Newsy

Ubezpieczenia rolne z dopłatą unijną? Możliwe od 2014 roku

2012-03-19  |  06:48
Mówi:Piotr Narloch
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Concordia Ubezpieczenia
 • MP4

   - W ubezpieczeniach rolnych w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele dobrego - mówi prezes Concordii Piotr Narloch. Ale to nie przymus, a rosnąca świadomość rolników sprawiła, że ubezpieczenia upraw stają się powszechne, zwłaszcza wśród dużych producentów.

  Obecnie obowiązek ubezpieczenia mają rolnicy, którzy korzystają z dopłat unijnych. Za brak polisy grozi kara finansowa, ale też ograniczenia w dostępie do kredytów preferencyjnych czy pomocy społecznej. Już wkrótce system ubezpieczeń czekają zmiany. Firmy ubezpieczeniowe biorą udział w pracach nad nowym projektem ustawy.

  - Współpracujemy na bieżąco zarówno z Ministerstwem Rolnictwa, jak i grupami producenckimi, wypracowujemy nowe rozwiązania. W tej chwili jest pomysł, by oprócz systemu finansowania krajowego, było również finansowanie ze środków unijnych. Tam jest nieco inny model. Można liczyć, ze to wejdzie od 2014 roku - podkreśla prezes Concordii.

  Ministerstwo Rolnictwa chce, by składki na ubezpieczenia można było finansować w ramach dopłat bezpośrednich. Projekt w tej sprawie może się pojawić w ciągu najbliższych miesięcy. W obecnie obowiązującym systemie składkę na ubezpieczenie pokrywają po połowie budżet państwa i producent rolny. W tegorocznym budżecie przewidziano na ten cel blisko 204 mln zł.

  Concordia jest jedną z czterech firm, które oferują rolnikom współfinansowane z budżetu państwa obowiązkowe ubezpieczenia upraw i zwierząt na wypadek zdarzeń losowych. W ubiegłym roku wypłaciła rolnikom odszkodowania na łączną kwotę 160 mln zł.

   - To jest naprawdę dużo. I to są zweryfikowane szkody, rzeczywiste sytuacje tysięcy rolników. W tym roku mamy nowy sezon, było bardzo dużo szkód przezimowaniowych, w tej chwili one cały czas wpływają - mówi Piotr Narloch, prezes Concordii.

  W jego ocenie ostatnie lata były bardzo dobre dla rozwoju ubezpieczeń dobrowolnych w Polsce. Ubezpieczenia wśród dużych gospodarstw rolnych, dla których ten rodzaj działalności jest głównym źródłem dochodu, stały się już powszechne. Nieco wolniej rośnie również skala ubezpieczeń wśród drobnych rolników. Ale świadomość niewątpliwie wzrasta.

   - Ci, którzy produkują żywność w skali mikroekonomicznej, wiedzą, że sami muszą się ubezpieczać. Oni również uczestniczą w systemie finansowania bankowego, to jest ściśle związane z systemem ubezpieczeniowym. Dla banku rolnik, który jest ubezpieczony, jest dużo bardziej wiarygodny. Więc tutaj działają zupełnie inne mechanizmy niż przymus - uważa Piotr Narloch.

  Czytaj także

  Kalendarium

  MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

  Bankowość

  Społeczne budownictwo czynszowe przyspiesza. Ponad 2 tys. rodzin w mieszkaniach z umiarkowanym czynszem

  W Polsce na tysiąc mieszkańców przypadają 381 mieszkania, czyli ponad 50 mniej niż średnio w Unii Europejskiej. Mniej więcej 40 proc. społeczeństwa nie może pozwolić sobie na kupno ani wynajem na komercyjnych zasadach, a jednocześnie są zbyt zasobni, aby przysługiwało im mieszkanie od gminy. Wpadają oni w tzw. lukę czynszową, z którą boryka się wiele samorządów. W jej wypełnieniu pomagają preferencyjne kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego. W programie Społecznego Budownictwa Czynszowego do użytku oddano już ponad 2 tys. lokali, kolejnych 4 tys. jest w przygotowaniu. BGK poprawia również warunki mieszkaniowe osób o średnich i niskich dochodach. W tym i przyszłym roku na wsparcie budownictwa komunalnego i socjalnego trafi po 500 mln zł, a od 2021 roku – nawet 1 mld zł rocznie.

  Prawo

  Ponad 70 proc. Polaków jest zadowolonych z działań władz lokalnych. Firmy powinny brać z tego przykład do budowania społecznego kapitału

  Po 30 latach funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce zaufaniem darzy go 2/3 Polaków, a ponad 70 proc. jest zadowolonych z działań lokalnych władz. Jeszcze większy odsetek deklaruje zainteresowanie sprawami lokalnymi – pokazują badania CBOS. – Tak wysoki poziom zaufania i zadowolenia Polaków z samorządu to inspiracja dla sektora przedsiębiorstw, jak prowadzić efektywny dialog i budować kapitał społeczny – podkreślają eksperci Krajowej Izby Gospodarczej.

  Patronaty Newserii

  XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

  Bankowość

  Spersonalizowane i przejrzyste oferty, doradztwo i budowanie zaufania. Tak banki zabiegają o lojalność klientów

  Coraz większa konkurencja w sektorze finansowym oraz zbliżające się wdrożenie dyrektywy PSD2 powodują, że banki muszą szukać elementów, które wyróżnią je na rynku i zbudują grono lojalnych klientów, niezależnie od kanału kontaktu. Kreowanie pozytywnych doświadczeń klientów jest dla banków zwyczajnie opłacalne – w co drugim przypadku pozytywna ocena prowadzi do polecenia jego usług. – Kluczem do sukcesu jest personalizacja, zaufanie oraz wygoda i prostota oferty – wskazuje Aleksandra Gorbacz z Banku Millennium, który niedawno został doceniony za obszar relacji z klientami.

  IFA 2019 Berlin

  Bankowość

  Kurs bitcoina na huśtawce. Najpopularniejsza kryptowaluta może zyskać dzięki uregulowaniu rynku

  Od początku tego roku cena bitcoina wzrosła już prawie trzykrotnie. Po załamaniu z 2018 roku najpopularniejsza kryptowaluta znów wróciła do łask inwestorów. Kurs bitcoina na przestrzeni ostatniego miesiąca to jednak ciągła huśtawka, co potwierdza niestabilność kryptowalutowego rynku. Tomasz Rozmus, prezes grupy produktów kryptowalutowych Tokeneo, prognozuje, że wartość bitcoina będzie rosła wraz z postępującymi regulacjami. – Wszystko rozchodzi się o to, żeby powstały odpowiednie przepisy, które pozwolą wejść na ten rynek dużemu, instytucjonalnemu kapitałowi – ocenia.

  Złote Spinacze 2019