Komunikaty PR

Kto zyska na telematyce w motoryzacji?

2018-04-27  |  06:00
Do pobrania Telematyka ( 0.3 MB )

W trosce o bezpieczeństwo i oszczędności 

Polska wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby wypadków drogowych oraz zdarzeń, w których ginie najwięcej osób. Według ostatnich danych raportu przygotowanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego koszty wszystkich zdarzeń drogowych w 2015 roku, wyniosły 48,2 mld zł. W 2016 roku liczba wypadków oraz ich ofiar wzrosła. Na szczęście 2017 rok zakończyliśmy z niższą liczbą wypadków oraz zabitych i rannych.

Wypadki pociągają za sobą ogromne koszty, które zakładają opłacenie pracy służb ratowniczych, postępowań sądowych, odszkodowań, a nawet strat firm, w których zatrudnieni byli poszkodowani. Jeśli chodzi o sam poziom wypłacanych odszkodowań i świadczeń, według podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w 2017 roku ubezpieczyciele wypłacili blisko 10,2 mld zł odszkodowań i świadczeń z tytułu wypadków drogowych w Polsce (w tym łącznie OC i AC). To 40% więcej niż 5 lat temu. W latach 2013-2014 roczne wypłaty tego typu były poniżej 7,5 mld zł.

Jednym ze sposobów na ograniczenie strat społecznych i ekonomicznych jest poprawa bezpieczeństwa drogowego przez edukowanie kierowców na podstawie ich osobistych danych telematycznych i uzależnienie ceny ubezpieczenia od stwierdzonego stylu jazdy.

 

Telematyka w branży ubezpieczeniowej

 

Systemy monitorujące styl jazdy kierowców zyskują w Polsce wielu sympatyków. Rynek ubezpieczycieli intensywnie rozwija rozwiązanie, które umożliwia nie tylko oszczędności dla kierowców, ale także poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Technologia telematyczna to system, który pozwala naliczać zniżki w OC za dobry styl jazdy i przestrzeganie przepisów drogowych. A jak wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek SW Research na zlecenie firmy Bacca*, już 44% ankietowanych jest zainteresowanych urządzeniem monitorującym styl ich jazdy. Z kolei 60% ankietowanych zgodziłoby się na zainstalowanie aplikacji monitorującej jazdę w zamian za zniżki.

 

- Prognozy dla rozwoju systemu telematycznego w Polsce są bardzo optymistyczne – mówi Cezary Świerszcz, prezes zarządu Bacca. – Zalety tego rozwiązania sprawiają, że monitoring jazdy może niebawem stać się codziennością. To dobra wiadomość przede wszystkim dla kierowców, którzy będą mogli uzyskać niższą składkę w zależności od stylu jazdy lub po prostu kolejne wzrosty cen na rynku nie będą ich dotyczyć. Dzięki telematyce możliwa jest ocena ryzyka i dostosowanie do niego odpowiedniej ceny. To także szansa dla ubezpieczycieli na przyciągnięcie i utrzymanie klientów, którzy często zmieniają firmy ubezpieczeniowe, kierując się w swoim wyborze głównie wysokością składki – dodaje.

 

Bezpieczna jazda się opłaca

 

Wprowadzenie systemu telematycznego do ubezpieczeń może zrewolucjonizować rynek i przyczynić się do znacznej poprawy warunków bezpieczeństwa na polskich drogach. Możliwości zmniejszenia ilości wypadków oraz ograniczenia kosztów z nimi związanych, pozwoliłoby na uzyskanie znacznych oszczędności w budżecie domowym lub firmowym. Poza tym obniżenie składek dla kierowców oraz zmniejszenie ilości oszustw ubezpieczeniowych, to korzyści odnoszące się bezpośrednio do portfela samych kierowców i zysków ubezpieczycieli. Telematyka wydaje się być optymalnym dla wszystkich sposobem na  oszczędności oraz rozwiązaniem, które może sprawić, że Polacy zaczną jeździć bezpieczniej.

 

Jak działa telematyka?

 

Aplikacja mobilna lub urządzenie montowane w samochodzie zbierają dane z wielu dostępnych czujników (akcelerometr, żyroskop, kompas, nadajnik GPS) oraz serwisów (mapowych, pogodowych itp.). Odczytane dane podlegają ocenie pod względem prędkości jazdy, częstości i gwałtowności hamowań i przyspieszeń, zachowania w zakrętach oraz dostosowania do panujących warunków zewnętrznych (pory dnia, pogody, natężenia ruchu). Algorytm oceny jest tak ustawiony, żeby wyłapywać zachowania ryzykowne i informować kierowcę o tym, co i jak może poprawić dla swojego bezpieczeństwa. Kierowca ma dostęp do oceny za każdy przejazd oraz do oceny całkowitej  w badanym okresie. Na bazie tego ubezpieczyciel określa, czy kierowca zachowuje się bezpieczniej niż inni i jaka zniżka mu przysługuje.

- System telematyczny to bardzo zaawansowane rozwiązanie. Wiedząc o tym, tak przygotowaliśmy swój system, że w dwa tygodnie jesteśmy w stanie wdrożyć pełne rozwiązanie pod marką ubezpieczyciela – mówi Cezary Świerszcz.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Continental z Superbrands 2018 Biuro prasowe
2018-05-25 | 17:00

Continental z Superbrands 2018

24 maja 2018 roku w hotelu Raffles Europejski Warsaw w Warszawie odbyła się XII Gala Finałowa Konkursu Superbrands Polska, w czasie której spotkali się przedstawiciele świata biznesu,
Motoryzacja Webasto otwiera nową siedzibę w Stockdorfie
2018-05-24 | 15:00

Webasto otwiera nową siedzibę w Stockdorfie

Webasto, firma należąca do pierwszej setki największych dostawców przemysłu motoryzacyjnego, dokonała 14 maja uroczystego otwarcia nowego centrum administracyjnego i
Motoryzacja Flotowe hatchbacki - bezpieczeństwo przede wszystkim
2018-05-23 | 09:00

Flotowe hatchbacki - bezpieczeństwo przede wszystkim

Rynek sprzedaży nowych samochodów niezmiennie napędzają zakupy klientów instytucjonalnych. Firmy coraz częściej wybierają lepiej wyposażone samochody – nie ograniczają

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Wydarzenia

POZNAŃ MOTOR SHOW 2018

Zakończyły się Poznań Motor Show 2018, największe targi motoryzacyjne w Polsce i czwarte w Europie. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Motoryzacja Jutra” – na targach można było zobaczyć ponad 60 motoryzacyjnych premier, samochodów koncepcyjnych oraz wizję motoryzacji według projektantów i inżynierów przyszłości.

Zapraszamy do śledzenia naszych relacji.

Edukacja

Nawet co trzecia praca dyplomowa nosi znamiona plagiatu. Jednolity System Antyplagiatowy pomoże walczyć z problemem, ale go nie wyeliminuje

Plagiaty stają się coraz częstszym problemem na uczelniach. Już teraz szacuje się, że nawet co trzecia praca dyplomowa nosi znamiona plagiatu. Uczelnie są w stanie znaleźć tylko część skopiowanych fragmentów. Wprowadzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego ma to zmienić, jednak zdaniem ekspertów przepisy są niejasne. Do wyeliminowania zjawiska konieczna jest odpowiednia edukacja studentów i wykładowców. Potrzeba także ścisłej współpracy między uczelniami a twórcami systemów antyplagiatowych – przekonują eksperci.

Prawo

Od dziś firmy i instytucje będą funkcjonować w nowej rzeczywistości. W życie wchodzi RODO

RODO, czyli unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych, zaczyna od dziś obowiązywać. Dla firm i wszystkich instytucji nowe prawo oznacza prawdziwą rewolucję i duże zmiany w dotychczasowym modelu funkcjonowania. Najbliższe miesiące pokażą, jak w praktyce będą działać nowe przepisy. Podmioty, które jeszcze się do nich nie przygotowały, powinny to zrobić jak najszybciej, zwłaszcza że RODO może spowodować zwiększoną aktywność cyberprzestępców, którzy będą testować stopień gotowości firm i instytucji na nowe przepisy.

 
 

Firma

Rynek biurowy wciąż rośnie. Napędza go rozwój centrów usług wspólnych

Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla centrów usług wspólnych, a rozwój tego sektora napędza rynek nieruchomości biurowych. W ubiegłym roku zarówno podaż, jak i popyt na nowe biura były rekordowe. Ze względu na wysoką konkurencję deweloperzy sięgają po coraz to nowe sposoby na przyciąganie najemców.

Sport

Prawie połowa Polaków jest aktywna fizycznie raz w tygodniu, a 30 proc. trzy razy w tygodniu. Do uprawiania sportu motywuje ich głównie zdrowie

Polacy coraz bardziej przekonują się do aktywności fizycznej. Blisko połowa uprawia sport raz w tygodniu, a 30 proc. – nawet trzy razy w tygodniu – wynika z raportu MultiSport Index. Grupa osób aktywnych fizycznie różni się ze względu na podejście i motywację do uprawiania sportu. Blisko 7,5 mln Polaków traktuje ruch jako sposób na zachowanie zdrowia oraz formę relaksu. Dla prawie 6 mln osób aktywność to sposób na utrzymanie lub poprawę sylwetki. Ponad 3 mln preferuje sporty zespołowe.