Przegląd mediów

wrzesień 2019

Głos prezesa winny kradzieży 243 000 USD

2019-09-06  |  09:05
Przegląd mediów

Tak zwane aplikacje sztucznej inteligencji, takie jak Zao, wzbudzały kontrowersje związane z ich potencjalnie niewłaściwym wykorzystaniem mającym na celu pokonanie systemów rozpoznawania twarzy. Chińska aplikacja wideo Deepfake okazała się bardzo popularna, ponieważ użytkownicy dobrze się bawili, przeszczepiając swoje twarze cyfrowe na materiał filmowy i popularne programy telewizyjne, takie jak „Gra o tron”.

Filmy z głębokimi fałszywkami nie są jedynym obszarem budzącym obawy. Umiejętność tworzenia wiarygodnych dźwięków naśladujących głos prawdziwych ludzi, budzi duży niepokój ze względu na możliwość popełnienia nadużyć przez przestępców i oszustów. Raport w The Wall Street Journal  donosi, że że jeden z szefów brytyjskiej firmy energetycznej został oszukany na 243 000 $. Dyrektor naczelny stracił czujność, ponieważ wierzył, że rozmawia ze swoim szefem z niemieckiej macierzystej spółki. Bez zastanowienia więc przelał 220 000 EUR (około 243 000 USD) do banku , który według niego był kontem bankowym węgierskiego dostawcy.

Rüdiger Kirsch, ekspert ds. oszustw w firmie ubezpieczeniowej, stwierdził WSJ, iż oszuści przekonali dyrektora, że płatność jest pilna i że powinna zostać dokonana w ciągu godziny. Informacja wydała się wiarygodna, ponieważ brytyjski dyrektor generalny rozpoznał „niewielki niemiecki akcent swojego szefa” ”I„ melodię ”jego głosu w telefonie. Sprytnie wyłudzone pieniądze zostały przelane na konto przechwycone przez przestępców na Węgrzech, a następnie na kolejne w Meksyku. Kiedy oszuści ponownie spróbowali podstępu, prosząc o kolejną płatność, brytyjska firma zaczęła podejrzewać przestępstwo, zauważając, że połączenia pochodziły raczej z Austrii niż z Niemiec. To, co sprawia, że Kirsch wierzy, że stosowana jest technologia głębokiego fałszowania, a nie tylko działania kogoś, kto jest naprawdę dobry w naśladowaniu głosu.

Media sugerują, że jest to pierwszy odnotowany przypadek użycia fałszywego użycia dźwięku przez oszustów. Kilka miesięcy temu przedstawiciel firmy ochroniarskiej Symantec powiedział BBC News , że wie o trzech przypadkach, w których „pozornie sfałszowane audio” różnych dyrektorów naczelnych wykorzystano do oszukiwania pracowników w celu przelewania pieniędzy na konta bankowe pod kontrolą oszustów. Niestety, kiedy zapytałem pracownika Symantec o dodatkowe informacje, nie był w stanie potwierdzić, kim były ofiary, ani nawet w jakim kraju miały siedzibę dotknięte firmy.

Oczywiste jest, że niezależnie od metody podjętej w celu przekonania pracowników, że rozmawiają z kimś, kim nie są, należy wprowadzić systemy i procedury potwierdzające, że duże transfery pieniężne lub wrażliwe dane są odpowiednio autoryzowane. Zwykłe połączenie telefoniczne nie może już być uważane za wystarczające.

Źródło: Bitdefender

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 6 września

Kalendarium

Finanse

Wzrost wydatków na służbę zdrowia nie wystarczy. Problemem brak personelu i efektywne wydatkowanie pieniędzy

Mimo ustawy, która zwiększy środki przeznaczane na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 roku, jej finansowanie w Polsce wciąż pozostaje wyzwaniem, a sytuację zaostrza niedobór personelu medycznego i starzejące się społeczeństwo. Dlatego potrzebne są mechanizmy zwiększające efektywność wydatkowania, a środki powinny trafiać w pierwszej kolejności do tych placówek, które potrafią je najlepiej spożytkować. W racjonalizacji wydatków przeznaczanych na ochronę zdrowia pomocne są również technologie, które optymalizują pracę lekarzy i personelu medycznego oraz umożliwiają generowanie oszczędności.

Finanse

Amerykański inwestor otwiera w Polsce swoje pierwsze centrum biznesowe. Kolejne inwestycje są w fazie negocjacji

Pomorze, a w szczególności Gdańsk znajduje się w czołówce regionów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów w Polsce. Składa się na to m.in. strategiczne położenie, dostępność wyspecjalizowanych kadr, boom na rynku nowoczesnych nieruchomości biurowych i szybki rozwój gospodarczy regionu. Dlatego JUUL Labs, start-up z Doliny Krzemowej, zdecydował się utworzyć w Gdańsku swoje centrum biznesowe, pierwsze poza USA. Centrum będzie świadczyć usługi finansowo-księgowe dla oddziałów firmy na całym świecie, a amerykański inwestor rozważa dalsze rozszerzenie inwestycji.

Polityka

Dezinformacja i fake newsy zagrożeniem dla demokracji i biznesu. Świadomość tego problemu wśród społeczeństwa jest coraz większa

– Trzeba wrócić do dyskusji nad wprowadzeniem w szkołach edukacji medialnej. Dzisiaj dzieci bardzo wcześnie dostają tablet, ale nie są uczulane na to, żeby weryfikować to, co czytają – mówi Magdalena Wrzosek, ekspert NASK. Jak pokazują badania, w Polsce ponad połowa internautów zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją, a niemal tyle samo uważa je za zagrożenie dla demokracji. Ofiarą fake newsów i dezinformacji padają również firmy. W Polsce walka z tym zjawiskiem wpisuje się w działania podejmowane na szczeblu UE, ale wymaga międzysektorowej współpracy między administracją, instytucjami naukowymi, biznesem i dziennikarzami.

Problemy społeczne

Od września rośnie liczba gapowiczów. Bez biletu jeździ średnio co szósty pasażer

W rejestrze BIG InfoMonitor znajduje się obecnie ponad 101 tys. gapowiczów, którzy nie kupili biletu na przejazd komunikacją miejską i nie zapłacili kary za jego brak. Ich łączne długi z tego tytułu przekraczają 128 mln zł. Najwięcej gapowiczów figurujących w rejestrze dłużników to stateczni 40-latkowie, chociaż to najmłodsi najczęściej deklarują, że zdarza im się jeździć bez biletu. Jazda bez biletu to też głównie domena mężczyzn, a najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka na Mazowszu, Śląsku oraz na Pomorzu. Koszty utrzymania transportu miejskiego są istotną pozycją w budżetach miast, stąd coraz więcej spółek transportowych korzysta z narzędzi, które mają skłonić gapowiczów do płacenia kar.