Przegląd mediów

listopad 2020

Dom Kredytowy Victoria: regularna spłata kredytu hipotecznego w pandemii ma absolutny priorytet

2020-11-17  |  15:39
Przegląd mediów

Pandemia wyostrzyła istotną cechę polskiego sektora pożyczkowego: w pierwszej kolejności spłacamy raty kredytu hipotecznego – wynika z doświadczeń ekspertów Domu Kredytowego Victoria. Badania i dane z sektora bankowego potwierdzają, że posiadanie własnego mieszkania lub domu jest dla nas tak ważne, że wszystkie inne zobowiązania traktujemy jako mniej istotne. Obchodzony 17 listopada Ogólnopolski Dzień bez Długów to okazja do refleksji nad topografią naszego zadłużania się.

 

Według Agaty Antosiewicz, dyrektor działu kredytowego w Domu Kredytowym Victoria, w dobie pandemii, która pogorszyła sytuację finansową wielu gospodarstw domowych, kredytobiorcy utwierdzili się w tym, co wiedzą od dawna: duże i długotrwałe zobowiązania kredytowe, w tym hipoteczne, trzeba spłacać w pierwszej kolejności. – I tak właśnie postępują, robią to często kosztem mniejszych kredytów gotówkowych, zadłużenia z kart kredytowych i comiesięcznych opłat – mówi Agata Antosiewicz. Dotyczy to w zasadzie wszystkich grup kredytobiorców. W portfolio warszawskiego dewelopera Victoria Dom, dla którego pracuje DK Victoria, poszukujący kredytów mieszkaniowych stanowią pełny przekrój społeczny: od singli, poprzez młode małżeństwa, osoby dojrzałe w przedziale 5060 lat zaciągające kredyty razem z dziećmi, aż po osoby 60 plus mające oszczędności i potrzebujące ich uzupełnienia w stosunkowo niewielkiej kwocie 80120 tys. zł. Największą grupę stanowią w tym zasobie młode pary w związkach nieformalnych. Średnie zobowiązanie dla wszystkich kredytobiorców to 310 tys. zł.

 

Tylko rozsądnie

 

Agata Antosiewicz pytana o to, jak zaciągać zobowiązania, żeby nie wpaść w kłopoty finansowe, opowiada krótko: rozsądnie. – Przede wszystkim przestrzegamy naszych klientów, żeby decyzji o zaciągnięciu kredytu nie podejmowali spontanicznie. W przypadku kredytów hipotecznych powinny to być bardzo dokładnie przemyślane decyzje. To nasze zobowiązanie długoterminowe. Nie rekomendujemy także brania najwyższego, możliwego kredytu. To może być ryzykowne na niestabilnym rynku pracy i co za tym idzie niebezpieczne dla naszych comiesięcznych przychodów – mówi Antosiewicz. – Znając stan swego obecnego i prognozowanego zadłużenia, należy także dokładnie przeanalizować wydatki. Na pewno mamy takie, z których można zrezygnować lub je ograniczyć. Warto zrobić szczegółowy plan i wskazać punkty, w których takie oszczędności będą kosztowały najmniej wyrzeczeń – wyjaśnia. – Kredytobiorcom ze skłonnością do zadłużania się ponad miarę zdecydowanie odradzamy branie kredytu za wszelką cenę. Stąd tylko krok do spirali długów – dodaje.

 

Najlepszy moment na kredyt

 

Dziś kredyty są bardzo tanie, gdyż nigdy dotąd stopy procentowe nie były tak niskie. – Faktycznie to jest dobry moment na decyzję o kredycie. Lokaty bankowe nie przynoszą zysku, a banki podczas drugiej fali pandemii nie wykonują tak nerwowych ruchów jak w marcu i kwietniu. Teraz warunki kredytowe zostały nieco poluzowane i są dostępne nawet dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czy freelancerów – mówi Antosiewicz. Jak wyjaśnia, eksperci Domu Kredytowego Victoria są swego rodzaju buforem przed zaciągnięciem nadmiernego kredytu hipotecznego. – Najpierw badamy, czy klienta w ogóle stać na kredyt czy nie, potem przedstawiamy mu realia kredytowe, przede wszystkim długoterminowe niebezpieczeństwo zmiennej stopy procentowej. Dziś rata jest niska, ale za rok może wzrosnąć. Rozmawiamy o możliwościach zabezpieczenia się przed taką sytuacją – mówi. Choć rola ekspertów na ogół kończy się na etapie przyznania kredytu, to zdarza się, że klienci wracają z prośbą o poradę, co robić, np. w sytuacji utraty pracy. – Pomagamy, doradzamy, ale w takich sytuacjach zawsze radzimy: skontaktujcie się z bankiem, negocjujcie, poszukajcie dodatkowego zabezpieczenia – dodaje. 

 

Dom Kredytowy Victoria

 

DKV istnieje od 2014 r. Specjalizuje się w pośrednictwie w uzyskaniu kredytów hipotecznych. Pomaga klientom w zawarciu umowy kredytowej na zakup mieszkania. Od początku działalności firmy jej klienci otrzymali kredyty na kwotę ponad 630 mln zł. Więcej na temat usług DKV na stronie www.dkvictoria.pl. 

 

Partnerem strategicznym DKV jest Victoria Dom – deweloper z 22-letnim doświadczeniem, którego filozofią jest, by zakup mieszkania był prosty. Dotychczas firma oddała do użytku ponad 5,2 tys. wybudowanych mieszkań i domów. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 310 tys. m2. Obecnie w trakcie realizacji i w przygotowaniu jest 12,1 tys. mieszkań. Więcej o deweloperze na stronie www.victoriadom.pl

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 17 listopada

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ZBP: Niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki

Dziś Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów ma się zająć kwestią rozliczeń po ewentualnym unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego. Pytania w tym temacie wysłał do SN Rzecznik Finansowy. Z kolei w przyszłym tygodniu izba w pełnym składzie ma wydać uchwałę w sprawie sześciu pytań pierwszej prezes SN również dotyczących frankowiczów. Zarówno kredytobiorcy, jak i banki czekają na rozstrzygnięcie palącego problemu. Według Związku Banków Polskich, choć nie sposób przewidzieć, w którym kierunku ono pójdzie, to jeśli sądzić po wyroku TSUE, stanowisko SN powinno być wyważone i uwzględniać interesy obu stron. To z kolei może przyspieszyć zawieranie ugód.

Transport

Sztuczna inteligencja pomoże zapobiegać wypadkom kolejowym i zwiększy punktualność pociągów. Nad takimi rozwiązaniami pracują polscy inżynierowie

Do wprowadzenia całkowicie autonomicznych pociągów szykują się już zarówno koleje pasażerskie, jak i towarowe. W tej chwili pociągi bez maszynisty funkcjonują tylko na wyodrębnionych liniach, a systemy autonomicznego kierowania są wykorzystywane w metrze m.in. w Paryżu, Sydney czy Szanghaju. Rozwiązania te są rozwijane dzięki sztucznej inteligencji, która dziś wykorzystywana jest na świecie w kolejach dużych prędkości. Chociaż w Polsce są one dopiero na etapie planowania, technologie z zakresu SI są już rozwijane i wdrażane przez polskich przewoźników oraz inżynierów. Wśród korzyści inteligentnych rozwiązań są m.in. większe bezpieczeństwo i zapobieganie awariom, ograniczenie kosztów, większa punktualność pociągów i komfort podróżnych.

Prawo

W 2022 roku zmienią się zasady urlopu rodzicielskiego. Unijne przepisy wymuszą przebudowę Kodeksu pracy

Polska ma czas do sierpnia przyszłego roku, aby wdrożyć zapisy unijnej dyrektywy work–​life balance. Regulacja, która dotyczy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wprowadzi ważne zmiany dla rodziców i wymusi przebudowę Kodeksu pracy. Jedną z najważniejszych będzie modyfikacja uprawnień ojców w zakresie korzystania z urlopów rodzicielskich. Ma ona pozwolić kobietom na łatwiejszy powrót do obowiązków zawodowych po urodzeniu dziecka. Wdrożenia unijnego prawa w Polsce będzie pilnować powołana w styczniu przez Fundację Share The Care Rada Programowa, w skład której wchodzą ekonomiści, prawnicy, psycholodzy i socjolodzy, politycy, przedstawiciele biznesu oraz organizacji pozarządowych.

Konsument

Dzieła sztuki ponownie dostępne dla publiczności. Zwiedzający tłumnie wracają do muzeów i galerii [DEPESZA]

Od 4 maja działają już takie instytucje kultury jak muzea i galerie sztuki. Teatry na odmrożenie muszą jeszcze poczekać do końca miesiąca. – Miesiące zamknięcia przekonały nas, że muzeum żyje i wypełnia swoją rolę, gdy odwiedza je publiczność. Bez niej jest tylko pięknym magazynem – mówi Jolanta Hercog z Muzeum Narodowego. Instytucja jest w pełni przygotowana na powrót zwiedzających. W najbliższych tygodniach otworzy dla nich trzy nowe wystawy czasowe, w tym m.in. malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. To korporacyjna Kolekcja ERGO Hestii, która z okazji 30-lecia firmy po raz pierwszy zostanie pokazana szerokiej publiczności.