Komunikaty PR

Firmowy muffin zamiast długopisu. Jak promować swój biznes za pomocą słodkości?

2017-09-29  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Zielińska
Good One PR

ul. Erazma Ciołka 10 lok. 220
01-402 Warszawa
katarzyna.zielinska|goodonepr.pl| |katarzyna.zielinska|goodonepr.pl
796 996 267
www.goodonepr.pl

Targi, spotkania z ważnymi partnerami biznesowymi, wydarzenia wewnątrz firmy. Podczas takich okazji przedsiębiorstwa bardzo chętnie korzystają z gadżetów reklamowych. Jednak coraz częściej zamiast długopisów, notatników czy pendrive’ów w tym celu wykorzystują… muffiny i torty z logo firmy. W jaki sposób słodkości pomagają promować własny biznes?

Stosowanie przez firmy gadżetów reklamowych to już standard – ich skuteczność jako nośnika reklamy w badaniu Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych potwierdziło ponad 70 proc. respondentów. W dzisiejszych czasach, żeby zrobić wrażenie na klientach, partnerach biznesowych, jak i pracownikach, nie wystarczy już posiadanie najpopularniejszych gadżetów firmowych. Jak się okazuje, skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu może być współpraca z pracownią cukierniczą. Muffiny, torty oraz candy bary ze słodkościami zawierającymi np. logo danej firmy są coraz chętniej wykorzystywane przez sektor biznesowy. Skuteczność tego typu wsparcia potwierdzają najwięksi gracze, jak Facebook, Google czy Starbucks, którzy „przecierają szlak” mniejszym firmom. - W porównaniu do klientów indywidualnych, ci biznesowi zazwyczaj bardzo precyzyjnie określają, jak ma wyglądać słodki gadżet. Muffiny czy torty muszą bowiem odpowiadać np. kolorom zawartym w księdze znaku, a ich cena nie może przekroczyć zaplanowanego budżetu. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego zamówienia, możliwe jest dostosowanie produktu do wymogów zarówno dużych, jak i mniejszych klientów biznesowych – mówi Urszula Stępniak, właścicielka pracowni cukierniczej Słodki Muffin

Początek końca firmowych długopisów?

Obecność na wydarzeniach branżowych to istotny element promowania własnego biznesu. Podczas nich firma każdorazowo ma okazję nie tylko spotkać się ze swoimi obecnymi i potencjalnymi klientami, ale też nawiązać wiele nowych, wartościowych kontaktów biznesowych. Dlatego przedsiębiorstwa starają się zazwyczaj maksymalnie uatrakcyjnić swoje stanowiska, aby przyciągnąć jak najwięcej odwiedzających. W tym celu odchodzą od tradycyjnych długopisów, kubków i pendrive’ów z logiem na rzecz dedykowanych dla nich słodkich wypieków. – Chęć promocji podczas targów jest obecnie drugą najczęstszą przyczyną, dla której firmy się do nas zgłaszają. Podczas targów muffiny z logo firmy mogą służyć jako unikatowa dekoracja stanowiska, słodka zachęta dla pierwszych odwiedzających, a także jako upominek dla kluczowych klientów. Potwierdzeniem tego, że wypieki sprawdzają się w takiej roli są dla nas przedsiębiorstwa, które wracają z zamówieniami na kolejne eventy – mówi Urszula Stępniak.

Osłodzić relacje z partnerami

Od podpisania nowej umowy po połączenia spółek – prowadzenie przedsiębiorstwa obfituje w okazje do spotkań z partnerami biznesowymi. Takie spotkania każdorazowo są szansą na budowanie pozytywnych i profitujących relacji. Zakończenie rozmów wręczeniem spersonalizowanych specjalnie pod partnera muffinów nie tylko pozwala wyróżnić naszą firmę spośród innych kontrahentów, ale jest też potwierdzeniem naszego przygotowania i zaangażowania we wzajemne relacje biznesowe. – Wykonane na specjalne zamówienie muffiny nie należą jeszcze do grona typowych prezentów biznesowych, dlatego takie upominki z pewnością zostaną docenione przez obdarowanego – mówi Urszula Stępniak. Słodkości budzą pozytywne skojarzenia z tymi, którzy je wręczają. Dlatego też ich wykorzystanie w budowaniu relacji biznesowych nie tylko ociepla stosunki, ale także wpływa pozytywnie na dalszą współpracę.

Ważny employer branding

Słodkie wypieki z firmowym brandingiem sprawdzają się również przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń wewnątrzfirmowych. Pracodawcy, mając świadomość niskiego bezrobocia i trudności w pozyskaniu nowych pracowników, chętnie wykorzystują takie okazje do umilenia dnia podwładnym. - Wśród zamówień dominują te okolicznościowe, związane z Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą. W poszczególnych przypadkach, takich jak urodziny czy świętowanie długiego stażu pracy, firmy często stawiają na personalizację wypieków. Wówczas na słodkościach umieszczane są ozdoby związane np. z hobby danej osoby – dodaje właścicielka pracowni cukierniczej Słodki Muffin. Takie działania pozwalają nie tylko integrować pracowników, ale też dają im wyraźne sygnały, że są oni istotną częścią firmy. Pozwala to podnieść ich zaangażowanie i zadowolenie z miejsca pracy, co bezpośrednio przekłada się na ich efektywność.

Jak się okazuje, niezwykłe muffiny czy torty z logo firmy mogą być prostym narzędziem efektywnie wspierającym działania promocyjne oraz pomagającym budować relacje biznesowe. Przedsiębiorstwa doceniają największy atut rzemieślniczych wyrobów, jakim jest ich ręczne przygotowanie. Dzięki temu możliwości dostosowania zamówienia do potrzeb danej firmy są bowiem praktycznie nieograniczone.

Słodki Muffin jest małą, rzemieślniczą pracownią cukierniczą, specjalizującą się w tworzeniu wysokiej jakości tortów, muffinów oraz candy barów na różne okazje. Jej wyróżnikiem jest najlepsza jakość produktów, świeżość składników oraz wysoki standard obsługi Klienta. Wszystkie produkty przygotowywane są ręcznie, co przekłada się na ich niepowtarzalność. Firma działa w obrębie Warszawy i najbliższych okolic. Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie www.slodkimuffin.pl.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Domowe rachunki: mniej dłużników, większy dług Biuro prasowe
2020-09-25 | 09:40

Domowe rachunki: mniej dłużników, większy dług

W czasie pandemii nieznacznie zmalała liczba dłużników, którzy nie płacą za domowe rachunki, za to znacznie bardziej wzrosło ich zadłużenie. Zaległości za czynsz, prąd,
Firma Jak pozyskiwać środki z venture capital? Poradnik dla przedsiębiorców
2020-09-24 | 13:24

Jak pozyskiwać środki z venture capital? Poradnik dla przedsiębiorców

Fundusze venture capital dają wiele możliwości start-upom i młodym firmom, dzięki którym mogą one zyskać nie tylko zastrzyk pieniędzy na rozwój innowacyjności, ale także
Firma Panasonic wprowadza na rynek PressIT
2020-09-23 | 15:00

Panasonic wprowadza na rynek PressIT

Firma Panasonic ogłosiła nowy bezprzewodowy system prezentacji o nazwie PressIT – eleganckie rozwiązanie znacznie usprawniające współpracę i organizowanie

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Patronat Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Handel

Zmiany w procesie globalizacji szansą dla Polski. Coraz więcej firm będzie przenosić tu swoją produkcję

Osłabienie globalizacji spowolni rozwój światowej gospodarki, ale dla Polski może być szansą na rozwój. – Firmy na całym świecie będą szukały tanich miejsc produkcji, żeby obniżyć koszty działalności, ale będą rozsądnie wybierać lokalizacje – mówi Stefan Kawalec, prezes zarządu Capital Strategy. Dla wielu – przede wszystkim z Europy Zachodniej, lecz także z Azji – dobrą lokalizacją będzie właśnie Polska, ze względu na położenie w Europie Środkowej, przynależność do Unii Europejskiej i fakt, że wciąż mamy dużo niższe koszty pracy niż na Zachodzie.

Edukacja

Trwają prace nad nową ustawą o rzemiośle. Ma zmienić model edukacji i zwiększyć katalog zawodów branżowych

Nad ustawą o rzemiośle i kształceniu dualnym pracuje kilkudziesięcioosobowy zespół powołany z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju. Jego celem jest wypracowanie takiego sposobu kształcenia zawodowego, który byłby dostosowany do współczesnego rynku i pozwolił odpowiadać na potrzeby szybko zmieniającego się świata. Szkoły branżowe mają być powiązane m.in. ze specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz nowymi kierunkami: ekologią, elektromobilnością czy Przemysłem 4.0.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media i PR

Pandemia zaostrzyła kryzysy wizerunkowe w sieci. Polskie firmy nie są do nich przygotowane

Na całym świecie jest już niemal 4 mld aktywnych użytkowników mediów społecznościowych, a w czasie pandemii ponad połowa z nich zwiększyła swoją aktywność w sieci. To z kolei spowodowało, że obecne w internecie organizacje musiały od nowa budować swoje strategie komunikacyjne i częściej stawiać czoła sytuacjom kryzysowym. – Polskie firmy i instytucje nie są przygotowane do radzenia sobie z kryzysami wizerunkowymi w social mediach – ocenia Adam Łaszyn, prezes zarządu Alert Media Communications, autor książki „e-Kryzys. Jak zarządzać sytuacją kryzysową w internecie”. Jak podkreśla, większość z nich uczy się tego na własnych błędach, w sytuacji kryzysu reagując na gorąco, zamiast zawczasu się do niego przygotować. Właśnie z myślą o tej grupie powstała publikacja.

Ochrona środowiska

Polska w gronie państw najbardziej zagrożonych deficytem wody. Spodziewane dramatyczne konsekwencje społeczne i gospodarcze

– W Polsce do 2025 roku kryzys wodny będzie się pogłębiał, później będzie już tylko gorzej. Biznesy wodochłonne oczywiście wiedzą o tych analizach i one będą wycofywać się od nas w kierunku krajów, gdzie ten kryzys wodny jest mniejszy – mówi Kamil Wyszkowski, prezes UN Global Compact w Polsce. Jak wskazuje, Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie i na dodatek ma problem z jej magazynowaniem. Poziom retencji oscyluje wokół 6 proc., podczas gdy np. w Hiszpanii przekracza 40 proc. Jednak problem z niedoborem wody gwałtownie zaostrza się nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. – Konsekwencje będą potężne. To będzie wielka wędrówka ludów i prawdopodobnie wojna o wodę, zasoby i żywność – mówi ekspert.