Komunikaty PR

Optymalizacja składek ZUS i większe zaangażowanie

2018-07-11  |  10:11

Instytut Gallupa, w 2013 roku, przeprowadził globalne badania, sprawdzające poziom zaangażowania pracowników. Aż 63 % respondentów zadeklarowało, że nie angażuje się w swoją pracę. W Polsce wyniki były jeszcze wyższe. 68% badanych Polaków przyznało, że nie angażuje się w obowiązki zawodowe, zaś 15%, że brak zaangażowania jest skrajny. Jak zatem powinieneś zmienić te dane na lepsze w Twojej firmie?

 

Postawa niechęci, niezadowolenia, braku zainteresowania codziennymi obowiązkami zawodowymi, jak widać towarzyszy większości z nas. Dodatkowo młode pokolenie pracowników, tzw. Pokolenie Y, to w pracodawcy pokłada oczekiwanie na zwiększenie motywacji do pracy. „Igreki” nie kryją się ze swoją roszczeniową postawą, oczekując szybko urlopów, wysokich zarobków, możliwości pracy zdalnej czy też dodatkowych, benefitów.

 

Oczekiwana motywacja

Te ostatnie z perspektywy millenialsów są szczególnie istotne. Według raportu „Benefity – czyli co motywuje pracowników?” zrealizowanego przez  Pracuj.pl wynika, że to właśnie młodzi pracownicy, między 18. a 29. rokiem życia, traktują pozapłacowe benefity jako formę rekompensaty niskich zarobków, związanych z początkowym etapem kariery. Aż 43% z nich wskazuje, że w tym momencie w pracy bardziej brakuje im benefitów niż podwyżki.

 

Cenniejsze od pieniędzy?

Pozapłacowe benefity stanowią jednak atrakcyjny motywator także dla osób ze stabilną sytuacją materialną. Jak wynika ze wspomnianego raportu brak benefitów najbardziej doskwiera grupie zarabiającej powyżej 4001 zł netto (46% respondentów). Dlaczego? Ponieważ przy wysokich zarobkach, symboliczna nagroda finansowa czy podwyżka nie zmienia jakościowo życia pracowników. Ci oczekują innego sposobu nagradzania czy premiowania ich wysiłku i zaangażowania. Właśnie poprzez atrakcyjne benefity.

 

Konkretne potrzeby

Choć opieka medyczna, karty zakupowe czy też sportowe nadal cieszą się niemałą popularnością, to w dzisiejszych czasach mogą już nie wystarczyć. Chcąc wyróżnić się na tle konkurencji oraz odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania wymagających pracowników warto zastanowić się nad mniej standardowymi rozwiązaniami. Takimi są chociażby benefity w postaci dofinansowania posiłków dla pracowników, o których marzy większość pracowników w firmach.

 

Karty lunchowe

Karty przedpłacone znajdujące się w ofercie Edenred znakomicie spełniają te marzenia. Karta Lunchowa – pozwalająca na dofinansowanie posiłków pracowniczych, to najbardziej ulubiony benefit pracowników. Pracodawcy, którzy korzystają z tej formy motywacji mogą cieszyć się większą wydajnością, częstszą obecnością w pracy i silniejszym zaangażowaniem ze strony pracowników. Karta pozwoli Ci w niestandardowy sposób nagrodzić i zmotywować do większej aktywności zawodowej.

 

Prawdziwe oszczędności

Dodatkowo przynoszą one także formalne korzyści pracodawcy. Karty lunchowe Edenred pozwalają oszczędzić na składach ZUS nawet do 462 zł na jednego pracownika rocznie! To także oszczędność czasu dla działów księgowości i HR, ponieważ karta przekazywana jest pracownikowi raz, a następnie zasilana zgodnie z życzeniem firmy. To łatwy w administrowaniu benefit, który spełnia oczekiwania zarówno pracodawców, jak i pracowników.

 

Więcej na kartylunch.edenred.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Negatywne perspektywy dla polskiej gospodarki to już rzeczywistość Biuro prasowe
2018-07-19 | 07:30

Negatywne perspektywy dla polskiej gospodarki to już rzeczywistość

Euler Hermes, wiodący globalny ubezpieczyciel należności handlowych, zbadał sytuację firm w Polsce pod względem niewypłacalności. W I półroczu 2018 r. w oficjalnych
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2018-07-18 | 10:00

Karta lunchowa spełni oczekiwania pracowników

Dofinansowanie do posiłków to ulubiony benefit pracowników – wynika z badania IPSOS przeprowadzonego na zlecenie Edenred. Jak spełnić oczekiwania zespołu?   Świadczenia pozapłacowe są normą w większości
Gospodarka Światło ma znaczenie: wywiad z Radosławem Zacheją, prezesem firmy Bright Lights.
2018-07-16 | 15:35

Światło ma znaczenie: wywiad z Radosławem Zacheją, prezesem firmy Bright Lights.

W swoich projektach łączy systemy oświetleniowe, multimedia, sztukę i technologie. Tworzy w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Radosław Zacheja, prezes firmy Bright Lights o

Kalendarium

31 sierpnia
4 września

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Edukacja

Nieprawidłowa dieta i niska aktywność fizyczna wśród dzieci mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2

Dieta bogata w cukier i tłuszcze oraz zbyt mała dawka ruchu – to jedne z głównych przyczyn cukrzycy typu 2. Ta groźna w skutkach przewlekła choroba latami rozwija się niepostrzeżenie i bezboleśnie, mając źródło w niezdrowych nawykach z dzieciństwa. Zapobiec jej mogą holistyczne działania ukierunkowane na zmianę stylu życia dziecka prowadzone zarówno w domu, jak i w szkole. Rodzice nie zawsze są w stanie samodzielnie pomóc dziecku porzucić nieprawidłowe nawyki żywieniowe i zachęcić do większej aktywności, chociażby regularnych spacerów. Wsparciem dla nich jest Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover zapewniający bezpłatną, interdyscyplinarną opiekę specjalistów, tzn. lekarza, dietetyka, trenera sportowego oraz psychologa.

Prawo

Łączenie TFI w Polsce nabiera tempa. Proces przyspieszają unijne regulacje i Pracownicze Plany Kapitałowe

Presja regulacyjna, która wpływa na rosnące koszty, a z drugiej strony spadki przychodów związane z konkurencją i potrzeba zwiększania liczby klientów to powody, dla których konsolidacja towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce nabrała rozpędu na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Zdaniem Andrzeja Ladko, członka zarządu Altus TFI, ten proces dodatkowo pogłębi nowa, unijna regulacja MiFID II i Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają ruszyć w przyszłym roku. 

Prawo

Wzrost wynagrodzeń może jeszcze przyspieszyć. Coraz dotkliwiej odczuwają to firmy

Firmy oferują pracownikom coraz wyższe płace. Dzięki temu zatrudnienie rośnie w stałym tempie wynoszącym 3,7 proc. Presja na wzrost wynagrodzeń jest dla nich jednak coraz bardziej dotkliwa. W czerwcu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4848,2 zł i było o 7,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zdaniem Romana Przasnyskiego, głównego analityka Gerda Broker, wysokie tempo wzrostu płac może utrzymać się jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy i zatrzymać na poziomie 8–9 proc. 

XXVIII Forum Ekonomiczne 2018

Handel

Na mieście jemy coraz chętniej i coraz więcej wydajemy. Obok frytek najczęściej zamawianym daniem są burgery

Coraz więcej osób stołuje się poza domem – przynajmniej raz w tygodniu jada dwie trzecie badanych. Posiłek na mieście traktujemy jako pretekst do spotkań, a w restauracjach spędzamy coraz więcej czasu. W czołówce zamawianych posiłków znalazły się burgery, które można dowolnie modyfikować pod kątem upodobań klientów. Cena nie ma już decydującego znaczenia. Liczy się przede wszystkim smak i jakość serwowanych posiłków – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Bobby Burger.

MSPO 2018