Komunikaty PR

Rolnictwo u progu technologicznej rewolucji

2016-10-21  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Automatyczne prowadzenie maszyny, monitorowanie wydajności działalności rolniczej za pomocą centrum operacyjnego, możliwość zdalnej naprawy maszyny przez dilera, aktywna kontrola załadunku – to tylko kilka rozwiązań wcale niebędących domeną przyszłości a teraźniejszością rolnictwa, które coraz bardziej nastawione jest na innowacyjność.

Świat będzie musiał produkować 70% więcej żywności w 2050r. niż to miało miejsce w 2006r. w celu wyżywienia wzrastającej liczby ludności - przewiduje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Oznacza to, że przemysł rolniczy będzie odgrywał w najbliższych latach niezwykle istotną rolę i musi stale się rozwijać, korzystając z nowoczesnych technologii i wkraczającej cyfryzacji. Wobec trudnych do przewidzenia zmian w branży rolniczej dotyczących takich zagadnień jak: zmiany cen paliw, kosztów środków produkcji (nawozy, środki ochrony roślin), cen plonów oraz co bardzo istotne warunków pogodowych, nowoczesne rozwiązania przynoszą szereg korzyści, które zwiększają wydajność, jednocześnie obniżając koszty i dostarczając cennych informacji rolnikom.

Przyszłość jest w precyzji

Rolnictwo precyzyjne to zagadnienie od którego nie ma odwrotu. W najkrótszej wersji jest to możliwość wyprodukowania więcej, mniejszymi nakładami.

- Technologie rolnictwa precyzyjnego pozwalają na uzyskanie szeregu korzyści i pokazują czarno na białym, czego potrzebujemy, by zwiększyć zyski. Zarządzanie złożonym przedsiębiorstwem wymaga długotrwałego spojrzenia i poświęcenia bez względu na przeszkody, które pojawiają się przez kolejne sezony. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na podniesienie wydajności i zyskowności gospodarstwa przy jednoczesnym ułatwieniu pracy i obniżeniu kosztów. - mówi Bogdan Kazimierczak z John Deere Polska.

Niezależnie od technologii i wykonywanego zabiegu najważniejszym elementem w rolnictwie precyzyjnym jest odbiornik pozycji (sygnału GPS), który decyduje o dokładności, z jaką kontrolujemy maszynę. Dzięki niemu poszczególne rozwiązania mogą ze sobą płynnie współpracować, by zapewnić optymalną precyzję dla gospodarstwa.

Systemy automatycznego prowadzenia

Maszyna, która prowadzi się automatycznie, korygując na bieżąco swój tor jazdy – to jeden z elementów systemu automatycznego prowadzenia satelitarnego. Jaka jest istota jego działania?

- Dzięki systemowi AutoTrack, który wprowadziliśmy już w 2002 roku maszyna porusza się po torze, który jest równoległy do pierwszego przejazdu na polu. Każdy kolejny przejazd na polu jest oddalony od pierwszego o wielokrotność wprowadzonej do systemu szerokości roboczej maszyny. Satelitarny system automatycznego kierowania maszyną zapewnia pracę z pełną szerokością roboczą maszyny, co przekłada się na zmniejszenie liczby przejazdów i dzięki temu niższe zużycie paliwa [l/ha] oraz szybszą pracę oraz większą wydajność [ha/h]. Ograniczamy jednocześnie ilość zakładek i omijaków, co wpływa również na wysoką jakość wykonywanych prac polowych. Dzięki systemowi automatycznego kierowania ciągnikiem operator może dokładniej i dłużej skupić się na monitorowaniu i korygowaniu ustawienia maszyny zaczepionej do ciągnika – tłumaczy Bogdan Kazimierczak z John Deere Polska. – Satelitarny system kierowania pracuje identycznie, niezależnie od pory dnia, czy warunków widoczności (mgła, kurz, zadymienie itp.), zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność maszyny. – dodaje.

Kontrola w zasięgu ręki

Dla operatora maszyny, sezon zbiorów wiąże się z bardzo dużym obciążeniem. Nowoczesne systemy mają za zadanie pomóc rolnikowi w tym pracowitym okresie poprzez skoordynowaną kontrolę. Możliwość koordynacji pracy na polu kilku maszyn i automatycznego sterowania (prędkością oraz torem jazdy) ciągnikiem przez operatora w kombajnie podczas rozładunku zbiornika ziarna prowadząc jednocześnie koszenie, decyduje o większej wydajności i optymalnym wykorzystaniu czasu pracy na polu. Kierowca oczekując na sygnał ciągnika z przyczepą widzi na wyświetlaczu w kabinie dokładne położenie oraz poziom wypełniania zbiorników na ziarno wszystkich pracujących na polu kombajnów. Gdy zauważy kombajn z napełniającym się zbiornikiem ziarna, wówczas podjeżdża do niego i przekazuje sterowanie ciągnikiem operatorowi kombajnu. Dzięki temu rozwiązaniu wysyp ziarna z zbiornika kombajnu do przyczepy, nie obciąża uwagi operatora kombajnu i ogranicza do minimum straty ziarna.

Odbiorniki sygnału GPS oraz wyświetlacze sterujące pracą satelitarnych systemów automatycznego kierowania, można bez problemu przenosić między różnymi maszynami. Do wyboru są ekrany zarówno z wyświetlaczem dotykowym jak i przyciskami.

Oszczędności dla rolnika

Dzięki zastosowaniu technologii rolnictwa precyzyjnego rolnik może kontrolować wydatki na nawozy, nasiona i środki ochrony roślin. Wszystko dzięki automatycznemu sterowaniu pracą poszczególnymi sekcjami maszyny. W przypadku maszyn towarzyszących takich, jak siewnik, rozsiewacz nawozów, czy opryskiwacz, oszczędności płynące z zastosowania technologii są jeszcze większe.

- Przykładowo opryskiwacz dzięki systemowi kontroli sekcji pozwala ograniczać omijaki i zakładki podczas pracy z szerokością belki opryskowej np. 40m, precyzyjnie aplikując środki chemiczne. Dzięki temu możemy zarówno chronić plon przed działaniem szkodników oraz przed uszkodzeniem spowodowanym kolejnym nadmiernym opryskiem. – mówi Bogdan Kazimierczak z John Deere Polska.

Monitoring i zdalna diagnostyka

Niezależnie od stosowanej technologii rolnictwa precyzyjnego, bardzo istotne jest monitorowanie postępu zabiegów oraz rezultatów zastosowanych rozwiązań. Najprościej rzecz ujmując szukamy sposobu na uzyskanie informacji o skuteczności naszych działań. Z pomocą przychodzą w tym przypadku systemy monitorowania, dzięki którym można porównać rzeczywiste efekty z realizacją.

Dzięki zastosowaniu sterownika modularnego wejścia telematyki (MTG), który gromadzi i przesyła dane za pośrednictwem sieci komórkowej, możliwe jest monitorowanie parku maszynowego i postępu prac. Istotna jest również zdalna diagnostyka, dzięki której dealer za zgodą rolnika może zdalnie uzyskać dostęp do systemów diagnostycznych maszyny i sprawdzić jej ustawienia zapewniając optymalne parametry pracy. Szybkie rozwiązanie problemów oraz profilaktyczna konserwacja wydłuża czas pracy maszyny. A to na końcu jest przecież najważniejsze.

Powyższe rozwiązania to tylko kilka przykładów, które pokazuje, że rolnictwo staje się dzisiaj jedną z najbardziej innowacyjnych dziedzin i nieustannie się rozwija. Najważniejszą korzyścią zastosowanych systemów jest lepsze planowanie pracy, optymalizacja wydajności maszyn, skrócenie czasu przestojów i obniżenie kosztów eksploatacji. Wszystko wskazuje na to, że przemysł rolniczy w najbliższych latach będzie odgrywał niezwykle istotną rolę i czerpał garściami z nowoczesnych technologii. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo BRAK ZDJĘCIA
2021-03-26 | 12:00

Opryskiwacze w wersji 4.0, czyli jak przyszłość staje się teraźniejszością

Opryskiwanie roślin jest jednym z ważniejszych zabiegów polowych oraz działaniem, w którym stale zachodzi postęp techniczny. Jedną z osób, która z bliska przygląda się jego dynamice, jest Jørgen
Rolnictwo Nowe rozrzutniki z Cynkometu
2021-03-14 | 01:00

Nowe rozrzutniki z Cynkometu

Cynkomet z Czarnej Białostockiej wprowadził do produkcji nową serię, całkowicie ocynkowanych ogniowo rozrzutników skorupowych – CS-Line. Wszystkie mają europejską
Rolnictwo Nowe opcje zastosowania John Deere Machine Sync: Ciągniki i sieczkarnie polowe w
2021-03-12 | 10:45

Nowe opcje zastosowania John Deere Machine Sync: Ciągniki i sieczkarnie polowe w

Zintegrowany system Machine Sync został wprowadzony na rynek w 2012 roku, a firma John Deere pozostaje jego jedynym dostawcą. Technologia ta jest szczególnie przydatna

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Polskie lotniska nawet przez cztery lata będą odbudowywać ruch pasażerski. Na powrót do kondycji finansowej sprzed pandemii potrzebują jeszcze więcej czasu

– Borykamy się z największym kryzysem w branży lotniczej. Spadek ruchu jest bardzo głęboki, w połączeniach regularnych na niektórych lotniskach sięga prawie 100 proc. – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych oraz Katowice Airport, i podkreśla, że minie kilka lat, zanim porty lotnicze odbudują ruch pasażerski i powrócą do kondycji finansowej sprzed pandemii. Kryzys w przewozach ominął transport towarowy. Lotnisko w Katowicach w pierwszym kwartale tego roku zanotowało w tym segmencie 30-proc. wzrost.

Handel

Nastroje wśród producentów żywności coraz lepsze. Mniejszy popyt gastronomii rekompensują zakupy konsumenckie i eksport

Po okresie największego pesymizmu, jaki towarzyszył branży spożywczej latem ubiegłego roku, nastroje stopniowo się poprawiają, choć do powrotu do sytuacji sprzed pandemii jeszcze daleka droga. To wnioski z badania firmy analitycznej Food Research Institute. Luty był pierwszym miesiącem w czasie pandemii, w którym widać wzrost Indeksu FRI. – Lokomotywą napędzającą rozwój polskich producentów żywności w czasie pandemii jest eksport. Przetwórcy nadążają za światowymi trendami i stają się ważnym europejskim graczem w segmencie żywności bio i eko – mówi Dariusz Chołost, general manager Food Research Institute.

Problemy społeczne

Przedłużające się restrykcje mogą nasilać objawy depresji wśród Polaków. Jedną z grup najbardziej narażonych są rodzice dzieci w wieku do 18 lat

W pierwszych miesiącach pandemii najwyższy poziom objawów depresji i lęku przejawiały osoby w wieku 18–24 lata, z kolei w grudniu 2020 roku depresja najczęściej dotyczyła osób w wieku 35–44 lata – wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Na dalsze nasilanie depresji najbardziej narażone są osoby do 45. roku życia, doświadczające trudności zawodowych oraz konfliktów rodzinnych, ale także rodzice, coraz bardziej zmęczeni łączeniem pracy zdalnej i opieki nad dziećmi. – Szczególnie ważne jest objęcie wsparciem psychologicznym dzieci, młodzieży i całych rodzin – mówi dr hab. Małgorzata Gambin z UW, koordynatorka badań.

Handel

Agnieszka Radwańska została ambasadorką wody Jurajska. W kampanii będzie zwracać uwagę na prawidłowe nawodnienie organizmu

Była tenisistka podkreśla, że marka wody Jurajska od zawsze była bliska jej sercu, ponieważ pochodzi z jej rodzinnych stron. Przyznaje, że jako mama oraz sportowiec bardzo dużą wagę przywiązuje do jakości spożywanych produktów. Woda jest podstawą codziennej diety, dlatego docenia zarówno jej skład, jak i walory smakowe. Klaudia Krupicz, senior marketing manager marki, zaznacza, że wybór Agnieszki Radwańskiej jako ambasadorki wody Jurajskiej był przemyślaną decyzją. Marka chciała związać się z osobą autentyczną, której styl życia pasuje do filozofii i głównych założeń brandu.