Przegląd mediów

26
marzec
Najnowszy wpis

Woda na wagę złota

marzec 2023

Wypadki przy pracy w I półroczu 2022 r

2023-03-18  |  15:26
Do pobrania

    jpg 0.05 MB

Raport GUS dotyczący wypadków przy pracy w I półroczu 2022 roku wykazuje, że w Polsce nadal występują poważne problemy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. W okresie tym zgłoszono 27 900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, co stanowi wzrost o 2,6% w porównaniu z I półroczem 2021 roku. Mimo to, wskaźnik wypadkowości na 1000 pracujących zmniejszył się z 2,01 do 1,89.

Najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w województwach śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, a najniższe w województwach mazowieckim, małopolskim i podkarpackim. W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach górnictwo i wydobywanie, dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja oraz przetwórstwo przemysłowe, a najniższy w sekcjach rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

Udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł 0,3%, podobnie jak w I półroczu 2021 roku. Jednak wypadki ciężkie zmniejszyły się o 0,1 punktu procentowego i wyniosły 0,5%. Liczba osób poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 2,8%.

Podsumowując, choć wskaźnik wypadkowości nieznacznie się zmniejszył, liczba wypadków przy pracy w Polsce nadal pozostaje na wysokim poziomie. Wskazuje to na konieczność podjęcia działań w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza w sektorach o najwyższych wskaźnikach wypadkowości.

Marek Nowakowski, pl.vits.co

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 18 marca

Więcej ważnych informacji

roche-banner

Jedynka Newserii

Newseria Na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Infrastruktura

Zielone ciepło płynie do Gdańska. Specjalne kotły elektrodowe zasila energia z wiatru i słońca

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji COo ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu 2021 roku i była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Pełnię swoich możliwości osiągnie w kolejnych dwóch latach, kiedy udział energii z OZE w krajowym systemie będzie jeszcze większy niż dziś.

Bankowość

KNF pracuje nad projektem ustawy o systemowym rozwiązaniu kwestii umów frankowych. Bankowcy popierają takie rozwiązanie

Już ponad dwa lata temu Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała rozwiązanie problemu umów frankowych poprzez ich przewalutowanie tak, jak gdyby od początku kredyt zaciągnięty był w złotych albo stosownie do wyliczania rat średniego kursu walutowego podawanego przez Narodowy Bank Polski. Obecnie nadzorca pracuje nad projektem ustawy według tych założeń. Zdaniem środowiska bankowego, choć rozwiązanie to wciąż faworyzuje tę grupę kredytobiorców, to można je uznać za sprawiedliwe. Zdjęłoby ono z banków konieczność zawiązywania rezerw na potencjalnie unieważniane w przyszłości umowy frankowe.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.