Przegląd mediów

październik 2016

PRZEGLĄD WYWIADOWCZY NR 34

2016-10-07  |  15:51
Przegląd mediów

Turcja ma więcej agentów w Niemczech niż STASI w czasie zimnej wojny

 

Według „Die Welt”, który powołuje się na niemieckiego eksperta ds. szpiegostwa, wywiad turecki (MIT) utrzymuje w Niemczech więcej agentów i informatorów, aniżeli wschodnioniemiecka STASI w kulminacyjnych momentach zimnej wojny. Zdaniem rozmówcy pisma liczba ta sięga ok. 6000 osób.

 

W artykule podano, iż wielu z tych agentów ma za zadanie penetrację społeczności kurdyjskiej w Niemczech, którą Ankara postrzega, jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. W ostatnich tygodniach agenci tureccy otrzymali zadanie infiltracji grup związanych z emigracyjnym przywódcą religijnym Fethullahem Gullenem, podejrzewanym o inspirację zamachu wojskowego w dniu 15 lipca. Prezydent Turcji Erdogan osobiście oskarżył o to swojego dawnego sojusznika, jakim był Gullen.

 

Znawca problematyki wywiadu niemieckiego Erich Schmidt-Eenboom wyraził swoje zaskoczenie liczbą 6000 tysięcy pracowników lub współpracowników wywiadu tureckiego. Jego zdaniem taka aktywność daleko przekracza zaangażowanie STASI w okresie zimnej wojny. Wówczas około 10 tys. agentów i współpracowników operowało w 60 mln Niemczech Zachodnich, dziś 6000 agentów tureckich operuje przede wszystkim w 3-milionowej tureckiej diasporze.

 

„Die Welt” nie precyzuje czy współpracownicy wywiadu tureckiego w Niemczech to płatni agenci, czy bezinteresowni patrioci wspierający państwo tureckie. W każdym razie problem jest na tyle poważny, iż ma się nim zająć komitet parlamentarny ds. nadzoru nad służbami specjalnymi z jego przewodniczącym Clemensem Binningerem, zwłaszcza współpracą wywiadów niemieckiego i tureckiego po zdławieniu wojskowego zamachu stanu.

Źrodło: Die Welt z 26.08.2016 r.

 

Pentagon wynajmuje prywatnych wywiadowców do operacji w Syrii

 

Departament Obrony USA ujawnił szczegóły porozumienia z prywatnymi firmami wywiadowczymi, które angażują swoich ekspertów w operacje na terenie Syrii. Oświadczenie opublikowane na stronie Pentagonu jest pierwszym publicznym ujawnieniem współpracy rządu USA z prywatnym wywiadem na terenie Syrii. Prywatny kontraktor to firma Six3 Intelligence Solutions z siedzibą w Wirginii, będąca częścią CACI International Inc. największej korporacji działającej w sferze obrony i bezpieczeństwa USA. Według amerykańskiej gazety „The Daily Beast” CACI nabyła Six3 Intelligence Solutions w 2013 roku za 820 mln USD, co było największym zakupem w 50-letniej historii firmy.

 

Upublicznione informacje wskazują, iż Six3 Intelligence Solutions już wykonała kontrakt na 30 mln USD z Pentagonem obejmujący prowizję za nieokreślone „usługi wywiadowcze” dla wojsk amerykańskich w Afganistanie. Najnowszy kontrakt na 9.5 mln USD miał charakter bezprzetargowy, co oznacza, iż tylko jedna firma mogła wykonać usługę zamówiona przez Pentagon. W ramach tego kontraktu firma będzie operować w Niemczech, Włoszech i Syrii. Nie określono szczegółów tej pracy, lecz generalnie przyjmuje się, iż jej celem jest wsparcie wojsk USA stacjonujących w Syrii, które będą tam przynajmniej przez najbliższy rok.

Źródło: portal intelNews.org z 15.08.2016

Najsłynniejszy handlarz bronią Wiktor But odmówił ubiegania się o niższą karę

 

Ałła But, żona najsłynniejszego handlarza bronią Wiktora Buta, osadzonego w amerykańskim więzieniu na 25 lat, poinformowała, że odrzucił on propozycję współpracy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości i nie zgodził się zeznawać przeciwko wyższym urzędnikom rosyjskim.

 

But aresztowany w 2008 roku w Bangkoku i przekazany USA dopracował się prawdziwej legendy w międzynarodowym handlu bronią, a w Hollywood powstał film o jego działaniach „Pan wojny” („Pan życia i śmierci” – w polskiej wersji) z Nicolasem Cage’m w roli głównej.

 

Żona Buta wypowiadając się w dzienniku „Izwiestia” ujawniła, iż jej mąż otrzymał propozycje poważnego złagodzenia kary za złożenie zeznań przeciwko Igorowi Sieczinowi, ważnej postaci w życiu publicznym Rosji, którego amerykański prokurator uważał za szefa Buta. W zamian obiecano Butowi, iż w więzieniu będzie przebywał najwyżej dwa lata, a następnie wiódł komfortowe życie w Stanach Zjednoczonych wraz z żoną i córką.

 

Igor Sieczin, w latach 2008–2012 wicepremier Rosji, a obecnie prezes Rosneftu, miał – podobnie jak But – wojskową przeszłość. Wielu obserwatorów uważa go za najbardziej wpływową postać w Rosji. Jakkolwiek But i Sieczin prawdopodobnie nigdy się ze sobą nie spotkali – obaj tak utrzymują – niektórzy śledczy badający handlarską działalność Buta uważali ich za bliskich współpracowników. Ich zdaniem spotkali się w latach 80. w Angoli i Mozambiku, gdzie obaj służyli w armii radzieckiej. Według Ałły But jej mąż zeznał, iż nigdy nie pracował z Sieczinem i nie zna go osobiście. Utrzymany został więc wyrok 25 lat więzienia, który odbywa w USA.

Źródło: portal intelNews.org z 10.08.2016 r.

 

Państwo Islamskie ma tajną agencję wywiadowczą

 

Według doniesień „The New York Times” Państwo Islamskie stworzyło tajną agencję wywiadowczą, której głównym zadaniem jest organizowanie uśpionych komórek za granicą i już wysłało tam setki pracowników operacyjnych. Nowojorski dziennik utrzymuje, iż informacja ta pochodzi z „tysięcy stron” raportów wywiadowczych agencji USA, Francji Belgii, Austrii i Niemiec, zaś za tymi raportami stoją zeznania licznych schwytanych agentów ISIS.

 

Cytując anonimowych amerykańskich wojskowych i ludzi wywiadu gazeta ujawniła, iż agencja nosi nazwę Emni i jest wielopoziomową organizacją prowadząca operacje zagraniczne i wewnętrzne. Kierowana jest przez Abu Muhammada al-Adnaniego, najbardziej znanego Syryjczyka w strukturach Państwa Islamskiego. Zagraniczne przedstawicielstwa Emni mają prowadzić operacje terrorystyczne w innych krajach.

 

Emni rozpoczęło budowę swoich komórek zagranicznych w 2014 roku, koncentrując się początkowo na Europie i Azji, również na Bliskim Wschodzie. Komórki Emni operowały bądź obecnie operują w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Libanie, Tunezji, Bangladeszu, Malezji i Indonezji. Blisko 30 agentom udało się przeprowadzić około 10 ataków na całym świecie, a kolejnych 30 zostało aresztowanych w trakcie przygotowań.

 

„The New York Times” odnotowuje, że o ile informacje o zadaniach Emni są prawdziwe, o tyle ostanie ataki w Europie nie mają bezpośrednich powiązań z Państwem Islamskim, jak to wcześniej zakładano.

Źródło: The New York Times z 09.08.2016 r.

 

Złośliwie oprogramowania w komputerach rządu Rosji

 

Według portalu intelNews narracja, która przebija się w mediach, a wedle której Stany Zjednoczone muszą się permanentnie bronić przed cyberatakami takich krajów jak Rosja czy Chiny, jest nieprawdziwa. Ujawniane systematycznie informacje wywiadowcze wyraźnie pokazują, iż działania USA w cyberprzestrzeni są przynajmniej tak samo agresywne jak ich przeciwników. Chiny i Rosja muszą chronić swoje komputery. Według raportu Rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa (FSB) skrupulatnie kodowane i wyrafinowane wirusy znaleziono w komputerach przynajmniej 20 rosyjskich agencji i organizacji rządowych. Cele wydają się być precyzyjnie wybrane przez autorów: organy rządowe, laboratoria zbrojeniowe, kontraktorzy zbrojeniowi.

 

FSB nie przypisuje tych działań określonym grupom czy krajom, ale podkreśla, iż złośliwe ataki są „skoordynowane” oraz „profesjonalnie zaplanowane”. Podkreśla, iż sposób kodowania wirusów wymaga specjalnych kompetencji. Ponadto zdaniem FSB aspekty kodowania, jak i inne informacje identyfikujące przypominają te wykryte w poprzednich hakerskich atakach na serwerach w Rosji i innych krajach.

 

Rewelacje o atakach na rosyjskie rządowe komputery pojawiają się w dwa tygodnie po tym, jak Hilary Clinton oficjalnie oskarżyła Rosję o kierowanie atakami hakerskimi na system komputerowy konwencji Partii Demokratycznej, aby zaszkodzić jej kampanii prezydenckiej.

Źródło: intelNews.org z 01.08.2016 r.

 

Autor:

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 7 października

Medium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Morskiej energetyce wiatrowej brakuje kadr. Wyzwaniem jest też przygotowanie portów do budowy i obsługi farm na Bałtyku

W 2040 roku Polska ma szansę być już dojrzałym rynkiem w branży morskiej energetyki wiatrowej, wiodąc prym w basenie Morza Bałtyckiego. Warunkami są jednak dostosowanie zaplecza portowego, rozwój innowacji oraz infrastruktury logistycznej i obsługowej, a także budowa kadr, których dziś brakuje – wynika z nowego raportu „Energia (od)nowa” ILF Consulting Engineers Polska. Eksperci wskazują, że wyzwaniem będzie też jak największe zaangażowanie w rozwój sektora offshore polskich przedsiębiorstw. W tej chwili optymistyczne szacunki zakładają, że udział krajowych dostawców produktów i usług w polskim rynku, wartym ok. 130 mld zł, nie przekroczy 50 proc.

Prawo

Szykują się duże zmiany w ochronie osób zgłaszających nieprawidłowości w miejscu pracy. W grudniu zaczną obowiązywać nowe przepisy

– Dyrektywa o ochronie sygnalistów to nowa regulacja, która stanowi część porządku prawnego Unii Europejskiej i musi zostać zaimplementowana do krajowych systemów prawnych do grudnia 2021 roku – mówi dr Beata Baran, partner w Kancelarii BKB Baran Książek Bigaj. Prace nad polskim projektem ustawy trwają, a odpowiedzialne za ich przebieg jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Jednak firmy powinny już teraz rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowych obowiązków i procedur. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej ochrony osobom zgłaszającym nieprawidłowości w miejscu pracy, a także implementację samych systemów whistleblowingowych. Nowe obowiązki będą dotyczyły podmiotów zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego.

Inwestycje

Po zapaści w pandemii stawki najmu mieszkań zaczynają wzrastać. Coraz bardziej zainteresowani tym segmentem są najwięksi deweloperzy

Najem mieszkań mocno ucierpiał w trakcie pandemii COVID-19. Z nowego raportu Expandera i Rentier.io wynika jednak, że sytuacja się stabilizuje, a od stycznia br. stawki najmu wzrosły już w 9 z 16 polskich miast. Analitycy prognozują, że rynek najmu w Polsce będzie się rozwijał i profesjonalizował, a w ten trend chce się wpisać Budimex Nieruchomości, który pod koniec maja został przejęty przez polski fundusz inwestycyjny Cornerstone Partners oraz czeską grupę deweloperską Crestyl. Spółka pod nową nazwą Spravia chce tym samym budować również mieszkania dla inwestorów instytucjonalnych zajmujących się najmem.

Finanse

Prawie 8 mld euro w nowym programie finansowania innowacji. Będą z niego mogły skorzystać również firmy niezajmujące się dotąd taką działalnością

Najprawdopodobniej już w pierwszej połowie przyszłego roku zostaną uruchomione Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Program ten ma być jednym z głównych źródeł finansowania badań i rozwoju oraz innowacji w najbliższych sześciu latach, a jego budżet opiewa na ok. 36 mld zł. Na wsparcie finansowe i mentoringowe będą mogły liczyć m.in. firmy, które nie miały dotąd do czynienia z działalnością innowacyjną. – Chcemy, żeby każda firma – zarówno doświadczona, jak i ta, która dopiero stawia pierwsze kroki w innowacjach – znalazła dla siebie odpowiednią pomoc – mówi Katarzyna Kaczkowska z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.