Uprzejmie informujemy, że zmianie uległy kategorie w serwisie Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Przegląd mediów

sierpień 2019

Ochrona przed atakiem SWAPGS dzięki introspekcji Bitdefender Hypervisor

2019-08-12  |  09:55
Przegląd mediów
  • Ataki spekulacyjne oparte na wykonywaniu, wykorzystują wady architektury procesora, aby umożliwić atakującym wyciek poufnych informacji z pamięci jądra uprzywilejowanego systemu operacyjnego
  • Atak SWAPGS wykorzystuje nową lukę w zabezpieczeniach spekulatywnego wykonania odkrytą przez badaczy bezpieczeństwa Bitdefender
  • Atak SWAGS obchodzi wszystkie istniejące ograniczenia ataków z bocznego kanału i pozwala atakującym uzyskać nieuprzywilejowany dostęp do wrażliwych danych jądra
  • Technologia introspekcji Bitdefender Hypervisor ogranicza atak SWAPGS na niepakowane systemy Windows działające na Citrix Hypervisor lub hypervisor KVM

Dzisiaj wielu dostawców oprogramowania i sprzętu z branży opublikowało zalecenia bezpieczeństwa dla CVE-2019-1125 dotyczące nowo odkrytego ataku bocznokanałowego, nazwanego Atakiem SWAPGS. Został on zidentyfikowany i zgłoszony przez badaczy bezpieczeństwa Bitdefender pracujących nad introspekcją hypervisora i technologiami anty-exploitów. Doprowadziło to do skoordynowanego procesu ujawniania, który obejmował kilku strategicznych partnerów branżowych.

  •  

W jaki sposób atak SWAPGS omija wszystkie znane zagrożenia

 

Atak SWAPGS to nowatorski atak w kanale bocznym, który wykorzystuje niewłaściwie udokumentowane zachowanie instrukcji systemowej o nazwie SWAPGS do wyciekania wrażliwych informacji na temat jądra, omijając jednocześnie wszystkie znane sposoby łagodzenia ataków w kanale bocznym.

Pomyślne wykorzystanie pozwala nieuprzywilejowanemu atakującemu na wyciekanie części przestrzeni pamięci jądra, które są uprzywilejowane, a tym samym są uważane za chronione przez izolację strony tabeli (KPTI).

 

Ten atak ujawnia poufne informacje z jądra systemu operacyjnego poprzez nadużywanie spekulatywnego wykonywania instrukcji SWAPGS. Osoba atakująca może wymusić dowolne dereferencje pamięci w jądrze, co pozostawia ślady w pamięci podręcznej danych. Sygnały te mogą zostać odebrane przez atakującego, aby wywnioskować wartość znajdującą się pod danym adresem jądra. W związku z tym osoby atakujące mogą wykorzystać tę lukę do wyszukiwania wartości w pamięci jądra (sprawdź, czy dana wartość znajduje się pod danym adresem jądra) lub wartości wycieków z dowolnych adresów jądra.

Podstawową zaletą tej nowo opisanej techniki jest to, że omija ona wszystkie znane dotychczasowe działania łagodzące.

Szczegółowa analiza jest publicznie dostępna w białej księdze technicznej opublikowanej przez Bitdefender Labs. Dokument w pełni dokumentuje podatność, wykorzystanie, konsekwencje ataków i dostępne zabezpieczenia.


Podstawowe informacje na temat realizacji spekulacyjnej i ataków bocznych kanałów

 

W 2018 r. Społeczność zajmująca się badaniami bezpieczeństwa po raz pierwszy zgłosiła nową klasę luk w cyberbezpieczeństwie we współczesnych procesorach. U podstaw tej klasy podatności na zagrożenia leży wspólna cecha współczesnych procesorów zwana „wykonywaniem spekulacyjnym”. Wykonanie spekulatywne pozwala procesorowi wykonać instrukcje, zanim dowie się, czy wyniki wykonania są wymagane, czy nie. Tę klasę luk można wykorzystać za pomocą ataków bocznych. Pomyślne wykorzystanie pozwala nieuprzywilejowanemu atakującemu przerwać podstawową izolację pamięci zapewnianą przez sprzęt, aby uzyskać dostęp do uprzywilejowanych danych, które normalnie nie byłyby dostępne.

Pierwsze luki w zabezpieczeniach, nazwane Meltdown i Spectre , zostały zgłoszone przez badaczy bezpieczeństwa Google Project Zero, a także Politechnikę Graz i innych badaczy z branży. Od czasu pojawienia się pierwszych raportów wysiłki badawcze skoncentrowane na atakach spekulacyjnych przyniosły szereg zgłoszonych luk: Foreshadow (zgłaszane przez Intela jako L1TF ), ZombieLoad i ataki Microarchitectural Data Sampling (MDS).

Ograniczenia zagrożenia dla tej klasy podatności dzielą się na trzy szerokie kategorie:

  • Sprzęt komputerowy. Są to poprawki zawarte bezpośrednio w sprzęcie i dotyczą tylko generacji procesorów, które zostały zbudowane po zidentyfikowaniu wad architektonicznych.
  • Oprogramowanie. Są to implementacje poprawek, które działają całkowicie w oprogramowaniu. Izolacja tablicy stron jądra (KPTI) jest przykładem poprawki, która chroni pamięć jądra w izolowanej wirtualnej przestrzeni adresowej, czyniąc w ten sposób kilka spekulacyjnych ataków bocznych kanałów, takich jak Meltdown, nieskutecznymi;
  • Mikrokod. Ograniczenia te wymagają współpracy między sprzętem a oprogramowaniem. Sprzedawca sprzętu dostarcza łatkę mikrokodu, aby ujawnić nową funkcjonalność (na przykład ograniczanie Spectre, L1TF lub MDS), która jest następnie wykorzystywana przez hiperwizora lub dostawcę (-ów) systemu operacyjnego do eliminacji luk w zabezpieczeniach.

Obecnie wszystkie wskazane kanały boczne są łagodzone przez co najmniej jedną z tych trzech szerokich kategorii. Jednak atak SWAPGS jest w stanie ominąć wszystkie znane ograniczenia ataków z kanału bocznego.

Zapobieganie atakom SWAPGS dzięki introspekcji Hypervisor

Bitdefender Hypervisor Introspection (HVI) wykorzystuje funkcje wirtualizacji procesora (na przykład Intel VT-x), aby zapewnić nowy poziom ochrony. HVI najpierw analizuje pamięć wirtualnej maszyny gościa (VM) w celu zidentyfikowania interesujących obiektów. Wykorzystując technologie takie jak Extended Page Table (EPT), HVI chroni interesujące obiekty przed nieautoryzowanym dostępem. Na przykład sekcje kodu mogą być chronione przed zapisem, podczas gdy sekcje danych mogą być chronione przed wykonaniem instrukcji.

Bitdefender HVI ogranicza atak SWAPGS, zapewniając organizacjom kontrolę kompensacyjną do momentu zastosowania łat od dostawców, których dotyczy problem. Bitdefender osiąga to poprzez instrumentowanie każdej podatnej instrukcji SWAPGS, aby upewnić się, że nie zostanie wykonana spekulacyjnie. Odmawia to atakującym możliwości wycieku pamięci jądra w wrażliwych, nie łatanych jądrach systemu Windows. W czasie wykonywania HVI analizuje przestrzeń pamięci jądra chronionych maszyn wirtualnych i identyfikuje wrażliwe gadżety. Słabe gadżety są następnie serializowane i stają się niemożliwe do wykorzystania. Wpływ tego ograniczenia na wydajność jest znikomy.

Bitdefender HVI jest obecnie dostępny dla Citrix Hypervisor i KVM hypervisor. Poniższy film przedstawia zapobieganie atakom SWAPGS w pracy:

https://youtu.be/S-m7XVBzusU

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 12 sierpnia

Kalendarium

Transport

W Polsce przybywa wielbicieli zabytkowych aut. Mercedes w czołówce

Motoryzacyjne klasyki mogą być nie tylko hobby, lecz także bardzo zyskowną lokatą kapitału. Wzrost wartości rynkowej takiego pojazdu idzie w parze z mniejszą wrażliwością takiej inwestycji na wahania koniunktury, przez co jest ona relatywnie bezpieczna. Zakup zabytkowego auta o charakterze kolekcjonerskim to niemały wydatek, zaczynający się od 80–100 tys., ale mimo to w Polsce z roku na rok przybywa pasjonatów zabytkowych samochodów. Właściciele starych mercedesów spotkali się w ubiegły weekend na targach MotoClassic Wrocław.  

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica
MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Handel

Sadownicy chcą wieloletnich umów z zakładami przetwórstwa i gwarancji ceny skupu owoców. Obecne często nie rekompensują nawet kosztów produkcji

Producenci owoców, planując inwestycje, nie mają gwarancji, że ich działalność będzie rentowna. To przez dominującą pozycję zakładów przetwórczych, które narzucają ceny w skupie. Dlatego branża postuluje wprowadzenie wieloletnich umów kontraktacyjnych, które z góry określałyby ilość, jakość i cenę dostarczanego surowca. Prezes Związku Sadowników RP podkreśla, że to rozwiązanie byłoby korzystne nie tylko dla plantatorów, lecz także dla przemysłu przetwórczego i samych konsumentów, bo spowodowałoby stabilizację rynku i cen owoców.

IFA 2019 Berlin

Prawo

Prowadzenie biznesu w Polsce wciąż skomplikowane. Pod względem uciążliwości procedur jesteśmy na 10. miejscu w Europie i 21. na świecie

Polska wciąż uważana jest przez przedsiębiorców za trudne miejsce do prowadzenia biznesu. Pod względem zawiłości procedur i kosztów zajmujemy 21. miejsce wśród 76 państw świata – wynika z raportu TMF Group. W Europie trafiliśmy na 10. pozycję w rankingu 30 państw. Trudniej prowadzić biznes jest m.in. w Niemczech, Grecji, we Francji czy na Słowacji, za to łatwiejsze życie przedsiębiorcy mają m.in. w Holandii, Danii, Rosji, Bułgarii czy na Węgrzech.

Złote Spinacze 2019

Problemy społeczne

Tylko niewielka grupa Głuchych jest aktywna zawodowo. To nie tylko kwestia bariery komunikacyjnej, lecz także obaw pracodawców

Nawet 80 proc. Głuchych i słabosłyszących w Polsce nie ma pracy. Z jednej strony to problemy komunikacyjne sprawiają, że trudno im uczestniczyć w rekrutacjach. Z drugiej strony wciąż widoczny jest lęk pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami. Pomóc może program Dostępność Plus, który ma likwidować wszelkie bariery. Docelowo może doprowadzić do integracji całego społeczeństwa, bez względu na czasowe lub trwałe niepełnosprawności.