Komunikaty PR

Otwarcie Konsulatu Honorowego Kazachstanu w Krakowie

2016-12-06  |  01:00
Kontakt
Jan Pakuła
Clear Communication Group

Al. Niepodległości 159/21
02-555 Warszawa
jp|clearcom.pl| |jp|clearcom.pl
512641997
www.clearcom.pl/

W obecności Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Kazachstanu w Polsce Jego Ekscelencji Ałtaja Abibułłajewa w piątek 25 listopada w Krakowie otwarty został Konsulat Honorowy Kazachstanu. Nominację na Konsula Honorowego otrzymał Pan Wiesław Hałucha – Prezes Zarządu firmy „Alwernia” S.A.

Symboliczne przecięcie wstęgi Konsulatu Honorowego, który od grudnia mieści się w kamienicy przy ul. Siemiradzkiego 5/4, nastąpiło w piątek o 13.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Jacek Majchrowski, wicewojewoda Piotr Ćwik, przewodnicząca polsko-kazachskiej grupy bilateralnej poseł Barbara Bartuś, przedstawiciele świata biznesu, nauki i kultury.

Otwarcie placówk połączone było z wręczeniem nominacji na stanowisko Konsula Honorowego na obszar województwa małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego dla Pana Wiesława Hałuchy – Prezesa zakładów chemicznych „Alwernia” S.A. Już od 42 lat współpracują one nieprzerwanie z kazachskim przedsiębiorstwem Kazfosfat w Tarazie, zlokalizowanym w obwodzie żambylskim na południu kraju i są jedną z polskich firm o najdłuższej tradycji wzajemnych kontaktów gospodarczych. –  Lokalizacja Konsulatu Honorowego w Krakowie jest nieprzypadkowa – wyjaśnił Ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew. - To miasto partnerskie Ałmaty czyli drugiego co do ważności ośrodka w Kazachstanie, tutaj działają liczne firmy współpracujące z naszym krajem co stanowi odzwierciedlenie nowych relacji między Polską a Kazachstanem, których przyszłością są coraz lepsze kontakty gospodarcze. Kraków jest wreszcie znanym i cenionym ośrodkiem nauki i kultury czyli dziedzin w których również chcemy rozwijać aktywną współpracę.

Coraz ważniejsze znaczenie w relacjach ekonomicznych z Kazachstanem odgrywa nie tylko Kraków, ale również województwo małopolskie. Tylko w 2012 roku eksport z regionu stanowił 1,2% całkowitego eksportu Polski, a import z Kazachstanu aż 19%. Na rynku kazachskim działa wiele lokalnych firm jak Exalo Drilling – dostawca usług wiertniczych czy Tines S.A. – producent konstrukcji nawierzchni kolejowych, szynowych i torów podsuwnicowych, który wykonał elementy metra w Ałmaty. Z Kazachstanem współpracuje też Małopolski Rynek Hurtowy, a na ostatniej wystawie WorldFood Kazakhstan 2016, odbywających się również w Ałmaty, ofertę tradycyjnych produktów żywnościowych, prezentowała Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Nowy Konsul Honorowy Kazachstanu Pan Wiesław Hałucha ma 42 lata. Pochodzi z Lubaczowa i jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także studia podyplomowe na SGH, liczne kursy z zarządzania i finansów w kraju i za granicą. Jest członkiem Rady Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, laureatem nagrody „Lidera Restrukturyzacji 2009” roku. Żonaty, ma dwie córki i syna. W wolnych chwilach, poza zamiłowaniem do sportu, oddaje się pasji motoryzacyjnej. Do jego nowych obowiązków jako konsula będzie należało przede wszystkim m.in. wspieranie w zakresie know-how firm zainteresowanych współpracą i inwestycjami w Kazachstanie, promowanie kraju i jego oferty, zwłaszcza w zakresie nowych technologii, w środowiskach biznesowych, organizowanie i wspieranie rozmaitych przedsięwzięć z zakresu informacji i kultury.

Kazachstan jest największym państwem Azji Centralnej. Jego ludność wynosi 17,7 mln mieszkańców, a obszar ponad 2,7 mln km kw co czyni go dziesiątym pod względem wielkości krajem na świecie. Od kilkunastu lat notuje nieprzerwany wzrost gospodarczy wynoszący średnio 7% rocznie. W ostatnim globalnym rankingu Doing Business 2017 oceniającym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej zajął 35 pozycję na świecie, tuż za Japonią. Jak poinformował niedawno kazachski MSZ wkrótce Komitet Inwestycyjny OECD ma zarekomendował Radzie tej organizacji przyjęcie Kazachstanu do grona członków tej prestiżowej organizacji, która zrzesza najbardziej rozwinięte państwa świata.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy BRAK ZDJĘCIA
2017-06-12 | 15:18

Czego spodziewać się po rocznym zebraniu wspólnoty mieszkaniowej?

Zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną jest zobligowany przepisami ustawy o własności lokali do zwołania, przynajmniej raz w roku,zebrania ogółu właścicieli. Zwołując zebranie
Samorządy Braster wspiera gminę Kurzętnik w profilaktyce raka piersi
2017-05-23 | 08:00

Braster wspiera gminę Kurzętnik w profilaktyce raka piersi

Gmina Kurzętnik (województwo warmińsko-mazurskie) jako pierwsza jednostka administracyjna w Polsce nawiązała współpracę z firmą Braster S.A. - autorem innowacyjnego systemu
Samorządy BRAK ZDJĘCIA
2017-05-10 | 10:00

Gminy na ratunek pszczołom

Już 17 samorządów podpisało Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom i zobowiązało się do działań na rzecz owadów pszczołowatych. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich gminy zainteresowanych ochroną przyrody. Propozycja

Dziś w serwisie Innowacje

Powstała platforma do analizy i gromadzenia informacji nt. zachowań klientów w sklepie. Dzięki niej sprzedawcy mogą personalizować swoje przekazy i zwiększać sprzedaż

Jeszcze kilka lat temu targetowanie reklam kojarzyło się wyłącznie ze światem wirtualnym i opierało się na badaniach aktywności potencjalnych klientów w internecie. Obecnie wiele firm korzysta również z narzędzi, które umożliwiają kierowanie spersonalizowanych przekazów marketingowych opartych na aktywności konsumentów w sklepach stacjonarnych. Jednym z nich jest platforma Cluify, która dociera do potencjalnych klientów za pomocą bezprzewodowego internetu, Bluetooth i aplikacji mobilnych.

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Transport

Rynek elektrycznych pojazdów w Polsce nabiera rozpędu. Trwają prace nad jego uregulowaniem

W resortach energii i rozwoju trwają wspólne prace nad ustawą o elektromobilności, która ma uregulować cały rynek. Samorządy w całej Polsce już prowadzą pilotażowe projekty rozwijające elektromobilność. Wprowadzają elektrobusy do sieci publicznego transportu, budują stacje ładowania. Kilka miast ogłosiło także rozpoczęcie projektów współdzielenia miejskich samochodów, czyli tzw. carsharingu. Eksperci są zgodni, że pojazdy elektryczne mogą się w Polsce upowszechnić, jeżeli zostaną ku temu stworzone warunki. Potrzebna jest infrastruktura do ładowania i zachęty podatkowe dla nabywców zeroemisyjnych aut.  

Edukacja

Polskie firmy muszą zmieniać swój model działania na cyfrowy. Bez tego nie mają szans w starciu z konkurentami

Technologie cyfrowe stanowią podstawę strategii biznesowej dla 60 proc. firm na świecie. W Polsce tylko co czwarta planuje ich wdrożenie na szeroką skalę. Transformacja cyfrowa to kosztowny i długi proces, jednak dający znaczące korzyści dla firmy. Eksperci zaznaczają, że te przedsiębiorstwa, które nie będą się zmieniać, nie mają szans w starciu z tymi, które czerpią korzyści z nowych technologii.

Ochrona środowiska

Polskie miasta po raz kolejny rywalizują o tytuł Eco-Miasta. Startuje jedna z największych w kraju inicjatyw ekologicznych

Nie mamy planu B ani planety B – mówi Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce. Zmiany klimatyczne, smog, zrównoważony transport, wzrost zapotrzebowania na wodę i energię oraz gospodarka odpadami to tylko początek długiej listy wyzwań, z którymi muszą poradzić sobie samorządy. Przykłady najlepszych, proekologicznych działań wyłoni piąta edycja konkursu Eco-Miasto, organizowanego przez Ambasadę Francji i Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Farmacja

Co dziesiąty chory na nowotwór krwi ma szpiczaka. Zwykle wykrywany jest on zbyt późno

Szpiczak plazmocytowy stanowi ok. 10–15 proc. nowotworów krwi. Przez brak typowych objawów często wykrywany jest zbyt późno. Ważną rolę w tym momencie odgrywają skuteczne terapie. Nowoczesne formy leczenia są w stanie przedłużyć życie pacjentów nawet o 10 lat i znacznie poprawić ich jakość, dzięki czemu szpiczak staje się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. Eksperci podkreślają, że najlepsze efekty daje leczenie skojarzone, przy zastosowaniu wielu leków, jednak większość z nich nie jest dostępna w Polsce w procesie refundacyjnym.