Komunikaty PR

Przyczynienie się do szkody a regres ubezpieczeniowy – znaj różnice

2016-05-27  |  19:05
Kontakt
Aleksander Biernacki
toktu.pl

Rudnik 99
32-410 Dobczyce
a.biernacki|toktu.pl| |a.biernacki|toktu.pl
502459707
www.toktu.pl

Powiedzenie, że wina zwykle leży pośrodku znajduje swoje odzwierciedlenie w prawie cywilnym i w prawie karnym. Można powiedzieć, że art. 362 kodeksu cywilnego to taka procentowa wersja popularnego porzekadła. Natomiast regres dobitnie udowadnia, że nieznajomość prawa szkodzi.  

Przyczynienie się do szkody.

Art. 362 kodeksu cywilnego mówi: „Jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza stopnia winy obu stron”. Jak rozumieć te słowa i o co chodzi z procentami? „To, że ktoś jest osobą poszkodowaną nie oznacza, że jest niewinny.” – tłumaczy Joanna Smereczańska-Smulczyk z kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań. – „Sam poszkodowany mógł przyczynić się do sytuacji, która okazała się dla niego szkodą. Na przykład nie zapięcie pasów przez kierowcę. Gdyby doszło do wypadku kierowca, który ma nie zapięte pasy poniesie większą szkodę niż ten, który pasy zapiął.” Mecenas Smereczańska-Smulczyk podkreśliła, że za przykład przyczynienia można uznać też przejechanie na czerwonym świetle, przekroczenie dozwolonej prędkości, brak wymaganych odblasków po zmroku itd. Krótko mówiąc, każde złamanie przepisów prawa może uczynić nas współodpowiedzialnymi za poniesioną szkodę. Kiedy więc dochodzi do tzw. przyczynienia się do szkody, trzeba ustalić jego wysokość. Tutaj dochodzimy do wspomnianych wcześniej procentów, ponieważ przyczynienie mierzone jest właśnie w procentach. Mecenas Smereczańska-Smulczyk z EuCO: „Powiedzmy, że zdarzył się wypadek drogowy, w którym brały udział dwie osoby – kierowca i rowerzysta. Rowerzysta przejeżdżał przez jezdnię na czerwonym świetle i został potrącony przez samochód. W takim przypadku trudno mówić o winie tylko jednej ze stron. Rowerzysta jest osobą poszkodowaną ale zaistniało przyczynienie się rowerzysty do jego własnej szkody.” W określeniu ilości procentowej przyczynienia bierze się pod uwagę wiele czynników takich jak: wiek poszkodowanego, jego świadomość, motyw jaki nim kierował gdy przyczyniał się do szkody, szczegóły danego zajścia, zachowanie poszkodowanego, jego cechy osobiste oraz inne okoliczności, które zostaną uznane za stosowne do zdarzenia i winy obu stron. Przypuśćmy, że stopień przyczynienia poszkodowanego zostanie określony na czterdzieści procent. W praktyce oznacza to, że zasądzone na rzecz poszkodowanego odszkodowanie lub zadośćuczynienie zostanie pomniejszone właśnie o te czterdzieści procent. Należy jednak pamiętać, że samo zaistnienie przyczynienia może ale nie musi oznaczać obniżonego odszkodowania. Ważne są szczegóły i okoliczności, które mogą przemawiać za lub przeciw samemu poszkodowanemu. Stosowanie procentowej miary budzi pewne spory i kontrowersje w środowisku prawniczym Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie jest to najpopularniejsza metoda określająca wysokość przyczynienia stosowana zarówno przez sądy jak i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Regres Prawny i Ubezpieczeniowy

W prawie cywilnym roszczenia regresowe to nic innego jak żądanie zwrotu płatności. Najprostszym przykładem regresu jest pożyczka. Mecenas Joanna Smereczańska-Smulczyk: „Przypuśćmy, że mamy trzy osoby. Dwie z nich to partnerzy biznesowi, którzy biorą wspólną pożyczkę od trzeciej osoby. Potem jeden z dłużników oddaje wierzycielowi całość pożyczonej kwoty. Regres polega na tym, że ten który spłacił dług domaga się od swojego biznesowego partnera zwrotu połowy już spłaconego długu.” Wśród regresów warto wyróżnić regres ubezpieczeniowy. Jest on bardziej skomplikowany i z rodzaju tych, które po prostu dobrze jest znać. Regres ubezpieczeniowy to płatność zwrotna należna zakładowi ubezpieczeń od sprawcy danej szkody. Innymi słowy osoba, która ma wypadek i jest ubezpieczona podlega dwóm opcjom. Jeśli dany wypadek zdarzył się z winy osoby trzeciej to ta osoba jest pociągnięta do odpowiedzialności. Jeśli sprawcą wypadku jest osoba ubezpieczona, to ona ponosi konsekwencje. Rodzaj tych konsekwencji zależy od rodzaju umowy jaką podpisaliśmy z ubezpieczycielem. Zakład ubezpieczeniowy może domagać się całości lub części wypłaconej przez ubezpieczyciela kwoty. Warto również wiedzieć, że przed podpisaniem umowy z zakładem ubezpieczeń możemy zdecydować się na zmianę lub całkowite usunięcie uprawnień regresowych zakładu ubezpieczeniowego. Sytuacją, w której jako sprawcy szkody nie możemy liczyć na żadne odszkodowanie niezależenie od podpisanej umowy jest np. prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym.

Podsumowanie

W sieci terminów prawniczych przyczynienie się do szkody a regres to dwa zupełnie różne pojęcia. Łączy je to, że pojawiają się przy okazji wypadków lub innych zdarzeń, które wiążą się ze szkodą naszą bądź osoby trzeciej. Należy jednak rozróżniać konsekwencje, które niesie ze sobą każdy z tych terminów. Przyczynienie się do szkody może skutkować obniżeniem ewentualnego odszkodowania bądź zadośćuczynienia. Natomiast jeśli wina zaistnienia szkody leży po naszej stronie, regres ubezpieczeniowy może pociągnąć nas do całkowitej lub częściowej finansowej odpowiedzialności za zdarzenie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Ubezpieczenie na górskim szlaku Biuro prasowe
2021-09-23 | 15:40

Ubezpieczenie na górskim szlaku

Wybierając się w góry, zawsze należy odpowiednio się przygotować, nie tylko kondycyjnie, ale również dbając o właściwy sprzęt, odzież, zapoznając się z warunkami i
Ubezpieczenia Nauczycielom należy się dodatkowa ochrona zdrowotna
2021-09-01 | 08:03

Nauczycielom należy się dodatkowa ochrona zdrowotna

Tylko górnicy i rolnicy wyprzedzają nauczycieli na liście branż najczęściej zapadających na choroby zawodowe. Każdy pracodawca ma obowiązek opłacić pracownikom dostęp do
Ubezpieczenia Chorujesz przez upały we Włoszech? Sprawdź, czy zapłacisz za leczenie
2021-08-23 | 13:00

Chorujesz przez upały we Włoszech? Sprawdź, czy zapłacisz za leczenie

Ponad 40-stopniowe upały utrudniają wypoczynek i zagrażają zdrowiu przebywających na południu Europy turystów. W skrajnych przypadkach wysoka temperatura grozi zawałem serca,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Transport

Rząd aktualizuje strategię lotniczą dla Polski. Ma być przyjęta na początku 2022 roku

„Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do roku 2030” po zmianach ma być gotowa w ciągu kilku najbliższych tygodni i po ocenie oddziaływania na środowisko powinna zostać przyjęta w I kwartale przyszłego roku. – Za 10 lat polski rynek lotniczy będzie już znacznie większy niż ten sprzed pandemii. Nie tylko odrobimy straty, lecz także wykonamy kolejne kroki do przodu – ocenia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rząd zakłada, że dzięki budowie centralnego lotniska i dobremu położeniu geograficznemu Polska zostanie lotniczym liderem Europy Środkowej.  

Handel

Nowe otwarcie w światowym handlu. Firmy zmieniają łańcuchy dostaw i strategie zamówień

Ostatnie półtora roku okazało się punktem zwrotnym dla światowego handlu. Mimo że pandemiczne zakłócenia nie były tak brzemienne w skutkach, jak się początkowo spodziewano, to i tak dla wielu przedsiębiorstw stały się okazją do zrewidowania strategii zamówień, produkcji i dystrybucji. W efekcie dziś dywersyfikują dostawców i ryzyko, często skracając łańcuchy dostaw. Także państwa przygotowują się na nowe otwarcie w światowym handlu – nowe przepisy w USA czy UE mają zagwarantować, że kluczowe dla gospodarki półprzewodniki będą produkowane lokalnie, a krytyczna infrastruktura będzie lepiej chroniona i monitorowana. 

Motoryzacja

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna staje się hubem elektromobilności. Za 70 proc. inwestycji odpowiadają mikro- i mali przedsiębiorcy z Polski

Do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ściąga coraz więcej projektów z obszaru elektromobilności. Wśród nich są produkcja pierwszej w historii polskiej marki samochodu elektrycznego Izera oraz inwestycje FCA Poland, która będzie produkowała w Polsce zupełnie nowe modele samochodów z napędem elektrycznym oraz hybrydowym. Dodatkowo koncern SK Innovation buduje fabryki, w których powstawać będą separatory baterii wykorzystywane w samochodach elektrycznych. Katowicka SSE przyciąga też polskich mikro- i małych przedsiębiorców. W 2020 roku odpowiadali za niemal 70 proc. projektów inwestycyjnych.

IT i technologie

Biodruk 3D może zrewolucjonizować badania kliniczne i transplantologię. Już za kilka lat będzie można wydrukować z komórek zdrowe narządy do przeszczepu

Od początku 2021 roku pacjenci odzyskują wzrok dzięki biodrukowanym rogówkom oka. Tymczasem już za kilka lat możliwe będzie wydrukowanie w podobny sposób trzustki czy wątroby, które będą się nadawać do przeszczepów. Biodruk 3D pozwala również tworzyć z tkanek modele nowotworów i testować na nich działanie terapii celowanych. Wydrukowane modele tkankowe zastępują coraz częściej żywe zwierzęta w procesie badań klinicznych czy testowania kosmetyków.