Przegląd mediów

październik 2019

Jak sobie radzisz z cyfrową rozrywką Twoich dzieci?

2019-10-10  |  09:22
Przegląd mediów

Jakby wychowanie dziecka nie stanowiło wystarczającego wyzwania, technologia przyniosła rodzinom nowe sytuacje. Jak i jak długo dzieci mogą cieszyć się technologią bez szkody? Każdy rodzic chce zrobić wszystko, co w jego mocy, a ustawienie czasu na ekranie w większości rodzin wymaga negocjacji, protestów, a czasem sukcesu. Ale rodzice muszą podjąć inicjatywę i zdecydować.

Co zrobić, jeśli istnieje inny sposób ustawienia czasu ekranu?

„Stawanie się nierozpoznawalnym jest najważniejszą umiejętnością XXI wieku - i jest to umiejętność, której wielu rodziców nie uczy swoich dzieci”, pisze Nir Eyal, ekspert psychologii z Stanford na cnbc.com . „Po latach studiowania skrzyżowania psychologii, technologii i tego, w jaki sposób się z nią angażujemy, jednym z największych błędów, jakie popełniają rodzice, jest to, że nie dają dzieciom autonomii w kontrolowaniu własnego czasu.”

Ekspert uważa, że rodzice powinni mieć pewność, że ich dzieci mogą zarządzać czasem na ekranie i dać im swobodę. Podaje przykład swojej córki, która w wieku 5 lat dowiedziała się, że „spędzanie zbyt dużo czasu z aplikacjami i filmami oznaczało mniej czasu na zabawę ze znajomymi w parku, pływanie w basenie społeczności lub bycie z mamą i tatą”. Krok po kroku nauczyła się znajdować równowagę między trybem online i offline, ustalając własny limit 45 minut czasu na ekranie dziennie. Stworzenie własnych zasad pomogło jej szanować je jednocześnie.

Wzmocnienie pozycji dzieci i nałożenie na nich odpowiedzialności za ustalenie własnego czasu

Jeśli chcesz tego spróbować, oto kilka kroków wspomnianych przez eksperta, aby usprawnić proces.

•          Powiedz dzieciom, że zbyt dużo czasu online oznacza mniej czasu na ich ulubione zajęcia offline

•          Pomóż dzieciom zrozumieć, że ich ulubione gry, sieci społecznościowe i aplikacje są zaprojektowane tak, aby je zaczepić i przejąć ich uwagę i czas

•          Daj im autonomię w kontrolowaniu własnego czasu na ekranie i pozwól im wybrać narzędzia do śledzenia go.

Timer kuchenny czy osobisty asystent lepiej śledzi czas niż rodzic. Wyjaśnieniem psychologicznym jest to, że dziecko czuje się odpowiedzialne, ponieważ samo o tym zdecydowało, ale także dlatego, że lepiej jest usłyszeć, że czas minął z urządzenia.

Doskonałym przykładem tego, jak dzieci mogą wykorzystywać technologię do radzenia sobie z technologią, jest funkcja kontroli rodzicielskiej Bitdefender w kilku naszych rozwiązaniach bezpieczeństwa - Bitdefender Internet Security, Bitdefender Total Security , Bitdefender Family Pack i Bitdefender BOX . Możesz upoważnić i nauczyć dzieci, jak używać go samodzielnie, jako timera, ale także jako narzędzia do ochrony przed cyberprzestępcami i drapieżnikami.

Kontrolę rodzicielską Bitdefender można zsynchronizować z osobistymi asystentami, dzięki czemu dzieci mogą zapytać ich, ile czasu spędzili na urządzeniach, i wykonać obliczenia, aby zobaczyć, co im pozostało, jeśli nie korzystają z nich jednocześnie. Kontrola rodzicielska Bitdefender została stworzona, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo na wielu poziomach, a ty możesz zaangażować je w korzystanie z niej, aby pomóc im stać się bardziej świadomymi i kontrolować cyfrowe życie.

 

Źródło: Bitdefender

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 10 października

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Obniżka podatku PIT nie obciąża budżetu państwa tak bardzo jak program Rodzina 500 plus. Może być jednak kłopotem dla dużych miast

Obniżony od października o punkt procentowy podatek od osób fizycznych objął osoby pracujące na etatach, umowach-zleceniach, umowach o dzieło, prowadzących działalność gospodarczą oraz emerytów i rencistów. Zdaniem ekspertów, o ile państwo ma możliwości zrekompensowania ubytku poprzez emisję długu czy nowelizację budżetu, o tyle duże miasta odczują mniejsze wpływy z podatków bardziej dotkliwie. Choć w przypadku nisko zarabiających różnice będą symboliczne, to w skali kraju obniżka będzie napędzać konsumpcję.

Problemy społeczne

Ponad połowa Polaków uważa, że sztuczna inteligencja wpływa na ich życie codzienne. Wielu obawia się, że odbierze im prywatność i miejsca pracy

Prawie 90 proc. Polaków zna pojęcie sztucznej inteligencji, jednak nie zawsze wiedzą, co naprawdę oznacza. Wprawdzie dostrzegają korzyści związane np. z poprawą komfortu życia czy bezpieczeństwa w miejscu pracy, ale też mają wiele obaw, np. o to, że technologia odbierze im miejsca pracy. Tylko co szósta osoba skorzystałaby z pomocy urządzenia opartego na SI zamiast lekarza – wynika z raportu NASK „Sztuczna Inteligencja w społeczeństwie i gospodarce”. Tymczasem to właśnie odpowiednie nastawienie społeczeństwa jest niezbędne, by polska gospodarka mogła faktycznie rozwijać działania oparte o tę technologię.

Infrastruktura

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku może pobudzić przemysł stoczniowy i całą gospodarkę. Przy wielomiliardowych inwestycjach kluczowe jest stabilne otoczenie prawne

PGE Baltica, PKN Orlen i Polenergia są obecnie na najbardziej zaawansowanym etapie projektów budowy farm wiatrowych na Bałtyku. – To właśnie te trzy podmioty ukształtują rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce do 2030 roku – ocenia Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. W nadchodzących latach na Bałtyku ma nastąpić boom inwestycyjny, który może dać impuls do rozwoju portów, pobudzić przemysł stoczniowy i całą gospodarkę. Dla inwestorów kluczowe są jednak stabilne warunki legislacyjne do budowy farm wiatrowych na Bałtyku, ponieważ są to projekty liczone w miliardach złotych. Sektor morskiej energetyki wiatrowej chce, żeby zostały one zagwarantowane specjalną ustawą.

Finanse

6 proc. PKB na służbę zdrowia to minimum. Starzenie się społeczeństwa i coraz droższe świadczenia wymuszą dalszy wzrost nakładów

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem nakładów na ochronę zdrowia. Te zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku ustawą mają stopniowo wzrosnąć do poziomu 6 proc. PKB do 2025 roku. Eksperci oceniają, że to minimum, które powinno być stopniowo podnoszone. Wzrost wydatków wymusza m.in. niekorzystna demografia i nowe, droższe technologie, które pojawiają się w ochronie zdrowia. – Najważniejszym kierunkiem jest wzrost efektywności, żebyśmy z zasobów, z których w tej chwili korzystamy, byli w stanie wycisnąć jak najwięcej – podkreśla były wiceminister zdrowia Marcin Czech.