Przegląd mediów

październik 2016

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY NR 33

2016-10-07  |  15:48
Przegląd mediów

Turcja oskarża amerykańskiego generała i CIA o sprzyjanie zamachowi

 

Popularny w Turcji dziennik „Yeni Safak” oskarżył władze amerykańskie o finansowanie i zorganizowanie zamachu wojskowego z 15 lipca. Gazeta jest znana ze swojego konserwatywnego profilu i bliskich związków z partią AKP prezydenta Recepa Erdogana.

 

W swoim redakcyjnym artykule dziennik przytoczył wyższego przedstawiciela rządu oskarżającego CIA o wspieranie spiskowców. Wskazano również emerytowanego generała Johna F. Campbella jako głównego pośrednika pomiędzy CIA a spiskowcami z armii tureckiej. Ostatnim stanowiskiem Campbella, który przeszedł na emeryturę w 2016 r.,  było dowodzenie międzynarodowymi siłami pomocniczymi w Azji Centralnej. Dziennik bez ogródek zamieścił zdjęcia generała i opatrzył tytułem „Ten człowiek kierował zamachem”, zaś w towarzyszącym artykule oskarżył o „organizowanie i kierowanie żołnierzami” stojącymi za zamachem oraz o dysponowanie funduszem, co najmniej 2 mld USD, który otrzymał od CIA i poprzez Zjednoczony Bank Afryki z siedzibą w Nigerii przekazywał zamachowcom.

 

Jednak bank stanowczo zaprzeczył swojemu zaangażowaniu w zamach, natomiast generał Campbell w wypowiedzi dla „The Wall Street Journal” również odrzucił zarzuty uznając je za „absolutnie śmieszne”. W tym samym dniu przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Sił USA generał Joseph Dunford określił oskarżenia tureckiej gazety, jako absurdalne dodając, iż nie wie, kto jest ich inspiratorem.

 

Prasa turecka zbliżona do partii rządzącej wielokrotnie oskarżała Waszyngton o zaangażowanie w zamach wojskowy, ale tym razem winnego wskazano z imienia i nazwiska. Dla obserwatorów nie ulega wątpliwości, iż Turcja w ten sposób przygotowuje grunt pod wystąpienie do USA z wnioskiem o ekstradycję Fethullaha Gullena, charyzmatycznego przywódcę religijnego, w którym dostrzega prawdziwego inspiratora wojskowego puczu.

Źródło: Turecki dziennik  „Yeni Safak” z 25.07. 2016 r.

 

Włoska mafia zaopatruje w broń Państwo Islamskie

 

Według „The Guardian” zorganizowane organizacje przestępcze w południowych Włoszech zaopatrują w uzbrojenie  grupy i osoby powiązane z Państwem Islamskim. Konkluzja ta wypływa z badań europejskich śledczych z Włoch, Wielkiej Brytanii i innych państw, którzy prześledzili drogę uzbrojenia, które trafia do rąk bojowników ISIS.

 

Zdaniem gazety pierwotnym źródłem zaopatrzenia w broń jest zorganizowana mafia w Katanii na wschodnim wybrzeżu Sycylii, znana, jako „Ceusi”, stanowiąca część klanu „Santapaula”, który jest dominującą organizacją przestępczą w tej części Włoszech. Śledczy potwierdzili, że dwa lata temu „Ceusi” zakupiła od AFG Security Corporation z siedzibą w Słowacji 160 niesprawnych karabinów AK-47 za sumę 40 tys. USD. Operacja była legalna, ale po zakupie broni mafia doprowadziła karabiny do sprawności i przekazywała innej organizacji przestępczej `Ndrangheta w Kalabrii. Ta ostania przemycała je do Aleksandrii skąd trafiały do islamskich grup na półwyspie Synaj, a dalej do bojowników ISIS.

 

Według gazety większość informacji o tym procederze została pozyskana  z podsłuchów telefonicznych, dodając jednak, iż bezpośrednie kontakty między mafią a Państwem Islamskim nie zostały jak dotąd stworzone. Pomimo to, według śledczych, przestępczość zorganizowana w Europie otworzyła się na handel z ekstremistami w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie

Źródło: The Guardian z 26.07. 2016 r.

 

Zagraniczny wywiad rosyjski systematycznie rozbudowuje swoją siedzibę

 

Ostatnie zdjęcia satelitarne pokazują, iż siedziba rosyjskiego wywiadu zagranicznego w Jasieniewie rozrasta się, a jej  powierzchnia od 2007 roku powiększała się niemal trzykrotnie. Do 2007 roku kwatera wywiadu przypominała kształt litery Y, do którego przylegał 21-piętrowy wieżowiec. Według portalu intelNews.org z najnowszych zdjęć satelitarnych wynika, że w ciągu niecałej dekady powierzchnia tego kompleksu podwoiła się, a być może nawet się potroiła. Portal ujawnia zdjęcia, które zostały opublikowane przez analityków, którzy pracowali dla amerykańskiej CIA. Wynika z nich, że obok wieżowca zostały wzniesione, co najmniej trzy kolejne duże budynki. Dodatkowo powierzchnia parkingowa został powiększona niemal czterokrotnie.

 

Niektórzy obserwatorzy, wśród nich Andriej Sołdatow, uważają, iż tak dynamiczna rozbudowa kompleksu ma związek z powołaniem w 2007 roku na stanowisko szefa SVR Michaiła Fradkowa, który wcześniej był premierem. Fradkow, oficjalnie osoba cywilna, prawdopodobnie od kilkudziesięciu lat pracował, jako oficer KGB pod przykryciem. Spekuluje się, iż Fradkow może być następcą Putina, kiedy ten ustąpi z funkcji prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Źródło: intelNews.org z 14.07.2016 r.

 

Niemiecki wywiad szpiegował sojuszników z UE i NATO

 

Dochodzenie niemieckiego Bundestagu dotyczące operacji wywiadu wypracowało konkluzję, iż w ostatnich latach celem rozpracowania BND było około 3500 zagranicznych podmiotów, z których wiele należało do sojuszników. Dochodzenie było odpowiedzią na szereg zarzutów pod adresem BND, iż prowadzi nielegalne operacje poza wiedzą rządu.

 

W 2015 roku ujawniono, iż BND w sposób tajny i nielegalny współpracował z amerykańską NSA szpiegując kilka europejskich krajów i korporacji. W rezultacie pokrzywdzone takimi działaniami Belgia i Szwajcaria wszczęły oficjalne dochodzenia w tej sprawie. W konsekwencji kanclerz Angela Merkel zainicjowała prace parlamentarnej komisji śledczej.

 

300-stronicowy raport komisji nie został upubliczniony, ale wycieki informacji w mediach wskazują, iż do 2013 roku wywiad niemiecki w sposób nielegalny prowadził inwigilację 3300 celów na terenie Europy. Blisko 70% z nich należało do krajów UE lub NATO. Łączyło się to z inwigilacją setek misji dyplomatycznych, głów państw, ministrów, agencji, prywatnych korporacji, organizacji pozarządowych.

 

W czerwcu rząd niemiecki zaaprobował legislacyjny projekt reformy BND. Nowe przepisy wyraźnie zakazują szpiegowania obcych rządów i korporacji nawet gdyby to miało być korzystne dla niemieckich przedsiębiorstw. Postuluje się również powołanie niezależnego ciała nadzorującego działania wywiadu, złożonego z sędziów i przedstawicieli prokuratury.

Źródło: Der Spiegel z 12.07.2016 r.

 

Wywiad rosyjski ostrzegał władze Turcji przed zamachem?

 

Kilka arabskich i irańskich agencji utrzymuje, iż szefowie wywiadu rosyjskiego informowali władze Turcji o planowanym zamachu na wiele godzin przed jego rozpoczęciem. Informacje pochodzą od tureckiego dyplomaty, który chciał zachować anonimowość.

 

Według tych doniesień pierwsze informacje o tureckim zamachu dotarły do wywiadu rosyjskiego. Jego środki techniczne przechwyciły wiele niekodowanych rozmów tureckich dowódców na kilka godzin przed zamachem w dniu 15 lipca. Nie znane są szczegóły radiowego przechwytu, ale pewna jest aktywna obecność wywiadu rosyjskiego i jego środków w północnej Syrii oraz to, iż Rosjanie poznali szczegóły zamachu, łącznie z planem wysłania wojskowych helikopterów do Marmary, gdzie wypoczywał prezydent Erdogan.

 

Wywiad rosyjski na kilka godzin przed zamachem poinformował o wszystkim swojego tureckiego odpowiednika MIT.

 

Obie strony, rosyjska i turecka, nie chciały komentować tych rewelacji, ale też nie zaprzeczyły, że doszło do takiej wymiany informacji wywiadowczych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, iż nic jemu osobiście nie wiadomo na ten temat. Nie zaprzeczył jednak, iż do takiego zdarzenia mogło dojść

Źródło: intelNews.org z 22.07.2016 r.

 

Autor:

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 7 października

Medium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Morskiej energetyce wiatrowej brakuje kadr. Wyzwaniem jest też przygotowanie portów do budowy i obsługi farm na Bałtyku

W 2040 roku Polska ma szansę być już dojrzałym rynkiem w branży morskiej energetyki wiatrowej, wiodąc prym w basenie Morza Bałtyckiego. Warunkami są jednak dostosowanie zaplecza portowego, rozwój innowacji oraz infrastruktury logistycznej i obsługowej, a także budowa kadr, których dziś brakuje – wynika z nowego raportu „Energia (od)nowa” ILF Consulting Engineers Polska. Eksperci wskazują, że wyzwaniem będzie też jak największe zaangażowanie w rozwój sektora offshore polskich przedsiębiorstw. W tej chwili optymistyczne szacunki zakładają, że udział krajowych dostawców produktów i usług w polskim rynku, wartym ok. 130 mld zł, nie przekroczy 50 proc.

Prawo

Szykują się duże zmiany w ochronie osób zgłaszających nieprawidłowości w miejscu pracy. W grudniu zaczną obowiązywać nowe przepisy

– Dyrektywa o ochronie sygnalistów to nowa regulacja, która stanowi część porządku prawnego Unii Europejskiej i musi zostać zaimplementowana do krajowych systemów prawnych do grudnia 2021 roku – mówi dr Beata Baran, partner w Kancelarii BKB Baran Książek Bigaj. Prace nad polskim projektem ustawy trwają, a odpowiedzialne za ich przebieg jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Jednak firmy powinny już teraz rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowych obowiązków i procedur. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej ochrony osobom zgłaszającym nieprawidłowości w miejscu pracy, a także implementację samych systemów whistleblowingowych. Nowe obowiązki będą dotyczyły podmiotów zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego.

Inwestycje

Po zapaści w pandemii stawki najmu mieszkań zaczynają wzrastać. Coraz bardziej zainteresowani tym segmentem są najwięksi deweloperzy

Najem mieszkań mocno ucierpiał w trakcie pandemii COVID-19. Z nowego raportu Expandera i Rentier.io wynika jednak, że sytuacja się stabilizuje, a od stycznia br. stawki najmu wzrosły już w 9 z 16 polskich miast. Analitycy prognozują, że rynek najmu w Polsce będzie się rozwijał i profesjonalizował, a w ten trend chce się wpisać Budimex Nieruchomości, który pod koniec maja został przejęty przez polski fundusz inwestycyjny Cornerstone Partners oraz czeską grupę deweloperską Crestyl. Spółka pod nową nazwą Spravia chce tym samym budować również mieszkania dla inwestorów instytucjonalnych zajmujących się najmem.

Finanse

Prawie 8 mld euro w nowym programie finansowania innowacji. Będą z niego mogły skorzystać również firmy niezajmujące się dotąd taką działalnością

Najprawdopodobniej już w pierwszej połowie przyszłego roku zostaną uruchomione Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Program ten ma być jednym z głównych źródeł finansowania badań i rozwoju oraz innowacji w najbliższych sześciu latach, a jego budżet opiewa na ok. 36 mld zł. Na wsparcie finansowe i mentoringowe będą mogły liczyć m.in. firmy, które nie miały dotąd do czynienia z działalnością innowacyjną. – Chcemy, żeby każda firma – zarówno doświadczona, jak i ta, która dopiero stawia pierwsze kroki w innowacjach – znalazła dla siebie odpowiednią pomoc – mówi Katarzyna Kaczkowska z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.