Wystawa zabytkowych samochodów w F.S.O. PARK
Na terenie planowanej przez OKAM inwestycji F.S.O. PARK na warszawskiej Pradze Północ, zostanie zaaranżowana profesjonalna wystawa samochodów. Deweloper znalazł partnera, który poprowadzi stałą ekspozycję „Wystawa w fabryce” z zabytkowymi pojazdami wyprodukowanymi m.in. w byłej Fabryce Samochodów Osobowych. Wystawa mieścić będzie się w budynku dawnej Lakierni. Ekspozycja ma zostać uruchomiona w II kwartale 2024 r.
Dziedzictwo kulturowo-historyczne jest dla nas niezwykle ważne w przypadku każdej inwestycji, którą realizujemy w obszarze rewitalizacji. Jesteśmy otwarci na różne formy aktywności, stąd przy ul. Jagiellońskiej 88 odbywają się regularnie spotkania czy zloty miłośników byłej FSO. Zgodnie z zapowiedziami, znaleźliśmy też w naszych ‘murach’ przestrzeń pod stałą wystawę zabytkowych aut i nawiązaliśmy współpracę z Maciejem Bieniem, rzetelnym partnerem, który poprowadzi ekspozycję otwartą dla wszystkich fanów motoryzacji oraz pasjonatów pojazdów produkowanych niegdyś w Warszawie - podkreśla Arie Koren, CEO OKAM City.
Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia wystawy zabytkowych pojazdów, w tym prowadzona jest instalacja i konserwacja aut. Pod ekspozycję dedykowana została przestrzeń o powierzchni 5.000 m2 w budynku dawnej Lakierni. Wystawa obejmie na ten moment aranżację ok. 200-300 różnych modeli samochodów, w tym wyprodukowane w FSO Warszawy, Syrenki, Fiaty 125p i Polonezy.
OKAM jest bardzo przychylnie nastawiony do organizacji na swoim terenie inicjatyw nawiązujących do historii FSO. Niedawno zorganizowaliśmy zlot z okazji 72. rocznicy rozpoczęcia w niej produkcji, który przyciągnął pasjonatów motoryzacji z całej Polski – przed główną bramę wjazdową zjechało się blisko 450 aut! Uruchomienie przy ul. Jagiellońskiej stałej wystawy zabytkowych pojazdów to ważny krok ku utrzymaniu spuścizny po FSO - zaznacza Maciej Bień, organizator listopadowego zlotu i przewodniczący Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski.
Inwestycja F.S.O. PARK ma powstać na przestrzeni około 25 lat na działce o wielkości 62 ha zlokalizowanej na Pradze Północ w Warszawie. We wrześniu br. OKAM wraz z partnerami ogłosił Master Plan dla tego terenu. Koncepcja architektoniczna zakłada stworzenie wielofunkcyjnego i ekologicznego Miasta Przyszłości, uwzględniającego nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz zrównoważony rozwój. F.S.O. PARK będzie miejscem charakteryzującym się wysoką jakością życia, łączącym funkcję mieszkaniową, handlową, edukacyjną, biurową czy rekreacyjną. Aż 20 ha stanowić będą tereny zielone, z czego 10 ha - centralny park, zastosowany zostanie również szereg rozwiązań ekologicznych.

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę

Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Ochrona środowiska
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.