Przegląd mediów

marzec 2021

Kredyty mieszkaniowe w pandemii: ślub może poczekać, zakup własnego M – nie

2021-03-30  |  11:37
Przegląd mediów

Coraz więcej par decyduje się na kredyt hipoteczny szybciej niż na… ślub. Jak ocenia Agata Antosiewicz, dyrektor działu kredytowego w Domu Kredytowym Victoria, ta tendencja to bez wątpienia efekt pandemii. Przyjazny klimat kredytowy współtworzą także wyjątkowo niskie stopy procentowe i malejące wymagania co do wysokości wkładu własnego.

 

Politykę kredytową łagodzi coraz więcej banków. – Do niedawna atrakcyjny, dziesięcioprocentowy wkład własny był oferowany tylko przez dwa banki, dziś przez pięć. W ogóle w bankach jest wyraźne ożywienie pod względem udzielania kredytów. Jest wiele promocji, ale przede wszystkim wciąż mamy wyjątkowo niskie stopy procentowe. Z pewnością na politykę banków wpłynął fakt, że stopa bezrobocia nie jest aż tak wysoka, jak zakładano na początku pandemii, a także, że mieszkania się sprzedają, a kredyty hipoteczne są wciąż dobrze spłacane – mówi Agata Antosiewicz.

 

Zamiast wynajmu wkład własny

 

Klientów decydujących się na własne mieszkanie nie brakuje wśród młodych ok. 30 roku życia, którzy bez ślubu decydują się na swoje wspólne, pierwsze mieszkanie. – Pandemia pokazuje, że są to najczęściej pary, które wspólnie wynajmowały mieszkanie. Tak jak np. ostatni nasi klienci, którzy na wynajem wydali ponad 36 tys. zł, czyli tyle ile potrzebowaliby na wkład własny przy kredycie hipotecznym. Uświadomienie sobie tego faktu najczęściej wpływa na przyspieszenie decyzji o zakupie mieszkania. Kiedy brakuje na opłacenie wkładu własnego, z pomocą często przychodzą rodzice, a decyzje o ślubie i weselu są odkładane – wyjaśnia dyr. Domu Kredytowego Victoria. To coraz częstszy scenariusz. Według danych GUS w 2020 r. zawarto 145 tys. małżeństw o ponad 38 tys. mniej niż rok wcześniej.

 

Najpopularniejsze mieszkania do 45 m2

 

Z danych Domu Kredytowego Victoria wynika, że na kredyt bez ślubu i kupno pierwszego własnego mieszkania decydują się osoby młode, pracujące w mniejszych lub większych korporacjach. Zarabiają na ogół po ok. 3 tys. zł netto. Średnia wysokość kredytu, na który się decydują, wynosi ok. 350 tys. zł. – Nasi klienci najchętniej wybierają dwupokojowe, funkcjonalne mieszkania do 45 m2 w stolicy na Tarchominie, Białołęce, we Włochach, a także w naszej krakowskiej inwestycji Viva Piast – wyjaśnia Anna Krystecka, dyrektor marketingu Victorii Dom. 

 

Dla banku ślub nie jest konieczny

 

Według banków, kredyt dla pary bez ślubu to takie samo zobowiązanie jak dla małżeństwa. Wszystko jest bardzo proste, gdy w procedurze udzielania kredytu bank wymaga tylko zaświadczenia o wspólnym prowadzeniu gospodarstwa. – Trochę trudniej jest, gdy para jest traktowana jako dwie osoby prowadzące osobne gospodarstwa domowe. W takim przypadku wymagana jest nieco wyższa zdolność kredytowa niż w przypadku małżeństwa – tłumaczy Agata Antosiewicz. Na ogół, jednak gdy już kredyt zostanie przyznany, para, podobnie jak małżeństwo, solidarnie odpowiada za jego spłatę. Nawet jeśli nie dojdzie do ślubu, to mieszkanie oraz zobowiązania i tak pozostaje wspólną własnością osób w stopniu takim, jak przewidują to ustalone udziały, najczęściej po 50 proc. W przypadku, gdy para się rozstanie to, albo spłacają raty oboje, albo jedno z nich przepisuje na siebie własność i przejmuje obowiązek spłaty kredytu, albo oboje sprzedają nieruchomość i pokrywają zobowiązanie kredytowe. 

 

Victoria Dom

 

Victoria Dom to deweloper z 23-letnim doświadczeniem, którego filozofią jest maksymalne uproszczenie zakupu mieszkania. Pomaga w tym Dom Kredytowy Victoria. Victoria Dom oddała do użytku ponad 6,4 tys. mieszkań i domów. Obecnie w różnych fazach realizacji i przygotowania jest ponad 10 tys. mieszkań. Spółka, która prowadzi inwestycje przede wszystkim w Warszawie, w ubiegłym roku rozpoczęła również budowę osiedla Viva Piast w Krakowie. Od 5 lat deweloper jest obecny także na rynku niemieckim – w Berlinie, a od roku w Lipsku. Victoria Dom jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, posiada certyfikat dewelopera poświadczający wiarygodność i fachowość usług. Victoria Dom była wielokrotnie nagradzana, ostatnio została wyróżniona m.in. nagrodą Deweloper Roku Gazety Finansowej, Diamentem Forbesa, a  Osiedle Ursus Factory uznane Inwestycją Roku 2020 w Warszawie przez użytkowników obido.pl

 

Więcej informacji na stronie: www.victoriadom.pl

 

Kontakt dla mediów:

Anna Krystecka

dyrektor marketingu Victoria Dom

a.krystecka@victoriadom.pl

 

Monika Szymańska

Mediacode

Monika.Szymanska@mediacode.pl

Tel. 509 767 417

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 30 marca

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Globalna pozycja węgla nie jest zagrożona w najbliższych latach. Popyt napędzają państwa azjatyckie, głównie Chiny i Indie

W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocniej od II wojny światowej. To w dużej mierze efekt globalnego spowolnienia w przemyśle wywołanego przez COVID-19. W tym roku wraz ze stopniowym powrotem gospodarek do normalności Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu popytu na czarny surowiec o 2,6 proc., głównie za sprawą państw azjatyckich. – Energetyka światowa jest oparta na węglu i takie państwa jak Chiny, Indie, Indonezja nie odstąpią od tego najtańszego, najbardziej bezpiecznego nośnika energii. Czyli praktycznie świat poza Unią Europejską będzie nadal opierał swoje systemy energetyczne na tym paliwie – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Farmacja

Od dziś farmaceuci zyskują nowe uprawnienia. Właścicieli aptek czeka szereg wyzwań

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty, która rozszerza uprawnienia tego zawodu. Magister farmacji będzie mógł przeprowadzić z pacjentem wywiad farmaceutyczny, doradzić mu w kwestii przyjmowanych leków, przeprowadzić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne i przeszkolić w używaniu prostego sprzętu medycznego, np. glukometru. Otwartą kwestią pozostaje to, kto będzie płacił za opiekę farmaceutyczną jako świadczenie – sam pacjent czy może NFZ. Z kolei dla właścicieli aptek wyzwaniem będzie stworzenie miejsca, gdzie takie konsultacje mogą się odbywać, oraz zapewnienie odpowiednich zasobów kadrowych.

Problemy społeczne

W Polsce co roku przeprowadza się ok. 145 transplantacji serca, ale oczekujących jest trzy razy więcej. Problemem często jest brak zgody rodziny zmarłego

W 2020 roku wykonano 145 operacji transplantacji serca i podobna liczba utrzymuje się od kilku lat. Potrzeby są jednak znacznie większe, bo liczba osób oczekujących na przeszczep to 415 – wynika ze statystyk Poltransplantu. Choć większość Polaków zgadza się zostać dawcą narządów po swojej śmierci, rzadko informują o tym bliskich. – Nawet w 10–20 proc. przypadków rodzina nie zgadza się na przeszczep – wskazuje dr n. med. Zygmunt Kaliciński, transplantolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Problemami są także nieodpowiednie przygotowanie szpitalnych koordynatorów oraz ich częsta rotacja.

Problemy społeczne

Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną dzieci o ponad 30 proc. Wśród najmłodszych rośnie problem nieprawidłowej masy ciała i problemów z kręgosłupem

Już od ok. 20 lat poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie spada, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Nauka online, zamknięte szkoły, baseny, sale sportowe i boiska spowodowały, że aktywność fizyczna wśród najmłodszych spadła o 33 proc. – wynika z raportu „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”. – Możemy mieć przyrost populacji osób otyłych i z nadwagą, prawdopodobnie zwiększy się także częstotliwość występowania wad postawy i bólu  kręgosłupa – wymienia prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie. Na zdrowie i kondycję dzieci przełożenie może mieć także coraz częściej diagnozowany zespół pocovidowy.