Komunikaty PR

Od tysiąca do miliona, czyli dlaczego warto walczyć o odszkodowanie

2016-06-23  |  14:40
Kontakt
Aleksander Biernacki
toktu.pl

Rudnik 99
32-410 Dobczyce
a.biernacki|toktu.pl| |a.biernacki|toktu.pl
502459707
www.toktu.pl

      W październiku 2011 roku w województwie mazowieckim doszło do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego. Dwuletnia Paulinka, wymknęła się babci pod której opieką się znajdowała, wybiegła na drogę i została potrącona przez samochód. Kierowca jechał o 24km/h powyżej dozwolonej prędkości. Został skazany wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

      W wyniku tego wypadku Paulinka doznała poważnych obrażeń ciała, które najprawdopodobniej uniemożliwią jej całkowity powrót do sprawności sprzed wypadku. Z dziewczynką do dziś nie ma kontaktu i wymaga ciągłej opieki oraz pomocy w najbardziej podstawowych czynnościach.

„Poszkodowana przyczyniła się do powstania szkody”

       Rodzice starali się wywalczyć odszkodowanie dla Paulinki. Pierwszy, reprezentujący ich pełnomocnik zgłosił w imieniu dziewczynki roszczenie wobec Towarzystwa Ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku miał obowiązkowe ubezpieczenie OC. Towarzystwo przyznało na rzecz Paulinki 10 000 złotych tytułem zadośćuczynienia. Ta kwota została później pomniejszona o 90% ponieważ Towarzystwo Ubezpieczeń uznało, że do całego zdarzenia przyczyniła się głównie Paulinka. W związku z powyższym, Dziewczynka otrzymała „całe” 1000 zł. Takie postawienie sprawy zmusiło rodzinę dziewczynki do bardziej stanowczych działań.

Światełko w tunelu

       Nowy pełnomocnik Paulinki - Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. z siedzibą w Legnicy, zgłosił wobec Towarzystwa Ubezpieczeń żądanie o wypłatę 700 000 złotych tytułem zadośćuczynienia, a także pokrycia wszelkich kosztów związanych z kosztami leczenia, dojazdami do placówek medycznych, opieki, a także renty z tytułu zwiększonych potrzeb chorego dziecka.

    Towarzystwo Ubezpieczeń przyznało jedynie 150 000 zł, pomniejszone o 60% ze względu na domniemane przyczynienie się do szkody. Paulince przyznano również wypłacaną co miesiąc rentę, jednak zarówno jej wysokość, jak i kwota zadośćuczynienia oraz określony przez Ubezpieczyciela stopień przyczynienia spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony pełnomocnika dziewczynki.

Sądowa przeprawa

        30 kwietnia 2013 roku Kancelaria Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A. wniosła do Sądu Okręgowego pozew, w którym zażądała zapłaty na rzecz dziewczynki odszkodowania mającego pokryć stale rosnące koszty opieki, leczenia oraz dojazdów do placówek medycznych, ustanowienia miesięcznej renty oraz wypłaty zadośćuczynienia.

     W toku sprawy Pełnomocnik wystąpił również o obniżenie ustalonego przez Ubezpieczyciela stopnia przyczynienia. W jego określeniu wzięto pod uwagę m.in. wiek w jakim była Paulinka w dniu wypadku oraz jej świadomość. Po analizie wszystkich czynników, Sąd zgodził się z argumentacją strony pozywającej i ustalił stopień przyczynienia na poziomie 10%.

   Biegli z zakresu psychiatrii, rehabilitacji i neurologii wskazali, że doznane przez Paulinkę obrażenia mają charakter trwały, czego wynikiem było określenie ponad 100% uszczerbku na zdrowiu. W trakcie procesu siedmiokrotnie zwiększano żądaną kwotę. Powodem były wciąż rosnące koszty leczenia i wydatków związanych z funkcjonowaniem codziennym Paulinki. Ostatecznie kwota żądana przez Europejskie Centrum Odszkodowań wyniosła łącznie ponad 1 200 000 złotych.

Finał sprawy

      Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 30 grudnia 2015 roku, sprawa założona przez Kancelarię Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A zakończyła się sukcesem. Wyrok został zrealizowany w marcu 2016 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń nie zdecydowało się na apelację i wypłaciło zasądzone kwoty wraz z odsetkami, co łącznie dało sumę ponad 1 200 000 złotych. Sąd ustanowił również, że Ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za wszelkie, mogące pojawić się w przyszłości, skutki wypadku.

Personalia osób wymienionych w tekście zostały celowo zmienione.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Jaką polisę powinien posiadać lekarz? Biuro prasowe
2017-12-06 | 16:00

Jaką polisę powinien posiadać lekarz?

Zawód lekarza wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale też z ryzykiem wyrządzenia szkody na zdrowiu pacjenta. Poza koniecznością naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2017-11-29 | 14:25

Compensa: o 40% większa suma odszkodowań po ostatnich wichurach

Liczone w setkach milionów złotych straty po tegorocznych wichurach miały duży wpływ na działanie ubezpieczycieli. Suma wypłat odszkodowań w okresie szkód masowych była o prawie 40% większa niż w tym samym czasie
Ubezpieczenia Punkty karne będą miały wpływ na wysokość OC?
2017-11-28 | 11:00

Punkty karne będą miały wpływ na wysokość OC?

Większość polskich kierowców jest niezadowolona z cen ubezpieczeń komunikacyjnych – wynika z drugiej edycji badania „Polacy o ubezpieczeniach”, przeprowadzonego na

Partner serwisu

Dziś w serwisie Innowacje

Powstał projekt polskiego skutera do nurkowania. Nową technologią mogą być zainteresowane służby ratownicze i wojsko

Podwodny skuter ma szansę zrewolucjonizować rynek nurkowania. Polacy opracowują technologię Odyssey, dzięki której nurek będzie w stanie szybko i bezszelestnie poruszać się pod wodą. Maszyna będzie przeznaczona zarówno na rynek konsumencki, jak i dla przedsiębiorców. Zainteresowane technologią może być także wojsko. Pierwsze zamówienia będzie można składać pod koniec 2019 roku.

Handel

Połowa Polaków kupuje świąteczne prezenty przez internet. Parki logistyczne do wzmożonego ruchu szykują się od października

Przed świętami ruch w magazynach rośnie o 15 proc. Większe jest także zapotrzebowanie na dodatkową powierzchnię magazynową. Parki logistyczne do wzmożonego ruchu szykują się już od października. W usprawnieniu pracy pomagają im nowoczesne technologie: systemy automatyzacji czy wirtualne akceptacje wjazdów i wyjazdów. Jak podkreślają eksperci, nowe technologie są przyszłością magazynów, nie tylko przy wzmożonym ruchu.

Zdrowie

Blisko 300 chorych na szpiczaka wciąż czeka na terapię ratującą życie. Dziś kolejne rozmowy w Ministerstwie Zdrowia dotyczące refundacji leku

Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie refunduje leku ratującego życie pacjentów z nawrotowym i opornym na leczenie szpiczakiem plazmocytowym. Obecnie na terapię tę czeka ok. 260 osób, dla których jest ona ostatnią szansą. O wpisanie pomalidomidu na listę leków refundowanych apelują zarówno pacjenci, jak i lekarze. Dziś w Ministerstwie Zdrowia odbędą się rozmowy z producentem leku.

Patronat Newserii

Transport

Bezpieczeństwo pracy kluczowe dla firm logistycznych. Uczą tego pracowników poprzez „taniec” na wózkach widłowych

Bezpieczeństwo pracy ma kluczowe znaczenie dla firm logistycznych. Do większości wypadków w magazynie dochodzi w wyniku błędu lub niedopatrzenia pracownika. Uświadamianie magazynierów, kierowców czy operatorów wózków widłowych w zakresie bezpieczeństwa i przepisów BHP jest jednym z głównych obowiązków pracodawcy. Niektórzy starają się przekazywać tę wiedzę w bardziej angażujący, niesztampowy sposób. W tym roku po raz czwarty Grupa Raben z partnerami zorganizowała we wszystkich swoich magazynach konkurs „Tańczący z paletami”. Akcja promuje bezpieczne zachowania i angażuje pracowników w nietypową inicjatywę o edukacyjnym charakterze.

Media i PR

Duże zmiany w mediach społecznościowych. Facebook wprowadza inny sposób wyświetlania zewnętrznych wideo, a Twitter zwiększa limit znaków

Facebook wprowadza w ostatnich tygodniach duże zmiany. Serwis społecznościowy zmienił sposób wyświetlania zewnętrznych treści wideo, a obecnie testuje możliwość przesyłania w Messengerze zdjęć w jakości 4K. Nowością, która na razie pojawi się tylko we Francji i Wielkiej Brytanii, będzie też opcja płatności online za pośrednictwem Messengera. W ostatnich tygodniach spore kłopoty związane z mechanizmem wyświetlania spotów reklamodawców przechodził za to YouTube.