Newsy

Aż 8,5% konsumowanej energii za ok. 20 lat. będzie pochodziła z biopaliw

2011-12-06  |  00:41
Wszystkie newsy
Mówi:Dr Tomasz Teluk
Funkcja:Ekspert
Firma:Instytut Globalizacji

Według Instytutu Globalizacji o tak wysokim udziale biopaliw nie decyduje rynek, ale wprowadzane regulacje. Obowiązek stosowania energii odnawialnej w transporcie, co w praktyce oznacza użycie biopaliw narzuciła już UE.

Niestety jest to przyszłość, ale kreowana sztucznie. Jak pokazują Amerykańska Agencja Energii aż 8,5% w ogóle energii konsumowanej w 2030 roku będzie pochodziła z biopaliw. Ale to nie znaczy, że taka jest naturalna tendencja rynku - zmuszanie konsumentów do kupowania biopaliw, których uprawa jest dość dwuznaczna pod względem opłacalności i nawet pod względem moralnym. Istnieje też wysoki moralny sprzeciw, jeżeli rośliny, które w naturalny sposób służą do wytwarzania żywności -  używa się ich do produkcji energii. Jest to dość dwuznaczne stanowisko, ku któremu też się skłaniam – mówi dr Tomasz Teluk z Instytutu Globalizacji.

Do produkcji biopaliw wykorzystuje się najczęściej kukurydzę, trzcinę cukrową, palmę olejową, rzepak czy soję. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.