Komunikaty PR

TOP5: Najpopularniejsze języki programowania w Polsce

2018-09-14  |  09:46
Biuro prasowe

JavaScript, Java i .NET to najpopularniejsze technologie stosowane przez pracowników branży IT w Polsce, wynika z danych międzynarodowej platformy Skillotron, zrzeszającej 11 tysięcy użytkowników z 65 państw. Polacy wpisują się w trendy obowiązujące na świecie, jednak ich umiejętności często są inne niż w pozostałych krajach Europy Centralnej i Wschodniej.

Popularność JavaScript jest w Polsce największa i sięga 42 procent, ponad dwukrotnie przewyższając Javę, której używa 19 proc. użytkowników platformy. Na ostatnim miejscu podium znalazła się technologia .NET z wynikiem 12 proc. Inne technologie i kierunki są w polskiej branży IT zdecydowanie mniej popularne. Niewiele ponad 8 proc.zajmuje się Quality Assurance, 7 proc. to specjaliści w zakresie Scrum, zaś 4 proc. programuje w języku PHP.

TOP 5 najpopularniejszych technologii i kierunków w branży IT w Polsce

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

42%

2

Java

19%

3

.NET

12%

4

Quality Assurance

8%

5

Scrum

7%

źródło: DataArt / Skillotron

- Największa popularność technologii JavaScript wynika z jej szerokiego zastosowania w warstwie wizualnej i komunikacyjnej aplikacji. To elementy szczególnie ważne w przypadku programów dedykowanych do obsługi przez końcowych konsumentów lub partnerów biznesowych. Dodatkowo JavaScript uzupełniła technologie używane w przeszłości, takie jak HTML lub CSS - komentuje George Kremenetsky, ekspert technologiczny DataArt Wrocław. Na kolejnych miejscach podium znalazły się technologie najczęściej współpracujące z JavaScript, czyli Java i .NET. - To za ich pomocą programiści tworzą wewnętrzną strukturę aplikacji, która pracuje za jej warstwą prezentacyjną. Dlatego są równie ważne, co technologie front-endowe - tłumaczy George Kremenetsky.

Polscy programiści uzyskali najlepsze wyniki w technologii .NET, uzyskując średnio 7 pkt. test. Tylko nieco gorzej wypadli specjaliści w dziedzinie Scrum, służącej zarządzaniu projektami IT. Z kolei w najpopularniejszej JavaScript, programiści zdobyli średnio 6,3 pkt.

Umiejętności polskich programistów
 

Technologia

Średnia liczba punktów / test

1

.NET

7,0

2

Scrum

6,8

3

JavaScript

6,3

4

Quality Assurance

6,0

5

PHP

6,0

Polska w trendach globalnych

Popularność poszczególnych technologii w Polsce jest podobna do trendów obowiązujących globalnie. Łączne wyniki dla wszystkich 65 krajów również wskazały JavaScript jako najbardziej popularny język, a tuż za nim uplasowały się .NET i Java. O ile JavaScript ma w Polsce istotną przewagę nad pozostałymi technologiami, tak w przypadku wyników globalnych popularność rozkłada się bardziej równomierny: 35 proc. dla JavaScript, 17 proc. dla .NET i 16 proc. dla Javy.

TOP 5 najpopularniejszych technologii i kierunków w branży IT globalnie

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

35%

2

.NET

17%

3

Java

16%

4

Quality Assurance

11%

5

Python

6%

- Polscy programiści posługują się technologiami, które znajdują najszersze zapotrzebowanie na globalnym rynku. Ich znajomość jest konieczna przy realizacji większości projektów - mówi George Kremenetsky.

DataArt zestawiła wyniki polskich programistów ze statystykami z trzech krajów Europy Wschodniej i Centralnej, w których posiada swoje centra rozwoju oprogramowania: Bułgarii, Rosji i Ukrainy. Okazuje się, że jednym z najważniejszych obszarów w tych krajach jest Quality Assurance, czyli działalność związania z jakością i testowaniem tworzonego oprogramowania. Na Ukrainie, odsetek popularności wyniósł 14 proc., a w Bułgarii aż 18 proc.

TOP5 najpopularniejszych technologii w Bułgarii

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

24%

2

.NET

23%

3

QA

18%

4

Java

13%

5

Java biblioteki

7%

TOP5 najpopularniejszych technologii w Rosji

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

28%

2

.NET

23%

3

Java

20%

4

Python

10%

5

QA

7%

TOP5 najpopularniejszych technologii na Ukrainie

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

43%

2

.NET

14%

3

QA

14%

4

Java

12%

5

Python

4%

Polacy najlepsi w Javie, Rosjanie i Ukraińcy w JavaScript

O ile polscy specjaliści najlepiej poradzili sobie w testach .NET, Scrum i JavaScript, tak wyniki uzyskiwane w pozostałych krajach naszego regionu były różne. Bułgarzy najlepiej poradzili sobie z metodologią Scrum, zaś Rosjanie z JavaScriptem, podobnie jak w przypadku specjalistów z Ukrainy.

TOP5 punktacji w Bułgarii

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

Scrum

5,3

2

Selenium

5,2

3

QA

5,1

4

.NET

5,0

5

JavaScript

5,0

TOP5 punktacji w Rosji

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

JavaScript

6,7

2

.NET

5,9

3

QA

5,6

4

Python

5,2

5

Java

4,8

TOP5 punktacji na Ukrainie

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

JavaScript

6,1

2

QA w WWW

5,9

3

QA

5,5

4

.NET

5,5

5

Python

5,3

Kobiety w IT

Statystyki zebrane przez DataArt dla Polski wskazują również na istotnie wyższy odsetek kobiet, które wzięły udział w badaniu. Podczas gdy średnio wyniósł on niewiele ponad 15 proc., tak w Polsce było to ponad 23 proc. Największym zainteresowaniem wśród kobiet cieszyły się technologie związane z Quality Assurance, Java, a w następnej kolejności: .NET i JavaScript.

Które technologie w przyszłości

Rosnące zapotrzebowanie na usługi programistyczne sprawia, że coraz więcej osób zamierza rozwijać swoją karierę w branży IT. Zdaniem ekspertów DataArt, przedstawione statystyki mogą być dla nich ważną wskazówką, którą technologię wybrać.

- Oczekuję, że popularność poszczególnych języków utrzyma się na obecnym poziomie w ciągu najbliższych lat. Dlatego nowi adepci programowania przy wyborze technologii mogą sugerować się obecnym stanem. Niezależnie jednak od zmian w przyszłości, zawsze cenieni będą deweloperzy, którzy sprawnie operują nie tylko w technologiach związanych z warstwą prezentacyjną, ale również „wnętrzem” aplikacji. Tak zwany full-stack developer, czyli specjalista rozumiejący proces od pierwszej linijki kodu do uruchomienia usługi, to dla wielu firm optymalne rozwiązanie - mówi George Kremenetsky.

O badaniu

Wyniki powstały na podstawie testu Skillotron - to społecznościowa platforma dla programistów, która zrzesza 11 tysięcy deweloperów z 64 państw. Umożliwia sprawdzenie umiejętności programistycznych na bazie kilku tysięcy pytań, stworzonych przez jej użytkowników. Pytania są podzielone na kilkanaście kategorii i wiele więcej podkategorii: od języków programowania przez technologie do zarządzania projektami do historii informatyki. Więcej informacji o wynikach testu i statystykach znajduje się na stronie DataArt.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2018-09-21 | 12:30

Drukowanie ksiażek, rachunków i direct mailingu teraz bardziej produktywne oraz

Do 2022 roku zapotrzebowanie na pełnokolorowy druk atramentowy wzrośnie pięciokrotnie. Dlatego dostawcy druku potrzebują urządzeń o większej wydajności i elastyczności. W związku ze zmieniającym się rynkiem Xerox zwiększył
IT i technologie Zebra Technologies Pomaga Wyznaczyć Nowy Standard Osobistych Zakupów
2018-09-21 | 10:00

Zebra Technologies Pomaga Wyznaczyć Nowy Standard Osobistych Zakupów

Firma Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA), ), lider na rynku komputerów mobilnych, skanerów oraz drukarek kodów kreskowych, oferujący również oprogramowanie
IT i technologie HUAWEI zbudował optyczną sieć transportową (OTN) dla Austriackich Kolei Federaln
2018-09-20 | 15:00

HUAWEI zbudował optyczną sieć transportową (OTN) dla Austriackich Kolei Federaln

Huawei wdrożył optyczną sieć transportową (OTN) wykorzystującą DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) dla Austriackich Kolei Federalnych (ÖBB). Technologia DWDM zapewnia

Kalendarium

Edukacja

Tylko co dziesiąty Polak ma wystarczającą wiedzę o ubezpieczeniach społecznych. ZUS po raz piąty rusza z programem edukacyjnym dla szkół

Zaledwie 10 proc. Polaków ma zadowalającą wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych – wynika z badań ISP i Millward Brown. Świadomość jest bardzo ograniczona zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, a w podstawach programowych brakuje tej tematyki. W efekcie część uczniów nie potrafi nawet rozwinąć skrótu ZUS. Poziom wiedzy dotyczącej ubezpieczeń społecznych, własnej działalności gospodarczej i poruszania się po rynku pracy mają zwiększyć „Lekcje z ZUS” – to autorski program cieszący się coraz większą popularnością. W szkołach w całej Polsce ruszyła właśnie jego piąta edycja.

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Konsument

PSOR: Pestycydy to leki dla roślin i niezbędne narzędzie pracy rolnika. Bez nich bezpieczeństwo żywności jest zagrożone

Pestycydy stosowane w rolnictwie, czyli środki ochrony roślin, to nic innego jak leki dla rośliny. Tymczasem wokół nich narosło wiele mitów, a nie ma się czego obawiać – podkreśla Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. W samej Polsce roślinom zagraża ok. 2 tys. szkodliwych organizmów, a na świecie – 65 tys. Pestycydy pozwalają chronić rośliny – opryski zapobiegają zagrożeniom dla naszego zdrowia ze strony np. toksycznych mikroorganizmów. Eksperci podkreślają, że żywność, którą kupujemy, jest całkowicie bezpieczna. Ponad 96 proc. spełnia najbardziej wyśrubowane europejskie normy.

 

Motoryzacja

Do 2025 roku europejski rynek baterii będzie wart 250 mld euro. KE chce wspierać jego rozwój zanim przejmą go Azjaci i Amerykanie

Europejski rynek baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych czy systemach sieciowych w połowie przyszłej dekady będzie wart już około 250 mld euro – pięciokrotnie więcej niż obecnie, a globalne zapotrzebowanie sięgnie nawet 600 GWh. Eksperci podkreślają, że to branża z ogromnym potencjałem, dlatego Komisja Europejska zamierza przeznaczyć na rozwinięcie europejskiego rynku baterii około 2 mld euro, zanim palmę pierwszeństwa w tym sektorze przejmą azjatyccy i amerykańscy – z Teslą na czele – producenci nowoczesnych ogniw litowo-jonowych, które zdominowały rynek. 

 

Handel

27 lat działania systemu online w polskich kolekturach. Zapowiadane są kolejne innowacje

W tym roku, dokładnie 15 września, minęło 27 lat, od kiedy sprzedaż gier LOTTO jest prowadzona poprzez system online. To on, działając 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, łączy w całość ponad 17 tysięcy punktów sprzedaży Totalizatora Sportowego. Dzięki systemowi online nie musimy wypełniać blankietów (gra na chybił trafił), zakup przebiega błyskawicznie, a kolektorzy nie muszą wysyłać tysięcy kuponów do centrali. W ciągu tych 10 tys. dni zawarto ok. 28 mld transakcji loteryjnych.