Newsy

Dużo nowych mieszkań na rynku. Klienci wstrzymują się z zakupami

2012-02-10  |  02:30
Mówi:Paweł Majtkowski
Funkcja:Główny Analityk
Firma:Expander
  • MP4

    Kłopoty z uzyskaniem kredytu i oczekiwanie na dalsze spadki cen. Z tych powodów osoby szukające mieszkania na razie odkładają decyzję o kupnie.

    Rośnie liczba nowych mieszkań na rynku. Ale zainteresowania nimi nie widać.

     - Obserwujemy, że dzisiaj podaż jest znacznie większa od popytu. Jest kilka powodów. Z jednej strony jest to zahamowanie dosyć mocne akcji kredytowych przez banki i spadek zdolności kredytowej części klientów - mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

    Zaostrzone kryteria przyznawania kredytów hipotecznych to efekt wejścia w życie rekomendacji S.

     - Z drugiej strony widzimy, że wielu klientów wstrzymuje się dzisiaj z decyzją o zaciąganiu kredytów i kupowaniu mieszkania, dlatego, że liczą po prostu na spadek cen - uważa Paweł Majtkowski.

    Jego zdaniem, te oczekiwania są uzasadnione.

     - Mają rację, że czekają, bo rzeczywiście jak sądzę możemy się spodziewać spadków cen. To nie będą spadki bardzo gwałtowne, raczej takie ewolucyjne, ale myślę, że możemy się w tym roku spodziewać 10-15 procentowego spadku cen nieruchomości - prognozuje analityk.

    Na obniżki mogą liczyć osoby, które poszukują dużego mieszkania. Małe lokale, do 50 m kw., które cieszą się od dłuższego czasu największą popularnością, raczej nie będą tanieć.

     - Raczej nie spodziewałbym się tego, że w jakiś znaczący sposób stanieją mieszkania małe, jedno- lub dwupokojowe. Cieszą się one mimo wszystko sporym zainteresowaniem. Bardzo często wystarczy kilka dni, żeby takie mieszkanie w miarę po dobrej cenie sprzedać. Raczej należałoby się spodziewać przeceny mieszkań większych - uważa Paweł Majtkowski.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Infrastruktura

    Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

    W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

    Edukacja

    Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

    Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

    IT i technologie

    Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

    Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.