Komunikaty PR

Poręczyciel odchodzi do lamusa?

2018-04-26  |  17:00

Jeszcze kilka lat temu, poręczycielstwo kredytowe cieszyło się ogromną popularnością. Z danych Biura Informacji Kredytowych wynika, że w 2014 roku żyrantami zostało 572 tysiące osób. Czynniki takie jak automatyzacja procesów kredytowych, pogorszenie historii kredytowej ponad 10% poręczycieli czy preferencje firm pożyczkowych na kredytowanie w zastaw sprawiły, że poręczycielstwo spadło o prawie połowę i przestało być tak atrakcyjną formą pozyskiwania kredytów.  

W ciągu zaledwie czterech lat nastąpił spadek poręczycielstwa kredytowego o prawie połowę (46%). – „Duży wpływ na różnicę między 2014 rokiem (572 tys osób), a 2017 (309 tys osób) miały postępy w automatyzacji procesów kredytowych. Dzięki takim bazom zewnętrznym jak BIK, banki łatwo i szybko są w stanie zweryfikować wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki weryfikacji w tego typu instytucjach i odejściu od zabezpieczenia poręczyciela, banki mogą o wiele szybciej rozpatrywać wnioski kredytowe” – informuje Jolanta Brudek, ekspert Domu Finansowego QS.

Oprócz zmian jakie nastąpiły w rozpatrywaniu kredytów, większość instytucji zaczęła oferować rożne formy dodatkowych zabezpieczeń, które może wykupić kredytobiorca. Obecnie na rynku są też rozmaite oferty pożyczania pieniędzy przez internet z minimalną ilością dokumentów czy formalności. – „Przez rozbudowę wszystkich sektorów bankowości, korzystanie z poręczycieli staje się coraz mniej potrzebne, jednak na chwilę obecną, wciąż jest praktykowane” – dodaje ekspert Domu Finansowego QS.  

Z danych BIK-u wynika, że obecnie co dziesiąty Polak zmaga się z komplikacjami po tym jak podjęło decyzję pozostania żyrantem. Wynika z tego, że 10%, spośród 309 tys osób ma na swoim koncie poręczony kredyt, który nie był spłacany w terminie. – „Poręczycielstwo kredytowe jest niestety bardzo ryzykowne i decydując się na ten krok musimy rozważyć wiele różnych możliwości tego co może się stać podczas okresu spłaty. Na chwilę obecną prawie 31 tys żyrantów posiada nieczystą historię kredytową przez problemy kredytobiorcy ze spłatą rat” – komentuje Jolanta Brudek.

Mimo, że ilość poręczonych kredytów maleje, to średnia kwota cały czas wzrasta. W 2014 roku średnia jaka przypadała na jednego żyranta to niecałe 31 tys zł, w 2015 roku było to już 37,1 tys zł, w następnym roku prawie 39 tys, natomiast w 2017 kwota doszła do 43,5 tys zł na osobę. – „Coraz mniej Polaków decyduje się na zostanie żyrantem a kwoty poręczane rosną. Dodatkowo Polacy są w stanie dostać coraz większe kredyty. Aktualnie trzyosobowa rodzina, gdzie oboje rodzice zarabiają średnią krajową, są w stanie zadłużyć się na ponad pół miliona złotych” – informuje Jolanta Brudek, ekspert Domu Finansowego QS.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Płatności mobilne mPay z nowym prezesem Biuro prasowe
2018-10-12 | 09:50

Płatności mobilne mPay z nowym prezesem

Krzysztof Hejduk został nowym prezesem zarządu mPay S.A. Ustępujący ze stanowiska Jacek Bykowski pozostaje w spółce jako członek zarządu. Krzysztof Hejduk jest absolwentem Szkoły
Finanse Ustawa o PPK z poprawką korzystną dla rynku PPE
2018-10-10 | 15:00

Ustawa o PPK z poprawką korzystną dla rynku PPE

Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), w wersji uwzględniającej poprawką do art. 133, dzięki której pracodawcy będą mieć więcej czasu na dostosowanie
Finanse INPRO kontynuuje wysoką sprzedaż mieszkań
2018-10-05 | 12:00

INPRO kontynuuje wysoką sprzedaż mieszkań

„Bardzo nas cieszy wysoki poziom przedsprzedaży osiągnięty po trzech kwartałach bieżącego Nasza oferta mieszkań oraz domów jest zróżnicowana i cieszy się dużym

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Firma

Obawa przez cyberatakami hamuje inwestycje firm w nowe technologie. Tylko zabezpieczenie całej sieci może ograniczyć zagrożenia

W 70 proc. firm obawy przed zapewnieniem odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa spowalniają projekty cyfryzacji – wynika z badań firmy Cisco. Obawy są uzasadnione, ponieważ w 2017 roku ponad 80 proc. firm padło ofiarą ataku hakerskiego. Eksperci podkreślają, że zabezpieczenie tylko urządzeń końcowych nie wystarczy, zwłaszcza w przemyśle. Cyberbezpieczeństwo powinno być wbudowane w infrastrukturę sieciową firm i stale uaktualniane w odpowiedzi na nowo wykrywane zagrożenia.

Handel

W tym roku polski e-handel będzie wart prawie 50 mld zł. Większość e-sklepów działa na zagranicznych rynkach, ale sprzedaje tam niewiele

Wartość polskiego rynku e-commerce sięgnie w tym roku blisko 50 mld zł, a w 2020 roku – już 70 mld zł. To wciąż prężnie rosnący segment sprzedaży, odpowiadający dziś za 7 proc. zakupów przy globalnej średniej na poziomie 10 proc. Polskie e-sklepy w większości są już obecne na zagranicznych rynkach, ale stawiają pierwsze kroki jeszcze dość ostrożnie. Sprzedaż zagraniczna stanowi zaledwie 6 proc. wartości ogółu sprzedaży – wynika z najnowszego raportu „Wyzwania e-commerce”, przygotowanego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Warunkiem sukcesu za granicą jest dobre przygotowanie i dostosowanie działalności do wymagań zagranicznych klientów.

Firma

Microsoft stworzył modelową Fabrykę Przyszłości. Dzięki nowej technologii będzie można analizować dane z maszyn, planować produkcje i wykrywać awarie

Sektor produkcyjny otwiera się na nowy trend, jakim jest cyfrowa transformacja. Analiza danych zbieranych z maszyn produkcyjnych pozwoli lepiej planować proces produkcji i szybko reagować na potencjalne awarie, a co za tym idzie –ograniczyć koszty napraw. Microsoft stworzył koncept modelowej Fabryki Przyszłości, który pokazuje, jakie korzyści niesie za sobą pełna transformacja cyfrowa całego procesu produkcji. Wyzwaniem dla branży jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko wykorzystywanych danych, lecz także pracy maszyn i całego procesu wytwarzania.