Robotyka i SI”, „E-sport”, „Inteligentny dom” –  nowe kategorie w serwisie agencyjnym Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Przegląd mediów

25
sierpień
sierpień 2019

Trzy lata więzienia dla hakera odpowiedzialnego za włamania na konta raperów i gwiazd sportu w serwi

2019-08-08  |  09:08
Przegląd mediów

Mężczyzna, który podawał się za pracownika działu wsparcia firmy Apple, został skazany na trzy lata i jeden miesiąc w więzieniu federalnym po tym jak włamał się na konta raperów oraz zawodników NBA i NFL.

Oszustwo, którego dopuścił się Kwamaine Jerell Ford, trwało co najmniej od marca 2015 r. do około marca 2018 r. W ramach tego procederu 27-latek z miejscowości Dacula w stanie Georgia pozyskiwał hasła do kont w serwisie iCloud.

Ford włamał się do ponad 100 kont iCloud po wysłaniu do ofiar wiadomości e-mail z adresów [email protected] i [email protected], które pozwoliły mu podszyć się pod pracowników działu wsparcia firmy Apple.

Treść rozsyłanych wiadomości zawierała informację o tym, że konta ofiar zostały rzekomo zablokowane, a ich odblokowanie wymaga potwierdzenia danych logowania (w tym odpowiedzi na pytania bezpieczeństwa).

W niektórych przypadkach Ford posunął się nawet do wykonywania telefonów do ofiar, podając się za pracownika Apple, i prosił o podanie haseł i innych danych uwierzytelniających.

Niestety, jego ofiary nie dostrzegły niczego podejrzanego w wiadomościach e-mail i adresach, z których zostały one wysłane.

Kradzież danych uwierzytelniających pozwoliła Fordowi zresetować hasła ofiar, aby uniemożliwić im dostęp do kont. Następnie wykorzystywał dostępne informacje osobiste, w tym dane kart kredytowych, do zakupu towarów i usług oraz przelewania środków na konta będące pod jego kontrolą.

Nie jest do końca pewne, dlaczego Ford obrał za cel profesjonalnych sportowców i raperów, jednak jego ataki były niezwykle owocne.

W ciągu trzech lat Ford zdołał wydać przy użyciu skradzionych numerów kart kredytowych łączną kwotę 322 567 dolarów. Środki te przeznaczył na zakup biletów lotniczych, najem samochodów, pobyty w hotelach i posiłki w restauracjach. Część kwoty zdołał również przelać na własne rachunku finansowe.

W ubiegłym tygodniu Ford został skazany na trzy lata i jeden miesiąc pozbawienia wolności oraz kolejne trzy lata kary w zawieszeniu za oszustwa komputerowe i kradzież tożsamości. Musi również zapłacić łączną kwotę 697 270 dolarów z tytułu odszkodowania.

„W dzisiejszych, zaawansowanych technologicznie czasach ludzie powierzają swoje informacje osobiste wielu dostawcom usług i oczekują od nich ich należytej ochrony” — mówi Chris Hacker, agent specjalny FBI o stosownie brzmiącym nazwisku. „Niestety, złodzieje tożsamości stają się coraz bardziej przebiegli i kreatywni. Mimo to agenci FBI są zdeterminowani, aby dotrzymywać im kroku i chronić obywateli i stawiać podejrzanych — takich jak Ford — przed sądem”.

Pamiętajcie, aby zawsze uważać na strony internetowe, które proszą o podanie danych uwierzytelniających — ich celem może być przeprowadzenie ataku phishingowego i kradzież informacji. Jeszcze większą ostrożność warto zachować w kontaktach z osobami, które proszą o potwierdzenie haseł przez telefon.

We wszystkich usługach, które zapewniają taką możliwość, warto również stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które zapewnia dodatkową warstwę ochrony konta na wypadek gdyby hasło do niego trafiło w niepowołane ręce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 8 sierpnia

Kalendarium

Patronaty Newserii

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce
XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Infrastruktura

Polska będzie mogła kupować tańszy gaz od różnych producentów. Wkrótce spodziewane jest pozwolenie na budowę i wybór wykonawcy podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Budowa Baltic Pipe oznacza niższe ceny i większe bezpieczeństwo dostaw – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Jak podkreśla, niedługo projekt powinien uzyskać pozwolenia na budowę, a na przełomie tego i przyszłego roku będą uruchamiane kolejne przetargi na dostawy dla tej inwestycji. Błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym ma popłynąć do Polski w październiku 2022 roku i pozwoli uniezależnić się od dostaw z Rosji, skąd pochodzi obecnie ok. 90 proc. importowanego gazu.

Problemy społeczne

Psychiatria w reformie. Resort zdrowia chce odbudować kadry i poprawić opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Psychiatria – przez lata zaniedbywana – jest na etapie głębokiej reformy, ale ten proces nie potrwa miesiąc czy nawet rok – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak ocenił, wprowadzony w ubiegłym roku pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa dobrze i zostanie rozszerzony. Niedługo ruszy też kompleksowa reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, wśród których zaburzenia psychiczne są coraz częstszym problemem. Celem jest to, żeby opieka psychiatryczna była łatwiej dostępna, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów i nie wiązała się z długimi pobytami na oddziałach psychiatrycznych.

IFA 2019 Berlin

Konsument

Coraz więcej Polaków przygotowuje przetwory. Robią to głównie kobiety, ale panowie specjalizują się w nalewkach

Nawet 75 proc. Polaków deklaruje, że robi przetwory na zimę. W spiżarniach będą królować ogórki kiszone, dżemy i konfitury, soki, a także nalewki – wynika z Barometru Providenta. Choć przetwory to domena przede wszystkim osób starszych, to także i młodzi coraz częściej kultywują tradycję. Weki to gwarancja smaku i naturalnych składników, a część osób przygotowuje przetwory ze względu na oszczędności.

Złote Spinacze 2019

Finanse

Prawidłowe oszacowanie wartości czynszu to duży problem przy transakcjach najmu. Pomocne są internetowe porównywarki

Na polskim rynku co roku dochodzi do nawet 1 mln transakcji najmu. Określenie wartości czynszu najmu stanowi częsty problem zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i potencjalnych lokatorów. Wynajmującym i najemcom przychodzi z pomocą technologia – internetowe porównywarki agregują dane z portali ogłoszeniowych i na tej podstawie tworzą automatyczną kalkulację ceny. Zdarza się jednak, że nie biorą pod uwagę indywidualnych atutów danej nieruchomości, jak np. widok z okna, na co właściciele mieszkań powinni zwracać uwagę.