Przegląd mediów

listopad 2016

Znani z pomocą dla potrzebujących

2016-11-24  |  15:53
Przegląd mediów

Marcin Gortat zdecydował się pomagać młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Aktorka Anna Dymna podała rękę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce powstaje coraz więcej fundacji, których pomysłodawcami są osoby znane.

W 2002 roku na otwarcie fundacji zdecydowała się aktorka Ewa Błaszczyk. Założyła ją wraz z księdzem Wojtkiem Drozdowiczem, twórcą programu „Ziarno” w TVP, a obecnie proboszczem Pokamedulskiego Kościoła przy UKSW w Lesie Bielańskim. Fundacja Akogo? pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywającym w śpiączce. Fundacja wybudowała pierwszą w Polsce klinikę-wzorzec (na 15 łóżek) przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka, centralnym szpitalu dziecięcym w Polsce, gdzie trafiają najcięższe przypadki. W klinice pacjent jest leczony i rehabilitowany nawet do 15 miesięcy po wypadku, według indywidualnego programu, który ustalają wspólnie lekarze, rehabilitanci i rodzice.

Na pomoc niepełnosprawnym

Dość długo, bo już 13 lat, działa fundacja aktorki Anny Dymnej. Fundacja „Mimo Wszystko” została założona we wrześniu 2003 roku. Jej głównym zadaniem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Przez lata działalności fundacja pomogła blisko dla 22 tys. osób chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce, dofinansowując leczenie, rehabilitację, wspierając edukację, a także promując ich twórczość artystyczną. Dzięki wsparciu darczyńców i sponsorów wybudowała, utrzymuje i prowadzi ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie.

Promocja optymizmu

Niepełnosprawnym od 2007 roku pomaga również aktor kabaretowy Bohdan Smoleń. Fundacja Stworzenia Pana Smolenia zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych. Ośrodek dysponuje 13 końmi. Pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ciekawą fundację założył natomiast aktor Mariusz Pujszo. Fundacja Jestem Optymistą promuje optymizm oraz ludzi, których postawa i optymistyczne nastawienie do życia pozwalają przezwyciężyć przeciwności losu. Fundacja planuje organizację sympozjów i warsztatów, dotyczących optymizmu w nauce, medycynie, biznesie. Jej zamiarem jest także organizowanie okolicznościowych balów oraz stworzenie dużej imprezy – Światowego Festiwalu Optymizmu.

 

Rozwój młodych talentów

Potrzebującym pomagają również sportowcy. W 2009 roku fundację założył koszykarz Marcin Gortat. Celem MG13 jest pomoc młodym ludziom w realizacji marzeń sportowych. Impulsem do założenia fundacji była sytuacja ludzi młodych. Utalentowani sportowcy często stają przed problemem braku środków na rozwój własnego talentu i pasji. Oprócz funduszy, brak jest również profesjonalnej opieki trenerskiej i szkoleniowej. Fundacja Marcina Gortata, zauważając ten problem, stara się odnaleźć obiecujących zawodników, wesprzeć ich poprzez system stypendialny, a dzięki współpracy z czołówką kadry szkoleniowej w Europie i USA, zaoferować profesjonalne treningi rozwojowe. Fundacja Marcina Gortata zajmuje się również promocją zdrowia i zdrowego trybu życia. Realizuje go poprzez działania w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży, a także poprzez pomoc na rzecz instytucji, takich jak szkoły, domy dziecka, ośrodki opieki czy inne fundacje.

Zarażanie pasją

Sportowcom pomaga także Mariusz Michalczewski. Jego fundacja Równe Szanse pomaga młodzieży, organizując treningi bokserskie w ramach szkółki bokserskiej. Młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności i systematyczności, zasad zdrowej rywalizacji, wytrwałości, dyscypliny, respektowania zasad panujących w grupie. Zarażaniem sportem zajmuje się także Fundacja Kamili Skolimowskiej – powstała w grudniu 2010 roku. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o najmłodszej mistrzyni olimpijskiej, zmarłej w 2009 roku, oraz propagowanie lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży. Prezesem fundacji jest ojciec Kamili – Robert Skolimowski, a ambasadorami Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski i Tomasz Majewski. Pomysł na fundację narodził się po powstaniu Funduszu im. Kamili Skolimowskiej. Powołano go dzięki funduszom otrzymanym ze sprzedaży złota olimpijskiego. Po śmierci Kamili jej rodzice zdecydowali się oddać na licytacje medal wywalczony przez ich córkę na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Olimpijskie złoto ostatecznie zostało odkupione przez Polski Komitet Olimpijski za kwotę 200 tys. złotych. Kwota ta utworzyła Fundusz im. Kamili Skolimowskiej, który w całości został przeznaczony na leczenie i rehabilitację młodych sportowców. Przez trzy lata zdołano pomóc ponad 70 sportowcom, na których leczenie wydano ponad 300 tys. złotych.

Autor:

Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Przeglądzie mediów”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)

Informacje z dnia: 24 listopada

Medium

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Dziś w serwisie Innowacje

Sony Xperia XZ z systemem Motion Eye w aparacie. Umożliwia nagrywanie filmów z prędkością 960 klatek na sekundę

Sony Xperia XZ Premium to topowy smartfon japońskiego producenta, który pojawił się na rynku w pierwszej połowie maja tego roku. Jako jedyny na świecie telefon oferuje innowacyjny system Motion Eye, umożliwiający nagrywanie w trybie superslowmotion, 960 klatek na sekundę. Oznacza to, że użytkownik będzie mógł uchwycić akcję i wydarzenia, których nie dostrzega ludzkie oko.

Farmacja

Resort zdrowia proponuje kontrowersyjną zmianę w ustawie refundacyjnej. Ucierpieć mogą polscy producenci leków

Nowelizacja ustawy refundacyjnej, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, zawiera propozycję nowych zasad refundacji leków. Resort założył, że jeżeli NFZ wyda na refundację leków więcej, niż miał w planach, różnicę w kosztach pokryją producenci leków, czyli głównie krajowe firmy farmaceutyczne. Tym samym to oni poniosą koszt refundacji droższych importowanych leków. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego przestrzegają, że nowa propozycja zachwieje polskim przemysłem farmaceutycznym, który jest jednym z najbardziej innowacyjnych i dochodowych sektorów polskiej gospodarki.

Przemysł

Firmy coraz częściej szukają wsparcia finansowego. 3,6 mld zł pożyczek dla przedsiębiorców pochodziło z Agencji Rozwoju Przemysłu

Zapotrzebowanie na pożyczki dla przedsiębiorstw rośnie. Alternatywą dla kredytów bankowych stało się finansowanie udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wsparcie udzielone rodzimym firmom w ciągu sześciu ostatnich lat sięgnęło 3,6 mld zł. Z pożyczek udzielonych przez ARP komercyjnie lub na zasadach pomocy publicznej mogą skorzystać nie tylko firmy w trudnej sytuacji finansowej, ale i te, które szukają środków na rozwój i inwestycje.

Patronat Newserii

Zdrowie

Szumy uszne uniemożliwiają pracę zawodową i normalne funkcjonowanie. Problem dotyka już 17 proc. dorosłych Polaków

Szumy uszne powodują ciągłe napięcie nerwowe i przemęczenie, uniemożliwiające wykonywanie pracy zawodowej i zachowanie prawidłowych relacji z bliskimi. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków i 35 proc. seniorów. Szumy uszne mogą dotknąć także dzieci, upośledzając ich rozwój i zdolności przyswajania wiedzy. Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia tej dolegliwości są tematem odbywającego się w Warszawie I World Tinnitus Congress.

Handel

P. Kwiecień (XTB): Wzrost gospodarczy w całym 2017 roku może się zbliżyć do 4 proc. Nie jest to jednak początek boomu gospodarczego

Polska gospodarka w I kwartale 2017 roku urosła o 4 proc. w ujęciu rocznym, co jest wynikiem najlepszym od ostatniego kwartału 2015 roku. Pomogło ożywienie w inwestycjach samorządów i gospodarkach Europy Zachodniej oraz niska baza, czyli słaby kwartał porównawczy. Według Przemysława Kwietnia z XTB to tempo ma szansę się utrzymać, ale na dłuższą metę nie brakuje wyzwań, zwłaszcza na rynku pracy.