Przegląd mediów

listopad 2020

Dom Kredytowy Victoria: regularna spłata kredytu hipotecznego w pandemii ma absolutny priorytet

2020-11-17  |  15:39
Przegląd mediów

Pandemia wyostrzyła istotną cechę polskiego sektora pożyczkowego: w pierwszej kolejności spłacamy raty kredytu hipotecznego – wynika z doświadczeń ekspertów Domu Kredytowego Victoria. Badania i dane z sektora bankowego potwierdzają, że posiadanie własnego mieszkania lub domu jest dla nas tak ważne, że wszystkie inne zobowiązania traktujemy jako mniej istotne. Obchodzony 17 listopada Ogólnopolski Dzień bez Długów to okazja do refleksji nad topografią naszego zadłużania się.

 

Według Agaty Antosiewicz, dyrektor działu kredytowego w Domu Kredytowym Victoria, w dobie pandemii, która pogorszyła sytuację finansową wielu gospodarstw domowych, kredytobiorcy utwierdzili się w tym, co wiedzą od dawna: duże i długotrwałe zobowiązania kredytowe, w tym hipoteczne, trzeba spłacać w pierwszej kolejności. – I tak właśnie postępują, robią to często kosztem mniejszych kredytów gotówkowych, zadłużenia z kart kredytowych i comiesięcznych opłat – mówi Agata Antosiewicz. Dotyczy to w zasadzie wszystkich grup kredytobiorców. W portfolio warszawskiego dewelopera Victoria Dom, dla którego pracuje DK Victoria, poszukujący kredytów mieszkaniowych stanowią pełny przekrój społeczny: od singli, poprzez młode małżeństwa, osoby dojrzałe w przedziale 5060 lat zaciągające kredyty razem z dziećmi, aż po osoby 60 plus mające oszczędności i potrzebujące ich uzupełnienia w stosunkowo niewielkiej kwocie 80120 tys. zł. Największą grupę stanowią w tym zasobie młode pary w związkach nieformalnych. Średnie zobowiązanie dla wszystkich kredytobiorców to 310 tys. zł.

 

Tylko rozsądnie

 

Agata Antosiewicz pytana o to, jak zaciągać zobowiązania, żeby nie wpaść w kłopoty finansowe, opowiada krótko: rozsądnie. – Przede wszystkim przestrzegamy naszych klientów, żeby decyzji o zaciągnięciu kredytu nie podejmowali spontanicznie. W przypadku kredytów hipotecznych powinny to być bardzo dokładnie przemyślane decyzje. To nasze zobowiązanie długoterminowe. Nie rekomendujemy także brania najwyższego, możliwego kredytu. To może być ryzykowne na niestabilnym rynku pracy i co za tym idzie niebezpieczne dla naszych comiesięcznych przychodów – mówi Antosiewicz. – Znając stan swego obecnego i prognozowanego zadłużenia, należy także dokładnie przeanalizować wydatki. Na pewno mamy takie, z których można zrezygnować lub je ograniczyć. Warto zrobić szczegółowy plan i wskazać punkty, w których takie oszczędności będą kosztowały najmniej wyrzeczeń – wyjaśnia. – Kredytobiorcom ze skłonnością do zadłużania się ponad miarę zdecydowanie odradzamy branie kredytu za wszelką cenę. Stąd tylko krok do spirali długów – dodaje.

 

Najlepszy moment na kredyt

 

Dziś kredyty są bardzo tanie, gdyż nigdy dotąd stopy procentowe nie były tak niskie. – Faktycznie to jest dobry moment na decyzję o kredycie. Lokaty bankowe nie przynoszą zysku, a banki podczas drugiej fali pandemii nie wykonują tak nerwowych ruchów jak w marcu i kwietniu. Teraz warunki kredytowe zostały nieco poluzowane i są dostępne nawet dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czy freelancerów – mówi Antosiewicz. Jak wyjaśnia, eksperci Domu Kredytowego Victoria są swego rodzaju buforem przed zaciągnięciem nadmiernego kredytu hipotecznego. – Najpierw badamy, czy klienta w ogóle stać na kredyt czy nie, potem przedstawiamy mu realia kredytowe, przede wszystkim długoterminowe niebezpieczeństwo zmiennej stopy procentowej. Dziś rata jest niska, ale za rok może wzrosnąć. Rozmawiamy o możliwościach zabezpieczenia się przed taką sytuacją – mówi. Choć rola ekspertów na ogół kończy się na etapie przyznania kredytu, to zdarza się, że klienci wracają z prośbą o poradę, co robić, np. w sytuacji utraty pracy. – Pomagamy, doradzamy, ale w takich sytuacjach zawsze radzimy: skontaktujcie się z bankiem, negocjujcie, poszukajcie dodatkowego zabezpieczenia – dodaje. 

 

Dom Kredytowy Victoria

 

DKV istnieje od 2014 r. Specjalizuje się w pośrednictwie w uzyskaniu kredytów hipotecznych. Pomaga klientom w zawarciu umowy kredytowej na zakup mieszkania. Od początku działalności firmy jej klienci otrzymali kredyty na kwotę ponad 630 mln zł. Więcej na temat usług DKV na stronie www.dkvictoria.pl. 

 

Partnerem strategicznym DKV jest Victoria Dom – deweloper z 22-letnim doświadczeniem, którego filozofią jest, by zakup mieszkania był prosty. Dotychczas firma oddała do użytku ponad 5,2 tys. wybudowanych mieszkań i domów. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 310 tys. m2. Obecnie w trakcie realizacji i w przygotowaniu jest 12,1 tys. mieszkań. Więcej o deweloperze na stronie www.victoriadom.pl

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 17 listopada

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Farmacja

W wyniku pandemii tysiące chorych na osteoporozę pozostają bez pomocy. Lekarze i pacjenci apelują o proste zmiany umożliwiające diagnostykę i leczenie [DEPESZA]

Na osteoporozę choruje w Polsce aż 2,1 mln osób, a liczba nowych przypadków rośnie. Nieleczona prowadzi do niepełnosprawności i trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem pandemia COVID-19 spowodowała kilkumiesięczny przestój w diagnostyce i terapii tej choroby. Dane NFZ pokazują, że liczba porad udzielonych w poradniach leczenia osteoporozy spadła w tym roku o ponad 20 proc., a wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów – o 1/3. Lekarze alarmują, że opóźnienia będą mieć nieodwracalne konsekwencje dla tysięcy pacjentów, i apelują do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie prostych rozwiązań, które odciążą system. 

 

Infrastruktura

Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Pandemia nie zatrzymała budowlanki. Jak pokazuje listopadowa ankieta PZPB, firmy budowlane mają zapełnione portfele zleceń pozyskanych jeszcze przed pandemią COVID-19, a większość z nich pracuje w tej chwili z 80–90-proc. wydajnością. Ostatnie miesiące przyniosły pewne odbicie zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Branża budowlana musi jednak przygotować się na skutki kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii, choć osłabienie koniunktury pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Serwis specjalny

Wyprzedaże u dealerów mają pobudzić sprzedaż aut przed końcem grudnia. Mimo to w całym roku spadki przekroczą 20 proc.

Sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych przez pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spadła o 26 proc. Po 20 dniach listopada widać większe zainteresowanie klientów – w osobówkach wzrost sięgnął 7 proc., w autach dostawczych – 26,5 proc. r/r. To może być efekt rozpoczętych wyprzedaży roczników 2020. Pod tym względem pandemiczny rok nie będzie znacząco różnił się od poprzednich. Tym bardziej że od 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d związana z emisją spalin. Przedstawiciele branży podkreślają, że każdy impuls popytowy byłby na wagę złota, np. programy dopłat połączone ze złomowaniem.

 
 

Infrastruktura

Mniejsze miasta dzięki pandemii mogą zahamować odpływ ludności. Nowych mieszkańców przyciągnęłyby inwestycje w czyste środowisko i oferta mieszkań na wynajem

Wyludnianie się małych i średnich miast i ucieczka młodych do większych aglomeracji to zjawisko obserwowane od dawna. Dzięki pandemii i pracy zdalnej okazało się, że nie trzeba mieszkać blisko miejsca pracy, co może okazać się szansą dla mniejszych ośrodków. Ich dużym plusem są też niższe koszty utrzymania. Jeśli lokalne społeczności zaproponują wykształconym ludziom warunki do wygodnego i przyjemnego życia, m.in. czyste środowisko i atrakcyjną ofertę mieszkaniową, będą mogły konkurować z większymi miastami o nowych mieszkańców. To może pomóc samorządom pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. do pracy w urzędach, szpitalach czy szkołach.