Komunikaty PR

TOP5: Najpopularniejsze języki programowania w Polsce

2018-09-14  |  09:46
Biuro prasowe

JavaScript, Java i .NET to najpopularniejsze technologie stosowane przez pracowników branży IT w Polsce, wynika z danych międzynarodowej platformy Skillotron, zrzeszającej 11 tysięcy użytkowników z 65 państw. Polacy wpisują się w trendy obowiązujące na świecie, jednak ich umiejętności często są inne niż w pozostałych krajach Europy Centralnej i Wschodniej.

Popularność JavaScript jest w Polsce największa i sięga 42 procent, ponad dwukrotnie przewyższając Javę, której używa 19 proc. użytkowników platformy. Na ostatnim miejscu podium znalazła się technologia .NET z wynikiem 12 proc. Inne technologie i kierunki są w polskiej branży IT zdecydowanie mniej popularne. Niewiele ponad 8 proc.zajmuje się Quality Assurance, 7 proc. to specjaliści w zakresie Scrum, zaś 4 proc. programuje w języku PHP.

TOP 5 najpopularniejszych technologii i kierunków w branży IT w Polsce

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

42%

2

Java

19%

3

.NET

12%

4

Quality Assurance

8%

5

Scrum

7%

źródło: DataArt / Skillotron

- Największa popularność technologii JavaScript wynika z jej szerokiego zastosowania w warstwie wizualnej i komunikacyjnej aplikacji. To elementy szczególnie ważne w przypadku programów dedykowanych do obsługi przez końcowych konsumentów lub partnerów biznesowych. Dodatkowo JavaScript uzupełniła technologie używane w przeszłości, takie jak HTML lub CSS - komentuje George Kremenetsky, ekspert technologiczny DataArt Wrocław. Na kolejnych miejscach podium znalazły się technologie najczęściej współpracujące z JavaScript, czyli Java i .NET. - To za ich pomocą programiści tworzą wewnętrzną strukturę aplikacji, która pracuje za jej warstwą prezentacyjną. Dlatego są równie ważne, co technologie front-endowe - tłumaczy George Kremenetsky.

Polscy programiści uzyskali najlepsze wyniki w technologii .NET, uzyskując średnio 7 pkt. test. Tylko nieco gorzej wypadli specjaliści w dziedzinie Scrum, służącej zarządzaniu projektami IT. Z kolei w najpopularniejszej JavaScript, programiści zdobyli średnio 6,3 pkt.

Umiejętności polskich programistów
 

Technologia

Średnia liczba punktów / test

1

.NET

7,0

2

Scrum

6,8

3

JavaScript

6,3

4

Quality Assurance

6,0

5

PHP

6,0

Polska w trendach globalnych

Popularność poszczególnych technologii w Polsce jest podobna do trendów obowiązujących globalnie. Łączne wyniki dla wszystkich 65 krajów również wskazały JavaScript jako najbardziej popularny język, a tuż za nim uplasowały się .NET i Java. O ile JavaScript ma w Polsce istotną przewagę nad pozostałymi technologiami, tak w przypadku wyników globalnych popularność rozkłada się bardziej równomierny: 35 proc. dla JavaScript, 17 proc. dla .NET i 16 proc. dla Javy.

TOP 5 najpopularniejszych technologii i kierunków w branży IT globalnie

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

35%

2

.NET

17%

3

Java

16%

4

Quality Assurance

11%

5

Python

6%

- Polscy programiści posługują się technologiami, które znajdują najszersze zapotrzebowanie na globalnym rynku. Ich znajomość jest konieczna przy realizacji większości projektów - mówi George Kremenetsky.

DataArt zestawiła wyniki polskich programistów ze statystykami z trzech krajów Europy Wschodniej i Centralnej, w których posiada swoje centra rozwoju oprogramowania: Bułgarii, Rosji i Ukrainy. Okazuje się, że jednym z najważniejszych obszarów w tych krajach jest Quality Assurance, czyli działalność związania z jakością i testowaniem tworzonego oprogramowania. Na Ukrainie, odsetek popularności wyniósł 14 proc., a w Bułgarii aż 18 proc.

TOP5 najpopularniejszych technologii w Bułgarii

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

24%

2

.NET

23%

3

QA

18%

4

Java

13%

5

Java biblioteki

7%

TOP5 najpopularniejszych technologii w Rosji

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

28%

2

.NET

23%

3

Java

20%

4

Python

10%

5

QA

7%

TOP5 najpopularniejszych technologii na Ukrainie

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

43%

2

.NET

14%

3

QA

14%

4

Java

12%

5

Python

4%

Polacy najlepsi w Javie, Rosjanie i Ukraińcy w JavaScript

O ile polscy specjaliści najlepiej poradzili sobie w testach .NET, Scrum i JavaScript, tak wyniki uzyskiwane w pozostałych krajach naszego regionu były różne. Bułgarzy najlepiej poradzili sobie z metodologią Scrum, zaś Rosjanie z JavaScriptem, podobnie jak w przypadku specjalistów z Ukrainy.

TOP5 punktacji w Bułgarii

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

Scrum

5,3

2

Selenium

5,2

3

QA

5,1

4

.NET

5,0

5

JavaScript

5,0

TOP5 punktacji w Rosji

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

JavaScript

6,7

2

.NET

5,9

3

QA

5,6

4

Python

5,2

5

Java

4,8

TOP5 punktacji na Ukrainie

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

JavaScript

6,1

2

QA w WWW

5,9

3

QA

5,5

4

.NET

5,5

5

Python

5,3

Kobiety w IT

Statystyki zebrane przez DataArt dla Polski wskazują również na istotnie wyższy odsetek kobiet, które wzięły udział w badaniu. Podczas gdy średnio wyniósł on niewiele ponad 15 proc., tak w Polsce było to ponad 23 proc. Największym zainteresowaniem wśród kobiet cieszyły się technologie związane z Quality Assurance, Java, a w następnej kolejności: .NET i JavaScript.

Które technologie w przyszłości

Rosnące zapotrzebowanie na usługi programistyczne sprawia, że coraz więcej osób zamierza rozwijać swoją karierę w branży IT. Zdaniem ekspertów DataArt, przedstawione statystyki mogą być dla nich ważną wskazówką, którą technologię wybrać.

- Oczekuję, że popularność poszczególnych języków utrzyma się na obecnym poziomie w ciągu najbliższych lat. Dlatego nowi adepci programowania przy wyborze technologii mogą sugerować się obecnym stanem. Niezależnie jednak od zmian w przyszłości, zawsze cenieni będą deweloperzy, którzy sprawnie operują nie tylko w technologiach związanych z warstwą prezentacyjną, ale również „wnętrzem” aplikacji. Tak zwany full-stack developer, czyli specjalista rozumiejący proces od pierwszej linijki kodu do uruchomienia usługi, to dla wielu firm optymalne rozwiązanie - mówi George Kremenetsky.

O badaniu

Wyniki powstały na podstawie testu Skillotron - to społecznościowa platforma dla programistów, która zrzesza 11 tysięcy deweloperów z 64 państw. Umożliwia sprawdzenie umiejętności programistycznych na bazie kilku tysięcy pytań, stworzonych przez jej użytkowników. Pytania są podzielone na kilkanaście kategorii i wiele więcej podkategorii: od języków programowania przez technologie do zarządzania projektami do historii informatyki. Więcej informacji o wynikach testu i statystykach znajduje się na stronie DataArt.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie LPP we współpracy z Checkpoint Systems wprowadza technologię RFID do swojej mark Biuro prasowe
2019-01-16 | 15:15

LPP we współpracy z Checkpoint Systems wprowadza technologię RFID do swojej mark

Firma Checkpoint Systems rozszerza swoją współpracę z polską grupą odzieżową LPP poprzez wprowadzenie na szeroką skalę systemu identyfikacji radiowej (RFID), który
IT i technologie Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia
2019-01-16 | 11:50

Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia

Aż 81 proc. menadżerów IT na świecie uważa, że wytwarzanie oprogramowania metodyką DevOps w sposób znaczący ogranicza czas potrzebny na stworzenie systemu IT lub aplikacji, a
IT i technologie ArchiDoc: Polski rynek BPO rośnie w dwucyfrowym tempie
2019-01-16 | 01:00

ArchiDoc: Polski rynek BPO rośnie w dwucyfrowym tempie

Mocny nacisk na cyfryzację, automatyzację procesów oraz złożona sytuacja na rynku pracy – to główne czynniki wpływające na dynamiczny rozwój usług Business

CES 2019

Ochrona środowiska

Prawie 60 proc. domów jednorodzinnych w Polsce jest w złym stanie technicznym. To wpływa na zdrowie mieszkańców

58 proc. budynków w Polsce ma powyżej 40 lat, jest w złym stanie technicznym i negatywnie wpływa zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i jakość powietrza – wynika z ostatniego „Barometru zdrowych domów”. Eksperci podkreślają, że niezbędne są preferencyjne narzędzia finansowe i programy wsparcia, bo Polacy najczęściej nie dysponują odpowiednim kapitałem, który mogliby przeznaczyć na termomodernizację. Jednym z takich narzędzi, które ma przyczynić się do ograniczenia niskiej emisji i smogu w Polsce, ma być wprowadzona w tym roku ulga termomodernizacyjna, dzięki której będzie można odliczyć od podatku wydatki poniesione na docieplenie domu jednorodzinnego do 53 tys. zł. 

Prawo

Inwestowanie w badania i rozwój w Polsce coraz bardziej opłacalne. Dzięki nowej uldze podatkowej firmy sporo zaoszczędzą

Dzięki nowej uldze podatkowej, tzw. innovation box, inwestowanie w badania i rozwój jest w Polsce coraz bardziej opłacalne. W połączeniu z już obowiązującą ulgą na B+R ma ona zachęcić firmy do zwiększania nakładów na działalność badawczo-rozwojową. Zwłaszcza że zaproponowana przez rząd preferencyjna 5-proc. stawka podatku jest jedną z najniższych w Europie, a ustawodawca zadbał o szeroki katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Polska wprowadziła takie rozwiązanie w swoim systemie podatkowym jako czternasty kraj w Europie. 

Transport

Wymiana gospodarcza Polski z Iranem ma duży potencjał. Zagrożeniem są sankcje i trudności z dystrybucją towaru

Rośnie wymiana handlowa Polski z Iranem. Tylko w 2017 roku Polska wyeksportowała do tego kraju towary za ponad 121 mln euro, a wartość importu sięgnęła 83 mln euro. W ciągu kilku lat wymiana handlowa wzrosła kilkukrotnie, ale jej potencjał jest znacznie większy. Chociaż sankcje nałożone na Iran utrudniają handel, mniejsze firmy coraz chętniej wchodzą na tamtejszy rynek. Wyzwaniem jest dla nich zorganizowanie dostaw na tamtejszy rynek. Na tym wykłada się wiele firm.

Media i PR

Ubiegły rok pod znakiem kryzysów wizerunkowych. Nie ominęły instytucji państwowych i mediów

Z kryzysami wizerunkowymi mierzą się już nie tylko marki, lecz również media, także społecznościowe, instytucje państwowe, a nawet organizacje pożytku publicznego. Bohaterem jednej z najgłośniejszych afer w ubiegłym roku, z której musiał się tłumaczyć Mark Zuckerberg, był Facebook, ale nie brakuje też przykładów z polskiego podwórka.  Wizerunkowym wpadkom musiały stawić czoła m.in. linie lotnicze LOT, marka Reserved i organizator Szlachetnej Paczki. Zdaniem ekspertów w tym roku kryzysy mogą dotknąć także influencerów i polityków, a ich źródłem mogą być m.in. fake newsy i kwestie społeczno-kulturowe.