Komunikaty PR

Jak zwiększyć satysfakcję pracowników małym kosztem?

2017-08-02  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Weronika Rudecka
Consulting'n more

ul. Katowicka 4/9
03-932 Warszawa
weronika.rudecka|consultingandmore.pl| |weronika.rudecka|consultingandmore.pl
662945578
consultingandmore.pl/

Satysfakcja pracowników jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania firmy. Zadowolenie przekłada się bowiem na jego efektywność, kreatywność, zaangażowanie w wykonywaną pracę, przywiązanie do firmy. Zajmując się od ponad 30 lat zarządzaniem firmą, widziałem wiele dowodów na to, że najbardziej owocne są te przedsiębiorstwa, które dbają o wysoki poziom zadowolenia wśród członków swojego zespołu. Aby to robić, nie trzeba fundować pobytów w SPA ani co dwa miesiące dawać podwyżki. Jak niewielkim kosztem można zwiększyć satysfakcję podwładnych?

Respektuj czas

Zarówno ten prywatny, jak i służbowy. Nikt nie lubi robić dwa razy tych samych rzeczy, wprowadzać dużych poprawek spowodowanych niedokładnym briefem czy nieuwagą przełożonego. Zanim w dzień wolny swojego pracownika zdecydujesz się wykonać do niego telefon, zastanów się dwa razy, czy sprawa faktycznie nie może poczekać lub nie da się jej rozwiązać bez angażowania danej osoby. Nie dzwoń w czasie urlopu, kontaktuje się z pracownikiem jedynie w wyjątkowych przypadkach, które wymagają jego specjalistycznej wiedzy.

Celebruj święta

Każdy lubi dostawać prezenty. Nie chodzi o wartość materialną, ale o miły gest i pamięć. Drobne upominki na Boże Narodzenie czy Wielkanoc nie spowodują uszczerbku na firmowych finansach, a przyczyniając się do wzrostu zadowolenia wśród pracowników, wręcz przełożą się na ich poprawę. Wewnątrz działów czy teamów warto także uczcić takie okazje, jak urodziny czy ślub. Nie zawsze musi to być prezent od firmy. Pracownik poczuje się także doceniony, gdy usłyszy miłe życzenia czy gratulacje z okazji zmiany stanu cywilnego lub narodzin dziecka. Równie pozytywne jest np. inicjowanie grupowych składek na upominki lub pieczenia tortów na zmianę. Należy pamiętać, że taka forma celebracji jest raczej wynikową atmosfery w zespole, nie można tego odgórnie narzucić.

Autonomia i niezależność

Możliwość wykazania się, zaprezentowania własnych pomysłów i wypróbowania swoich sił w nowych obszarach wpływa na zaangażowanie w wykonywaną pracę. Naukowcy z Uniwersytetu Cornella zbadali 320 małych biznesów, z których połowa dawała autonomię swoim pracownikom, a połowa stosowała odgórne polecenia. Firmy, które tworzyły środowiska autonomiczne miały o 1/3 większe obroty niż firmy nastawione na kontrolę. Zatem pozwól swoim pracownikom zagospodarować np. 20% swojego czasu na własne projekty, które związane będą z Twoim biznesem. Takie działania wyzwoli w nich kreatywność i pozwoli na oderwanie się od obecnych obowiązków. Następnie zorganizuj wspólne spotkanie, aby każdy podzielił się nowym pomysłem.

Poczucie bezpieczeństwa

Pracownik nie powinien się czuć zdany wyłącznie na siebie. Musi wiedzieć, że ma za sobą solidne wsparcie (w postaci zespołu, managera), na które może liczyć. Zadaniem szefa jest nie tylko służenie pomocą poprzez własne doświadczenie i umiejętności, ale także stworzenie takiej atmosfery i systemu pracy, w których pracownik będzie czuł się bezpiecznie. Chęć skonsultowania swoich wątpliwości, nie powinna zostać odebrana jako brak kompetencji w danym zakresie. Co więcej obowiązkiem pracodawcy jest również regularne komunikowanie się z pracownikami, zarówno odnośnie pozytywnych zmian w firmie, jak i negatywnych decyzji wpływających na zespół. Żaden pracownik nie chciałby się dowiedzieć o redukcji zatrudnienia z mediów lub plotek krążących po firmie.

Przestrzeń pracy

Według badań opublikowanych na portalu hacernoon.com 54% pracowników z najlepszymi wynikami uważa swoją przestrzeń pracy za zbyt rozpraszającą, a 58% tej samej grupy pracowników uważa ją za zbyt głośną. Open space’y zyskały popularność ze względu na łatwość komunikacji i współpracy w zespołach projektowych. W takich przestrzeniach świetnie poradzą się osoby, które lubią ciągły kontakt z innymi ludźmi, energiczne konsultowanie pomysłów czy burze mózgów. Jednak w takim środowisku dużo gorzej sprawdzą się introwertycy, potrzebujący cichy i skupienia do efektywnej pracy. Dlatego warto wysłuchać potrzeb swoich pracowników i przydzielić im takie miejsca pracy, które będą dopasowane do ich osobowości.

Opieka zdrowotna

95% specjalistów HR uważa opiekę zdrowotną za jeden z najważniejszych benefitów dla pracowników (shrm.org). Pracownicy mogą docenić nie tylko opiekę prywatnych przychodni medycznych. Bony na masaże, wizyta u fizjoterapeuty, okulisty czy psychologa to również doskonałe formy wspierania stanu zdrowia pracowników i budowania ich satysfakcji z pracy. Coraz więcej firm decyduje się wprowadzać darmowe programy opieki medycznej dla członków rodzin osób pracujących w firmie. Sprawia to, że pracownicy nie muszą martwić się o chore dzieci lub rodziców, bo ci pozostają pod profesjonalną opieką medyczną. Zyskują spokój i nie są zmuszenie do rezygnacji ani z pracy, ani obowiązków.

Dostosuj się do potrzeb swoich pracowników

Różni pracownicy mają różne potrzeby. Zależy to nie tylko od formy wykonywanej pracy, wieku czy płci, ale także od generacji. Firma powinna starać się poznawać potrzeby poszczególnych pracowników i wychodzić im naprzeciw. Z badań opublikowanych przez portal millenialbranding.com wynika, że 60% millenialsów opuści aktualne miejsce pracy w ciągu najbliższych trzech lat. Koszt odejścia takiego pracownika i zastąpienie go nowym jest szacowany na 15-25 tysięcy dolarów!

Sięgaj po poradę

Pracownik będzie zaangażowany w pracę i zadowolony z niej, jeśli będzie czuł, że ma rzeczywisty wpływ na rozwój projektów, wypracowanie formy współpracy i kształtowanie firmy. Dlatego pozwól, aby mogli chociaż od czasu do czasu znaleźć się w gronie osób, które doradzają i podejmują ważne decyzje. Satysfakcja za wykonanie projektu, którego formę samodzielnie się ustaliło, będzie znacznie większa. Co więcej, osoby znające firmę od nieco innej strony niż szef, mogą mieć zupełnie nowe, świeże pomysły, na które nie wpadłby nikt inny.

Doceniaj zaangażowanie i wysiłki

Nie chodzi o nieuzasadnione schlebianie, ale faktyczną umiejętność docenienia pracowników za ich wkład w rozwój firmy i osiągnięcia. Każdy lubi pochwały, a szczególnie cenne są te, na które rzeczywiście zapracowaliśmy. Co jeszcze? 69% pracowników deklaruje, że pracowaliby z większym zaangażowaniem, gdyby ich wysiłki były lepiej doceniane (jak podaje blog.socialcast.com). Korzyści są więc obustronne.

Bądź wyrozumiały

Mimo nawet największych starań, życie prywatne zawsze w pewnym stopniu oddziałuje na pracę. Stresujące chwile w małżeństwie, choroba bliskich, ważne wydarzenia w życiu dzieci – o tym nie da się po prostu zapomnieć na 8 godzin dziennie. Wyrozumiałość ze strony kierownictwa może czasem odjąć choć jedno zmartwienie i zmobilizować pracownika do rekompensaty w kolejnych dniach. Co więcej, miły gest w wyjątkowych sytuacjach – życzenia ślubne lub pytanie o stan zdrowia chorowitego dziecka – zdecydowanie poprawią samopoczucie pracownika i jego zadowolenie z pracy w danej firmie.

 

Alain Kaj
Inventage

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Budowanie strategii komunikacji – na co postawić w 2022 roku? Biuro prasowe
2022-01-21 | 01:00

Budowanie strategii komunikacji – na co postawić w 2022 roku?

Budowanie strategii komunikacji w 2022 roku powinno być ściśle dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości. Z danych PwC wynika, że ponad 1/3 młodych ludzi zamierza na stałe pracować
Firma Marketing usług – jak sprzedać to, czego nie da się dotknąć?
2022-01-21 | 01:00

Marketing usług – jak sprzedać to, czego nie da się dotknąć?

Usługi – tuż obok przemysłu i rolnictwa – stanowią jeden z głównych filarów polskiej gospodarki. W tym sektorze pracuje blisko 60 proc. Polaków[1]. Nie dziwi
Firma Roboty mobilne – w jakich zadaniach mogą zastąpić człowieka?
2022-01-20 | 01:00

Roboty mobilne – w jakich zadaniach mogą zastąpić człowieka?

Wiele mówi się o tym, że roboty mobilne to niezastąpieni pomocnicy w realizacji procesów transportu wewnętrznego w wielu firmach. Dowiedzmy się jednak, w jakich obszarach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Bankowość

Podwyżki stóp procentowych odcisną swoje piętno na gospodarce światowej w tym i przyszłym roku. Rynki wschodzące mogą przyciągać więcej kapitału [DEPESZA]

Utrzymująca się wysoka inflacja, szybki koniec luźnej polityki monetarnej banków centralnych oraz „jastrzębie” podejście do podwyżek stóp procentowych – to jedne z najważniejszych ryzyk, które w nadchodzących miesiącach będą musieli uwzględniać inwestorzy.  Jak podkreśla wiceprezes Generali Investments TFI Zbigniew Jakubowski, 2022 rok to zdecydowanie koniec ery taniego pieniądza. Wiele banków centralnych, szczególnie na rynkach wschodzących, od miesięcy podnosi stopy procentowe. W Polsce tylko w I połowie roku spodziewana jest podwyżka do 4,0 proc. To zaś może zachęcić inwestorów do zainteresowania tą grupą państw.

Firma

Wrocławska spółka zwiększa tempo prac nad innowacjami dla największych światowych koncernów. W ciągu dwóch lat chce zatrudnić kolejnych 500 inżynierów

– Każdego roku rośniemy o ok. 20–30 proc. i to tempo chcemy utrzymać – mówi Marek Matysiak, dyrektor operacyjny GlobalLogic Poland. Wrocławska spółka jest częścią globalnego koncernu, który tworzy innowacyjne rozwiązania dla największych światowych marek. To sprawia, że praktycznie w każdej branży są widoczne efekty pracy polskich inżynierów. Dziś w spółce pracuje ich 2000. W samym Wrocławiu 500, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma się podwoić. Z myślą o dalszym rozwoju spółka przeniosła się właśnie do nowego biura.

Konsument

Finansowanie instalacji fotowoltaicznych za pomocą leasingu konsumenckiego coraz popularniejsze. W Europie realizowana jest w taki sposób co czwarta inwestycja

Energetyka prosumencka w Polsce zanotowała w ostatnich latach skokowy wzrost – liczba prosumentów w ciągu sześciu lat skoczyła z ok. 4 tys. do ponad 740 tys. To głównie zasługa fotowoltaiki i przydomowych mikroinstalacji PV, których zakup jest wspierany przez rządowe programy. I choć większość ekspertów wskazuje, że przyjęta w końcówce ubiegłego roku nowelizacja ustawy o OZE może osłabić opłacalność takich inwestycji, to nie zatrzyma raczej rozwoju tego rynku. Zwłaszcza że w Polsce rozwija się nowa forma finansowania paneli fotowoltaicznych – leasing konsumencki, który może zwiększyć dostępność tej inwestycji.

Finanse

Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowych szkód katastroficznych. Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie własnego lokum od pożaru, powodzi czy huraganów

W 2021 roku odnotowano rekordowo dużo szkód katastroficznych. Z wyliczeń firmy reasekuracyjnej Munich Re wynika, że w ubiegłym roku kosztowały one 280 mld dol. Co niepokojące, niecała połowa z tych szkód była ubezpieczona, chociaż luka ubezpieczeniowa z roku na rok maleje. Widać to m.in. w obszarze ochrony nieruchomości. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się ubezpieczyć swój dom czy mieszkanie od szkód spowodowanych nieprzewidzianym zdarzeniem. Odszkodowania w przypadku szkód katastroficznych sięgają od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych.