Przegląd mediów

25
luty
Najnowszy wpis

Przezorny ubezpieczony

listopad 2016

Znani z pomocą dla potrzebujących

2016-11-24  |  15:53
Przegląd mediów

Marcin Gortat zdecydował się pomagać młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Aktorka Anna Dymna podała rękę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce powstaje coraz więcej fundacji, których pomysłodawcami są osoby znane.

W 2002 roku na otwarcie fundacji zdecydowała się aktorka Ewa Błaszczyk. Założyła ją wraz z księdzem Wojtkiem Drozdowiczem, twórcą programu „Ziarno” w TVP, a obecnie proboszczem Pokamedulskiego Kościoła przy UKSW w Lesie Bielańskim. Fundacja Akogo? pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywającym w śpiączce. Fundacja wybudowała pierwszą w Polsce klinikę-wzorzec (na 15 łóżek) przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka, centralnym szpitalu dziecięcym w Polsce, gdzie trafiają najcięższe przypadki. W klinice pacjent jest leczony i rehabilitowany nawet do 15 miesięcy po wypadku, według indywidualnego programu, który ustalają wspólnie lekarze, rehabilitanci i rodzice.

Na pomoc niepełnosprawnym

Dość długo, bo już 13 lat, działa fundacja aktorki Anny Dymnej. Fundacja „Mimo Wszystko” została założona we wrześniu 2003 roku. Jej głównym zadaniem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Przez lata działalności fundacja pomogła blisko dla 22 tys. osób chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce, dofinansowując leczenie, rehabilitację, wspierając edukację, a także promując ich twórczość artystyczną. Dzięki wsparciu darczyńców i sponsorów wybudowała, utrzymuje i prowadzi ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie.

Promocja optymizmu

Niepełnosprawnym od 2007 roku pomaga również aktor kabaretowy Bohdan Smoleń. Fundacja Stworzenia Pana Smolenia zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych. Ośrodek dysponuje 13 końmi. Pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ciekawą fundację założył natomiast aktor Mariusz Pujszo. Fundacja Jestem Optymistą promuje optymizm oraz ludzi, których postawa i optymistyczne nastawienie do życia pozwalają przezwyciężyć przeciwności losu. Fundacja planuje organizację sympozjów i warsztatów, dotyczących optymizmu w nauce, medycynie, biznesie. Jej zamiarem jest także organizowanie okolicznościowych balów oraz stworzenie dużej imprezy – Światowego Festiwalu Optymizmu.

 

Rozwój młodych talentów

Potrzebującym pomagają również sportowcy. W 2009 roku fundację założył koszykarz Marcin Gortat. Celem MG13 jest pomoc młodym ludziom w realizacji marzeń sportowych. Impulsem do założenia fundacji była sytuacja ludzi młodych. Utalentowani sportowcy często stają przed problemem braku środków na rozwój własnego talentu i pasji. Oprócz funduszy, brak jest również profesjonalnej opieki trenerskiej i szkoleniowej. Fundacja Marcina Gortata, zauważając ten problem, stara się odnaleźć obiecujących zawodników, wesprzeć ich poprzez system stypendialny, a dzięki współpracy z czołówką kadry szkoleniowej w Europie i USA, zaoferować profesjonalne treningi rozwojowe. Fundacja Marcina Gortata zajmuje się również promocją zdrowia i zdrowego trybu życia. Realizuje go poprzez działania w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży, a także poprzez pomoc na rzecz instytucji, takich jak szkoły, domy dziecka, ośrodki opieki czy inne fundacje.

Zarażanie pasją

Sportowcom pomaga także Mariusz Michalczewski. Jego fundacja Równe Szanse pomaga młodzieży, organizując treningi bokserskie w ramach szkółki bokserskiej. Młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności i systematyczności, zasad zdrowej rywalizacji, wytrwałości, dyscypliny, respektowania zasad panujących w grupie. Zarażaniem sportem zajmuje się także Fundacja Kamili Skolimowskiej – powstała w grudniu 2010 roku. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o najmłodszej mistrzyni olimpijskiej, zmarłej w 2009 roku, oraz propagowanie lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży. Prezesem fundacji jest ojciec Kamili – Robert Skolimowski, a ambasadorami Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski i Tomasz Majewski. Pomysł na fundację narodził się po powstaniu Funduszu im. Kamili Skolimowskiej. Powołano go dzięki funduszom otrzymanym ze sprzedaży złota olimpijskiego. Po śmierci Kamili jej rodzice zdecydowali się oddać na licytacje medal wywalczony przez ich córkę na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Olimpijskie złoto ostatecznie zostało odkupione przez Polski Komitet Olimpijski za kwotę 200 tys. złotych. Kwota ta utworzyła Fundusz im. Kamili Skolimowskiej, który w całości został przeznaczony na leczenie i rehabilitację młodych sportowców. Przez trzy lata zdołano pomóc ponad 70 sportowcom, na których leczenie wydano ponad 300 tys. złotych.

Autor:

Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Przeglądzie mediów”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)

Informacje z dnia: 24 listopada

Medium

Kalendarium

28 marca

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Konsument

W tym roku spodziewane nasilone ataki hakerskie ransomware. Szyfrują pliki użytkownika i żądają okupu w zamian za przywrócenie dostępu

Atak hakerski i zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem to coraz częstsza przyczyna utraty danych zapisanych na twardym dysku komputera. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przestrzegają w tym roku przed nasilonymi atakami ransomware, które szyfrują pliki użytkownika i żądają okupu w zamian za przywrócenie dostępu. W części przypadków informacje można odzyskać dzięki pomocy specjalistycznej firmy, jednak zdarza się, że utrata danych jest nieodwracalna.

Patronat Newserii

Surowce

Benzyna w Polsce jeszcze podrożeje. Jednak stabilizacja cen jest blisko

Porozumienie producentów ropy dotyczące ograniczania jej wydobycia, zawarte pod koniec 2016 roku, spowodowało odbicie na rynku ropy, a to wywołało podwyżki cen na stacjach benzynowych. Zdaniem Wojciecha Jakóbika, analityka sektora energetycznego, ceny ropy powinny już jednak się stabilizować dzięki przeciwwadze ze strony wyższej produkcji w Stanach Zjednoczonych. Dlatego ceny benzyny wkrótce zatrzymają swój marsz w górę, LPG też nie powinien już drożeć.

Transport

Kraków wprowadzi wypożyczalnię rowerów IV generacji. Będą wyposażone w komputer pokładowy i GPS

Kraków wprowadza w tym roku na dużą skalę system miejskich wypożyczalni rowerów, składający się z 1,5 tys. jednośladów i 150 stacji rozlokowanych na terenie miasta. Podobne funkcjonują już w większości dużych polskich miast. Stolica Małopolski jest jednak pierwszym miastem, które wprowadza rowery czwartej generacji, w pełni zautomatyzowane i robi to w systemie koncesyjnym, zamiast klasycznego przetargu publicznego. To pozwoli miastu na spore oszczędności.

Infrastruktura

Inwestycje w kamienice coraz popularniejsze. Wyremontowane mieszkania w takich budynkach znacząco zyskują na wartości

Inwestycje w kamienice, zwłaszcza położone w ścisłych centrach miast, przy głównych, reprezentacyjnych ulicach stają się coraz popularniejsze. Ze względu na położenie nadają się na wynajem czy przestrzenie komercyjne. Po rewitalizacji wartość budynku może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Zakup budynku może jednak być ryzykowny. Oprócz wyłożenia pokaźnej sumy na remont, problematyczna może się okazać skomplikowana struktura własnościowa czy wpisanie na listę zabytków, które niekiedy uniemożliwiają przeprowadzenie prac remontowych.

Firma

Stres przyczyną 60 proc. nieobecności w pracy. Europejskie firmy tracą na nim ponad 600 mld euro rocznie

Eksperci alarmują, że ponad połowa nieobecności pracowników może być spowodowana nadmiernym stresem. Przyczyną napięcia często jest nadmiar obowiązków i duże oczekiwania przełożonych. Osoby, które pracują w takim środowisku, często bywają mniej efektywne i popełniają błędy, co przekłada się na kondycje firm. W Europie straty przedsiębiorstw z tego powodu szacowane są na 617 mld euro rocznie. Dlatego pracodawcy powinni wspierać pracowników w radzeniu sobie ze stresem.