Przegląd mediów

sierpień 2019

Kradzież Tesli poprzez przekaźnik, imponujący, ale całkowicie niemożliwy do wykonania wyczyn

2019-08-29  |  09:52
Przegląd mediów

Samochód bezkluczykowy jest wygodny i do pewnego stopnia bardziej bezpieczny. Ochrona przed złodziejami samochodów zależy jednak od środków ostrożności, które podejmiesz, aby udaremnić relay attacks, które są bardzo popularne w Europie.

Wcześniej, w tym miesiącu, wideo z kradzieży w Londynie osiągnęło niemal status virala, pokazując, że złodzieje uciekają z Teslą Model S w mniej niż 30 sekund od podjazdu właściciela domu. Inteligentny dzwonek do drzwi nagrał wyczyn. Właściciel pożyczył Model S, ponieważ jego był w sklepie. Powiedział mediom, że jest zdumiony, że złodzieje samochodów potrafią działać tak szybko. W niecałe pół minuty sprawcy odblokowali pojazd i odjechali. Użyli przekaźnika, który przechwycił sygnał z pilota w domu i wzmocnił go, aby dotrzeć do samochodu, który odblokował się i pozwolił na uruchomienie silnika.

Ataki na przekaźnik tzw. ataki relay są demonstrowane od 2011 roku, a urządzenie można zbudować za jedyne 11 USD. Zasięg poprawił się - niektóre z najtańszych obejmują nawet 50 metrów. Posiadanie przekaźnika sygnału nie jest przestępstwem, więc właściciele muszą udaremnić kradzież samochodu. Tesla jest jednym z najtrudniejszych do kradzieży samochodów, ze względu na system śledzenia, który jest włączony przez cały czas. Do tej pory odzyskano 112 ze 115 Tesli skradzionych w USA. Nadal jednak stanowią atrakcyjne cele i przyczynia się do tego ich podatność na ataki typu przekaźnik.

Istnieją skuteczne sposoby, aby zabezpieczyć swoją Teslę przed złodziejami: w serii aktualizacji bezprzewodowych 2018 r. producent samochodów wprowadził ustawienie „PIN do kierowania”, które pozwala wprowadzić 4-cyfrowy kod do komputera samochodu, który blokuje każdemu odblokowanie lub uruchomienie w inny sposób. Za każdym razem, gdy parkujesz, po prostu włącz funkcję „PIN to drive” na pilocie.

Metodą, która działa w przypadku każdego samochodu bezkluczykowego, jest owinięcie pilota w aluminium, aby utrudnić lub uniemożliwić złapanie sygnału za pomocą przekaźnika. Dostępne opcje obejmują używanie pustych puszek po napojach lub nawet kuchennej folii aluminiowej, a także bardziej fantazyjne woreczki Faraday, które można kupić online. Niektóre osoby używają nawet lodówek do przechowywania pilotów.

https://bitdefender.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 29 sierpnia

Kalendarium

Finanse

Wzrost wydatków na służbę zdrowia nie wystarczy. Problemem brak personelu i efektywne wydatkowanie pieniędzy

Mimo ustawy, która zwiększy środki przeznaczane na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 roku, jej finansowanie w Polsce wciąż pozostaje wyzwaniem, a sytuację zaostrza niedobór personelu medycznego i starzejące się społeczeństwo. Dlatego potrzebne są mechanizmy zwiększające efektywność wydatkowania, a środki powinny trafiać w pierwszej kolejności do tych placówek, które potrafią je najlepiej spożytkować. W racjonalizacji wydatków przeznaczanych na ochronę zdrowia pomocne są również technologie, które optymalizują pracę lekarzy i personelu medycznego oraz umożliwiają generowanie oszczędności.

Finanse

Amerykański inwestor otwiera w Polsce swoje pierwsze centrum biznesowe. Kolejne inwestycje są w fazie negocjacji

Pomorze, a w szczególności Gdańsk znajduje się w czołówce regionów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów w Polsce. Składa się na to m.in. strategiczne położenie, dostępność wyspecjalizowanych kadr, boom na rynku nowoczesnych nieruchomości biurowych i szybki rozwój gospodarczy regionu. Dlatego JUUL Labs, start-up z Doliny Krzemowej, zdecydował się utworzyć w Gdańsku swoje centrum biznesowe, pierwsze poza USA. Centrum będzie świadczyć usługi finansowo-księgowe dla oddziałów firmy na całym świecie, a amerykański inwestor rozważa dalsze rozszerzenie inwestycji.

Polityka

Dezinformacja i fake newsy zagrożeniem dla demokracji i biznesu. Świadomość tego problemu wśród społeczeństwa jest coraz większa

– Trzeba wrócić do dyskusji nad wprowadzeniem w szkołach edukacji medialnej. Dzisiaj dzieci bardzo wcześnie dostają tablet, ale nie są uczulane na to, żeby weryfikować to, co czytają – mówi Magdalena Wrzosek, ekspert NASK. Jak pokazują badania, w Polsce ponad połowa internautów zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją, a niemal tyle samo uważa je za zagrożenie dla demokracji. Ofiarą fake newsów i dezinformacji padają również firmy. W Polsce walka z tym zjawiskiem wpisuje się w działania podejmowane na szczeblu UE, ale wymaga międzysektorowej współpracy między administracją, instytucjami naukowymi, biznesem i dziennikarzami.

Problemy społeczne

Od września rośnie liczba gapowiczów. Bez biletu jeździ średnio co szósty pasażer

W rejestrze BIG InfoMonitor znajduje się obecnie ponad 101 tys. gapowiczów, którzy nie kupili biletu na przejazd komunikacją miejską i nie zapłacili kary za jego brak. Ich łączne długi z tego tytułu przekraczają 128 mln zł. Najwięcej gapowiczów figurujących w rejestrze dłużników to stateczni 40-latkowie, chociaż to najmłodsi najczęściej deklarują, że zdarza im się jeździć bez biletu. Jazda bez biletu to też głównie domena mężczyzn, a najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka na Mazowszu, Śląsku oraz na Pomorzu. Koszty utrzymania transportu miejskiego są istotną pozycją w budżetach miast, stąd coraz więcej spółek transportowych korzysta z narzędzi, które mają skłonić gapowiczów do płacenia kar.