Komunikaty PR

Akcje protestacyjne zalewają Europę

2018-07-11  |  09:00
Biuro prasowe

Podczas, gdy 2017 rok sprzyjał branży lotniczej w Europie, w tym roku coś przestało działać. Najpierw wzrost cen paliwa, a obecnie akcje protestacyjne stanowią coraz większe problemy dla europejskich linii lotniczych. Według Eamonna Brennana, dyrektora generalnego Eurocontrol (Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej), strajki są już widoczne w danych rejestrujących opóźnienia lotów – kwietniowy raport CODA (Central Office for Delay Analysis) pokazuje, że protesty miały wpływ na pogorszenie ogólnej punktualności europejskich linii lotniczych.

Oczywiście w zeszłym roku branża musiała się zmierzyć z dodatkowymi wyzwaniami, takimi jak panujący na całym świecie niedobór pilotów czy konsolidacja europejskich linii lotniczych. Mimo tego, 2017 był rokiem, w którym ruch pasażerski wzrastał najszybciej od 2004 r. Według danych ACI Europe (Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych) liczba podróżujących w minionym roku wzrosła o 8,5%. Oczekuje się, że ruch będzie nadal wzrastał, ale obecne perturbacje po stronie przewoźników budzą wątpliwości co do ich zdolności zaspokojenia rosnącego popytu.

Protesty wstrząsają europejską przestrzenią powietrzną od lutego 2018 r., a włoskie i francuskie linie lotnicze są jednymi z tych, które odpowiadają za większość zakłóceń. W maju 2018 r. odbył się 14. protest pracowników Air France, w wyniku którego akcje spółki spadły o 9,7%, a straty wyniosły ponad 300 mln euro. W tym samym okresie przez Włochy przetoczyły się 3 strajki zainicjowane przez związki zawodowe, kontrolerów ruchu lotniczego i osoby zajmujące się obsługą bagażu na lotniskach. Wszystkie wspomniane wcześniej protesty częściowo lub całkowicie sparaliżowały lotniska, spowodowały odwołania lotów lub znaczące opóźnienia.

Najpowszechniejszym żądaniem wśród strajkujących pracowników, chodzi tu zarówno o personel pokładowy, jak i kontrolerów ruchu lotniczego, jest wzrost płac. Niezadowoleni z dewaluujących się wynagrodzeń i jednocześnie słyszący o rosnących zyskach swoich pracodawców, pracownicy zwracają się do związków zawodowych. Wśród protestujących są również pracownicy Vueling Airlines, piloci Ryanair i członkowie niemieckich związków zawodowych ver.di (Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft).

Utrzymujące się napięcia pomiędzy przewoźnikami i ich personelem zwróciły uwagę firmy Skycop, pomagającej odzyskiwać odszkodowania za opóźnione i odwołane loty.

Nasze dane pokazują, że strajki dotykają ponad 1,5 miliona pasażerów rocznie, a najbardziej irytujące jest to, że żaden z nich nie jest chroniony prawem Unii Europejskiej. 6 miliardów euro to kwota, która każdego roku powinna należeć się tym, których podróże są zakłócane przez strajki – mówi Marius Stonkus, prezes Skycop, pomagającej odzyskiwać odszkodowania za opóźnione i odwołane loty.

Sezon letnich urlopów nie wygląda dobrze z perspektywy możliwych opóźnień i odwołań lotów spowodowanych strajkami. Związki zawodowe reprezentujące personel pokładowy Ryanair w Hiszpanii, Portugalii, Belgii i we Włoszech ogłosiły już planowane akcje protestacyjne w ciągu lata, jeżeli przewoźnik nie spełni ich roszczeń.

Dla niektórych protesty mogą być skutecznym narzędziem w walce o ich prawa, jednak w takich sytuacjach najbardziej cierpią pasażerowie. Skycop jest zdania, że obecne przepisy dotyczące ochrony pasażerów linii lotniczych są przestarzałe i powinny zostać zmienione: Już od kilku miesięcy śledzimy tę kwestię i działamy w tej sprawie – każdy pasażer ma szansę zabrać głos i podpisać naszą petycję przeciwko niedociągnięciom obecnego prawa wykorzystując międzynarodową platformę Avaaz.

W związku z obecną sytuacją petycja zostanie przekazana właściwym instytucjom Unii Europejskiej, które zostaną ponownie poproszone o rozważenie uznania strajków jako sytuacji upoważniającej podróżnych do ubiegania się odszkodowanie za opóźnione lub odwołane loty. Wszystkie osoby, które utknęły na europejskich lotniskach w wyniku protestów, mogą podpisać petycję, klikając w poniższy link:

https://secure.avaaz.org/en/petition/European_Commission_president_JeanClaude_Juncker_European_Parliament_pre_Skycopcom_Passengers_caught_up_in_flight_distur/?cQRoRmb

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport BRAK ZDJĘCIA
2018-11-15 | 01:00

Wielka Brytania – co przewoźnik wiedzieć powinien

Wielka Brytania – co przewoźnik wiedzieć powinien Szeroko komentowany Brexit nie pozostaje bez wpływu na branżę transportową. Dla przewoźników główne znaczenie ma, czy unia celna z Wielką
Transport Mennica Polska zamontuje nowe biletomaty w warszawskich tramwajach
2018-11-14 | 13:00

Mennica Polska zamontuje nowe biletomaty w warszawskich tramwajach

Mennica Polska podpisała umowę z Tramwajami Warszawskimi na leasing i montaż co najmniej 583 nowoczesnych biletomatów mobilnych. Instalowane automaty pozwolą na zakup biletów
Transport Poznajcie laureatów plebiscytu Przyjazny Pracodawca TSL 2018
2018-11-13 | 15:30

Poznajcie laureatów plebiscytu Przyjazny Pracodawca TSL 2018

7 listopada 2018 r., w trakcie uroczystej gali wystawców szóstej edycji Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki TransLogistica Poland i Pierwszych

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Bankowość

Zadłużenie Polaków przekracza już 34 mld zł i wciąż rośnie. Potrzebna lepsza edukacja finansowa

Złe nawyki finansowe, przeszacowanie swoich możliwości albo kompulsywne zakupy, a także sytuacja życiowa – na przykład utrata pracy, rozwód czy ciężka choroba w rodzinie – mogą być przyczyną zadłużenia. Z danych Grupy KRUK wynika, że na koniec III kwartału tego roku z takim problemem boryka się 4,5 mln Polaków. Mają oni łącznie do spłaty 34 mld zł. 17 listopada już po raz dziesiąty w Polsce będziemy obchodzić Dzień bez Długów. Jest to między innymi okazja do edukacji finansowej Polaków i zwrócenia ich uwagi na problem zadłużenia. 

Prawo

W 2019 roku wchodzą nowe obciążenia prawne dla pracodawców. Koszty pracy będą dalej rosnąć

Polscy pracodawcy odczuli w ostatnich miesiącach wzrost kosztów pracy. Generują go, po pierwsze, dobra koniunktura gospodarcza, która pociąga za sobą wzrost płac, a po drugie, szereg zmian prawnych, na które pracodawca nie ma żadnego wpływu. Już w tej chwili obciążenie składkowe po stronie pracodawcy wynosi ok. 20 proc. wynagrodzenia pracownika. Po wprowadzeniu pracowniczych programów kapitałowych będzie ono jeszcze wyższe. Nadal istnieje ryzyko związane ze zniesieniem limitu tzw. 30-krotności. Choć Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy za niezgodne z Konstytucją, temat wciąż może powrócić. Wzrostu kosztów nie da się uniknąć, ale pracodawcy mogą je sobie zrekompensować gdzie indziej – wskazują eksperci Ayming Polska.

Patronat Newserii

Bankowość

Citi Handlowy stawia na sztuczną inteligencję. W 2019 roku biometria ma zastąpić tradycyjny sposób logowania w nowej aplikacji mobilnej

W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku Citi Handlowy wypracował wzrost zysku netto z 372,2 mln zł do 486,6 mln zł. W części instytucjonalnej bank zamierza nadal aktywnie promować biznes międzynarodowy, wspierając ekspansję polskich przedsiębiorstw e-commerce. W bankowości detalicznej strategia zakłada inwestowanie w relacje z klientami i dalszą digitalizację rozwiązań, która ma poprawić jakość oferowanych produktów i usług. W 2019 roku Citi Handlowy wdrażać będzie w dwóch fazach nową aplikację mobilną, zbudowaną zgodnie z trendem otwartej bankowości, w której tradycyjny model logowania zastąpi biometria. Prezes banku Sławomir S. Sikora podkreśla, że technologie – zwłaszcza sztuczna inteligencja – będą przesądzać o przyszłym kształcie usług bankowych. 

Handel

Polacy wystawiają często negatywne komentarze firmom w internecie. Robią to z chęci rekompensaty i ostrzeżenia innych klientów

Pozytywne opinie budują wiarygodność firm w oczach potencjalnych klientów. Zdaniem ekspertów Polacy woleliby wystawiać dobre oceny, nie mają jednak motywacji do dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami. Do negatywnych komentarzy skłania ich chęć powetowania własnych strat oraz ostrzeżenia innych konsumentów przed nietrafionym wyborem. Podejmujemy decyzje kierując się opiniami, dlatego do dzielenia się nimi  w sieci zachęca kampania „Dobry głos dla firm”.

Problemy społeczne

60 proc. Polaków pracuje nieefektywnie. Przyczyną permanentne zmęczenie i nieumiejętne zarządzanie energią życiową

11 mln Polaków cierpi z powodu permanentnego zmęczenia. Przekłada się ono zarówno na jakość życia prywatnego, jak i na obniżoną efektywność w pracy. Przyczyną jest m.in. nieumiejętne zarządzanie energią, którą należy czerpać z czterech źródeł: fizycznego, emocjonalnego, mentalnego i społecznego. Pomaga to rozwijać siłę i odporność psychiczną.