Komunikaty PR

Optymalizacja składek ZUS i większe zaangażowanie

2018-07-11  |  10:11

Instytut Gallupa, w 2013 roku, przeprowadził globalne badania, sprawdzające poziom zaangażowania pracowników. Aż 63 % respondentów zadeklarowało, że nie angażuje się w swoją pracę. W Polsce wyniki były jeszcze wyższe. 68% badanych Polaków przyznało, że nie angażuje się w obowiązki zawodowe, zaś 15%, że brak zaangażowania jest skrajny. Jak zatem powinieneś zmienić te dane na lepsze w Twojej firmie?

 

Postawa niechęci, niezadowolenia, braku zainteresowania codziennymi obowiązkami zawodowymi, jak widać towarzyszy większości z nas. Dodatkowo młode pokolenie pracowników, tzw. Pokolenie Y, to w pracodawcy pokłada oczekiwanie na zwiększenie motywacji do pracy. „Igreki” nie kryją się ze swoją roszczeniową postawą, oczekując szybko urlopów, wysokich zarobków, możliwości pracy zdalnej czy też dodatkowych, benefitów.

 

Oczekiwana motywacja

Te ostatnie z perspektywy millenialsów są szczególnie istotne. Według raportu „Benefity – czyli co motywuje pracowników?” zrealizowanego przez  Pracuj.pl wynika, że to właśnie młodzi pracownicy, między 18. a 29. rokiem życia, traktują pozapłacowe benefity jako formę rekompensaty niskich zarobków, związanych z początkowym etapem kariery. Aż 43% z nich wskazuje, że w tym momencie w pracy bardziej brakuje im benefitów niż podwyżki.

 

Cenniejsze od pieniędzy?

Pozapłacowe benefity stanowią jednak atrakcyjny motywator także dla osób ze stabilną sytuacją materialną. Jak wynika ze wspomnianego raportu brak benefitów najbardziej doskwiera grupie zarabiającej powyżej 4001 zł netto (46% respondentów). Dlaczego? Ponieważ przy wysokich zarobkach, symboliczna nagroda finansowa czy podwyżka nie zmienia jakościowo życia pracowników. Ci oczekują innego sposobu nagradzania czy premiowania ich wysiłku i zaangażowania. Właśnie poprzez atrakcyjne benefity.

 

Konkretne potrzeby

Choć opieka medyczna, karty zakupowe czy też sportowe nadal cieszą się niemałą popularnością, to w dzisiejszych czasach mogą już nie wystarczyć. Chcąc wyróżnić się na tle konkurencji oraz odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania wymagających pracowników warto zastanowić się nad mniej standardowymi rozwiązaniami. Takimi są chociażby benefity w postaci dofinansowania posiłków dla pracowników, o których marzy większość pracowników w firmach.

 

Karty lunchowe

Karty przedpłacone znajdujące się w ofercie Edenred znakomicie spełniają te marzenia. Karta Lunchowa – pozwalająca na dofinansowanie posiłków pracowniczych, to najbardziej ulubiony benefit pracowników. Pracodawcy, którzy korzystają z tej formy motywacji mogą cieszyć się większą wydajnością, częstszą obecnością w pracy i silniejszym zaangażowaniem ze strony pracowników. Karta pozwoli Ci w niestandardowy sposób nagrodzić i zmotywować do większej aktywności zawodowej.

 

Prawdziwe oszczędności

Dodatkowo przynoszą one także formalne korzyści pracodawcy. Karty lunchowe Edenred pozwalają oszczędzić na składach ZUS nawet do 462 zł na jednego pracownika rocznie! To także oszczędność czasu dla działów księgowości i HR, ponieważ karta przekazywana jest pracownikowi raz, a następnie zasilana zgodnie z życzeniem firmy. To łatwy w administrowaniu benefit, który spełnia oczekiwania zarówno pracodawców, jak i pracowników.

 

Więcej na kartylunch.edenred.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Nowości prawne i produktowe dyskutowane przez inżynierów budownictwa Biuro prasowe
2018-11-15 | 01:00

Nowości prawne i produktowe dyskutowane przez inżynierów budownictwa

Nowe prawo wodne, umowa cywilno-prawna przy pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, ochrona przed zalaniem, rozbiórki obiektów oraz oświetlenie zewnętrzne
Gospodarka Brakuje fachowców, zarobki zaskakują
2018-11-14 | 01:00

Brakuje fachowców, zarobki zaskakują

Obok testów kompetencji zawodowych, ofert pracy, praktyk i szkoleń, w serwisie umieścili właśnie prezentacje różnych zawodów. Praktycy opowiadają i pokazują w
Gospodarka Kontrakting, czyli skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu
2018-11-09 | 10:00

Kontrakting, czyli skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Kontrakting (contracting – z ang. zawierać umowę) to swego rodzaju forma pośredniczenia w projektach. W branży zasobów ludzkich i produkcji usługa kontraktingu –

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Bankowość

Zadłużenie Polaków przekracza już 34 mld zł i wciąż rośnie. Potrzebna lepsza edukacja finansowa

Złe nawyki finansowe, przeszacowanie swoich możliwości albo kompulsywne zakupy, a także sytuacja życiowa – na przykład utrata pracy, rozwód czy ciężka choroba w rodzinie – mogą być przyczyną zadłużenia. Z danych Grupy KRUK wynika, że na koniec III kwartału tego roku z takim problemem boryka się 4,5 mln Polaków. Mają oni łącznie do spłaty 34 mld zł. 17 listopada już po raz dziesiąty w Polsce będziemy obchodzić Dzień bez Długów. Jest to między innymi okazja do edukacji finansowej Polaków i zwrócenia ich uwagi na problem zadłużenia. 

Prawo

W 2019 roku wchodzą nowe obciążenia prawne dla pracodawców. Koszty pracy będą dalej rosnąć

Polscy pracodawcy odczuli w ostatnich miesiącach wzrost kosztów pracy. Generują go, po pierwsze, dobra koniunktura gospodarcza, która pociąga za sobą wzrost płac, a po drugie, szereg zmian prawnych, na które pracodawca nie ma żadnego wpływu. Już w tej chwili obciążenie składkowe po stronie pracodawcy wynosi ok. 20 proc. wynagrodzenia pracownika. Po wprowadzeniu pracowniczych programów kapitałowych będzie ono jeszcze wyższe. Nadal istnieje ryzyko związane ze zniesieniem limitu tzw. 30-krotności. Choć Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy za niezgodne z Konstytucją, temat wciąż może powrócić. Wzrostu kosztów nie da się uniknąć, ale pracodawcy mogą je sobie zrekompensować gdzie indziej – wskazują eksperci Ayming Polska.

Patronat Newserii

Bankowość

Citi Handlowy stawia na sztuczną inteligencję. W 2019 roku biometria ma zastąpić tradycyjny sposób logowania w nowej aplikacji mobilnej

W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku Citi Handlowy wypracował wzrost zysku netto z 372,2 mln zł do 486,6 mln zł. W części instytucjonalnej bank zamierza nadal aktywnie promować biznes międzynarodowy, wspierając ekspansję polskich przedsiębiorstw e-commerce. W bankowości detalicznej strategia zakłada inwestowanie w relacje z klientami i dalszą digitalizację rozwiązań, która ma poprawić jakość oferowanych produktów i usług. W 2019 roku Citi Handlowy wdrażać będzie w dwóch fazach nową aplikację mobilną, zbudowaną zgodnie z trendem otwartej bankowości, w której tradycyjny model logowania zastąpi biometria. Prezes banku Sławomir S. Sikora podkreśla, że technologie – zwłaszcza sztuczna inteligencja – będą przesądzać o przyszłym kształcie usług bankowych. 

Handel

Polacy wystawiają często negatywne komentarze firmom w internecie. Robią to z chęci rekompensaty i ostrzeżenia innych klientów

Pozytywne opinie budują wiarygodność firm w oczach potencjalnych klientów. Zdaniem ekspertów Polacy woleliby wystawiać dobre oceny, nie mają jednak motywacji do dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami. Do negatywnych komentarzy skłania ich chęć powetowania własnych strat oraz ostrzeżenia innych konsumentów przed nietrafionym wyborem. Podejmujemy decyzje kierując się opiniami, dlatego do dzielenia się nimi  w sieci zachęca kampania „Dobry głos dla firm”.

Problemy społeczne

60 proc. Polaków pracuje nieefektywnie. Przyczyną permanentne zmęczenie i nieumiejętne zarządzanie energią życiową

11 mln Polaków cierpi z powodu permanentnego zmęczenia. Przekłada się ono zarówno na jakość życia prywatnego, jak i na obniżoną efektywność w pracy. Przyczyną jest m.in. nieumiejętne zarządzanie energią, którą należy czerpać z czterech źródeł: fizycznego, emocjonalnego, mentalnego i społecznego. Pomaga to rozwijać siłę i odporność psychiczną.