Komunikaty PR

Już nie musisz chodzić do urzędu

2014-06-24  |  12:07
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG

Dzięki zmianom w ustawie o informatyzacji, komunikacja z urzędami za pośrednictwem kanału elektronicznego została zrównana z kontaktem osobistym i korespondencją papierową. Wystarczy zaopatrzyć się w bezpieczny podpis elektroniczny, weryfikowany za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub potwierdzić tożsamość z wykorzystaniem profilu zaufanego na platformie ePUAP. Dla firm i osób indywidualnych, zwłaszcza z terenów wiejskich i małych miast, to szansa na oszczędność czasu i uniknięcie kosztów związanych z dotarciem do - często znacznie oddalonego - urzędu.

W ciągu ostatnich 10 lat na informatyzację usług publicznych przeznaczono w Polsce ok 4 mld zł.. Dzięki takim inwestycjom coraz więcej spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu. Według danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji,  w 2013 r.aż 43 proc. ogółu urzędów wprowadziło nową usługę elektroniczną. Obecnie, dzięki zmianie przepisów ustawy o informatyzacji, korzystanie z technologicznych udogodnień w relacji z administracją jest jeszcze łatwiejsze. - Zarówno z perspektywy obywatela, przedsiębiorcy, jak i urzędu, postępująca elektronizacja przynosi liczne udogodnienia, pozwalając oszczędzać czas i pieniądze - mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor linii biznesowej podpis elektroniczny w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Klucz do e-urzędu

Zgodnie z nowymi przepisami, uwierzytelnienie korespondencji kierowanej do urzędów jest możliwe w formie elektronicznej przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub po potwierdzeniu tożsamości z wykorzystaniem profilu zaufanego, zakładanego na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Każda z tych form uwierzytelniania nadawcy korespondencji ma szczególne cechy, na które warto zwrócić uwagę.

- Podstawową różnicą pomiędzy bezpiecznym e-podpisem z certyfikatem kwalifikowanym a zaufanym profilem, jest moc prawna. Bezpieczny podpis elektroniczny, weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym, jest równoważny pod względem skutków prawnych podpisowi własnoręcznemu. Profil zaufany jest natomiast poświadczeniem, działającym jedynie w zakresie spraw załatwianych przez ePUAP. Dzięki mocy prawnej, określonej w ustawie o podpisie elektronicznym, bezpieczny e-podpis ma bardzo szerokie zastosowanie również poza obszarem e-administracji – wyjaśnia Elżbieta Włodarczyk.

Obecnie podpis elektroniczny można stosować m.in. w relacjach z ZUS, urzędem skarbowym, do wystawiania e-faktur, składania wniosków do KRS czy rejestracji baz danych w GIODO. E-podpis umożliwia uczestniczenie w przetargach i aukcjach elektronicznych, a od tego roku - w związku z nowelizacją ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych - także przesyłanie oświadczeń dotyczących wyboru ZUS lub OFE. Zastosowanie profilu zaufanego natomiast sprowadza się wyłącznie do elektronicznych kontaktów z administracją publiczną.

Względy bezpieczeństwa

Podpis elektroniczny otrzymuje się w zestawie, którego niezbędnymi elementami są odpowiednie urządzenia obsługujące podpis oraz imienny certyfikat. Dane potrzebne do składania bezpiecznego e-podpisu są zapisywane na karcie przekazywanej bezpośrednio właścicielowi certyfikatu. Odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, w jakie wyposażona jest karta gwarantują, iż nikt poza właścicielem certyfikatu nie ma kopii jego danych. Dostęp do karty chroniony jest kodem PIN, znanym jedynie właścicielowi. Kilkukrotne podanie błędnego kodu PIN trwale blokuje kartę, uniemożliwiając wykonanie jakiejkolwiek operacji. W przypadku zaufanego profilu, bezpieczeństwo związane z jego użytkowaniem w dużej mierze zależy od właściwej ochrony dostępu do skrzynki pocztowej jego posiadacza. Żeby nie dopuścić do nieuprawnionego wykorzystania profilu należy zadbać o to, aby nikt postronny nie poznał loginu i hasła do poczty e-mail.  

Jak zdobyć zestaw do e-podpisu? Można go nabyć w firmie świadczącej usługi certyfikacyjne w zakresie bezpiecznego podpisu elektronicznego (np. w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.). W przypadku KIR S.A. zestaw można kupić w placówkach Izby usytuowanych w całej Polsce, jak również w bankach spółdzielczych współpracujących z Izbą (adresy kilkuset placówek we wszystkich regionach kraju dostępne są na stronie www.elektronicznypodpis.pl). Co ważne, po upływie terminu ważności, odnowienia certyfikatu można dokonać online – bez wychodzenia z domu. Certyfikaty kwalifikowane wchodzące w skład zestawów oferowanych przez KIR S.A. zachowują swoją ważność, w zależności od wybranej opcji, przez rok lub dwa lata.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie System HDF WMS - profesjonalne zarządzanie magazynem Biuro prasowe
2018-12-14 | 11:20

System HDF WMS - profesjonalne zarządzanie magazynem

Głównym zadaniem Systemu WMS  (Warehouse Management System) jest wspomaganie organizacji w zarządzaniu oraz optymalizacji prac magazynowych. Wdrożenie profesjonalnego systemu WMS
IT i technologie MyWebEye - nowa aplikacja dla lekkich pojazdów dostawczych już dostępna
2018-12-14 | 10:30

MyWebEye - nowa aplikacja dla lekkich pojazdów dostawczych już dostępna

Zgodnie z danymi “Fleet Management in Europe” rynek LCVs od kilku lat dynamicznie się rozwija. Trend ten dostrzega węgierska spółka WebEye, która od
IT i technologie CRM HDF Offerion 5.0
2018-12-14 | 10:25

CRM HDF Offerion 5.0

System CRM HDF Offerion 5.0 jest rozwiązaniem dedykowanym wszystkim podmiotom gospodarczym, które prowadzą komunikację z otoczeniem biznesowym. Wdrożenie systemu CRM jest nieodzowne w

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Rolnictwo

Rośnie liczba katastrof naturalnych. Powodują o 20 proc. wyższe straty niż kilka lat temu

Każda katastrofa naturalna kosztuje dziś gospodarkę znacznie więcej, niż miało to miejsce w przeszłości. Gdyby wielka powódź z 2010 roku miała miejsce w tym roku, straty przekroczyłyby 16 mld zł, czyli byłyby wyższe o ponad 20 proc. Takie zdarzenia przekładają się szczególnie na rynek ubezpieczeniowy. Eksperci zaznaczają, że Polacy muszą mieć świadomość ubezpieczenia zanim powstanie ryzyko. Ze względu na to, że ryzyko klimatyczne rośnie, trzeba szybko podjąć działania prewencyjne – podkreśla Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Transport

Problem na lotnisku w Gdańsku rozwiązany. System może już nawigować w trudnych warunkach pogodowych

Problem na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy został rozwiązany. Od listopada nie działał tam system radionawigacyjny ILS, który umożliwia samolotom lądowanie w trudnych warunkach. Powodem było pominięcie przez firmę instalującą system specjalnych osłon, przez co anteny obsiadały ptaki, zakłócając jego działanie. Lotnisku groziły opóźnienia, konieczność odwoływania lotów i odsyłania pasażerów do innych portów. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej kontaktowała się w tej sprawie bezpośrednio z  producentem systemu, który sprowadził niezbędne elementy ze Stanów Zjednoczonych. Montaż nowych osłon i testy bezpieczeństwa zostały już przeprowadzone, a system radionawigacyjny ILS II kategorii na gdańskim lotnisku działa już sprawnie.

Patronat Newserii

Ochrona środowiska

Trudne negocjacje w końcówce COP24 w Katowicach. Pozostało wiele kwestii spornych

Dziś powinny się zakończyć negocjacje w ramach szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Nie wiadomo jednak, czy negocjatorom reprezentującym 195 państw, które w 2015 roku przyjęły Porozumienie Paryskie, uda się ustalić kształt, w jakim będzie wdrażana ta międzynarodowa umowa. Wciąż są kwestie sporne do rozwiązania. Niewątpliwie najważniejsze jest ograniczenie efektu cieplarnianego – mówił minister Jerzy Kwieciński.

Konsument

Konsumenci coraz częściej szukają mięs o zdrowszym składzie. Choć spożycie wołowiny rośnie, ciągle stanowi ułamek rynku

Wieprzowina i drób to wciąż dominujące gatunki mięsa na polskim rynku. Ich spożycie jest stabilne. Eksperci zaznaczają, że dwucyfrowo wzrasta rynek wołowiny, ale to wciąż niszowy produkt. Konsumenci zaczynają natomiast szukać wyrobów tradycyjnych, ekologicznych czy prozdrowotnych.