News powiązane z Marcin Lipka

2016-08-25 | 06:50
Rynki zagraniczne
Niskie ceny benzyny mogą się utrzymać do przyszłych wakacji. Dużo będzie jednak zależeć od decyzji politycznych i zimy News powiązane z Marcin Lipka

Niskie ceny benzyny mogą się utrzymać do przyszłych wakacji. Dużo będzie jednak zależeć od decyzji politycznych i zimy

Nadprodukcja ropy naftowej, jej rekordowe zapasy i niski popyt sprawiły, że tegoroczne wakacje były udane dla kierowców. Ceny benzyny spadły o 20–30 proc. w porównaniu do czerwca. Zapowiedzi o możliwym zamrożeniu produkcji nieco podniosły ceny. Jeżeli jednak kraje zrzeszone w OPEC i Rosja nie dojdą do porozumienia, a zima będzie łagodna, to jest szansa, że do wiosny 2017 roku będziemy tankować podstawowe paliwa w granicach do maksymalnie 4,50 zł – ocenia Marcin Lipka z Cinkciarz.pl.
więcej
2013-11-26 | 06:50
Finanse
Po wyborze nowej szefowej FED dolar będzie jeszcze tańszy

Po wyborze nowej szefowej FED dolar będzie jeszcze tańszy

Wybór Janet Yellen na nowego szefa FED oznacza kontynuację łagodnej polityki monetarnej jej poprzednika Bena Bernanke. Głównym sposobem na wychodzenie USA ze spowolnienia gospodarczego będzie tani pieniądz, czyli utrzymywanie stóp procentowych na bardzo niskim poziomie.
więcej
2013-11-19 | 06:40
Gospodarka
W tym roku eksport towarów z Polski będzie większy od importu. Po raz pierwszy od 1989 r.

W tym roku eksport towarów z Polski będzie większy od importu. Po raz pierwszy od 1989 r.

2013 rok możemy zakończyć z nadwyżką w handlu zagranicznym, czyli eksportem większym od importu, po raz pierwszy od transformacji ustrojowej. Ta nadwyżka, podobnie jak stosunkowo wysoki wzrost PKB, wynikają w największym stopniu z rozwoju rynku spożywczego i meblarskiego. Problemem pozostają jednak niskie nakłady polskich firm na innowacje.
więcej
2013-11-04 | 06:30
Finanse
Zbliża się ożywienie gospodarcze. Złoty zanotuje wzrosty.

Zbliża się ożywienie gospodarcze. Złoty zanotuje wzrosty.

Dzięki niskim stopom procentowym w przyszłym roku będzie rosła konsumpcja i inwestycje, co doprowadzi do wyraźnego ożywienia gospodarczego. Zgodnie z prognozami rządu wzrost gospodarczy w 2014 roku ma wynieść 2,5 proc. Prognozy niektórych ekonomistów są jeszcze bardziej optymistyczne. Dodatkowo sytuacja na rynku walutowym może przyczynić się do umocnienia złotego.
więcej