Przegląd mediów

listopad 2020

Dom Kredytowy Victoria: regularna spłata kredytu hipotecznego w pandemii ma absolutny priorytet

2020-11-17  |  15:39
Przegląd mediów

Pandemia wyostrzyła istotną cechę polskiego sektora pożyczkowego: w pierwszej kolejności spłacamy raty kredytu hipotecznego – wynika z doświadczeń ekspertów Domu Kredytowego Victoria. Badania i dane z sektora bankowego potwierdzają, że posiadanie własnego mieszkania lub domu jest dla nas tak ważne, że wszystkie inne zobowiązania traktujemy jako mniej istotne. Obchodzony 17 listopada Ogólnopolski Dzień bez Długów to okazja do refleksji nad topografią naszego zadłużania się.

 

Według Agaty Antosiewicz, dyrektor działu kredytowego w Domu Kredytowym Victoria, w dobie pandemii, która pogorszyła sytuację finansową wielu gospodarstw domowych, kredytobiorcy utwierdzili się w tym, co wiedzą od dawna: duże i długotrwałe zobowiązania kredytowe, w tym hipoteczne, trzeba spłacać w pierwszej kolejności. – I tak właśnie postępują, robią to często kosztem mniejszych kredytów gotówkowych, zadłużenia z kart kredytowych i comiesięcznych opłat – mówi Agata Antosiewicz. Dotyczy to w zasadzie wszystkich grup kredytobiorców. W portfolio warszawskiego dewelopera Victoria Dom, dla którego pracuje DK Victoria, poszukujący kredytów mieszkaniowych stanowią pełny przekrój społeczny: od singli, poprzez młode małżeństwa, osoby dojrzałe w przedziale 5060 lat zaciągające kredyty razem z dziećmi, aż po osoby 60 plus mające oszczędności i potrzebujące ich uzupełnienia w stosunkowo niewielkiej kwocie 80120 tys. zł. Największą grupę stanowią w tym zasobie młode pary w związkach nieformalnych. Średnie zobowiązanie dla wszystkich kredytobiorców to 310 tys. zł.

 

Tylko rozsądnie

 

Agata Antosiewicz pytana o to, jak zaciągać zobowiązania, żeby nie wpaść w kłopoty finansowe, opowiada krótko: rozsądnie. – Przede wszystkim przestrzegamy naszych klientów, żeby decyzji o zaciągnięciu kredytu nie podejmowali spontanicznie. W przypadku kredytów hipotecznych powinny to być bardzo dokładnie przemyślane decyzje. To nasze zobowiązanie długoterminowe. Nie rekomendujemy także brania najwyższego, możliwego kredytu. To może być ryzykowne na niestabilnym rynku pracy i co za tym idzie niebezpieczne dla naszych comiesięcznych przychodów – mówi Antosiewicz. – Znając stan swego obecnego i prognozowanego zadłużenia, należy także dokładnie przeanalizować wydatki. Na pewno mamy takie, z których można zrezygnować lub je ograniczyć. Warto zrobić szczegółowy plan i wskazać punkty, w których takie oszczędności będą kosztowały najmniej wyrzeczeń – wyjaśnia. – Kredytobiorcom ze skłonnością do zadłużania się ponad miarę zdecydowanie odradzamy branie kredytu za wszelką cenę. Stąd tylko krok do spirali długów – dodaje.

 

Najlepszy moment na kredyt

 

Dziś kredyty są bardzo tanie, gdyż nigdy dotąd stopy procentowe nie były tak niskie. – Faktycznie to jest dobry moment na decyzję o kredycie. Lokaty bankowe nie przynoszą zysku, a banki podczas drugiej fali pandemii nie wykonują tak nerwowych ruchów jak w marcu i kwietniu. Teraz warunki kredytowe zostały nieco poluzowane i są dostępne nawet dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czy freelancerów – mówi Antosiewicz. Jak wyjaśnia, eksperci Domu Kredytowego Victoria są swego rodzaju buforem przed zaciągnięciem nadmiernego kredytu hipotecznego. – Najpierw badamy, czy klienta w ogóle stać na kredyt czy nie, potem przedstawiamy mu realia kredytowe, przede wszystkim długoterminowe niebezpieczeństwo zmiennej stopy procentowej. Dziś rata jest niska, ale za rok może wzrosnąć. Rozmawiamy o możliwościach zabezpieczenia się przed taką sytuacją – mówi. Choć rola ekspertów na ogół kończy się na etapie przyznania kredytu, to zdarza się, że klienci wracają z prośbą o poradę, co robić, np. w sytuacji utraty pracy. – Pomagamy, doradzamy, ale w takich sytuacjach zawsze radzimy: skontaktujcie się z bankiem, negocjujcie, poszukajcie dodatkowego zabezpieczenia – dodaje. 

 

Dom Kredytowy Victoria

 

DKV istnieje od 2014 r. Specjalizuje się w pośrednictwie w uzyskaniu kredytów hipotecznych. Pomaga klientom w zawarciu umowy kredytowej na zakup mieszkania. Od początku działalności firmy jej klienci otrzymali kredyty na kwotę ponad 630 mln zł. Więcej na temat usług DKV na stronie www.dkvictoria.pl. 

 

Partnerem strategicznym DKV jest Victoria Dom – deweloper z 22-letnim doświadczeniem, którego filozofią jest, by zakup mieszkania był prosty. Dotychczas firma oddała do użytku ponad 5,2 tys. wybudowanych mieszkań i domów. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 310 tys. m2. Obecnie w trakcie realizacji i w przygotowaniu jest 12,1 tys. mieszkań. Więcej o deweloperze na stronie www.victoriadom.pl

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 17 listopada

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Transport

Warszawskie tramwaje przechodzą cyfrową rewolucję. Jedno z rozwiązań będzie nowatorskie w skali europejskiej

Miejski transport stawia na innowacje. W Warszawie pasażerowie komunikacji zbiorowej mogą już sprawdzić w smartfonie rzeczywisty czas przyjazdu tramwaju. Wystarczy zeskanować kod QR albo tag NFC. W planach są kolejne technologiczne udogodnienia, m.in. aplikacja mobilna dla osób niedowidzących, która głosowo przedstawi rozkład jazdy, czy zdalne udostępnianie informacji o nadjeżdżającym tramwaju. – Pod względem innowacji nie ustępujemy korporacjom – podkreślają przedstawiciele Działu Badań i Rozwoju Tramwajów Warszawskich, spółki nagrodzonej niedawno za innowacyjny projekt zielonej fali dla tramwajów, który skraca czas przejazdów.

Problemy społeczne

Na koronakryzysie najmocniej ucierpi młode pokolenie dopiero wchodzące na rynek pracy. Rządy już dziś powinny pracować nad planem pomocy

Po kryzysie lat 2007–2008 bezrobocie wzrosło w większości krajów UE, najmocniej na południu Europy. Jednak obecny koronakryzys uderzył w rynek pracy nawet 10 razy mocniej niż poprzedni. W najgorszej sytuacji znalazła się generacja wchodząca dopiero na rynek pracy. Ten fakt będzie rzutował na całe ich życie zawodowe. Dlatego też, zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, już teraz powinny powstać programy wsparcia dla młodych.

 

Zdrowie

Przez pandemię do lekarzy trafia więcej pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty. Wcześniejsza diagnoza pozwala na skuteczne leczenie m.in. za pomocą robota da Vinci

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn, ale wielu z nich przed zgłoszeniem się do lekarza powstrzymuje wstyd i strach. Pandemia wpłynęła na dodatkowe opóźnienia w diagnostyce tego nowotworu – podkreślają urolodzy. Tymczasem wykrycie raka prostaty w początkowym stadium daje dużą szansę na całkowite wyleczenie i pozwala zastosować u pacjenta nowoczesne, mniej inwazyjne metody, takie jak operacje robotyczne. Zabiegi w asyście robota chirurgicznego da Vinci są bardziej precyzyjne i w większości przypadków pozwalają pacjentom na powrót do normalnego funkcjonowania, ograniczając liczbę komplikacji.

 
 

Konsument

Pompy ciepła coraz popularniejsze w polskich domach. W tym roku padły rekordy sprzedaży takich urządzeń

Na koniec ubiegłego roku w polskich domach było zainstalowanych 128 tys. pomp ciepła, które pracowały na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzewania wody. W optymistycznym wariancie ich liczba do 2030 roku może wrosnąć już do prawie 2,1 mln – wynika z szacunków Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Rozwojowi rynku sprzyjają m.in. rządowy program Czyste Powietrze, wzrost świadomości ekologicznej Polaków, unijne regulacje ukierunkowane na energooszczędne budownictwo i realne korzyści tej technologii, które przekładają się na wymierną oszczędność. W ubiegłym półroczu wzrost sprzedaży takich urządzeń w kilku segmentach rynku pobił wyniki za cały 2019 rok.