0,3% w relacji do euro, przerywając tym samym pasmo strat z ostatnich dni.

Potencjalnie dobre informacje dla złotego płyną również z polskiej gospodarki – GUS podaje, że bezrobocie zarejestrowane w czerwcu spadło z poziomu 7,4% do 7,1% i jest zgodne z oczekiwaniami konsensusu. Dane są jednocześnie lepsze niż wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które estymowało, że bezrobocie w czerwcu wyniosło 7,2%. Odczyt jest aż o 1,5 p.p. lepszy niż ten z początku roku. Oczywiście, częściowo można wyjaśnić to zmianami sezonowymi – bezrobocie latem jest zdecydowanie niższe niż w pozostałych miesiącach i rokrocznie obserwujemy podobny skok. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja na rynku pracy jest wyraźnie coraz lepsza – bezrobocie pod koniec roku powinno znaleźć się w okolicy 7%.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek osłabił się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,24 - 4,26. Dane gospodarcze ze strefy euro okazały się nieco rozczarowujące. Indeksy PMI (tak ogólne, jak i szczegółowe) pokazały odczyty nieco niższe od oczekiwań. Indeks aktywności biznesu dla usług strefy euro w lipcu pozostał na poziomie z ostatniego miesiąca (55,4), o 0,1 p. niżej niż oczekiwał konsensus. Nieco większy spadek zaobserwowaliśmy w sektorze przemysłu, co zaowocowało obniżeniem zbiorczego indeksu z poziomu 56,3 do 55,8, wobec oczekiwań na poziomie 56,2. Pomimo słabszych odczytów, nie można w żadnym wypadku stwierdzić, że mamy do czynienia ze złą sytuacją – odczyty indeksów nadal są imponujące, a ich poziomy znacznie przewyższają granicę powyżej której mamy do czynienia z ekspansją (50) i są zbliżone do historycznych maksimów. Takie poziomy wskaźników wyprzedzających powinny zapewnić wzrost gospodarczy w strefie euro na poziomie 2% r/r lub wyższym.

GBP

Kurs GBP/PLN  w poniedziałek umocnił się o 0,4%, wahając się w widełkach 4,73 - 4,77.  Brytyjska waluta zyskiwała w relacji do wszystkich walut, po tym jak w ubiegłym tygodniu wyraźnie traciła w parze z euro. W dniu dzisiejszym poznamy dane dotyczące zamówień w przemyśle wg CBI, jednak więcej uwagi powinniśmy zwrócić na przemówienie głównego ekonomisty Banku Anglii. Andrew Haldane jest jedną z osób, które ostatnimi czasy zwracały uwagę na potrzebę wyższych stóp procentowych w kontekście gwałtownego wzrostu inflacji, co było skutkiem m.in. silnej deprecjacji funta. Istotnym będzie, jak Haldane odniesie się do ostatniego, silnego spadku inflacji (z poziomu 2,9% do 2,6% w ujęciu rocznym) i w jaki sposób wpłynie to na osąd jego oraz pozostałych członków komitetu decyzyjnego.

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 3,64 - 3,66. Amerykańska waluta ostatecznie umocniła się w relacji do euro oraz części walut EM, takich jak polski złoty. Dolara wspierały m.in. dobre dane gospodarcze. Indeksy PMI dla Stanów Zjednoczonych pokazały wzrost aktywności w sektorze przemysłowym – indeks w lipcu wyniósł 53,2, czyli aż o 1,2 p. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Indeks dla usług również okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł dokładnie tyle, ile w poprzednim miesiącu, czyli 54,2. 

W dniu dzisiejszym poznamy dość dużo drugorzędnych informacji z amerykańskiej gospodarki. Warto będzie zwrócić uwagę na publikowane po południu dane z rynku nieruchomości (już jednak nieco nieaktualne) oraz indeks Conference Board. Inwestorzy prawdopodobnie będą jednak przygotowywali się do jutrzejszego spotkania FOMC, które może mieć potencjalnie największy wpływ na dynamikę na parze EUR/USD w dalszej części tygodnia.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

15:00 – dane z rynku nieruchomości z USA w maju

16:00 – indeks zaufania konsumentów wg Conference Board

19:00 – przemawia główny ekonomista BoE, Andrew Haldane

 

Roman Ziruk - Ebury 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Indeksowane Konto Oszczędnościowe od Toyota Bank wygrywa po raz kolejny Biuro prasowe
2019-07-18 | 15:00

Indeksowane Konto Oszczędnościowe od Toyota Bank wygrywa po raz kolejny

Indeksowane Konto Oszczędnościowe zajęło pierwsze miejsce w lipcowym rankingu rachunków oszczędnościowych przygotowanym przez portal finansowy Bankier.pl. Rachunek z oferty Toyota
Finanse BUSINESSMAN TODAY - NAJNOWSZY NUMER JUŻ W SPRZEDAŻY!
2019-07-17 | 09:00

BUSINESSMAN TODAY - NAJNOWSZY NUMER JUŻ W SPRZEDAŻY!

Businessman Today to absolutny „must have” dla każdego, kto zajmuje się finansami, choć różnorodność artykułów sprawia, że grupa odbiorców poszerza się
Finanse Obligacje korporacyjne to niejedyny sposób na finansowanie.
2019-07-17 | 05:30

Obligacje korporacyjne to niejedyny sposób na finansowanie.

1 lipca 2019 roku nastąpiła zmiana w przepisach dotyczących emisji obligacji. Głównym jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów. Dla przedsiębiorców,

Kalendarium

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Przemysł spożywczy

Europejska polityka rolna do poprawki. W Polsce trzy czwarte dopłat z UE trafia do 20 proc. największych gospodarstw

Polskie rolnictwo wytwarza około 2,4 proc. PKB, podczas gdy średnia w UE to niecałe 1,5 proc. Zatrudnia też więcej pracowników niż w UE, dlatego ciągle odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce. Od momentu wstąpienia do Unii liczba środków kierowanych do obszarów wiejskich wzrosła 15-krotnie, ale rolnictwo nadal boryka się z istotnymi problemami o charakterze środowiskowym i społecznym. Wynikają one m.in. z faktu, że w Polsce 3/4 dopłat bezpośrednich trafia raptem do 20 proc. największych gospodarstw. Wspólna Polityka Rolna w tym zakresie wymaga reformy – podkreślają eksperci.

Prawo

Resort przedsiębiorczości chce decentralizacji. 31 urzędów może czekać wyprowadzka z Warszawy

Po 30 latach funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce zaufaniem darzy go 2/3 Polaków, a ponad 70 proc. jest zadowolonych z działań lokalnych władz. Jeszcze większy odsetek deklaruje zainteresowanie sprawami lokalnymi – pokazują badania CBOS. – Tak wysoki poziom zaufania i zadowolenia Polaków z samorządu to inspiracja dla sektora przedsiębiorstw, jak prowadzić efektywny dialog i budować kapitał społeczny – podkreślają eksperci Krajowej Izby Gospodarczej.

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Prawo

Prezes GPW: Pracownicze plany kapitałowe dadzą impuls do rozwoju warszawskiej giełdzie. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki

Napływ kapitału w wysokości od 2 do nawet 6 mld zł w dalszej perspektywie, zwiększone inwestycje i nowy impuls do rozwoju – takie przełożenie na Giełdę Papierów Wartościowych będzie mieć wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych – ocenia jej prezes dr Marka Dietl. Jak ocenia, dzięki PPK skorzystają przede wszystkim mniejsze spółki notowane na warszawskim parkiecie, które zyskają łatwiejszy dostęp do długoterminowego pieniądza. – Ten dostęp jest kluczowy na ich drodze do podboju światowych rynków – mówi Dietl.

IFA 2019 Berlin

Przemysł

Segment farb i lakierów jednym z najszybciej rosnących na rynku chemii budowlanej. Konsumenci coraz częściej wybierają produkty premium i eko

Kilkuprocentowy wzrost rynku farb dekoracyjnych w ujęciu wartościowym i wzrost ilościowy rzędu 1–1,5 proc. – takie są przewidywania Śnieżki na 2019 rok. Prezes grupy Piotr Mikrut ocenia, że w branży farb i lakierów coraz silnej zaznacza się trend ekologii, a konsumenci migrują w kierunku grup produktów premium i bardziej przyjaznych środowisku. Ta branża nie ucieknie też od cyfryzacji, zwłaszcza w obszarze kanałów sprzedaży. Plany Śnieżki na nadchodzące lata zakładają umacnianie pozycji grupy na rynku polskim, ale też rozwój za granicą.

Złote Spinacze 2019