Przegląd mediów

grudzień 2013

Brak podstaw do oskarżenia

2013-12-04  |  17:05
Przegląd mediów

"Będę radził prof. Cieszewskiemu, aby wytoczył T. Sekielskiemu sprawę o zniesławienie. Przynajmniej na podstawie tego, co pokazano w programie, nie ma żadnych podstaw do oskarżenia o współpracę prof. Cieszewskiego" - mówi Frondzie Antoni Macierewicz, poseł PiS oraz przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy w Smoleńsku.

 
- Poprosiłem zaznajomionych historyków, aby wystąpili o materiały, dotyczące prof. Chrisa Cieszewskiego, ponieważ on sam zwrócił się o to do mnie w maju bieżącego roku. Zostały przeszukane wszystkie dostępne katalogi, które są publicznie możliwe do sprawdzenia. Nie znaleziono żadnych informacji, świadczących o współpracy agenturalnej pana Cieszewskiego - mówi Macierewicz. 

Jak dodał, zapoznał się również z pracami historyków IPN na temat działania środowiska, w którym obracał się pan Cieszewski w okresie stanu wojennego. - Wszystkie publikacje na ten temat podkreślają, że nie miał on nic wspólnego ze Służbą Bezpieczeństwa. Było wręcz odwrotnie – to jego wydał tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Joanna” (Kuncewicz). To właśnie Kuncewicz inwigilował Cieszewskiego, a następnie wydał Służbie Bezpieczeństwa - mówi poseł.

- Zwróciliśmy się także poprzez znajomych historyków o zrobienie kwerendy w tej sprawie przez Instytut Pamięci Narodowej. Ta kwerenda do dnia dzisiejszego nie została ukończona. Tymczasem, jak wynika z wczorajszego programu, panu Sekielskiemu dostarczono jakieś dokumenty, które na mnie robią wrażenie przynajmniej niejasnych. Zostały one uzyskane z tzw. kartoteki odtworzeniowej, która jest zbiorem dokumentów zniszczonych i odzyskiwanych po roku 1990. W tym kluczową rolę odgrywa dokument napisany i wykonany przez pana Lesiaka i to dopiero w kwietniu 1990 roku (od stycznia 1990 obowiązywał zakaz niszczenia materiałów). To właśnie na podstawie tego dokumentu próbuje się udowodnić współpracę panu Cieszewskiemu - mówi przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy w Smoleńsku.

Zdaniem posła formułowanie oskarżeń o współpracę z SB prof. Cieszewskiego jest co najmniej przedwczesne:

- Muszę powiedzieć, że w obecnej sytuacji formułowanie takich oskarżeń świadczy o tym, że nie mamy do czynienia z rzeczywiście uczciwym badaniem, ale z próbą dyskredytowania człowieka. Będę radził prof. Cieszewskiemu, aby wytoczył panu Sekielskiemu sprawę o zniesławienie. Przynajmniej na podstawie tego, co pokazano w programie, nie ma żadnych podstaw do oskarżenia o współpracę pana prof. Cieszewskiego. Tyle mogę powiedzieć na obecnym etapie. Oczywiście, jeżeli otrzymam dokumenty, być może będę mógł powiedzieć więcej. Na obecnym etapie nie ma żadnego wskazania, które mówiłoby, że pan Cieszewski współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa - uważa Macierewicz.http://europejczycy.info/28037/wiadomosci/polska/macierewicz-obecnie-brak-podstaw-do-oskarzenia-prof-cieszewskiego-o-wspolprace-z-sb/
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 4 grudnia

Medium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W czasie pandemii Polacy zaczęli korzystać z carsharingu na dłuższe dystanse. Na krótkoterminowy wynajem aut stawia też coraz więcej firm

W czasie kolejnych lockdownów mobilność Polaków była mniejsza, ale z drugiej strony własny samochód stał się jedynym pewnym i bezpiecznym środkiem transportu. Za zmianami wynikającymi z obostrzeń pandemicznych szybko nadążyły też firmy carsharingowe, które wprowadziły do oferty usługę dezynfekcji pojazdu, tak żeby ich użytkowanie było bezpieczne dla zdrowia. Po chwilowym zahamowaniu popytu w ubiegłym roku w kolejnych miesiącach klienci chętniej sięgali po auta na minuty. I to nie tylko na krótkich dystansach, lecz również na dłuższe podróże. – Musieliśmy rozszerzyć naszą ofertę o pakiety dobowe czy tygodniowe i weszliśmy do 100 kolejnych miast – mówi Maciej Panek z PANEK Carsharing. Wynajem aut na minuty – zamiast własnej floty – rozważa też coraz więcej firm.

Ochrona środowiska

Do końca czerwca Krajowy Plan Odbudowy powinien uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Polska liczy na pierwsze środki już w wakacje

W drugiej połowie tego roku krajową gospodarkę powinny realnie wesprzeć środki przewidziane na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Projekt tego dokumentu kilka dni temu trafił do konsultacji. Jego głównymi celami mają być m.in. wzmocnienie konkurencyjności i odbudowa polskiej gospodarki po pandemii, wsparcie ochrony zdrowia i zielonej transformacji. Do rozdysponowania będzie prawie 60 mld euro. – W najbliższych miesiącach będziemy obserwowali boom gospodarczy i rozwojowy, o ile uporamy się z pandemią – mówi wiceminister Waldemar Buda. 

Prawo

W kwietniu możliwe duże zmiany w ubezpieczeniach społecznych. Rząd pracuje nad ustawą, która ma usprawnić rozliczenia płatników z ZUS-em

1 kwietnia 2021 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nad którą pracuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z założeniami projekt ma uporządkować system ubezpieczeń społecznych, wprowadzić jednolite rozwiązania w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń oraz usprawnić rozliczanie płatników z ZUS-em. Część rozwiązań budzi jednak wątpliwości. – Skrócenie do roku możliwości samodzielnego złożenia korekt informacji ZUS IWA, czyli dokumentów, na podstawie których ZUS ustala wysokość składki wypadkowej dla płatnika, zaburza równowagę między przedsiębiorcą a urzędem – komentują eksperci Inventage.

Problemy społeczne

Efektem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków. Prawie 40 proc. zmaga się z objawami depresji, a co piąty z nich ma myśli samobójcze

Polska jeszcze przed pandemią COVID-19 była w niechlubnej czołówce państw z najwyższym odsetkiem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku w grupie wiekowej 13–18 lat odnotowano blisko tysiąc prób samobójczych. W ubiegłym roku było ich nieco mniej, ale specjaliści od zdrowia psychicznego obawiają się, że długotrwałym skutkiem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków. – W grupie nastolatków z objawami depresji, potrzebującej natychmiastowej pomocy psychologa i psychiatry, ok. 18 proc. zmaga się z myślami samobójczymi – alarmuje psycholog dr Beata Rajba. – Nie oznacza to, że te nastolatki popełnią samobójstwo, ale że są w grupie wysokiego ryzyka i potrzebują natychmiastowej pomocy – dodaje.