Komunikaty PR

Poręczyciel odchodzi do lamusa?

2018-04-26  |  17:00

Jeszcze kilka lat temu, poręczycielstwo kredytowe cieszyło się ogromną popularnością. Z danych Biura Informacji Kredytowych wynika, że w 2014 roku żyrantami zostało 572 tysiące osób. Czynniki takie jak automatyzacja procesów kredytowych, pogorszenie historii kredytowej ponad 10% poręczycieli czy preferencje firm pożyczkowych na kredytowanie w zastaw sprawiły, że poręczycielstwo spadło o prawie połowę i przestało być tak atrakcyjną formą pozyskiwania kredytów.  

W ciągu zaledwie czterech lat nastąpił spadek poręczycielstwa kredytowego o prawie połowę (46%). – „Duży wpływ na różnicę między 2014 rokiem (572 tys osób), a 2017 (309 tys osób) miały postępy w automatyzacji procesów kredytowych. Dzięki takim bazom zewnętrznym jak BIK, banki łatwo i szybko są w stanie zweryfikować wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki weryfikacji w tego typu instytucjach i odejściu od zabezpieczenia poręczyciela, banki mogą o wiele szybciej rozpatrywać wnioski kredytowe” – informuje Jolanta Brudek, ekspert Domu Finansowego QS.

Oprócz zmian jakie nastąpiły w rozpatrywaniu kredytów, większość instytucji zaczęła oferować rożne formy dodatkowych zabezpieczeń, które może wykupić kredytobiorca. Obecnie na rynku są też rozmaite oferty pożyczania pieniędzy przez internet z minimalną ilością dokumentów czy formalności. – „Przez rozbudowę wszystkich sektorów bankowości, korzystanie z poręczycieli staje się coraz mniej potrzebne, jednak na chwilę obecną, wciąż jest praktykowane” – dodaje ekspert Domu Finansowego QS.  

Z danych BIK-u wynika, że obecnie co dziesiąty Polak zmaga się z komplikacjami po tym jak podjęło decyzję pozostania żyrantem. Wynika z tego, że 10%, spośród 309 tys osób ma na swoim koncie poręczony kredyt, który nie był spłacany w terminie. – „Poręczycielstwo kredytowe jest niestety bardzo ryzykowne i decydując się na ten krok musimy rozważyć wiele różnych możliwości tego co może się stać podczas okresu spłaty. Na chwilę obecną prawie 31 tys żyrantów posiada nieczystą historię kredytową przez problemy kredytobiorcy ze spłatą rat” – komentuje Jolanta Brudek.

Mimo, że ilość poręczonych kredytów maleje, to średnia kwota cały czas wzrasta. W 2014 roku średnia jaka przypadała na jednego żyranta to niecałe 31 tys zł, w 2015 roku było to już 37,1 tys zł, w następnym roku prawie 39 tys, natomiast w 2017 kwota doszła do 43,5 tys zł na osobę. – „Coraz mniej Polaków decyduje się na zostanie żyrantem a kwoty poręczane rosną. Dodatkowo Polacy są w stanie dostać coraz większe kredyty. Aktualnie trzyosobowa rodzina, gdzie oboje rodzice zarabiają średnią krajową, są w stanie zadłużyć się na ponad pół miliona złotych” – informuje Jolanta Brudek, ekspert Domu Finansowego QS.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Lenovo pokazuje wyniki finansowe 2017 Biuro prasowe
2018-05-24 | 01:00

Lenovo pokazuje wyniki finansowe 2017

Grupa Lenovo przedstawiła dziś wyniki za czwarty kwartał oraz za pełny rok finansowy zakończony 31 marca 2018 r. W czwartym kwartale roku finansowego 2017/18 firma Lenovo
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2018-05-23 | 13:00

Przelewy zagraniczne w Walutomat.pl

Walutomat.pl wprowadził usługę tanich i szybkich przelewów zagranicznych. To kolejna nowość w tym serwisie po niedawnym, pierwszym w Polsce, uruchomieniu wpłat Pay by link. W ramach promocji pierwszy przelew zagraniczny jest dla
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2018-05-23 | 10:47

MIFID II – czy jest się czego bać?

Autorem komentarza jest Stanisław Markowski, ekspert firmy Dorsum.   Dyrektywa unijna MIFID II, która weszła w życie 3 stycznia 2018 r., przyniosła szereg zmian w dystrybucji produktów finansowych, m.in.

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Wydarzenia

POZNAŃ MOTOR SHOW 2018

Zakończyły się Poznań Motor Show 2018, największe targi motoryzacyjne w Polsce i czwarte w Europie. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Motoryzacja Jutra” – na targach można było zobaczyć ponad 60 motoryzacyjnych premier, samochodów koncepcyjnych oraz wizję motoryzacji według projektantów i inżynierów przyszłości.

Zapraszamy do śledzenia naszych relacji.

Edukacja

Nawet co trzecia praca dyplomowa nosi znamiona plagiatu. Jednolity System Antyplagiatowy pomoże walczyć z problemem, ale go nie wyeliminuje

Plagiaty stają się coraz częstszym problemem na uczelniach. Już teraz szacuje się, że nawet co trzecia praca dyplomowa nosi znamiona plagiatu. Uczelnie są w stanie znaleźć tylko część skopiowanych fragmentów. Wprowadzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego ma to zmienić, jednak zdaniem ekspertów przepisy są niejasne. Do wyeliminowania zjawiska konieczna jest odpowiednia edukacja studentów i wykładowców. Potrzeba także ścisłej współpracy między uczelniami a twórcami systemów antyplagiatowych – przekonują eksperci.

Prawo

Od dziś firmy i instytucje będą funkcjonować w nowej rzeczywistości. W życie wchodzi RODO

RODO, czyli unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych, zaczyna od dziś obowiązywać. Dla firm i wszystkich instytucji nowe prawo oznacza prawdziwą rewolucję i duże zmiany w dotychczasowym modelu funkcjonowania. Najbliższe miesiące pokażą, jak w praktyce będą działać nowe przepisy. Podmioty, które jeszcze się do nich nie przygotowały, powinny to zrobić jak najszybciej, zwłaszcza że RODO może spowodować zwiększoną aktywność cyberprzestępców, którzy będą testować stopień gotowości firm i instytucji na nowe przepisy.

 
 

Firma

Rynek biurowy wciąż rośnie. Napędza go rozwój centrów usług wspólnych

Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla centrów usług wspólnych, a rozwój tego sektora napędza rynek nieruchomości biurowych. W ubiegłym roku zarówno podaż, jak i popyt na nowe biura były rekordowe. Ze względu na wysoką konkurencję deweloperzy sięgają po coraz to nowe sposoby na przyciąganie najemców.

Sport

Prawie połowa Polaków jest aktywna fizycznie raz w tygodniu, a 30 proc. trzy razy w tygodniu. Do uprawiania sportu motywuje ich głównie zdrowie

Polacy coraz bardziej przekonują się do aktywności fizycznej. Blisko połowa uprawia sport raz w tygodniu, a 30 proc. – nawet trzy razy w tygodniu – wynika z raportu MultiSport Index. Grupa osób aktywnych fizycznie różni się ze względu na podejście i motywację do uprawiania sportu. Blisko 7,5 mln Polaków traktuje ruch jako sposób na zachowanie zdrowia oraz formę relaksu. Dla prawie 6 mln osób aktywność to sposób na utrzymanie lub poprawę sylwetki. Ponad 3 mln preferuje sporty zespołowe.