Przegląd mediów

marzec 2014

Rosja gotowa do wojny, Putin rozpoczyna atomową ofensywe

2014-03-31  |  10:53
Przegląd mediów

Władimir Putin podjął decyzję, która w sposób katastrofalny może zmienić świat na zawsze. Zarządził ruchy wojsk i sprzętu, które przez NATO i poszczególne kraje (w tym potęgi atomowe) nie mogą zostać odczytane inaczej niż przygotowania do – jak to określono – „ofensywy jądrowej na dużą skalę”

 

Jak ocenia „Niezawisimaja Gazieta” która jako pierwsza podała informacje o ruchu rosyjskich wojsk i wyrzutni zdolnych do przenoszenia głowic z ładunkami nuklearnymi, pisze o ćwiczeniu ofensywy jądrowej na wielką skalę.

Uczestnicy manewrów zajmują pozycje charakterystyczne dla sytuacji ewentualnego odpalenia rakiet i tworzą harmonogramy prac administracyjno-operacyjnych na wypadek wojny.

- Informuje gazeta

Reakcja NATO

Generał Philip Breedlove dowódca sił NATO jedzie, by przeprowadzić „konsultacje z sojusznikami”. Powodem tej decyzji jest napięta sytuacja na granicy Rosji z Ukrainą.

Szef MON Tomasz Siemoniak ostrzegł że Rosyjskie wojska przy Ukraińskiej granicy, są gotowe do różnych operacji.

Bardzo trudno jest w tym momencie powiedzieć, czy zapadną decyzje polityczne. Na pewno jest to jednak mocna karta. Nikt dobrze nie przyjmuje, że na jego granicy zgromadzono tyle wojska. 

- Stwierdził.

Generał Stanisław Koziej skomentował rozmowy szefów dyplomacji USA i Rosji jako „strategiczne przeciąganie liny z obydwu stron”.

Dobrze, że Stany Zjednoczone postawiły jasny warunek, że bez Ukrainy nie będziemy dalej rozmawiali. Myślę, że na tym się niestety zakończy „jakby współpraca,” ponieważ pewnie Rosja się nie zgodzi na to, aby władze ukraińskie, których oni nie uznają za legalne, były tu równym partnerem do tych rozmów. To jest takie dyplomatyczne przeciąganie liny cały czas z konfrontacją zbrojną, szantażem militarnym w tle.

- Przeanalizował Koziej.

Spotkanie USA – Rosja bez konkretów

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, nie osiągnęli w Paryżu porozumienia w sprawie kryzysu ukraińskiego, ale zgodzili się na dalsze poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania kryzysu. Kerry podkreślił, że USA nadal uważają rosyjskie działania na Krymie za nielegalne.

John Kerry zapewnił, że USA i wspólnota międzynarodowa będą wspierać integralność terytorialną Ukrainy i prawo Ukraińców do kształtowania swej przyszłości. Podczas rozmowy, jak poinformował Kerry, Ławrow powiedział, że Rosja zamierza to respektować.


Na koniec przypomnijmy równo 160 lat temu, 31 marca 1854 roku Wielka Brytania i Francja przystąpiły do wojny, którą od kilku miesięcy prowadziła Turcja z Rosją. Wojna ta nazwana wojną krymską – głównym teatrem działań stał się bowiem Krym – wybuchła w październiku 1853 roku

http://europejczycy.info/32883/konflikty/rosja-gotowa-do-wojny-putin-rozpoczyna-atomowa-ofensywe/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 31 marca

Medium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Przez pandemię europejska branża motoryzacyjna nie wyprodukowała co najmniej 2 mln samochodów. Producenci aut i części mogą odczuwać skutki kryzysu przez kilka lat

Od popytu konsumenckiego na nowe samochody zależy to, jak szybko europejska branża motoryzacyjna poradzi sobie z kryzysem wywołanym pandemią. – Branża motoryzacyjna jest szczególnie poszkodowana z uwagi na spadek popytu i zamknięcie fabryk. Niewykluczone, że firmy będą zmuszone zwalniać pracowników, a powrót do poziomu produkcji z czasów przed pandemią będzie trudny i długotrwały – mówi Jakub Faryś, prezes zarządu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Ratunkiem dla branży może być wsparcie ze strony rządów oraz Unii Europejskiej, które pobudzi popyt rynkowy na nowe samochody.

Bankowość

Trudniej o kredyt mieszkaniowy. Banki zaostrzają wymagania dotyczące wkładu własnego i wiarygodności kredytowej

Dane BIK pokazują, że w kwietniu spadła liczba i wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. Banki udzieliły ich o 23 proc. mniej. Na początku maja jednak liczba zapytań o nowe kredyty hipoteczne wzrosła o 25 proc. w porównaniu do tygodnia wcześniej. W związku z pandemią polityka kredytowa banków się zaostrza, więc o kredyt będzie trudniej. Z drugiej strony kredytobiorcom sprzyja dwukrotna obniżka stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu, która oznacza, że z banku będzie można pożyczyć więcej. Nie ma jednak co liczyć, że ceny nieruchomości spadną.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Branża lotnicza w głębokim kryzysie. Po uruchomieniu połączeń ceny biletów mogą wzrosnąć

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach i tygodniach powróci część połączeń lotniczych, a na lotniskach i w samolotach będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa. – Cała branża czeka na odmrożenie, bo dotychczasowe straty przewoźników globalnie szacowane są na 350 mld dol. – mówi Eryk Kłopotowski, ekspert ds. lotnictwa. Pytanie tylko, czy popyt na ich usługi będzie wystarczający, żeby zapewnić rentowność. Tym bardziej że ograniczenia w sprzedaży mogą spowodować wzrost cen biletów.

Handel

Małe firmy audytorskie w obliczu problemów. Szansą dla nich może być konsolidacja

Wprowadzenie wyśrubowanych międzynarodowych standardów badania audytorskiego oraz szczegółowych kontroli ze strony publicznego organu nadzoru powoduje, że usługi audytorskie drożeją. To paradoksalnie może być problem dla mniejszych firm badających sprawozdania finansowe małych podmiotów, bo przerzucenie na klientów rosnących kosztów pracy może skutkować utratą zleceń. To dlatego w branży biegłych rewidentów coraz wyraźniejsza jest tendencja do konsolidacji.