Uprzejmie informujemy, że zmianie uległy kategorie w serwisie Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Przegląd mediów

sierpień 2019

Trzy lata więzienia dla hakera odpowiedzialnego za włamania na konta raperów i gwiazd sportu w serwi

2019-08-08  |  09:08
Przegląd mediów

Mężczyzna, który podawał się za pracownika działu wsparcia firmy Apple, został skazany na trzy lata i jeden miesiąc w więzieniu federalnym po tym jak włamał się na konta raperów oraz zawodników NBA i NFL.

Oszustwo, którego dopuścił się Kwamaine Jerell Ford, trwało co najmniej od marca 2015 r. do około marca 2018 r. W ramach tego procederu 27-latek z miejscowości Dacula w stanie Georgia pozyskiwał hasła do kont w serwisie iCloud.

Ford włamał się do ponad 100 kont iCloud po wysłaniu do ofiar wiadomości e-mail z adresów [email protected] i [email protected], które pozwoliły mu podszyć się pod pracowników działu wsparcia firmy Apple.

Treść rozsyłanych wiadomości zawierała informację o tym, że konta ofiar zostały rzekomo zablokowane, a ich odblokowanie wymaga potwierdzenia danych logowania (w tym odpowiedzi na pytania bezpieczeństwa).

W niektórych przypadkach Ford posunął się nawet do wykonywania telefonów do ofiar, podając się za pracownika Apple, i prosił o podanie haseł i innych danych uwierzytelniających.

Niestety, jego ofiary nie dostrzegły niczego podejrzanego w wiadomościach e-mail i adresach, z których zostały one wysłane.

Kradzież danych uwierzytelniających pozwoliła Fordowi zresetować hasła ofiar, aby uniemożliwić im dostęp do kont. Następnie wykorzystywał dostępne informacje osobiste, w tym dane kart kredytowych, do zakupu towarów i usług oraz przelewania środków na konta będące pod jego kontrolą.

Nie jest do końca pewne, dlaczego Ford obrał za cel profesjonalnych sportowców i raperów, jednak jego ataki były niezwykle owocne.

W ciągu trzech lat Ford zdołał wydać przy użyciu skradzionych numerów kart kredytowych łączną kwotę 322 567 dolarów. Środki te przeznaczył na zakup biletów lotniczych, najem samochodów, pobyty w hotelach i posiłki w restauracjach. Część kwoty zdołał również przelać na własne rachunku finansowe.

W ubiegłym tygodniu Ford został skazany na trzy lata i jeden miesiąc pozbawienia wolności oraz kolejne trzy lata kary w zawieszeniu za oszustwa komputerowe i kradzież tożsamości. Musi również zapłacić łączną kwotę 697 270 dolarów z tytułu odszkodowania.

„W dzisiejszych, zaawansowanych technologicznie czasach ludzie powierzają swoje informacje osobiste wielu dostawcom usług i oczekują od nich ich należytej ochrony” — mówi Chris Hacker, agent specjalny FBI o stosownie brzmiącym nazwisku. „Niestety, złodzieje tożsamości stają się coraz bardziej przebiegli i kreatywni. Mimo to agenci FBI są zdeterminowani, aby dotrzymywać im kroku i chronić obywateli i stawiać podejrzanych — takich jak Ford — przed sądem”.

Pamiętajcie, aby zawsze uważać na strony internetowe, które proszą o podanie danych uwierzytelniających — ich celem może być przeprowadzenie ataku phishingowego i kradzież informacji. Jeszcze większą ostrożność warto zachować w kontaktach z osobami, które proszą o potwierdzenie haseł przez telefon.

We wszystkich usługach, które zapewniają taką możliwość, warto również stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które zapewnia dodatkową warstwę ochrony konta na wypadek gdyby hasło do niego trafiło w niepowołane ręce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 8 sierpnia

Kalendarium

Patronaty Newserii

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce
XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Konsument

Prawo

Prosta spółka akcyjna wcale nie taka prosta. Nowa forma działalności ma pobudzić działalność innowacyjnych firm, ale na początku może stwarzać problemy

W 2023 roku potencjał polskich start-upów sięgnie 2,2 mld zł wartości dodanej dla gospodarki, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych – pokazują dane Deloitte przytaczane przez MPiT. Żeby ułatwić start-upom działalność i pozyskiwanie kapitału, resort stworzył prostą spółkę akcyjną, która zafunkcjonuje od marca 2020 roku. Nowa i elastyczna forma prowadzenia działalności ma być następcą obecnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

IFA 2019 Berlin

Firma

Rekrutacja studentów i absolwentów wyzwaniem dla firm. Zmienia się proces poszukiwania i kryteria oceny młodych kandydatów

Dla niemal 80 proc. menadżerów i HR-owców proces rekrutacyjny dwudziestoparo- i trzydziestolatków stanowi wyzwanie – wynika z badania Bigram. Znalezienie odpowiedniego pracownika wymaga od rekruterów zmiany sposobu działania i myślenia, także o obowiązkach pracowników. Zacząć należy od aktywnych poszukiwań tam, gdzie młodzi ludzie realizują swoje pomysły na życie.

Złote Spinacze 2019

Ochrona środowiska

Nietoperze mają być lepiej chronione. W Polsce występuje 26 gatunków, ale ich populacja jest coraz mniejsza

W Polsce występuje 26 gatunków nietoperzy. 16 z nich można spotkać na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwi nadleśnictwu monitoring latających ssaków występujących na tym terenie oraz aktywną ochronę. Więcej ma być miejsc rozrodu, noclegowisk i schronień w okresach migracji. Wszystko po to, by zwiększyć wciąż malejącą populację nietoperzy. Te zwierzęta są niezastąpione w gospodarce leśnej, ale i dla ludzi – w ciągu nocy jeden nietoperz zjada nawet kilka tysięcy komarów.