Komunikaty PR

Akcje protestacyjne zalewają Europę

2018-07-11  |  09:00
Biuro prasowe

Podczas, gdy 2017 rok sprzyjał branży lotniczej w Europie, w tym roku coś przestało działać. Najpierw wzrost cen paliwa, a obecnie akcje protestacyjne stanowią coraz większe problemy dla europejskich linii lotniczych. Według Eamonna Brennana, dyrektora generalnego Eurocontrol (Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej), strajki są już widoczne w danych rejestrujących opóźnienia lotów – kwietniowy raport CODA (Central Office for Delay Analysis) pokazuje, że protesty miały wpływ na pogorszenie ogólnej punktualności europejskich linii lotniczych.

Oczywiście w zeszłym roku branża musiała się zmierzyć z dodatkowymi wyzwaniami, takimi jak panujący na całym świecie niedobór pilotów czy konsolidacja europejskich linii lotniczych. Mimo tego, 2017 był rokiem, w którym ruch pasażerski wzrastał najszybciej od 2004 r. Według danych ACI Europe (Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych) liczba podróżujących w minionym roku wzrosła o 8,5%. Oczekuje się, że ruch będzie nadal wzrastał, ale obecne perturbacje po stronie przewoźników budzą wątpliwości co do ich zdolności zaspokojenia rosnącego popytu.

Protesty wstrząsają europejską przestrzenią powietrzną od lutego 2018 r., a włoskie i francuskie linie lotnicze są jednymi z tych, które odpowiadają za większość zakłóceń. W maju 2018 r. odbył się 14. protest pracowników Air France, w wyniku którego akcje spółki spadły o 9,7%, a straty wyniosły ponad 300 mln euro. W tym samym okresie przez Włochy przetoczyły się 3 strajki zainicjowane przez związki zawodowe, kontrolerów ruchu lotniczego i osoby zajmujące się obsługą bagażu na lotniskach. Wszystkie wspomniane wcześniej protesty częściowo lub całkowicie sparaliżowały lotniska, spowodowały odwołania lotów lub znaczące opóźnienia.

Najpowszechniejszym żądaniem wśród strajkujących pracowników, chodzi tu zarówno o personel pokładowy, jak i kontrolerów ruchu lotniczego, jest wzrost płac. Niezadowoleni z dewaluujących się wynagrodzeń i jednocześnie słyszący o rosnących zyskach swoich pracodawców, pracownicy zwracają się do związków zawodowych. Wśród protestujących są również pracownicy Vueling Airlines, piloci Ryanair i członkowie niemieckich związków zawodowych ver.di (Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft).

Utrzymujące się napięcia pomiędzy przewoźnikami i ich personelem zwróciły uwagę firmy Skycop, pomagającej odzyskiwać odszkodowania za opóźnione i odwołane loty.

Nasze dane pokazują, że strajki dotykają ponad 1,5 miliona pasażerów rocznie, a najbardziej irytujące jest to, że żaden z nich nie jest chroniony prawem Unii Europejskiej. 6 miliardów euro to kwota, która każdego roku powinna należeć się tym, których podróże są zakłócane przez strajki – mówi Marius Stonkus, prezes Skycop, pomagającej odzyskiwać odszkodowania za opóźnione i odwołane loty.

Sezon letnich urlopów nie wygląda dobrze z perspektywy możliwych opóźnień i odwołań lotów spowodowanych strajkami. Związki zawodowe reprezentujące personel pokładowy Ryanair w Hiszpanii, Portugalii, Belgii i we Włoszech ogłosiły już planowane akcje protestacyjne w ciągu lata, jeżeli przewoźnik nie spełni ich roszczeń.

Dla niektórych protesty mogą być skutecznym narzędziem w walce o ich prawa, jednak w takich sytuacjach najbardziej cierpią pasażerowie. Skycop jest zdania, że obecne przepisy dotyczące ochrony pasażerów linii lotniczych są przestarzałe i powinny zostać zmienione: Już od kilku miesięcy śledzimy tę kwestię i działamy w tej sprawie – każdy pasażer ma szansę zabrać głos i podpisać naszą petycję przeciwko niedociągnięciom obecnego prawa wykorzystując międzynarodową platformę Avaaz.

W związku z obecną sytuacją petycja zostanie przekazana właściwym instytucjom Unii Europejskiej, które zostaną ponownie poproszone o rozważenie uznania strajków jako sytuacji upoważniającej podróżnych do ubiegania się odszkodowanie za opóźnione lub odwołane loty. Wszystkie osoby, które utknęły na europejskich lotniskach w wyniku protestów, mogą podpisać petycję, klikając w poniższy link:

https://secure.avaaz.org/en/petition/European_Commission_president_JeanClaude_Juncker_European_Parliament_pre_Skycopcom_Passengers_caught_up_in_flight_distur/?cQRoRmb

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport BRAK ZDJĘCIA
2018-07-18 | 12:30

Dachser w Polsce zwiększa przychody o 17%

Spółka Dachser Polska, należąca do grupy globalnego operatora logistycznego, w 2017 r. przetransportowała blisko 1,36 mln przesyłek o łącznej masie 492 tys. ton, czyli odpowiednio o 14% i 10% więcej niż w 2016 r. W efekcie firma
Transport FM Logistic dołącza do „Pierwszopomocnych na drodze”
2018-07-17 | 16:00

FM Logistic dołącza do „Pierwszopomocnych na drodze”

FM Logistic, czołowy operator logistyczny w zakresie transportu drogowego w Polsce, został Partnerem akcji „Pierwszopomocni na drodze”, promującej ratownictwo i bezpieczeństwo w
Transport Alstom dostarczy zintegrowany system metra dla 7. linii metra w Tajpej
2018-07-17 | 16:00

Alstom dostarczy zintegrowany system metra dla 7. linii metra w Tajpej

Alstom wraz z tajwańską firmą CTCI, dostarczającą kontraktowe usługi inżynieryjne, wygrał kontrakt z Systemwide E & M Project Office Department of Rapid Transit System Taipei City

Kalendarium

31 sierpnia
4 września

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Edukacja

Nieprawidłowa dieta i niska aktywność fizyczna wśród dzieci mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2

Dieta bogata w cukier i tłuszcze oraz zbyt mała dawka ruchu – to jedne z głównych przyczyn cukrzycy typu 2. Ta groźna w skutkach przewlekła choroba latami rozwija się niepostrzeżenie i bezboleśnie, mając źródło w niezdrowych nawykach z dzieciństwa. Zapobiec jej mogą holistyczne działania ukierunkowane na zmianę stylu życia dziecka prowadzone zarówno w domu, jak i w szkole. Rodzice nie zawsze są w stanie samodzielnie pomóc dziecku porzucić nieprawidłowe nawyki żywieniowe i zachęcić do większej aktywności, chociażby regularnych spacerów. Wsparciem dla nich jest Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover zapewniający bezpłatną, interdyscyplinarną opiekę specjalistów, tzn. lekarza, dietetyka, trenera sportowego oraz psychologa.

Prawo

Łączenie TFI w Polsce nabiera tempa. Proces przyspieszają unijne regulacje i Pracownicze Plany Kapitałowe

Presja regulacyjna, która wpływa na rosnące koszty, a z drugiej strony spadki przychodów związane z konkurencją i potrzeba zwiększania liczby klientów to powody, dla których konsolidacja towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce nabrała rozpędu na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Zdaniem Andrzeja Ladko, członka zarządu Altus TFI, ten proces dodatkowo pogłębi nowa, unijna regulacja MiFID II i Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają ruszyć w przyszłym roku. 

Prawo

Wzrost wynagrodzeń może jeszcze przyspieszyć. Coraz dotkliwiej odczuwają to firmy

Firmy oferują pracownikom coraz wyższe płace. Dzięki temu zatrudnienie rośnie w stałym tempie wynoszącym 3,7 proc. Presja na wzrost wynagrodzeń jest dla nich jednak coraz bardziej dotkliwa. W czerwcu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4848,2 zł i było o 7,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zdaniem Romana Przasnyskiego, głównego analityka Gerda Broker, wysokie tempo wzrostu płac może utrzymać się jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy i zatrzymać na poziomie 8–9 proc. 

XXVIII Forum Ekonomiczne 2018

Handel

Na mieście jemy coraz chętniej i coraz więcej wydajemy. Obok frytek najczęściej zamawianym daniem są burgery

Coraz więcej osób stołuje się poza domem – przynajmniej raz w tygodniu jada dwie trzecie badanych. Posiłek na mieście traktujemy jako pretekst do spotkań, a w restauracjach spędzamy coraz więcej czasu. W czołówce zamawianych posiłków znalazły się burgery, które można dowolnie modyfikować pod kątem upodobań klientów. Cena nie ma już decydującego znaczenia. Liczy się przede wszystkim smak i jakość serwowanych posiłków – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Bobby Burger.

MSPO 2018