Omenaa Foundation uruchomiła RiO EDU CENTRUM
Omenaa Foundation od wielu lat wspiera edukacyjnie dzieci ulicy w Ghanie i podopiecznych domów dziecka w Polsce. Jednak wobec dramatycznej sytuacji w Ukrainie, Fundacja mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom oraz potrzebującym na terenie samej Ukrainy. W Warszawie ruszył właśnie dzienny ośrodek wsparcia i edukacji RiO Edu Centrum, który pomaga ukraińskim mamom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnia wsparcie edukacyjne. Ośrodek został założony przez Prezeskę Fundacji Omenę Mensah oraz Prezesa In Post, Rafała Brzoskę. Na otwarciu obecna była Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda.
Gdy tylko wybuchła wojna, Fundacja ruszyła z pomocą. Postawiliśmy na realne działania i osobiste zaangażowanie. Omenaa Mensah wraz z mężem Rafałem Brzoską wysyłają konwoje z pomocą humanitarną w głąb Ukrainy. Pierwszy pojechał do Dziecięcego Szpitala Obwodowego w Równem. Transport składał się z 5 tirów pełnych najpotrzebniejszych produktów o wadze 100 ton oraz z karetki podarowanej przez Grupę Falck. Następne Konwoje Polskich Serc wyruszą niedługo.
Najnowszą inicjatywą jest RiO Edu Centrum – dzienny ośrodek wsparcia i edukacji dla ukraińskich matek z dziećmi, którzy znaleźli w Polsce schronienie. RiO pomaga kobietom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnia naukę i zabawę. Pomoc jest bezpłatna, a do ośrodka można zgłaszać się poprzez maila, social media lub telefonicznie.
Moje działania skupiają się głównie na pomocy długofalowej, systemowej. Uchodźcy z Ukrainy dostali nieprawdopodobne wsparcie od Polaków na samym początku wojny. Teraz nadszedł czas, by umożliwić naszym gościom zza wschodniej granicy nowy start. W moich przedsięwzięciach zawsze była i będzie ważna edukacja, ponieważ to ona daje wolność każdemu, kto chce się rozwijać i pójść naprzód. Stąd pomysł na utworzenie RiO Edu Centrum – mówi Omenaa Mensah, Prezeska Fundacji Omenaa Foundation.
Ośrodek mieści się na powierzchni ponad 400 m2 w specjalnie do tego celu zaadoptowanych pomieszczeniach biurowych Parku Rozwoju przy ulicy Konstruktorskiej 12 (wejście B). Składa się z 5 sal edukacyjnych dla dzieci oraz 2 pomieszczeń dla kobiet. Może tu przebywać nawet do 100 osób dziennie.
Polsko-ukraińska kadra to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Są tutaj animatorzy i opiekunowie dla dzieci, prawnicy, psycholodzy, nauczyciele, trenerzy kompetencji i doradcy zawodowi. Z kolei ukraińska mama znajdzie potrzebne wsparcie w jak najszybszym znalezieniu pracy lub nauki nowych kompetencji. W czasie, gdy mamy są skupione na poszukiwaniu pracy i poszerzaniu swoich kwalifikacji, dzieci mają zagwarantowane zajęcia edukacyjne i rozwojowe; w tym lekcje polskiego i angielskiego. Na miejscu są też serwowane posiłki.
RiO Edu Centrum nie powstałoby, gdyby nie wspaniali ludzie, którzy ruszyli z pomocą. Ashoka Polska wsparła finansowo.
Miejsce takie jak RIO Centrum to wspaniały wehikuł wielu mądrych rozwiązań. Wypełnione treścią może zmieniać życie osób, które w nim zagoszczą. Słowo „pomoc” jasno ilustruje, o co chodzi w pomaganiu. Osoby przychodzą „po moc”. I tę moc to miejsce i ten zespół może im dać - mówi Agata Stafiej-Bartosik, ko-dyrektorka Ashoki w Polsce i krajach Nordyckich.
Z kolei pomieszczenie udostępniła firma ubezpieczeniowa Mondial Assistance, a remontem zajęli się eksperci z firmy Fachmistrz, którą Mondial przejął w grudniu ubiegłego roku. Mondial Assistance, dzięki wsparciu Grupy Allianz do której należy - pokrywa także koszty zatrudnienia całej kadry a także posiłków dla dzieci.
Pomaganie jest istotą naszej codziennej działalności. Rozważając różne opcje pomocy, doszliśmy do wniosku, że długofalowo najbardziej efektywne będzie wsparcie matek, które trafiły do Polski z dziećmi. Będą one poszukiwały pracy i jednocześnie miejsca, gdzie ich dzieci w wieku przedszkolnym będą mogły spędzić czas w ciągu dnia. To pozwoli im odnaleźć się w tych trudnych warunkach – mówi Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.
Honorowym patronem ośrodka został Burmistrz Mokotowa, Rafał Miastowski.
Wszyscy wiemy, w jak trudnej sytuacji znaleźli się nasi sąsiedzi z Ukrainy. Miliony ludzi musiało opuścić swoje domy i szukać schronienia poza granicami kraju. Większość uciekających przed wojną w Ukrainie stanowią kobiety z dziećmi. Dlatego tak bardzo potrzebne są działania, mające na celu tworzenie bezpiecznych miejsc, w których dzieciom zapewniona zostanie edukacja, a kobietom aktywizacja zawodowa. Tak jak ma to miejsce w RiO Edu Centrum – Ośrodku wsparcia i edukacji dla Dzieci i Matek z Ukrainy. Wierzę, że nasza współpraca i działania prowadzone przez ośrodek ułatwią proces adaptacji w naszym kraju. – mówi Rafał Miastowski, Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.
Partnerami są także: Polmed, WSiP/Profilingua, Mondial Assistance, Mattel, Meble Wójcik i wielu innych.
Międzynarodowy Dzień Studenta - poznaj studentów Coventry University Wrocław
Polska nauka tonie, nasze uczelnie wyższe są słabe na świecie
Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł
Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną prezydencję w Radzie UE i przez pół roku będzie przewodniczyć jej pracom. To szansa na wprowadzenie zmian do unijnej agendy, przedefiniowanie strategii rozwoju Wspólnoty i korektę polityki gospodarczej. Kluczowe zmiany, których oczekują przedsiębiorcy, to między innymi wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z nowymi wyzwaniami, związanymi m.in. z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.
Handel
Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
W ciągu ośmiu miesięcy 2024 roku polscy rolnicy wyeksportowali tylko o 0,5 proc. więcej żywności niż w takim samym okresie poprzedniego roku. Wartość eksportu wyrażona w złotych nawet spadła (o 5,6 proc.) ze względu na umocnienie polskiej waluty do dolara i euro, w którym większość polskiego eksportu jest rozliczana. Problemem polskiego rolnictwa są wysokie koszty produkcji spowodowane m.in. wprowadzaniem Europejskiego Zielonego Ładu, koncentracja eksportu na nasyconych rynkach europejskich i brak rozpoznawalnych globalnie marek.
Ochrona środowiska
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce to kilka miliardów strat rocznie. To duże wyzwanie dla branży ubezpieczeniowej
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat. Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wiele wyzwań związanych z ubezpieczaniem mienia.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.