Komunikaty PR

Od tysiąca do miliona, czyli dlaczego warto walczyć o odszkodowanie

2016-06-23  |  14:40
Kontakt
Aleksander Biernacki
toktu.pl

Rudnik 99
32-410 Dobczyce
a.biernacki|toktu.pl| |a.biernacki|toktu.pl
502459707
www.toktu.pl

      W październiku 2011 roku w województwie mazowieckim doszło do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego. Dwuletnia Paulinka, wymknęła się babci pod której opieką się znajdowała, wybiegła na drogę i została potrącona przez samochód. Kierowca jechał o 24km/h powyżej dozwolonej prędkości. Został skazany wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

      W wyniku tego wypadku Paulinka doznała poważnych obrażeń ciała, które najprawdopodobniej uniemożliwią jej całkowity powrót do sprawności sprzed wypadku. Z dziewczynką do dziś nie ma kontaktu i wymaga ciągłej opieki oraz pomocy w najbardziej podstawowych czynnościach.

„Poszkodowana przyczyniła się do powstania szkody”

       Rodzice starali się wywalczyć odszkodowanie dla Paulinki. Pierwszy, reprezentujący ich pełnomocnik zgłosił w imieniu dziewczynki roszczenie wobec Towarzystwa Ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku miał obowiązkowe ubezpieczenie OC. Towarzystwo przyznało na rzecz Paulinki 10 000 złotych tytułem zadośćuczynienia. Ta kwota została później pomniejszona o 90% ponieważ Towarzystwo Ubezpieczeń uznało, że do całego zdarzenia przyczyniła się głównie Paulinka. W związku z powyższym, Dziewczynka otrzymała „całe” 1000 zł. Takie postawienie sprawy zmusiło rodzinę dziewczynki do bardziej stanowczych działań.

Światełko w tunelu

       Nowy pełnomocnik Paulinki - Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. z siedzibą w Legnicy, zgłosił wobec Towarzystwa Ubezpieczeń żądanie o wypłatę 700 000 złotych tytułem zadośćuczynienia, a także pokrycia wszelkich kosztów związanych z kosztami leczenia, dojazdami do placówek medycznych, opieki, a także renty z tytułu zwiększonych potrzeb chorego dziecka.

    Towarzystwo Ubezpieczeń przyznało jedynie 150 000 zł, pomniejszone o 60% ze względu na domniemane przyczynienie się do szkody. Paulince przyznano również wypłacaną co miesiąc rentę, jednak zarówno jej wysokość, jak i kwota zadośćuczynienia oraz określony przez Ubezpieczyciela stopień przyczynienia spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony pełnomocnika dziewczynki.

Sądowa przeprawa

        30 kwietnia 2013 roku Kancelaria Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A. wniosła do Sądu Okręgowego pozew, w którym zażądała zapłaty na rzecz dziewczynki odszkodowania mającego pokryć stale rosnące koszty opieki, leczenia oraz dojazdów do placówek medycznych, ustanowienia miesięcznej renty oraz wypłaty zadośćuczynienia.

     W toku sprawy Pełnomocnik wystąpił również o obniżenie ustalonego przez Ubezpieczyciela stopnia przyczynienia. W jego określeniu wzięto pod uwagę m.in. wiek w jakim była Paulinka w dniu wypadku oraz jej świadomość. Po analizie wszystkich czynników, Sąd zgodził się z argumentacją strony pozywającej i ustalił stopień przyczynienia na poziomie 10%.

   Biegli z zakresu psychiatrii, rehabilitacji i neurologii wskazali, że doznane przez Paulinkę obrażenia mają charakter trwały, czego wynikiem było określenie ponad 100% uszczerbku na zdrowiu. W trakcie procesu siedmiokrotnie zwiększano żądaną kwotę. Powodem były wciąż rosnące koszty leczenia i wydatków związanych z funkcjonowaniem codziennym Paulinki. Ostatecznie kwota żądana przez Europejskie Centrum Odszkodowań wyniosła łącznie ponad 1 200 000 złotych.

Finał sprawy

      Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 30 grudnia 2015 roku, sprawa założona przez Kancelarię Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A zakończyła się sukcesem. Wyrok został zrealizowany w marcu 2016 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń nie zdecydowało się na apelację i wypłaciło zasądzone kwoty wraz z odsetkami, co łącznie dało sumę ponad 1 200 000 złotych. Sąd ustanowił również, że Ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za wszelkie, mogące pojawić się w przyszłości, skutki wypadku.

Personalia osób wymienionych w tekście zostały celowo zmienione.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Ubezpieczenia wobec współczesnych wyzwań Biuro prasowe
2019-06-24 | 17:00

Ubezpieczenia wobec współczesnych wyzwań

Podsumowanie XXII Kongresu Brokerów Ponad połowa (51%) klientów wskazuje stronę internetową jako najwygodniejszą formę obsługi przez ubezpieczyciela, 33% wybrało e-mail, a
Ubezpieczenia Sezon turystyczny przed nami. Jaką wartość powinno mieć ubezpieczenie?
2019-06-24 | 11:00

Sezon turystyczny przed nami. Jaką wartość powinno mieć ubezpieczenie?

Lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci, podobnie jak wszystkie osoby aktywne zawodowo, potrzebują urlopu. Z definicji jest to czas wypoczynku, wolny od stresów czy chorób.
Ubezpieczenia Compensa: hydraulik w aż 40 proc. interwencji assistance
2019-06-14 | 12:00

Compensa: hydraulik w aż 40 proc. interwencji assistance

•   Zakres domowego assistance obejmuje nie tylko wsparcie serwisantów, lecz również m.in. przechowanie mienia, opiekę nad zwierzętami czy pomoc w załatwianiu

Prawo

Od lipca duże firmy dołączą do pracowniczych planów kapitałowych. Ponad 400 przedsiębiorców wybrało inne rozwiązanie

1 lipca przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników zostaną automatycznie włączone do pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Na alternatywną wersję, czyli wdrożenie pracowniczego programu emerytalnego (PPE), zdecydowało się dotąd 411 firm. Wśród nich są m.in. spółki Grupy VELUX, które zatrudniają łącznie ponad 1,8 tys. osób. Firma podkreśla, że PPE to rozwiązanie korzystniejsze dla samych pracowników, bo w całości finansowane przez pracodawcę. Od momentu uruchomienia programu w spółkach grupy dołączyło do nich już 75 proc. zatrudnionych.

Finanse

Małym i średnim firmom trudno pozyskać pieniądze na rozwój. Coraz częściej finansują go dzięki emisji obligacji skierowanej do konkretnych inwestorów

Małe i średnie firmy mają często problem z dostępem do finansowania zewnętrznego, ponieważ banki wolą mniej ryzykowne inwestycje, giełda preferuje większe podmioty, a rynek obligacji korporacyjnych wciąż odczuwa skutki afery GetBacku. Alternatywą może być emisja obligacji skierowana do konkretnych inwestorów.

Farmacja

Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny. W Polsce brakuje jednak dostępu do nowoczesnej terapii i wiedzy na temat tej choroby

Zastosowanie terapii celowanej z wykorzystaniem podwójnej blokady na wczesnym etapie rozwoju HER2-dodatniego raka piersi może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. W Polsce refundacji podlega jednak tylko jeden z dwóch wykorzystywanych w tej terapii leków. Eksperci podkreślają, że problemem jest także to, że kobiety, które słyszą diagnozę „wczesny rak piersi”, są pozostawione same sobie, bez dostępu do informacji i wsparcia w pierwszym, bardzo trudnym etapie leczenia. Tego typu wsparcie chcą zaoferować twórcy kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”.

Handel

Polska w krótkim terminie nie powinna negatywnie odczuć wznowienia wojny handlowej między USA a Chinami. Sytuacja może nawet sprzyjać rodzimemu eksportowi

Po półrocznym zawieszeniu w maju wybuchła kolejna odsłona bitwy na cła między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – prezydent Donald Trump podniósł stawki dla chińskich towarów o wartości 200 mld dol. i zagroził wprowadzeniem kolejnych opłat. Na cenzurowanym znalazł się chiński koncern Huawei, z którym na skutek dekretu Trumpa amerykańscy potentaci zrywają współpracę. Choć Polska znajduje się na peryferiach tego konfliktu, może on skutkować m.in. osłabieniem złotego, co jest korzystne dla eksporterów.