Przegląd mediów

grudzień 2013

Brak podstaw do oskarżenia

2013-12-04  |  17:05
Przegląd mediów

"Będę radził prof. Cieszewskiemu, aby wytoczył T. Sekielskiemu sprawę o zniesławienie. Przynajmniej na podstawie tego, co pokazano w programie, nie ma żadnych podstaw do oskarżenia o współpracę prof. Cieszewskiego" - mówi Frondzie Antoni Macierewicz, poseł PiS oraz przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy w Smoleńsku.

 
- Poprosiłem zaznajomionych historyków, aby wystąpili o materiały, dotyczące prof. Chrisa Cieszewskiego, ponieważ on sam zwrócił się o to do mnie w maju bieżącego roku. Zostały przeszukane wszystkie dostępne katalogi, które są publicznie możliwe do sprawdzenia. Nie znaleziono żadnych informacji, świadczących o współpracy agenturalnej pana Cieszewskiego - mówi Macierewicz. 

Jak dodał, zapoznał się również z pracami historyków IPN na temat działania środowiska, w którym obracał się pan Cieszewski w okresie stanu wojennego. - Wszystkie publikacje na ten temat podkreślają, że nie miał on nic wspólnego ze Służbą Bezpieczeństwa. Było wręcz odwrotnie – to jego wydał tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Joanna” (Kuncewicz). To właśnie Kuncewicz inwigilował Cieszewskiego, a następnie wydał Służbie Bezpieczeństwa - mówi poseł.

- Zwróciliśmy się także poprzez znajomych historyków o zrobienie kwerendy w tej sprawie przez Instytut Pamięci Narodowej. Ta kwerenda do dnia dzisiejszego nie została ukończona. Tymczasem, jak wynika z wczorajszego programu, panu Sekielskiemu dostarczono jakieś dokumenty, które na mnie robią wrażenie przynajmniej niejasnych. Zostały one uzyskane z tzw. kartoteki odtworzeniowej, która jest zbiorem dokumentów zniszczonych i odzyskiwanych po roku 1990. W tym kluczową rolę odgrywa dokument napisany i wykonany przez pana Lesiaka i to dopiero w kwietniu 1990 roku (od stycznia 1990 obowiązywał zakaz niszczenia materiałów). To właśnie na podstawie tego dokumentu próbuje się udowodnić współpracę panu Cieszewskiemu - mówi przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy w Smoleńsku.

Zdaniem posła formułowanie oskarżeń o współpracę z SB prof. Cieszewskiego jest co najmniej przedwczesne:

- Muszę powiedzieć, że w obecnej sytuacji formułowanie takich oskarżeń świadczy o tym, że nie mamy do czynienia z rzeczywiście uczciwym badaniem, ale z próbą dyskredytowania człowieka. Będę radził prof. Cieszewskiemu, aby wytoczył panu Sekielskiemu sprawę o zniesławienie. Przynajmniej na podstawie tego, co pokazano w programie, nie ma żadnych podstaw do oskarżenia o współpracę pana prof. Cieszewskiego. Tyle mogę powiedzieć na obecnym etapie. Oczywiście, jeżeli otrzymam dokumenty, być może będę mógł powiedzieć więcej. Na obecnym etapie nie ma żadnego wskazania, które mówiłoby, że pan Cieszewski współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa - uważa Macierewicz.http://europejczycy.info/28037/wiadomosci/polska/macierewicz-obecnie-brak-podstaw-do-oskarzenia-prof-cieszewskiego-o-wspolprace-z-sb/
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 4 grudnia

Medium

Więcej ważnych informacji

Finanse

Andrzej Rzońca: Polsce grozi pierwsza od trzech dekad recesja. W tłustych latach rząd nie przygotował kraju na kryzys

Według marcowej projekcji inflacji NBP, opublikowanej kilka dni po wykryciu pierwszego w Polsce przypadku zachorowania na koronawirusa, polska gospodarka miałaby wzrosnąć w 2020 roku o 3,2 proc. Niecały miesiąc później prognozy te są nieaktualne. Zdaniem byłego członka RPP, dr. hab. Andrzeja Rzońcy pandemia obniży wzrost gospodarczy nawet do 3 pkt proc., co spowoduje, że możemy się otrzeć o recesję. I choć jego zdaniem proponowana tarcza antykryzysowa pomoże niewielu, to Polska jest w nie najgorszej sytuacji w porównaniu z innymi krajami.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Handel

Prezes UOKiK: Nieuczciwi przedsiębiorcy próbują w tym czasie drenować portfele konsumentów. Grozić im będzie kara nawet do 5 mln zł

Możliwość wprowadzenia maksymalnych cen i marż na towary i usługi, które mają istotne znaczenie dla ochrony zdrowia oraz kosztów utrzymania gospodarstw domowych, a także kary finansowe nawet do 5 mln zł dla nieuczciwych przedsiębiorców zawyżających ceny – takie zapisy wprowadza przyjęta z piątku na sobotę przez Sejm tarcza antykryzysowa. Prezes UOKiK podkreśla, że w ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele niedozwolonych praktyk. Zdarzają się nieuczciwe firmy, które próbują wykorzystać czas pandemii, żeby dodatkowo zarobić. Nowe przepisy mają uchronić konsumentów przed wydrenowaniem portfeli.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

W kryzysie milczenie nie jest złotem. Spójna i wiarygodna komunikacja może przesądzić o przyszłości wielu firm

Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na sytuację finansową firm, lecz także na ich komunikację. Duża część zrezygnowała z niej całkowicie, w ten sposób wysyłając w świat komunikat: nie wiadomo, co się u nas dzieje. Tymczasem właściwe zarządzanie informacją jest kluczowe właśnie teraz – może pomóc firmom w przezwyciężeniu kryzysu i opłaci się po zakończeniu pandemii, kiedy wszyscy będą chcieli wrócić do normalności. – Prędzej czy później obecny kryzys dobiegnie końca i może się okazać, że te podmioty, które potrafiły odpowiednio zarządzić nim od strony komunikacyjnej, znajdą się dwie długości przed resztą rynku – mówi prezes agencji informacyjnej Newseria, Artur Woliński.