Komunikaty PR

TOP5: Najpopularniejsze języki programowania w Polsce

2018-09-14  |  09:46
Biuro prasowe

JavaScript, Java i .NET to najpopularniejsze technologie stosowane przez pracowników branży IT w Polsce, wynika z danych międzynarodowej platformy Skillotron, zrzeszającej 11 tysięcy użytkowników z 65 państw. Polacy wpisują się w trendy obowiązujące na świecie, jednak ich umiejętności często są inne niż w pozostałych krajach Europy Centralnej i Wschodniej.

Popularność JavaScript jest w Polsce największa i sięga 42 procent, ponad dwukrotnie przewyższając Javę, której używa 19 proc. użytkowników platformy. Na ostatnim miejscu podium znalazła się technologia .NET z wynikiem 12 proc. Inne technologie i kierunki są w polskiej branży IT zdecydowanie mniej popularne. Niewiele ponad 8 proc.zajmuje się Quality Assurance, 7 proc. to specjaliści w zakresie Scrum, zaś 4 proc. programuje w języku PHP.

TOP 5 najpopularniejszych technologii i kierunków w branży IT w Polsce

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

42%

2

Java

19%

3

.NET

12%

4

Quality Assurance

8%

5

Scrum

7%

źródło: DataArt / Skillotron

- Największa popularność technologii JavaScript wynika z jej szerokiego zastosowania w warstwie wizualnej i komunikacyjnej aplikacji. To elementy szczególnie ważne w przypadku programów dedykowanych do obsługi przez końcowych konsumentów lub partnerów biznesowych. Dodatkowo JavaScript uzupełniła technologie używane w przeszłości, takie jak HTML lub CSS - komentuje George Kremenetsky, ekspert technologiczny DataArt Wrocław. Na kolejnych miejscach podium znalazły się technologie najczęściej współpracujące z JavaScript, czyli Java i .NET. - To za ich pomocą programiści tworzą wewnętrzną strukturę aplikacji, która pracuje za jej warstwą prezentacyjną. Dlatego są równie ważne, co technologie front-endowe - tłumaczy George Kremenetsky.

Polscy programiści uzyskali najlepsze wyniki w technologii .NET, uzyskując średnio 7 pkt. test. Tylko nieco gorzej wypadli specjaliści w dziedzinie Scrum, służącej zarządzaniu projektami IT. Z kolei w najpopularniejszej JavaScript, programiści zdobyli średnio 6,3 pkt.

Umiejętności polskich programistów
 

Technologia

Średnia liczba punktów / test

1

.NET

7,0

2

Scrum

6,8

3

JavaScript

6,3

4

Quality Assurance

6,0

5

PHP

6,0

Polska w trendach globalnych

Popularność poszczególnych technologii w Polsce jest podobna do trendów obowiązujących globalnie. Łączne wyniki dla wszystkich 65 krajów również wskazały JavaScript jako najbardziej popularny język, a tuż za nim uplasowały się .NET i Java. O ile JavaScript ma w Polsce istotną przewagę nad pozostałymi technologiami, tak w przypadku wyników globalnych popularność rozkłada się bardziej równomierny: 35 proc. dla JavaScript, 17 proc. dla .NET i 16 proc. dla Javy.

TOP 5 najpopularniejszych technologii i kierunków w branży IT globalnie

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

35%

2

.NET

17%

3

Java

16%

4

Quality Assurance

11%

5

Python

6%

- Polscy programiści posługują się technologiami, które znajdują najszersze zapotrzebowanie na globalnym rynku. Ich znajomość jest konieczna przy realizacji większości projektów - mówi George Kremenetsky.

DataArt zestawiła wyniki polskich programistów ze statystykami z trzech krajów Europy Wschodniej i Centralnej, w których posiada swoje centra rozwoju oprogramowania: Bułgarii, Rosji i Ukrainy. Okazuje się, że jednym z najważniejszych obszarów w tych krajach jest Quality Assurance, czyli działalność związania z jakością i testowaniem tworzonego oprogramowania. Na Ukrainie, odsetek popularności wyniósł 14 proc., a w Bułgarii aż 18 proc.

TOP5 najpopularniejszych technologii w Bułgarii

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

24%

2

.NET

23%

3

QA

18%

4

Java

13%

5

Java biblioteki

7%

TOP5 najpopularniejszych technologii w Rosji

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

28%

2

.NET

23%

3

Java

20%

4

Python

10%

5

QA

7%

TOP5 najpopularniejszych technologii na Ukrainie

 

Technologia

Popularność

1

JavaScript

43%

2

.NET

14%

3

QA

14%

4

Java

12%

5

Python

4%

Polacy najlepsi w Javie, Rosjanie i Ukraińcy w JavaScript

O ile polscy specjaliści najlepiej poradzili sobie w testach .NET, Scrum i JavaScript, tak wyniki uzyskiwane w pozostałych krajach naszego regionu były różne. Bułgarzy najlepiej poradzili sobie z metodologią Scrum, zaś Rosjanie z JavaScriptem, podobnie jak w przypadku specjalistów z Ukrainy.

TOP5 punktacji w Bułgarii

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

Scrum

5,3

2

Selenium

5,2

3

QA

5,1

4

.NET

5,0

5

JavaScript

5,0

TOP5 punktacji w Rosji

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

JavaScript

6,7

2

.NET

5,9

3

QA

5,6

4

Python

5,2

5

Java

4,8

TOP5 punktacji na Ukrainie

 

Technologia

Średnia pkt./test

1

JavaScript

6,1

2

QA w WWW

5,9

3

QA

5,5

4

.NET

5,5

5

Python

5,3

Kobiety w IT

Statystyki zebrane przez DataArt dla Polski wskazują również na istotnie wyższy odsetek kobiet, które wzięły udział w badaniu. Podczas gdy średnio wyniósł on niewiele ponad 15 proc., tak w Polsce było to ponad 23 proc. Największym zainteresowaniem wśród kobiet cieszyły się technologie związane z Quality Assurance, Java, a w następnej kolejności: .NET i JavaScript.

Które technologie w przyszłości

Rosnące zapotrzebowanie na usługi programistyczne sprawia, że coraz więcej osób zamierza rozwijać swoją karierę w branży IT. Zdaniem ekspertów DataArt, przedstawione statystyki mogą być dla nich ważną wskazówką, którą technologię wybrać.

- Oczekuję, że popularność poszczególnych języków utrzyma się na obecnym poziomie w ciągu najbliższych lat. Dlatego nowi adepci programowania przy wyborze technologii mogą sugerować się obecnym stanem. Niezależnie jednak od zmian w przyszłości, zawsze cenieni będą deweloperzy, którzy sprawnie operują nie tylko w technologiach związanych z warstwą prezentacyjną, ale również „wnętrzem” aplikacji. Tak zwany full-stack developer, czyli specjalista rozumiejący proces od pierwszej linijki kodu do uruchomienia usługi, to dla wielu firm optymalne rozwiązanie - mówi George Kremenetsky.

O badaniu

Wyniki powstały na podstawie testu Skillotron - to społecznościowa platforma dla programistów, która zrzesza 11 tysięcy deweloperów z 64 państw. Umożliwia sprawdzenie umiejętności programistycznych na bazie kilku tysięcy pytań, stworzonych przez jej użytkowników. Pytania są podzielone na kilkanaście kategorii i wiele więcej podkategorii: od języków programowania przez technologie do zarządzania projektami do historii informatyki. Więcej informacji o wynikach testu i statystykach znajduje się na stronie DataArt.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Huawei zadba o rzymskie Koloseum Biuro prasowe
2018-11-09 | 14:30

Huawei zadba o rzymskie Koloseum

Francesco Del Pizzo, dyrektor ds. infrastruktury energetycznej ACEA (Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne i Środowiska) i Thomas Miao, dyrektor generalny Huawei Italia, odnowili partnerstwo
IT i technologie Chwilę po wydaniu iOS 12.1 wykryto lukę, z pomocą której można zyskać nieautoryz
2018-11-09 | 01:00

Chwilę po wydaniu iOS 12.1 wykryto lukę, z pomocą której można zyskać nieautoryz

Wraz z aktualizacją iOS 12 do wersji 12.1, Apple łata lukę w S/MIME (mechanizm szyfrowania i podpisywania poczty email), pozwalającą zresetować iphone za pomocą złośliwego kodu
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2018-11-09 | 01:00

Ile będzie nas kosztował atak „na e-maila z ZUS”?

Obecny cyberatak, w którym oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), może się okazać jednym z najbardziej rozległych i kosztowych w Polsce. Średnio w ciągu doby cyberatakom ulega 6,5 miliona firm i

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Firma

Tylko co trzeci Polak korzysta z usług stomatologicznych w ramach NFZ. Rynek prywatnych gabinetów do 2020 roku będzie wart 12,5 mld zł

Większość Polaków wybiera usługi prywatnych gabinetów stomatologicznych. Rynek, który do 2020 roku ma być wart już przeszło 12,5 mld zł, jest w trakcie silnej konsolidacji. Dołączając do większej sieci, prywatne gabinety stają się częścią silnego brandu o ugruntowanej pozycji, zyskują dostęp do innowacji i wiedzy, nie muszą się martwić o aspekty związane z zarządzaniem, marketingiem czy pozyskiwaniem funduszy na inwestycje. Korzyści odnoszą też sami pacjenci, którzy mają gwarancję wysokiej jakości usług niezależnie od miejsca ich świadczenia. Na ten segment rynku stawia także lider rynku – Grupa LUX MED.

Prawo

Rząd pracuje nad gruntowną reformą systemu zamówień publicznych. Mają być bardziej konkurencyjne, innowacyjne oraz przyjazne dla małych i średnich firm

Resort przedsiębiorczości kończy prace nad projektem nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Następnie trafi do konsultacji społecznych, a w życie wejdzie w drugiej połowie 2019 roku. Zmiany są konieczne, bo obecny system jest nieefektywny – przekonuje ministerstwo. Nowa ustawa ma m.in. zwiększyć konkurencyjność postępowań, tak aby startowało w nich więcej podmiotów, oraz promować małe i średnie przedsiębiorstwa. Poprawione PZP ma być dla nich impulsem do rozwoju i narzędziem do kształtowania krajowej gospodarki.

Patronat Newserii

Handel

Prof. E. Mączyńska: Dodatkowy dzień wolny od pracy nie musi być problemem dla gospodarki. Przedsiębiorcom nie podoba się tryb wprowadzania takich zmian

Ustanowienie 12 listopada dniem wolnym od pracy w większości firm i instytucji spotkało się z krytyką części ekonomistów, którzy wyliczyli, ile polska gospodarka poniesie w związku z tym strat. Według szacunków autorów ustawy koszt dodatkowego dnia wolnego wyniesie 0,2 PKB, czyli niespełna 4 mld zł. Zdaniem prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego taka decyzja może jednak mieć i pozytywne skutki ekonomiczne. Problemem jest natomiast fakt, że przedsiębiorcy nie mieli czasu na przygotowanie się do takiej zmiany.

Problemy społeczne

Co czwarty pacjent z zawałem serca umiera przed dotarciem do szpitala. Ból w klatce piersiowej zbyt często jest lekceważony

Co roku ponad 100 tys. Polaków przechodzi zawał serca. Co czwarty umiera zanim trafia do szpitala. Choć większość prawidłowo rozpoznaje objawy, to zwleka z wezwaniem pomocy. U połowy osób z zawałem serca od pierwszych objawów do udzielenia profesjonalnej pomocy mija 260 minut. By nie doszło do zgonu lub poważnych powikłań, czas ten nie powinien przekraczać 90 minut. Dlatego kampania społeczna „Zawał serca – czas to życie” ma uświadamiać, jak postępować przy zawale oraz jak ważne jest szybkie wezwanie pomocy.