Komunikaty PR

2x100 000 zł zadośćuczynienia za śmierć w wypadku sprzed ponad 20 lat!

2018-05-22  |  13:00
Do pobrania EuCOnews1 ( 0.03 MB )

W lipcu 1997r. doszło do wypadku samochodowego, w wyniku którego zginął 18 letni syn Państwa M. Zgodnie z wyrokiem cywilnym z roku 2001, matka Poszkodowanego otrzymała 15 tys. zł stosownego odszkodowania oraz przedsądowo 15 tys. zł na mocy wcześniej podjętej decyzji z czerwca 2000 r. Roszczenie ojca Poszkodowanego zostało oddalone ze względu na brak wypłaty przedsądowej.

Pismem z listopada.2015 r. Europejskie Centrum Odszkodowań SA zgłosiło roszczenie dotyczące zadośćuczynienia, w którym wniesiono o przyznanie na rzecz roszczących po 100 tys zł.

Towarzystwo odmówiło przyznania świadczeń na rzecz roszczących z uwagi na przedawnienie. Powołało się na art. 442 k.c., który w dniu wypadku przewidywał 10-letni okres przedawnienia.

Po tej decyzji Europejskie Centrum Odszkodowań SA skierowało pozwy do Sądu Okręgowego w Gliwicach o zasądzenie na rzecz matki 120 000 zł, a na rzecz ojca 100 000 zł tytułem zadośćuczynienia. W uzasadnieniu zostało wskazane, iż Towarzystwo pierwszą decyzję w sprawie przyznania na rzecz matki świadczenia odszkodowawczego (a odmowy na rzecz ojca) wydało dnia czerwcu 2000 r., w związku z czym od tej daty winny być liczony 10-letni termin przedawnienia (zgłoszeniem przerwany został bieg przedawnienia co do wszystkich roszczeń, nawet tych nie wskazanych bezpośrednio). Jednakże, z uwagi na nowelizację art. 442 k.c. i wprowadzenie art. 4421 k.c. w dniu 10.08.2007 r., 10-letni termin przedawnienia uległ wydłużeniu do 20 lat, w związku z czym termin przedawnienia roszczeń Powodów został przedłużony do czerwca 2020 r.

Towarzystwo w odpowiedzi na pozew nie podniosło zarzutu przedawnienia.

Wyrokiem z dnia 22.03.2018 r. Sąd zasądził na rzecz ojca i matki po 100 tys zł. tytułem zadośćuczynienia. Towarzystwo nie złożyło apelacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2020-07-07 | 15:40

Technologie pomagają w rozwoju firm ubezpieczeniowych

Nowe oczekiwania i potrzeby klientów oraz rosnąca konkurencja na rynku ubezpieczeń przyczyniają się do wzrostu zainteresowania firm ubezpieczeniowych innowacjami technologicznymi. Dzięki nim możliwa jest personalizacja obsługi
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2020-07-07 | 12:00

CUK Ubezpieczenia dostarczy do sieci Fines szeroką ofertę ubezpieczeniową

CUK Ubezpieczenia i Fines, czołowi gracze na rynku pośrednictwa ubezpieczeń oraz consumer finance, zawarli porozumienie o partnerstwie strategicznym w zakresie dystrybucji ubezpieczeń. Dzięki temu sieć sprzedaży Fines, jeden z
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2020-07-01 | 14:29

Nowe ubezpieczenie w ofercie Compensy Życie

Compensa Życie wprowadza do sprzedaży ubezpieczenie Compensa Maxima. Nowy produkt to unikatowe połączenie ubezpieczenia na życie i dożycie, inwestycji w fundusze kapitałowe oraz niezwykle szerokiej oferty ryzyk dodatkowych. Obejmują one

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W transporcie ubywa pasażerów, ale przybywa gapowiczów. Długi za jazdę bez ważnego biletu przekraczają już 144 mln zł

Z powodu pandemii średni spadek przychodów ze sprzedaży biletów – zarówno w komunikacji miejskiej, jak i na kolei – szacuje się na ponad 80 proc. Z publicznego transportu wciąż nie korzysta tylu pasażerów, co wcześniej, za to pojawia się coraz więcej gapowiczów. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor figuruje ich już ponad 115 tys. z łącznym długiem 144,3 mln zł, a rekordzista z Pomorza ma do zapłaty ponad 219 tys. zł. Niższe wpływy z biletów, a z drugiej strony wzrost kosztów związany z zaostrzonymi procedurami bezpieczeństwa powodują, że przewoźnicy są coraz bardziej zniecierpliwieni i zdeterminowani w odzyskiwaniu długów.

Bankowość

Prof. Marian Noga: Banki w Polsce są w bardzo złej kondycji. Upadek choćby jednego z nich wywołałby efekt domina

Zysk sektora bankowego w pierwszych miesiącach br. spadł o ponad 40 proc. Rekordowo niskie stopy procentowe, odpływ kapitału z rynku bankowego, znaczny wzrost ryzyka kredytowego i upadłości banków, które może wywołać falę domina – to główne zagrożenia, którym sektor będzie musiał stawić czoła w nadchodzących miesiącach. Jak ocenia prof. Marian Noga z wrocławskiej WSB, efektem będzie dalsze zaostrzanie polityki kredytowej, co ograniczy dostępność finansowania w gospodarce, a banki uciekną w inne produkty inwestycyjne. – Niedługo Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała podnieść stopy procentowe, żeby wzmocnić złotego i przeciwdziałać rosnącej inflacji, dzięki czemu banki zaczną powoli odrabiać straty związane z kredytowaniem gospodarki – dodaje.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Tegoroczne wakacje pod znakiem ścisłych restrykcji. Na kolonie i obozy wyjedzie 80 proc. mniej uczniów [DEPESZA]

Około 240 tys. dzieci i młodzieży wyjedzie w tym roku na letnie kolonie i obozy. Te upłyną jednak pod znakiem ścisłych restrykcji. Dzieci muszą być przygotowane na stosowanie się do zasad higieny, a na organizatorów zostały nałożone dodatkowe wymogi. – Z kolei rodzice w tym roku poza organizacją i logistyką powinni bardziej skupić się na kwestiach zdrowia i pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla dzieci – podkreślają przedstawiciele ERGO Hestii. Przyda się ono np. w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

Surowce

Polska zacieśnia współpracę z USA w sektorze energetyki. Kluczowy atom i dostawy skroplonego gazu

Dostawy skroplonego gazu to kluczowy obszar polsko-amerykańskiej współpracy w sektorze energetyki. PGNiG, które stawia na dywersyfikację dostaw i uniezależnianie się od rosyjskiego surowca, sukcesywnie zwiększa wolumen zakupu LNG od Amerykanów. Do 2024 roku będzie to ponad 9 mld m3 rocznie. Kolejnym perspektywicznym obszarem współpracy jest też energetyka jądrowa. – Pojawiają się kolejne zapowiedzi Amerykanów, którzy są zainteresowani uczestnictwem w polskim projekcie atomowym – mówi ekspert ds. energetyki Mateusz Kubiak.