Newsy

And the winner is... czyli faworyci Oscarów 2012

2012-02-24  |  06:30
Mówi:Jacek Rakowiecki
Funkcja:Redaktor Naczelny
Firma:Miesięcznik "Film"
  • MP4

    Przemysł filmowy rozpoczął już odliczanie do 84. ceremonii rozdania Oscarów. W nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy tegorocznych zwycięzców najważniejszych nagród w branży filmowej. Wśród nominowanych polski film „W ciemności” Agnieszki Holland.

    Wybór Akademii tym razem będzie wyjątkowo trudny. Typowanie zwycięzców to jak wróżenie z fusów. Zdaniem Jacka Rakowieckiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Film” najlepszą aktorką prawdopodobnie zostanie Meryl Streep za rolę Margaret Thatcher w filmie „Żelazna Dama”. Ale werdykt Akademii może być niespodzianką.

     - Jeżeli nie ona, to czarny koń, Michelle Williams, grająca Marlin Monroe. To nie dlatego, że była to wybitna rola i film, tylko dlatego, że Hollywood kochał Marlin Monroe, która zresztą nigdy nie dostała Oscara, więc może aktorka ją grająca dostanie. Ale jednak obstawiałbym Meryl Streep, co prawda, już wiele Oscarów ma na koncie, ale od dawna żadnego nie dostała. To absolutnie wybitna aktorka, chyba najlepsza w historii świata, zaryzykowałbym takie stwierdzenie - ocenia Jacek Rakowiecki.

    Szanse na Oscara mają również Glenn Close za rolę Alberta Nobbsa, Viola Davis za „Służące” oraz Rooney Mara, grająca Lisbeth w „Dziewczynie z tatuażem”.

    W kategorii najlepszy film Jacek Rakowiecki stawia na „Artystę” Michela Hazanaviciusa, nagrodzonego już wcześniej Złotym Globem i nagrodą BAFTA.

     - To znowu taki hołd złożony Hollywoodowi w dawnych czasach. Czarno-biały, niemy film, bardzo piękny, wysmakowany. Nie arcydzieło, ale niesłychanie miło i przyjemnie go się ogląda. Myślę, że Hollywood lubi nagradzać sam siebie - mówi redaktor naczelny „Filmu”.

    Oprócz „Artysty” o tytuł najlepszego filmu walczą „Drzewo życia”, „Moneyball”, „Hugo i jego wynalazek”, „Spadkobiercy” i „Czas wojny”.

    Mniejsze szanse Jacek Rakowiecki daje Hazanaviciusowi w kategorii najlepszy reżyser. Jego zdaniem Akademia nie nagrodzi również grającego u niego główną rolę Jeana Dujardina. Na zwycięzcę Oscara w kategorii najlepszy aktor typuje Brada Pitta za rolę w „Moneyball”.

     - Szalenie trudno tutaj przewidzieć. Mamy tutaj nie bardzo wyśrubowany poziom, ale bardzo równy. 3-4 aktorów ma zdecydowanie równą szansę. Myślę, że tam różnice w głosowaniu będą bardzo niewielkie - choć tego się nie dowiemy - uważa redaktor naczelny „Filmu”.

    W Polsce największe emocje budzi rywalizacja w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Wśród nominowanych znalazł się polski film „W ciemności”. Ale konkurencja jest ogromna. Faworytem jest irański film „Rozstanie”. Zdaniem Jacka Rakowieckiego to jedno z najwybitniejszych dzieł filmowych ostatnich 10 lat. Został już nagrodzony na festiwalu Berlinale i Złotym Globem. Krytycy filmowi i sama reżyser przyznają, że już nominacja do Oscara jest ogromnym sukcesem.

     - Tutaj decydujący jest nie sam Oscar, tylko fakt, ilu ludzi pójdzie do kina. Oscary trochę mogą w tym pomagać, choć bez przesady. W ogóle wielkie nagrody na wielkich festiwalach niekoniecznie przekładają się na oglądalność filmów - tu decyduje jednak bardziej poczta pantoflowa - mówi Jacek Rakowiecki.

    W Polsce „W ciemności” obejrzało już blisko milion osób.

     - Fakt, że w Polsce już kilkaset tysięcy osób poszło na ten film, który jest filmem trudnym, nie jest filmem rozrywkowym, jest już wielkim sukcesem. Również to, że jest sukces frekwencyjny w Kanadzie, że w Stanach Zjednoczonych firma Sony, która specjalizuje się w dystrybucji filmów na terenie USA, a jest wielką niesłychanie doświadczoną firmą, zdecydowała się jeszcze przed nominacjami do Oscarów na wzięcie „W ciemności” do dystrybucji. To jest miarą sukcesu Agnieszki Holland - dodaje Jacek Rakowiecki.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Kongres MOVE

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Infrastruktura

    Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

    Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

    Ochrona środowiska

    Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

    Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

    Prawo

    Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

    Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.