Przegląd mediów

kwiecień 2019

Zamiast leków - książki, które leczą

2019-04-25  |  11:44
Przegląd mediów
Do pobrania

    docx 0.03 MB

Czytanie to nie tylko przygoda i podróż w nieznane krainy, ale również szereg korzyści. Lektura wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, a także poprawia koncentrację. To jednak nie wszystko – książki są jedną ze sprawdzonych i z sukcesem stosowanych metod terapii dorosłych – w tym również osób starszych. Seniorzy uczestniczący w zajęciach z książkami, często pracują na tekstach, które znają. Przyczynia się to do poprawy pamięci, co w przypadku demencji jest niezwykle ważne.

Książka na receptę

Biblioterapia to zajęcia, w których wykorzystuje się książki w celach terapeutycznych, aby budować szeroko pojęte dobre samopoczucie. Dzięki warsztatom z książką, uczestnicy mają możliwość rozbudzenia wyobraźni, ale również są bardziej skłonni do autorefleksji, a także łatwiej im określić własne potrzeby i zrozumieć wybory.

Aby osiągać takie dobre rezultaty, proces terapeutyczny musi być przeprowadzony przez odpowiednio wyszkolonego terapeutę. – mówi Agata Samson – Tutak, terapeuta zajęciowy z Medicover Senior. Jego głównym zadaniem jest prawidłowe zdiagnozowanie potrzeb uczestników i odpowiedni dobór literatury. Osoba, która decyduje się prowadzić taki rodzaj zajęć, musi mieć nie tylko wiedzę na temat książek, które wykorzystuje się w takiej terapii,  i sposobów pracy z nimi. To co jest równie ważne jak kompetencje, to wysokie umiejętnościami interpersonalne – wyczucie i zrozumienie potrzeb uczestników zajęć to klucz do efektywnej pracy z grupą.

Leczenie poprzez literaturę bardzo dobrze sprawdza się w celach terapeutycznych. Ten rodzaj terapii zajęciowej, polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio dobranych fragmentów literatury, a następnie przepracowywaniu ich w kontekście potrzeb uczestników zajęć. Dzięki takim zajęciom nasi podopieczni otrzymują wsparcie psychiczne, a to procentuje u nich większą wiarą w siebie i we własne możliwości. U uczestników takich zajęć obserwujemy również znacząco mniejszy poziom stresu i lęku. Ale, to co w przypadku naszych podopiecznych jest najważniejsze, to znacząco obniżone poczucie osamotnienia.  

 

 

Książa leczy ciało i umysł

Czytanie to emocje – warto czytać, żeby je przeżyć, ale również po to, aby dzięki lekturze sobie z nimi poradzić. Dzięki uspokojeniu skołatanych nerwów, czytanie ma wpływ na zdrowie psychiczne, a przez to także na kondycję fizyczną.

Skąd taka lecznicza moc książek? Szczególnie w przypadku seniorów, którzy często czują się odizolowani od świata, a przez to samotni, czytanie daje poczucie wolności i pozwala się otworzyć. Poprzez zagłębienie się w świat literatury i wejście w świat książkowych historii,  łatwiej poradzić sobie z dyskomfortem związanym z chorobą.

Nie ma zatem lepszej rady – łykajmy książki, jak witaminy!

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 25 kwietnia

Kalendarium

Finanse

Nowa perspektywa UE będzie mniej hojna dla polskich samorządów. Muszą one szukać innych źródeł finansowania inwestycji

Szybka rozbudowa infrastruktury, konieczność wypełnienia luki mieszkaniowej czy zmiany w polityce energetycznej to tylko część wyzwań, którym polskie samorządy będą musiały sprostać w nadchodzących latach. Tymczasem nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2021–2027 będzie dla nich mniej hojna. Samorządy już teraz powinny szukać nowych źródeł finansowania, aby utrzymać wysoką aktywność inwestycyjną z ostatnich lat – wynika z analizy Banku Gospodarstwa Krajowego, przygotowanej na 14. edycję konferencji „BGK dla JST”.

Patronaty Newserii

European Business & Investment Summit 2019 Warsaw

Handel

Polscy menadżerowie coraz częściej decydują o strategiach zakupowych na skalę światową. Teraz muszą się przygotować na niestabilną sytuację w gospodarce

Polska branża zakupowa jest w dobrej kondycji. Coraz więcej firm przenosi tutaj swoje centra usługowe i to menadżerowie z Polski decydują o strategiach zakupowych całych korporacji, często na poziomie globalnym. Wyzwaniem dla firm jest jednak przygotowanie się na coraz większą niepewność co do sytuacji na rynku i zachowań konsumentów. Przykładem zagrażającej stabilności sytuacji może być brexit czy podwyżki cen energii w przyszłym roku. – Odpowiednie przygotowanie oznacza, że w przypadku problemów dostawcy nie zaczynamy szukać alternatywy, tylko od razu mamy w zanadrzu nowe źródło zaopatrzenia – podkreślają eksperci OptiBuy.

Prawo

Ponad 460 tys. Ukraińców płaci składki na ubezpieczenia społeczne. Tak samo liczna grupa pracuje na umowę o dzieło lub nielegalnie

Składki na ubezpieczenia społeczne płaci rekordowa liczba cudzoziemców – blisko 680 tys. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy, prawie 464 tys., a według ostrożnych szacunków w Polsce przebywa ich ponad milion. Kontrole inspekcji pracy ujawniają tylko niewielki odsetek nieprawidłowości, tymczasem umowa o pracę to korzyść nie tylko dla pracownika, lecz także dla pracodawcy. Z porad dotyczących legalnego zatrudnienia będzie można skorzystać podczas organizowanego w ZUS Tygodnia Przedsiębiorcy.

Farmacja

Cukrzyca typu I atakuje coraz młodsze dzieci. Naukowcy z Polski chcą jej zapobiegać jako pierwsi na świecie

Cukrzyca typu I to zaraz po celiakii najczęstsza choroba autoimmunologiczna u dzieci. Szacuje się, że może na nią chorować średnio 1 na 250 dzieci. Lekarze coraz częściej obserwują ją wśród dzieci młodszych, poniżej 9. roku życia. W momencie jej rozpoznania około 80–90 proc. komórek, które produkują insulinę, jest już zniszczonych, a powikłania sieją spustoszenie w organizmie dziecka. Polscy naukowcy wspólnie z ośrodkami z całej Europy prowadzą jeden z największych, międzynarodowych projektów ukierunkowany na prewencję i leczenie cukrzycy typu I u dzieci.