Komunikaty PR

Otwarcie Konsulatu Honorowego Kazachstanu w Krakowie

2016-12-06  |  01:00
Kontakt
Jan Pakuła
Clear Communication Group

Al. Niepodległości 159/21
02-555 Warszawa
jp|clearcom.pl| |jp|clearcom.pl
512641997
www.clearcom.pl/

W obecności Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Kazachstanu w Polsce Jego Ekscelencji Ałtaja Abibułłajewa w piątek 25 listopada w Krakowie otwarty został Konsulat Honorowy Kazachstanu. Nominację na Konsula Honorowego otrzymał Pan Wiesław Hałucha – Prezes Zarządu firmy „Alwernia” S.A.

Symboliczne przecięcie wstęgi Konsulatu Honorowego, który od grudnia mieści się w kamienicy przy ul. Siemiradzkiego 5/4, nastąpiło w piątek o 13.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Jacek Majchrowski, wicewojewoda Piotr Ćwik, przewodnicząca polsko-kazachskiej grupy bilateralnej poseł Barbara Bartuś, przedstawiciele świata biznesu, nauki i kultury.

Otwarcie placówk połączone było z wręczeniem nominacji na stanowisko Konsula Honorowego na obszar województwa małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego dla Pana Wiesława Hałuchy – Prezesa zakładów chemicznych „Alwernia” S.A. Już od 42 lat współpracują one nieprzerwanie z kazachskim przedsiębiorstwem Kazfosfat w Tarazie, zlokalizowanym w obwodzie żambylskim na południu kraju i są jedną z polskich firm o najdłuższej tradycji wzajemnych kontaktów gospodarczych. –  Lokalizacja Konsulatu Honorowego w Krakowie jest nieprzypadkowa – wyjaśnił Ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew. - To miasto partnerskie Ałmaty czyli drugiego co do ważności ośrodka w Kazachstanie, tutaj działają liczne firmy współpracujące z naszym krajem co stanowi odzwierciedlenie nowych relacji między Polską a Kazachstanem, których przyszłością są coraz lepsze kontakty gospodarcze. Kraków jest wreszcie znanym i cenionym ośrodkiem nauki i kultury czyli dziedzin w których również chcemy rozwijać aktywną współpracę.

Coraz ważniejsze znaczenie w relacjach ekonomicznych z Kazachstanem odgrywa nie tylko Kraków, ale również województwo małopolskie. Tylko w 2012 roku eksport z regionu stanowił 1,2% całkowitego eksportu Polski, a import z Kazachstanu aż 19%. Na rynku kazachskim działa wiele lokalnych firm jak Exalo Drilling – dostawca usług wiertniczych czy Tines S.A. – producent konstrukcji nawierzchni kolejowych, szynowych i torów podsuwnicowych, który wykonał elementy metra w Ałmaty. Z Kazachstanem współpracuje też Małopolski Rynek Hurtowy, a na ostatniej wystawie WorldFood Kazakhstan 2016, odbywających się również w Ałmaty, ofertę tradycyjnych produktów żywnościowych, prezentowała Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Nowy Konsul Honorowy Kazachstanu Pan Wiesław Hałucha ma 42 lata. Pochodzi z Lubaczowa i jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także studia podyplomowe na SGH, liczne kursy z zarządzania i finansów w kraju i za granicą. Jest członkiem Rady Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, laureatem nagrody „Lidera Restrukturyzacji 2009” roku. Żonaty, ma dwie córki i syna. W wolnych chwilach, poza zamiłowaniem do sportu, oddaje się pasji motoryzacyjnej. Do jego nowych obowiązków jako konsula będzie należało przede wszystkim m.in. wspieranie w zakresie know-how firm zainteresowanych współpracą i inwestycjami w Kazachstanie, promowanie kraju i jego oferty, zwłaszcza w zakresie nowych technologii, w środowiskach biznesowych, organizowanie i wspieranie rozmaitych przedsięwzięć z zakresu informacji i kultury.

Kazachstan jest największym państwem Azji Centralnej. Jego ludność wynosi 17,7 mln mieszkańców, a obszar ponad 2,7 mln km kw co czyni go dziesiątym pod względem wielkości krajem na świecie. Od kilkunastu lat notuje nieprzerwany wzrost gospodarczy wynoszący średnio 7% rocznie. W ostatnim globalnym rankingu Doing Business 2017 oceniającym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej zajął 35 pozycję na świecie, tuż za Japonią. Jak poinformował niedawno kazachski MSZ wkrótce Komitet Inwestycyjny OECD ma zarekomendował Radzie tej organizacji przyjęcie Kazachstanu do grona członków tej prestiżowej organizacji, która zrzesza najbardziej rozwinięte państwa świata.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Ścisłe centrum Warszawy z wieżowcami i bez samochodów? Biuro prasowe
2017-09-07 | 09:15

Ścisłe centrum Warszawy z wieżowcami i bez samochodów?

Według najnowszego raportu Warszawskiego Forum Samorządowego, mieszkańcy stolicy są gotowi na zmianę zagospodarowania ścisłego centrum Warszawy. Chcą budowy nowoczesnych wieżowców
Samorządy Samorządy chcą chronić pszczoły
2017-07-20 | 13:00

Samorządy chcą chronić pszczoły

19 lipca przedstawiciele gmin, które przystąpiły do manifestu, spotkali się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofem Jurgielem, aby wręczyć mu manifest i raport podsumowujący
Samorządy Gmina Czernica rozdaje nagrody w loterii promocyjnej
2017-07-05 | 01:00

Gmina Czernica rozdaje nagrody w loterii promocyjnej

Początek lata 2017 r. niektórzy mieszkańcy Gminy Czernica będą wspominać szczególnie miło. Odbyło się bowiem uroczyste wręczenie atrakcyjnych nagród w loterii

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Dziś w serwisie Innowacje

Holograficzne obrazy 3D pozwolą lekarzom zajrzeć w głąb organu. Nowa technologia ułatwia diagnozę pacjentów i skraca czas trwania zabiegów

W ciągu kilku najbliższych lat lekarze zamiast stosowania monitorów dwuwymiarowych, będą wykorzystywać trójwymiarowe obrazy holograficzne. Pomagają one zwizualizować skany badań. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz przed operacją może obracać zeskanowany organ czy zajrzeć w jego głąb, co pozwala na lepsze przygotowanie do zabiegu i skrócenie czasu jego trwania. Docelowo trójwymiarowe wizualizacje wspomogą telemedycynę i diagnozę pacjentów.

Ochrona środowiska

Za 30 lat zdecydowana większość z 10 mld ludzi na świecie będzie mieszkać w miastach. To wymaga poważnych zmian

W 2050 roku dwie trzecie światowej populacji będzie mieszkać w miastach – szacuje ONZ. To stawia przed metropoliami szereg wyzwań związanych m.in. z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, żywność czy przestrzeń do życia. W budowę zrównoważonych miast angażują się nie tylko ich władze i rządy centralne, lecz także prywatny biznes. Przykładem jest firma BASF Polska, która obchodzi 25-lecie działalności na polskim rynku.

Polityka

G. Verheugen: Największym wyzwaniem ekonomicznym dla Europy jest przygotowanie się na ostrą konkurencję. Kraje Dalekiego Wschodu są coraz silniejsze

Europa powinna przygotować się na ostrą konkurencję - mówi Günter Verheugen, były komisarz Unii Europejskiej. Dodaje, że to obecnie największe wyzwanie ekonomiczne przed jakim stoi europejska gospodarka. Jej słabe strony szczególnie widoczne są na południu. Zdaniem ekspertów Europa, poszczególne jej kraje i ich regiony powinny stawić czoła konkurencji, eksponując swoje mocne strony i inwestując w nie. Przykładem sukcesu takiej strategii może być region łódzki – organizator zakończonego właśnie jubileuszowego X Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2017.

Patronat Newserii

Media i PR

Od przyszłego roku duże firmy muszą sporządzać raporty społeczne. W Polsce ten obowiązek obejmie około 300 przedsiębiorstw

W przyszłym roku zacznie w Polsce obowiązywać znowelizowana ustawa o rachunkowości, która nałoży na duże przedsiębiorstwa obowiązek raportowania społecznego. W Polsce obejmie on około 300 dużych firm, które będą zobowiązane upubliczniać swoje działania w obszarach takich, jak etyka i prawa człowieka, przeciwdziałanie korupcji, sprawy pracownicze czy ochrona środowiska. W praktyce oznacza to, że dla największych przedsiębiorstw działalność CSR przestanie być przywilejem, a stanie się obowiązkiem.

Sport

Polskie dzieci mają coraz większy problem z nadwagą i otyłością. W walce z problemem potrzebna jest pomoc szkół i wsparcie finansowe

Według statystyk Instytutu Matki i Dziecka już co trzecie polskie dziecko zmaga się z nadwagą lub otyłością. Sukcesy polskich sportowców pomagają wypromować sport, aktywność i zdrowe odżywianie wśród młodzieży, ale potrzebne jest również zaangażowanie szkół, rodziców i wsparcie finansowe – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Akcja Drużyna Energii, która wystartowała w tym tygodniu, ma na celu dotrzeć do szkół z całej Polski i zachęcić młodzież do ruchu w zupełnie niestandardowy sposób, tzn. dzięki mediom społecznościowym.