BIM DAYS 2024 | Cyfrowe szanse – o cyfryzacji budownictwa już od 10 lat
Za nami jubileuszowa, 10. edycja BIM DAYS, w tym roku pod hasłem „Cyfrowe szanse”. Konferencja ta to spotkanie wszystkich grup zaangażowanych w proces inwestycyjny na rynku budowlanych – architektów, projektantów, wykonawców, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości. W tym roku tematy dyskusji dotyczyły wpływu technologii, w tym sztucznej inteligencji, na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ale także tego jak wspierać pracowników w procesie nieuniknionych zmian oraz jak odnaleźć i rozwijać ludzki wymiar architektury.
Jednym z najważniejszych wniosków konferencji było podkreślenie kluczowej roli danych. W sektorze AECO dane stają się fundamentem przewagi konkurencyjnej. Ułatwienie dostępu do informacji oraz ich optymalne wykorzystanie pozwala rewolucjonizować modele biznesowe i zwiększać efektywność pracy. Prelegenci zwrócili uwagę na wyzwania związane z zarządzaniem ogromnymi ilościami danych oraz ich integracją w procesach budowlanych.
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma ogromny wpływ na automatyzację powtarzalnych zadań, co przyspiesza procesy projektowe i zarządcze. Kluczem do sukcesu w wykorzystaniu AI jest jednak odpowiednie zbieranie i strukturyzacja danych. Dzięki temu możliwe jest stosowanie zaawansowanych narzędzi, takich jak cyfrowe bliźniaki czy systemy zbierania danych do raportowania ESG, które wspierają zrównoważony rozwój i zarządzanie projektami.
Cyfrowa transformacja nie byłaby możliwa bez odpowiednich kompetencji. Na rynku pracy rośnie znaczenie umiejętności związanych z technologiami cyfrowymi. Sukces jednak zależy od budowania zespołów łączących doświadczenie starszych specjalistów z entuzjazmem i kreatywnością młodych adeptów technologii.
Prezentacje podczas BIM DAYS ukazały potencjał metodyki BIM w szerokim zakresie zastosowań. Od projektowania zbrojeń, przez rewitalizację obiektów, aż po realizację dużych projektów urbanistycznych – BIM, wymiana danych i wspólne środowisko staje się standardem w branży. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznymi przykładami wykorzystania tego podejścia.
- Konferencja BIMDAYS „Cyfrowe szanse” nie tylko zarysowała perspektywy rozwoju technologii w branży, ale także podkreśliła, jak istotne jest balansowanie między technologią a czynnikiem ludzkim. Transformacja cyfrowa to nie tylko nowe narzędzia, ale też nowe podejście do współpracy i tworzenia przestrzeni dostosowanych do przyszłych wyzwań – powiedziała Agnieszka Staniewicz, Account Based Marketing Manager w Autodesk.
Dynamiczny wzrost Envirly. Nowi klienci i ekspansja na zagraniczne rynki
AWILUX nagrodzony prestiżową American Market Export Windoor Award
KURSORY ROKU 2024 – Ruszył plebiscyt dla ekspertów i ekspertek!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.