Przegląd mediów

sierpień 2019

Trzymaj hakerów z dala od IoT stosując te proste środki ostrożności

2019-08-16  |  08:53
Przegląd mediów

Korzyści, jakie inteligentne urządzenie wnosi do twojego życia, są niezaprzeczalne, ale i ryzykowne. Jeśli nie podejmiesz minimalnych środków ostrożności, może się okazać, że nie tylko Ty kontrolujesz swoje urządzenie i możesz nieświadomie powodować szkody online.

Urządzenia inteligentnego domu, to komputery zaprojektowane do określonych zadań. Podobnie jak laptop lub telefon komórkowy, można je zhakować i wykorzystywać do niecnych celów. Ochrona gadżetu i siebie przed hakowaniem zaczyna się od zakupu produktu z dobrą ochroną.

Wybór urządzenia od producenta, który ma świadomość, że jego urządzenia będą wymagać aktualizacji oprogramowania układowego w przyszłości, to dobry początek. Powinien mieć mechanizm zapewniający automatyczne otrzymywanie poprawek zabezpieczeń, bez konieczności ich szukania i instalowania ręcznie.

Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) ostrzega, że większość inteligentnych urządzeń jest niepewnych, kiedy uruchamiamy je po raz pierwszy, ponieważ wszystkie one mają identyczną konfigurację od producenta. Zabezpieczenie domyślnej konfiguracji rozpoczyna się od zmiany hasła, które musi być unikalne i zawierać tyle różnorodnych znaków ile się da.

Dodatkową ochronę przed nielegalnym dostępem zapewnia włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), w celu zalogowania się na konto urządzenia. Jeśli ta opcja jest dostępna dla konta internetowego używanego do zarządzania urządzeniem inteligentnym, gdy jesteś poza domem, NCSC zdecydowanie zaleca włączenie go.

2FA to ochrona wykraczająca poza hasło logowania. Nawet jeśli hakerom uda się zdobyć nazwę użytkownika i hasło do konta, 2FA prosi o dodatkowy kod uwierzytelniający o tymczasowej ważności dostępny za pośrednictwem urządzenia, które zazwyczaj masz przy sobie (telefon komórkowy, fizyczny token uwierzytelniający) lub usługi, do której tylko Ty masz dostęp (aplikacja uwierzytelniająca, skrzynka odbiorcza e-mail, SMS).

Zainstalowanie wszystkich aktualizacji od dostawcy urządzenia, jest również niezbędne, aby trzymać włamywaczy z dala. Hakerzy wkładają niewiele wysiłku w opracowywanie nowych metod kompromitowania systemów. W większości polegają na opóźnieniu przez użytkowników instalacji najnowszych wersji oprogramowania układowego.

Luki w zabezpieczeniach występują w systemach Internet-of-Things, a większość z nich jest łatwa do wykorzystania. Zainstalowanie wszystkich aktualizacji od producenta jest niezbędne, aby powstrzymać włamywaczy. Hakerzy wkładają niewiele wysiłku w opracowywanie nowych metod kompromitowania systemów i są mniej zachęcani do robienia tego, gdy często pojawiają się exploity dla urządzeń IoT.

Jeśli automatyczne aktualizacje nie są dostępne, NCSC zaleca dodanie ich ręcznie, gdy pojawi się monit o udostępnienie nowej wersji oprogramowania układowego.  Niech nawyk sprawi, że system operacyjny będzie aktualny.

Sprzedając urządzenie, należy przywrócić ustawienia fabryczne (przywrócenie ustawień fabrycznych). Ta czynność dotyczy oryginalnej konfiguracji i powinna usunąć wszystkie dane osobowe użyte do jej dostosowania.

Te podstawowe mechanizmy obronne powinny trzymać hackerów na dystans. Odpieranie bardziej zaawansowanych ataków jest możliwe zarówno za pomocą sprzętu z Bitdefender BOX , jak i rozwiązań bezpieczeństwa oprogramowania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 16 sierpnia

Kalendarium

Ochrona środowiska

W 2020 roku do recyklingu powinna trafiać połowa odpadów komunalnych. Gminom grożą wysokie kary

Polacy deklarują, że segregują śmieci. Wiele odpadów trafia jednak do jednego kontenera, a gminy nie radzą sobie z ich przetwarzaniem. Tymczasem za nieosiągnięcie 50 proc. poziomu recyklingu odpadów komunalnych w 2020 roku grożą im wysokie kary. Przy obecnym stopniu przetwarzania odpadów kary wydają się nieuniknione – do recyklingu materiałowego plastiku, szkła, metali i papieru trafia blisko 15 proc. odpadów. Problemem jest niska jakość selektywnej zbiórki.

Patronaty Newserii

European Business & Investment Summit 2019 Warsaw

Finanse

Bez inwestycji ubezpieczyciele przegrają walkę o klientów. Branża musi radykalnie zmienić kanały kontaktu i dystrybucji polis

Dotychczasowe kanały kontaktu z klientami i dystrybucji polis ubezpieczeniowych są przestarzałe – branża ubezpieczeniowa musi je radykalnie zmienić, żeby utrzymać konkurencyjność. Ubezpieczycielom za wzór może posłużyć bankowość czy branża muzyczna, która przeszła od fizycznej sprzedaży płyt do cyfrowej dystrybucji – wskazują eksperci Sollers Consulting. Przystosowując się do cyfrowych zmian, firmy ubezpieczeniowe muszą też zadecydować, za którymi trendami podążyć. Najbardziej obiecującym jest w tej chwili wielokanałowa, zintegrowana sprzedaż w ramach cyfrowych platform łączących różne produkty i dostawców usług.

Farmacja

2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Nieleczony zwiększa o 80 proc. ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej

Nieleczony alergiczny nieżyt nosa prowadzi do zaburzenia koncentracji i permanentnego zmęczenia, może mieć także bardzo negatywne skutki zdrowotne w przyszłości. Nawet o 80 proc. zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, może też być przyczyną nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu. Z problemem tym zmaga się ok. 2 mln dzieci. Najskuteczniejszą przyczynową metodą leczenia jest podjęzykowa immunoterapia alergenowa, która zastosowana odpowiednio wcześnie nawet trzykrotnie zmniejsza zagrożenie wystąpieniem astmy. W Polsce wciąż nie podlega jednak refundacji.

Problemy społeczne

Co roku dochodzi do 27 tys. pożarów budynków mieszkalnych. Dzięki biernej ochronie przeciwpożarowej mogłoby ich być zdecydowanie mniej

Strażacy w 2018 roku wyjeżdżali do 149 tys. pożarów. Prawie połowa z nich miała miejsce w obiektach handlowo-usługowych, coraz więcej jest też pożarów w budynkach mieszkalnych. Rocznie wybucha ich ok. 27 tysięcy. Przed pożarem można się jednak zabezpieczyć. Wdrożenie biernej ochrony przeciwpożarowej spowalnia rozprzestrzeniania się ognia, zapewnia trwałość konstrukcji i zwiększa bezpieczeństwo ludzi.