Robotyka i SI”, „E-sport”, „Inteligentny dom” –  nowe kategorie w serwisie agencyjnym Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Newsy

Kpt. Tadeusz Wrona po raz pierwszy wypowiada się o raporcie

2011-12-08  |  01:10
Wszystkie newsy
Mówi:Kpt. Tadeusz Wrona
Funkcja:Pilot
Firma:Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.

Pilot Boeinga 767, któremu szczęśliwie udało się 1 listopada wylądować bez wysuniętego podwozia komentuje wstępny raport opublikowany przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych. Oto zapis jego wypowiedzi.

W raporcie tylko opisano fakty, które do tej pory ustaliła komisja. Natomiast przyczyn jeszcze nie znaleziono. Przy czym nawet tej usterki, gdzie użyty czy z jakąś wadą konstrukcyjną pękł przewód hydrauliczny - nawet tego komisja nie opisywała szukając źródeł. Jeszcze to jest w trakcie badania przez komisję. Tak samo kłopoty z wypuszczeniem podwozia za pomocą instalacji elektrycznej. Tylko został stwierdzony fakt plus te fakty, które można było stwierdzić odczytując zapis naszych rozmów w kokpicie i z łączności, którą prowadziliśmy na ziemi. Tylko fakty! Ja nie doczytałem się tam żadnych przyczyn, żadnych ocen. Stwierdzono tak samo, że mechanik wykonał przegląd w Ameryce, odebraliśmy samolot. Panowie z MCC z działu techniki pomagali nam w ramach swoich możliwości na tyle, na ile czas pozwolił. Udzielali nam takich rad, które mogą pomóc taki... omijając... źle powiedziałem! Nie omijając tylko rozszerzając nasze działania poza listę awaryjną, żeby poszukać rozwiązań i wypuścić to podwozie. Komisja ma dużo czasu - my mieliśmy dużo mniej czasu. Gdyby udało się wypuścić (podwozie) komisja by dziś nie miała nad czym pracować. Ale to mówię, że nie udało się wypuścić i dlatego komisja dopiero po zebraniu tych faktów - z tego, co ja przeczytałem z tego raportu - zajmie się przyczynami.

Pytanie: I dlatego prokurator cały czas prowadzi postępowanie prawda?

Prokurator podejrzewam, że tak, ale ponieważ nie jest zakończona sprawa zdaje się, że prokuratura też czeka na wyniki z prac komisji badającej wypadek lotniczy, który miał miejsce. I wnioski z tego raportu i wyniki, gdy będą satysfakcjonujące dla prokuratury - myślę, że prokuratura swoje wnioski wyciągnie. Jeśli nie prawdopodobnie będzie już tylko dalsze śledztwo ze strony prokuratury tak jak to ma miejsce w przypadku innych zdarzeń lotniczych. Tak mniej więcej mam tylko wyobraźnię jak to się dzieje, ale to może być tylko wyobraźnia, ale nic nie potrafię powiedzieć na 100 procent. 

Czytaj także

Kalendarium

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica
MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Infrastruktura

Polska będzie mogła kupować tańszy gaz od różnych producentów. Wkrótce spodziewane jest pozwolenie na budowę i wybór wykonawcy podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Budowa Baltic Pipe oznacza niższe ceny i większe bezpieczeństwo dostaw – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Jak podkreśla, niedługo projekt powinien uzyskać pozwolenia na budowę, a na przełomie tego i przyszłego roku będą uruchamiane kolejne przetargi na dostawy dla tej inwestycji. Błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym ma popłynąć do Polski w październiku 2022 roku i pozwoli uniezależnić się od dostaw z Rosji, skąd pochodzi obecnie ok. 90 proc. importowanego gazu.

Problemy społeczne

Psychiatria w reformie. Resort zdrowia chce odbudować kadry i poprawić opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Psychiatria – przez lata zaniedbywana – jest na etapie głębokiej reformy, ale ten proces nie potrwa miesiąc czy nawet rok – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak ocenił, wprowadzony w ubiegłym roku pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa dobrze i zostanie rozszerzony. Niedługo ruszy też kompleksowa reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, wśród których zaburzenia psychiczne są coraz częstszym problemem. Celem jest to, żeby opieka psychiatryczna była łatwiej dostępna, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów i nie wiązała się z długimi pobytami na oddziałach psychiatrycznych.

IFA 2019 Berlin

Konsument

Coraz więcej Polaków przygotowuje przetwory. Robią to głównie kobiety, ale panowie specjalizują się w nalewkach

Nawet 75 proc. Polaków deklaruje, że robi przetwory na zimę. W spiżarniach będą królować ogórki kiszone, dżemy i konfitury, soki, a także nalewki – wynika z Barometru Providenta. Choć przetwory to domena przede wszystkim osób starszych, to także i młodzi coraz częściej kultywują tradycję. Weki to gwarancja smaku i naturalnych składników, a część osób przygotowuje przetwory ze względu na oszczędności.

Złote Spinacze 2019

Finanse

Prawidłowe oszacowanie wartości czynszu to duży problem przy transakcjach najmu. Pomocne są internetowe porównywarki

Na polskim rynku co roku dochodzi do nawet 1 mln transakcji najmu. Określenie wartości czynszu najmu stanowi częsty problem zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i potencjalnych lokatorów. Wynajmującym i najemcom przychodzi z pomocą technologia – internetowe porównywarki agregują dane z portali ogłoszeniowych i na tej podstawie tworzą automatyczną kalkulację ceny. Zdarza się jednak, że nie biorą pod uwagę indywidualnych atutów danej nieruchomości, jak np. widok z okna, na co właściciele mieszkań powinni zwracać uwagę.