News powiązane z prąd
2023-10-13 | 06:20
Konsument
Polacy mają dużą świadomość mechanizmów chroniących przed wzrostem cen energii. Większość uważa je za wystarczające [DEPESZA]
43 proc. Polaków zna mechanizm zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku, a 31 proc. wie o podwyższonych limitach, do których obowiązują preferencyjne stawki – wynika z badań YOTTA dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. – To świadczy o wysokiej świadomości działań wspierających odbiorców energii elektrycznej – podkreślają eksperci PKEE. Z badań wynika także, że większość badanych uznaje wdrożone mechanizmy jako wystarczające.
2023-07-03 | 05:00
Regionalne - Śląskie
2019-12-20 | 05:00
prąd, energia [przebitki]
bezpieczniki, korki, liczniki, skrzynka z bezpiecznikami, skrzynka rozdzielcza, gniazdko, czajnik
2018-10-23 | 06:05
Internet
Wirtualne elektrownie pozwalają efektywniej zarządzać energią. Inteligentne systemy obniżą jej koszty i zminimalizują ryzyko awarii
Wraz z pojawieniem się nowych, odnawialnych źródeł energii coraz częściej mówi się o konieczności zdecentralizowania systemu zarządzania siecią. Miejsce elektrowni dostarczających prąd odległym odbiorcom mogą zająć lokalne farmy wiatrowe i słoneczne, mikroturbiny czy nawet samochody elektryczne oddające energii do sieci, kiedy jej nie potrzebują. Nad sprawnym funkcjonowaniem taki rozproszonych źródeł energii ma czuwać inteligentny system informatyczny, który pozwoli w czasie rzeczywistym oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną.
2018-07-04 | 06:00
Energetyka
Inteligentne rejestratory pozwalają kontrolować zużycie energii wszystkich domowych urządzeń. Pomogą oszczędzić nawet do 30 proc. energii
Informacje o poborze energii przekazywane na bieżąco pozwalają osiągnąć oszczędności na poziomie 12 proc. Wykrycie wadliwie działającego sprzętu może je podnieść nawet do 30 proc. Nowe technologie umożliwiają optymalizację pracy urządzeń domowych i nadzorują zużycie energii. Dzięki innowacyjnym urządzeniom można też sprawdzić ilość zmagazynowanej energii ze źródeł odnawialnych, decydować, kiedy i jakiego źródła użyć oraz do jakiego urządzenia przypisać nadmiar wytworzonej energii.
2016-10-11 | 07:10
Infrastruktura
Tauron Polska Energia: zmiany sektora energetycznego wymagają dużych inwestycji w sieci dystrybucyjne
Koncesję na dystrybucję energii elektrycznej ma w Polsce około 300 przedsiębiorstw, ale do większości odbiorców prąd dostarcza jeden z pięciu wielkich koncernów. Modernizacja sektora energetycznego wymagać będzie także inwestycji w tego rodzaju sieci. Nakłady na ich odtworzenie i utrzymanie mogą być wysokie, ale eksperci zaznaczają, że jest to konieczne do tego, by sprostać rosnącym potrzebom klientów.
2016-10-06 | 06:50
IT i technologie
Energetyka inwestuje w najnowsze rozwiązania informatyczne. Firmy z branży będą przeznaczać na ten cel 0,5–2 proc. przychodów
Dzięki najnowszym rozwiązaniom informatycznym można istotnie usprawnić zarówno proces wytwarzania, jak i przesyłania energii, oraz obsługę klienta końcowego, który tę energię odbiera – przekonuje Piotr Witczyński, dyrektor generalny Oracle Polska. Spodziewa się, że w kolejnych latach firmy energetyczne będą przeznaczać do 2 proc. swoich przychodów na inwestycje w IT.
2016-03-31 | 06:30
Konsument
Polacy pracują trzy miesiące w roku na opłacenie rachunków. 31 marca przypada Dzień Wolności od Rachunków
Regulowanie bieżących rachunków pochłania średnio około 25 proc. dochodów gospodarstwa domowego. Oznacza to, że przeciętna polska rodzina przez pierwsze trzy miesiące roku pracuje tylko na opłacenie rocznych należności. Od 31 marca dochody mogą być przeznaczane na inne potrzeby.
2015-09-15 | 07:55
Bankowość
Intrum Justitia chce działać na rynku wierzytelności energetycznych. Planuje też podwoić swój udział w rynku spraw na zlecenie klientów
Polski rynek wierzytelności czeka ożywienie, gdy trafią tam niezapłacone rachunki za gaz czy energię elektryczną. Na razie dostawcy w Polsce nie korzystają z outsourcingu energetycznego, ale ponieważ jest on stosowany w innych krajach, jest tylko kwestią czasu to, by trafił i tu – uważa specjalizująca się w windykacji firma Intrum Justitia.
2015-07-09 | 06:45
Infrastruktura
Przeciętna polska firma przepłaca za prąd co najmniej 10-15 proc.
Polscy mali i średni przedsiębiorcy marnują prąd przez nieodpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i zbędną pracę maszyn. Tym samym zwiększają swoje koszty średnio o 10-15 proc. Inwestycje służące obniżeniu zużycia energii zwracają się nawet wcześniej niż po półtora roku.
2015-06-30 | 06:50
Konsument
Centralny system wymiany informacji przyspieszy proces zmiany sprzedawcy energii
Powstaje centralny system wymiany informacji między operatorami systemów dystrybucyjnych a spółkami obrotu energią elektryczną. Ma on m.in. przyspieszyć proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przez odbiorców, którzy skorzystają z tego prawa. W systemie następują również inne drobne, ale ważne zmiany – m.in. wdrażany jest automatyczny odczyt zużytej energii.
2015-05-18 | 06:20
Regionalne - Lubelskie
Lokalne biogazownie to tańszy prąd dla odbiorców. Na Zamojszczyźnie powstaje energetyczna spółdzielnia
Energetyka rozproszona, oparta o małe lokalne źródła, to optymalne rozwiązanie dla Polski – ocenia spółka Bio Power, która przy współudziale partnerów zamierza budować na Zamojszczyźnie sieć biogazowni, tworząc tam spółdzielnię energetyczną. Pierwsza biogazownia Spółdzielni Nasza Energia ma ruszyć w przyszłym roku.
2015-03-30 | 06:20
Prawo
Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii nie wpłynie na odbiorców energii
Osoby, które będą produkowały energię ze źródeł odnawialnych, po wejściu ustawy o OZE zyskają kosztem tych, którzy pozostaną przy całkowicie tradycyjnych źródłach. W skali kraju nieznacznie mogą też spaść nakłady na sieci przesyłowe. Będą to jednak zmiany na tyle nieduże, że nie wpłyną na odbiorców energii.
2015-03-17 | 06:30
Konsument
Polacy mogą stracić 7 mld zł przez niewielką konkurencję na rynku energii elektrycznej
Nawet 7 mld zł mogliby zaoszczędzić odbiorcy energii elektrycznej do 2020 r., gdyby w Polsce wzrosła konkurencja na rynku energii. Obecnie polskie gospodarstwa domowe płacą za prąd ponad dwa razy więcej niż wynosi unijna średnia. Drożej jest jedynie na Słowacji. Głównym problem jest brak rabatów hurtowych dla alternatywnych sprzedawców energii.