Komunikaty PR

Otwarcie Konsulatu Honorowego Kazachstanu w Krakowie

2016-12-06  |  01:00
Kontakt
Jan Pakuła
Clear Communication Group

Al. Niepodległości 159/21
02-555 Warszawa
jp|clearcom.pl| |jp|clearcom.pl
512641997
www.clearcom.pl/

W obecności Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Kazachstanu w Polsce Jego Ekscelencji Ałtaja Abibułłajewa w piątek 25 listopada w Krakowie otwarty został Konsulat Honorowy Kazachstanu. Nominację na Konsula Honorowego otrzymał Pan Wiesław Hałucha – Prezes Zarządu firmy „Alwernia” S.A.

Symboliczne przecięcie wstęgi Konsulatu Honorowego, który od grudnia mieści się w kamienicy przy ul. Siemiradzkiego 5/4, nastąpiło w piątek o 13.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Jacek Majchrowski, wicewojewoda Piotr Ćwik, przewodnicząca polsko-kazachskiej grupy bilateralnej poseł Barbara Bartuś, przedstawiciele świata biznesu, nauki i kultury.

Otwarcie placówk połączone było z wręczeniem nominacji na stanowisko Konsula Honorowego na obszar województwa małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego dla Pana Wiesława Hałuchy – Prezesa zakładów chemicznych „Alwernia” S.A. Już od 42 lat współpracują one nieprzerwanie z kazachskim przedsiębiorstwem Kazfosfat w Tarazie, zlokalizowanym w obwodzie żambylskim na południu kraju i są jedną z polskich firm o najdłuższej tradycji wzajemnych kontaktów gospodarczych. –  Lokalizacja Konsulatu Honorowego w Krakowie jest nieprzypadkowa – wyjaśnił Ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew. - To miasto partnerskie Ałmaty czyli drugiego co do ważności ośrodka w Kazachstanie, tutaj działają liczne firmy współpracujące z naszym krajem co stanowi odzwierciedlenie nowych relacji między Polską a Kazachstanem, których przyszłością są coraz lepsze kontakty gospodarcze. Kraków jest wreszcie znanym i cenionym ośrodkiem nauki i kultury czyli dziedzin w których również chcemy rozwijać aktywną współpracę.

Coraz ważniejsze znaczenie w relacjach ekonomicznych z Kazachstanem odgrywa nie tylko Kraków, ale również województwo małopolskie. Tylko w 2012 roku eksport z regionu stanowił 1,2% całkowitego eksportu Polski, a import z Kazachstanu aż 19%. Na rynku kazachskim działa wiele lokalnych firm jak Exalo Drilling – dostawca usług wiertniczych czy Tines S.A. – producent konstrukcji nawierzchni kolejowych, szynowych i torów podsuwnicowych, który wykonał elementy metra w Ałmaty. Z Kazachstanem współpracuje też Małopolski Rynek Hurtowy, a na ostatniej wystawie WorldFood Kazakhstan 2016, odbywających się również w Ałmaty, ofertę tradycyjnych produktów żywnościowych, prezentowała Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Nowy Konsul Honorowy Kazachstanu Pan Wiesław Hałucha ma 42 lata. Pochodzi z Lubaczowa i jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także studia podyplomowe na SGH, liczne kursy z zarządzania i finansów w kraju i za granicą. Jest członkiem Rady Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, laureatem nagrody „Lidera Restrukturyzacji 2009” roku. Żonaty, ma dwie córki i syna. W wolnych chwilach, poza zamiłowaniem do sportu, oddaje się pasji motoryzacyjnej. Do jego nowych obowiązków jako konsula będzie należało przede wszystkim m.in. wspieranie w zakresie know-how firm zainteresowanych współpracą i inwestycjami w Kazachstanie, promowanie kraju i jego oferty, zwłaszcza w zakresie nowych technologii, w środowiskach biznesowych, organizowanie i wspieranie rozmaitych przedsięwzięć z zakresu informacji i kultury.

Kazachstan jest największym państwem Azji Centralnej. Jego ludność wynosi 17,7 mln mieszkańców, a obszar ponad 2,7 mln km kw co czyni go dziesiątym pod względem wielkości krajem na świecie. Od kilkunastu lat notuje nieprzerwany wzrost gospodarczy wynoszący średnio 7% rocznie. W ostatnim globalnym rankingu Doing Business 2017 oceniającym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej zajął 35 pozycję na świecie, tuż za Japonią. Jak poinformował niedawno kazachski MSZ wkrótce Komitet Inwestycyjny OECD ma zarekomendował Radzie tej organizacji przyjęcie Kazachstanu do grona członków tej prestiżowej organizacji, która zrzesza najbardziej rozwinięte państwa świata.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy BRAK ZDJĘCIA
2017-02-16 | 12:10

Startuje projekt pierwszej miejskiej wypożyczalni aut

Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce, udostępni swoim mieszkańcom miejskie samochody elektryczne w ramach krótkoterminowego wynajmu (carsharingu). Najważniejszym atutem będzie zagwarantowanie przed dostawcę rozwiązania
Samorządy BRAK ZDJĘCIA
2017-01-30 | 12:00

Mieszkańcy Rybnika będą mieć łatwiej w urzędzie

Władze miasta wprowadzają ułatwienia w obsłudze płatności mieszkańców. W dwóch lokalizacjach urzędu – przy ul. Rzecznej 8 i ul. Chrobrego 2, na stałe będzie działać 6 kas, a ruchem interesantów będzie
Samorządy PPP: Kraków, Lwów, Norymberga. Międzynarodowe doświadczenia
2016-10-21 | 15:45

PPP: Kraków, Lwów, Norymberga. Międzynarodowe doświadczenia

19 października w Krakowie wymieniono się międzynarodowymi doświadczeniami z zakresu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Okazją ku temu była konferencja podsumowująca projekt

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Telekomunikacja

Orange podłączy do światłowodu 4,5 tys. szkół w całej Polsce. Do 2019 roku wspólna sieć ma połączyć wszystkie placówki edukacyjne

Orange Polska na mocy umowy z resortem cyfryzacji w ciągu najbliższych trzech lat nieodpłatnie podłączy do światłowodu 4,5 tys. polskich szkół, dzięki czemu placówki zyskają dostęp do szybkiego internetu. To część większego planu Ministerstwa Cyfryzacji, który zakłada połączenie wszystkich 30 tys. polskich placówek edukacyjnych wspólną siecią. Ma to nastąpić w roku szkolnym 2018/2019 i umożliwić wykorzystanie cyfrowych narzędzi w edukacji na szeroką skalę.

Bankowość

Sektor bankowy przechodzi wielką zmianę technologiczną. Przyspieszają inwestycje w rozwiązania informatyczne

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa Trasy Łagiewnickiej, jednej z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Małopolsce. Ma ona nie tylko odciążyć zakorkowany Kraków, lecz także przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu. W ramach planu Junckera przedsięwzięcie sfinansują wspólnie Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Bank Inwestycyjny. Cała inwestycja będzie kosztować prawie 1 mld zł i zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć za trzy lata.

Patronat Newserii

Handel

Carrefour stawia na innowacje. Sieć będzie szukać ciekawych pomysłów wśród małych firm technologicznych oraz innowacji z zakresu e-commerce

Francuska sieć handlowa chce budować swoją przewagę dzięki innowacjom. Carrefour stworzył właśnie pierwszy polski inkubator dla start-upów, których zadaniem jest opracowanie nowoczesnych rozwiązań dla branży handlowej. Tegoroczne plany sieci zakładają też rozwijanie e-commerce i kanału mobilnego.

Rolnictwo

Rolnicy mogą uzyskać 60 tys. zł premii na rozwój małych gospodarstw. Nabór wniosków rusza 30 marca

Od 30 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie restrukturyzacji małych gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy mogą liczyć na premie w wysokości 60 tys. zł. Będą mogli je wykorzystać na takie zmiany, dzięki którym ich gospodarstwa staną się bardziej rentowne i konkurencyjne. Na przeprowadzenie tego procesu będą mieli trzy lata.