Przegląd mediów

luty 2014

ECAG: Amerykańskie drony nad Syrią?

2014-02-23  |  10:18

Po nieudanej próbie przekonania amerykańskiej opinii publicznej do inwazji na pełną skalę na Syrię, amerykańscy urzędnicy rozważają obecnie inne sposoby wzmocnienia swojego zaangażowania militarnego w tym arabskim kraju.

W ostatnim czasie mówiono o radykalnym wzroście wsparcia wojskowego dla ugrupowań zbrojnych i ewentualnym ustanowieniu stref zakazu lotów. Obecnie, prowadzone są również rozmowy na temat m.in. możliwości przeprowadzenia „ograniczonych" amerykańskich nalotów. Prezydent USA dążył do zbombardowania Syrii już latem ubiegłego roku, w następstwie doniesień o ataku, przeprowadzonym z użyciem broni chemicznej. Wówczas Waszyngton, nie posiadając pełnej wiedzy w tym zakresie natychmiast o to działanie oskarżył rząd w Damaszku.

Jednak amerykański kongres nie dał prezydentowi Barackowi Obamie zielonego światła dla interwencji wojskowej w Syrii. B. Obama został tym samym zmuszony do zawieszenia planowanego uderzenia wojskowego zwłaszcza po tym, jak Rosja pomogła wynegocjować umowę na mocy, której Damaszek zgodził się na zniszczenie swojego arsenału broni chemicznej.

Obecnie B. Obama, na półmetku rządów, jak ocenia wielu analityków, obawia się odnieść niepowodzenie w polityce zagranicznej, jak również boi się ryzyka. W odpowiedzi, wyżsi urzędnicy wywiadu przyszli mu z pomocą, podnosząc kwestię ugrupowań zbrojnych, które planują „przeprowadzanie ataków terrorystycznych na terytorium USA”, aby przekonać ustawodawców amerykańskich, że naloty dronów w Syrii mogą zapobiec takim atakom na USA.

„Widzimy obecnie zdjęcia kompleksów treningowych w Syrii, w których szkoli się ludzi, którzy po powrocie do swoich krajów będą oczywiście przeprowadzać terrorystyczne operacje. Tak więc jest to ogromny problem dla nas wszystkich" – powiedział szef amerykańskiego wywiadu James Clapper na spotkaniu senackiej komisji wywiadu w ubiegłym miesiącu.

Dyrektor CIA John Brennan ostrzegł amerykańskich ustawodawców przed takimi potencjalnymi atakami na USA, mówiąc: „o rosnącym wzroście i różnorodności zagrożeń, elementów terrorystycznych w takich krajach, jak Syria i Jemen. Mamy kilka frontów na których musimy walczyć równocześnie”

Ponieważ Syria nie jest oficjalnie strefą działań wojennych, ewentualne naloty dronów na ten kraj będą potajemnie prowadzone przez CIA. Podczas przemówienia do studentów na ostatnim roku Akademii Obrony Narodowej, B. Obama powiedział, że Waszyngton zastrzega sobie prawo do wykorzystania dronów gdziekolwiek uzna, że istnieje zagrożenie dla USA.

We wtorek (18.02) „The Wall Street Journal” poinformował, że Waszyngton rozważa obecnie ponowne wykorzystanie „wojskowych, dyplomatycznych i wywiadowczych opcji", które zostały porzucone na rzecz dialogu między przedstawicielami syryjskiego rządu i opozycji zagranicznej w Genewie. Druga tura rozmów pokojowych zakończyła się w zeszłym tygodniu bez rezultatów. Inne źródła podawały, że Waszyngton planował zwiększyć presję na rząd prezydenta Syrii Baszara al-Asada, nawet przed rozpoczęciem negocjacji genewskich.

Po pierwszej rundzie negocjacji, która zakończyła się w dniu 1 lutego, rebelianci syryjscy poinformowali, że USA zwiększyły bezpośrednie finansowanie ich dowódców w Jordanii, wydając rozkaz zwiększenia presji wojskowej na rząd w Damaszku.

Źródło: http://news.yahoo.com/obama-may-escalate-role-in-syrian-war-020535771.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 23 lutego

Medium

Kalendarium

Finanse

Nowa perspektywa UE będzie mniej hojna dla polskich samorządów. Muszą one szukać innych źródeł finansowania inwestycji

Szybka rozbudowa infrastruktury, konieczność wypełnienia luki mieszkaniowej czy zmiany w polityce energetycznej to tylko część wyzwań, którym polskie samorządy będą musiały sprostać w nadchodzących latach. Tymczasem nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2021–2027 będzie dla nich mniej hojna. Samorządy już teraz powinny szukać nowych źródeł finansowania, aby utrzymać wysoką aktywność inwestycyjną z ostatnich lat – wynika z analizy Banku Gospodarstwa Krajowego, przygotowanej na 14. edycję konferencji „BGK dla JST”.

Patronaty Newserii

European Business & Investment Summit 2019 Warsaw

Handel

Polscy menadżerowie coraz częściej decydują o strategiach zakupowych na skalę światową. Teraz muszą się przygotować na niestabilną sytuację w gospodarce

Polska branża zakupowa jest w dobrej kondycji. Coraz więcej firm przenosi tutaj swoje centra usługowe i to menadżerowie z Polski decydują o strategiach zakupowych całych korporacji, często na poziomie globalnym. Wyzwaniem dla firm jest jednak przygotowanie się na coraz większą niepewność co do sytuacji na rynku i zachowań konsumentów. Przykładem zagrażającej stabilności sytuacji może być brexit czy podwyżki cen energii w przyszłym roku. – Odpowiednie przygotowanie oznacza, że w przypadku problemów dostawcy nie zaczynamy szukać alternatywy, tylko od razu mamy w zanadrzu nowe źródło zaopatrzenia – podkreślają eksperci OptiBuy.

Prawo

Ponad 460 tys. Ukraińców płaci składki na ubezpieczenia społeczne. Tak samo liczna grupa pracuje na umowę o dzieło lub nielegalnie

Składki na ubezpieczenia społeczne płaci rekordowa liczba cudzoziemców – blisko 680 tys. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy, prawie 464 tys., a według ostrożnych szacunków w Polsce przebywa ich ponad milion. Kontrole inspekcji pracy ujawniają tylko niewielki odsetek nieprawidłowości, tymczasem umowa o pracę to korzyść nie tylko dla pracownika, lecz także dla pracodawcy. Z porad dotyczących legalnego zatrudnienia będzie można skorzystać podczas organizowanego w ZUS Tygodnia Przedsiębiorcy.

Farmacja

Cukrzyca typu I atakuje coraz młodsze dzieci. Naukowcy z Polski chcą jej zapobiegać jako pierwsi na świecie

Cukrzyca typu I to zaraz po celiakii najczęstsza choroba autoimmunologiczna u dzieci. Szacuje się, że może na nią chorować średnio 1 na 250 dzieci. Lekarze coraz częściej obserwują ją wśród dzieci młodszych, poniżej 9. roku życia. W momencie jej rozpoznania około 80–90 proc. komórek, które produkują insulinę, jest już zniszczonych, a powikłania sieją spustoszenie w organizmie dziecka. Polscy naukowcy wspólnie z ośrodkami z całej Europy prowadzą jeden z największych, międzynarodowych projektów ukierunkowany na prewencję i leczenie cukrzycy typu I u dzieci.