Komunikaty PR

Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG

2024-05-16  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

„System Podatkowy, fiskalny, biznes” - to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się 8 maja - drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wziął Łukasz Bernatowicz - prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

Podczas dyskusji panelowej eksperci zastanawiali się nad takimi zagadnieniami jak: zawiłość, nieczytelność, niejednoznaczność polskiego systemu podatkowego oraz sposoby jego uproszczenia, stymulowanie inwestycji i innowacji, a także rozmawiali na temat estońskiego CITu „po polsku”- czyli popsuty pomyśle, który był dobry. Próbowano znaleźć też odpowiedzieć na pytania: - Jak stymulować rozwiązania podatkowe korzystne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.                                                                                                          

- Albert Einstein twierdził, że nie ma bardziej niezrozumiałej kwestii niż podatki dochodowe - a nie słyszał przecież o polskich podatkach. Mamy wciąż jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych. - podkreślał prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz.

- Jakkolwiek to dziś brzmi pokładaliśmy nadzieje w Polskim Ładzie. W Radzie Dialogu Społecznego, gdzie Business Centre Club jest obecne od początku, gdy usłyszeliśmy, że jest szansa na reformę naszego skomplikowanego systemu podatkowego, niezależnie od tego kto był autorem reformy - liczyliśmy bardzo na zmianę. - mówił Bernatowicz.

Biznes od lat apeluje o konsultacje.

- Jednym z immanentnych elementów tworzenia prawa powinny być konsultacje społeczne przeprowadzone w Radzie Dialogu Społecznego. Wszyscy niestety wiemy jak to się dotychczas odbyło. Liczymy, że aktualny rząd dotrzyma deklaracji konsultacji - podkreślał Bernatowicz. Ekspert BCC przypomniał też, że wszystkie założenia do Polskiego Ładu zostały w odpowiednim czasie zaopiniowane w RDS.                                                                          

- Żadna z uwag nie została wdrożona. Potem było 800 poprawek. A gdyby nasz głos był wysłuchany i wykorzystany na etapie tworzenia ustawy sytuacja byłaby inna. Niestety tak się nie stało i jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Dlatego łatając dziury nie jesteśmy w stanie iść do przodu. - mówił Łukasz Bernatowicz.

Ekspert BCC powołał się na najnowszy raport członka BCC - Grand Thornton - zgodnie z którym głównym motorem dla gospodarki w najbliższych miesiącach nadal będzie konsumpcja prywatna.

- Od lat postulujemy o regionalizację płacy minimalnej. Ten temat znowu wraca do RDS. Będziemy wnosić o nie podnoszenie wynagrodzenia minimalnego dwa razy w roku. Nie możemy już konkurować z innymi krajami tanią siłą roboczą. Te czasy się skończyły - zwrócił uwagę Bernatowicz.

W rozmowie panelowej obok eksperta BCC uczestniczyli: Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Marek Chmaj - wspólnik zarządzający , szef departamentu prawa konstytucyjnego, administracyjnego i procesu inwestycyjnego Chmaj i Partnerzy sp.p., Aleksandra Kalinowska - partner Andersen, Izabela Golińska - tak Director TVN Warner Bros. Discovery oraz Marcin Zieliński - prezes zarządu, główny ekonomista Fundacji Obywatelskiego Rozwoju. Panel prowadził dziennikarz TVN Jan Niedziałek.

Eksperci zgodnie twierdzili, że polski system podatkowy wymaga pilnej zmiany i faktycznego uproszczenia, przedsiębiorcy nie powinni być dłużej zaskakiwany, praktyka stosowania prawa podatkowego powinna być ujednolicona.

- Prostota, transparentność, likwidacja licznych ulg z których korzystają nie zawsze Ci, którym one przysługują- podsumował Bernatowicz

Ekspert zwócił uwagę, że poprawę poziomu obsługi urzedów skarbowych i współpracy z przedsiębiorcami.

Przedstawicielka globalnych korporacji - Izabela Golińska - Tax Director TVN Warner Bros Discovery zwróciła uwagę na to, że organy podatkowe mają swoją interpretację prawa i brakuje instancji od której można się sprawnie odwołać oraz na problemy które generuje tłumaczeniem wszystkim kontrahentom po co konieczny są wymagane certyfikaty.

Po dyskusji ekspertów odbyła się sesja pytań i odpowiedzi. 

------------------------------------------------------------------------------------

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotkają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, debaty będzie można również śledzić w Internecie.

 

Kontakt dla mediów:

Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl

Renata Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl  

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-10-31 | 11:30

Prywatna sprzedaż internetowa: będą podatki za 2023 i 2024

Sprzedaż usług i produktów (także używanych krócej niż 6 miesięcy) przez platformy online podlega opodatkowaniu – wlicza się w to między innymi wyprzedaż odzieży lub obuwia, udostępnianie środka transportu, masaże
Gospodarka Drugi dzień kształtowania przyszłości na Europejskim Kongresie MŚP
2024-10-31 | 10:00

Drugi dzień kształtowania przyszłości na Europejskim Kongresie MŚP

Drugi dzień kształtowania przyszłości na Europejskim Kongresie MŚP Katowice, 30 października 2024 (AP) – W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyły się dziś w
Gospodarka Sposób na oryginalną łazienkę- kabiny prysznicowe z sitodrukiem
2024-10-30 | 12:00

Sposób na oryginalną łazienkę- kabiny prysznicowe z sitodrukiem

Każda łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i swobodnie, a estetyczne otoczenie wpływa na nasze samopoczucie. Piękne i funkcjonalne elementy sprawiają, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw

PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Bankowość

Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen

Wzrost cen w ostatnich miesiącach przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku. Zdaniem dr. Jakuba Rybackiego z PIE dopiero w drugiej połowie inflacja może spaść do ok. 3,5 proc. To może oznaczać, że pierwsza obniżka stóp procentowych nie nastąpi na początku roku.

Transport

Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem

Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.